Finans

PTT İsme Para Gönderme Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar?

PTT İsme Para Gönderme Nasıl Yapılır? EFT ve havale sırasında yaşanan bazı aksaklıklar birçok banka kullanıcısını PTT’ye yönlendirmeye başlamıştır. PTT’den para göndermek için bir hesaba ihtiyaç duyulmaması ve 18 yaşından büyük herkesin bu işlemi yaptırabilmesi para gönderme sırasında PTT’yi daha cazip hale getirmiştir.

Sürekli para transferi yapıyorsanız, bloke ve benzeri gibi sorunlar yaşıyorsanız o halde PTT isme para gönderme nasıl yapılır öğrenerek para transferinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bizler de bu yazımızda sizlerle PTT isme para gönderme konusunda tüm detayları paylaşacağız.

PTT İsme Para Gönderme

PTT isme para gönderme nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikle bu işlemin son derece basit olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. PTT’den isme para göndermek için size en yakın PTT şubesine T.C kimlik belgeniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca transfer sırasında alıcı olan kişinin ad-soyad, adres ve hesabının şube adı bilgilerini eksiksiz bilmeniz gerekiyor. Şayet bu bilgilerden birisini bilmiyorsanız ya da eksik bilgi verirseniz para transferinizin kesinleşmesi mümkün olmayacaktır.

PTT İsme Para Gönderme Kaç Günde Gider?

PTT para gönderme işlemlerini PTT şubelerinden sadece hafta için 08.30 ila 17.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Hafta içi mesai saatleri içerisinde PTT şubelerinden yapacağınız EFT işlemleri aynı saat içinde ve sadece birkaç saat içerisinde gitmektedir. Hafta sonu PTT hesabınıza para gönderilir ise genel EFT’yi ancak ilk iş gününde görebilirsiniz.

PTT Hesabına Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT’de bir hesabınız varsa başka bir PTT hesabına bankamatiklerden ya da mobil bankacılık üzerinden kolayca para gönderebilirsiniz. Mobil bankacılık sayesinde başka bir PTT hesabınıza para göndermek için;

  • PTT internet bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra “İşlemler” menüsünden “Para Transferi” seçeneğini tıkladıktan sonra hangi yoldan para gönderimi yapacaksanız “IBAN” ya da “Hesap Numarası” seçeneğini seçin.
  • Karşınıza çıkan ekranda alıcının bilgilerini eksiksiz ve doğru şekilde girin.
  • Tüm bilgileri eksiksiz şekilde girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

PTT İsme Para Gönderme Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT isme para gönderme işlemi sonrasında bazı nedenlerde alıcıya para ulaşmayabilir. Bu durumda sorgulama yaparak paranın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak sorgulama yapabilmek için para gönderdiğiniz dekontu kaybetmemiş olmalısınız. Bu dekont ile PTT şubelerine giderek yaptığınız para gönderme işlemini sorgulayabilirsiniz.

PTT isme para gönderme işlemi normal şartlarda kısa süren ve pratik para gönderim yoludur. Zira PTT’den para göndermek için bir hesaba ihtiyacınız olmayacağı gibi aynı zamanda alıcı bir karta ya da ATM’ye ihtiyaç duymadan şubelerden para çekimi yapabilmektedir.

PTT İsme Gelen Para Kaç Gün Bekler?

PTT isme gelen para ne kadar bekler? PTT isme para gönderme işlemi gerçekleştirdiğinizde alıcının ismine gelen parayı çekmesi için belirli bir yasal süre tanınır. PTT bünyesinde kişilere ödenmek üzere bekletilen paraların isme gönderilen tarihten itibaren 1 ay içerisinde çekilmesi gereklidir.

PTT isme havale kaç gün bekler? PTT isme para gönderme işlemi postrestant işaretli olarak gerçekleştirilmiş ise o halde paranın geliş tarihinden itibaren iki ay süre içerisinde çekilmesi gereklidir. Bu süre zarfları söz konusu çek ödemeleri için de söz konusudur.

PTT İsme Havale Nasıl Çekilir?

PTT’den isminize havale geldiyse işlemin referans numarası ve kimlik belgeniz ile PTT şubelerine giderek gişeden paranızı çekebilirsiniz. Ayrıca yurtiçindeki PTT hesabınıza para gönderimi sağlanmış ise gönderilen para birkaç dakika içerisinde hesabınızda görünecektir.

PTT İsme Para Gönderme Ücreti 2024

PTT para gönderme ücretleri PTT Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenerek müşterilerine sunulmaktadır. 2024 yılı için PTT’de para gönderme ücreti aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir;

PTT Para Gönderme Ücretleri
Transfer Tutarı (TL)İşlem Ücreti (TL)
500.01 – 1.000 TL25 TL
1.000,01 – 5.000 TL30 TL
5.000,01 TL – 10.000 TL32 TL
10.000,01 – 20.000 TL39 TL

PTT İsme Para Gönderme Nasıl Yapılır? ve PTT İsme Para Gönderme Ücreti Ne Kadar? konusu hakkında güncel bilgi vermeye çalaıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu