Engelli

Engellilere Doğalgaz İndirimi Var Mı?

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var Mı? Engelli Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Engelli Doğalgaz İndirimi Başvurusu, Engelli Doğalgaz İndirimi Başvuru Formu, Engelli Doğalgaz İndirim Desteği Şartları

Engellilere Doğalgaz İndirimi ve Yardımı Engellilere indirimi Var mı? Engellilere doğalgaz yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2024 yılında da verilen bir hizmettir. Engelliler için doğalgaz yardımı, 2024 yılından sonra da devam edecektir. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte engelli raporu olup maddi sıkıntı çeken kişiler bu yardımdan faydalanabilir.

Engelli doğalgaz yardımı başvurusu kapsamında engelli kişiler ve engelli yakınları hane halkı gelirinin düşük olması halinde doğalgaz faturasızda indirim hakkı kazandığı gibi elektrik faturasız yardımı da almaya hak kazanır.

Engellilere Doğalgaz Yardımı

Engelli doğalgaz yardımı 2024 kriterleri, doğalgaz faturasının ödenmesine yöneliktir. Bazı durumlarda faturanın tamamı ödenirken bazı durumlarda fatura indirimine gidilebilir. Bunun yanı sıra engelli olup ihtiyaç sahibi olan kişilere kömür ve diğer yakacak türü destekleri de sağlanmaktadır. Engelli bireylere sağlanan doğalgaz faturasız desteğinin yanında elektrik faturası yardımı yapılmaktadır.

2024 yılı doğalgaz indirimi başvuruları e-devlet üzerinden ve sosyal yardımlaşma vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Yapılan başvuru sonrası gerekli inceleme sonrası uygun görülen engelli hanelere doğalgaz tüketim desteği verilecektir.

Engellilere Doğalgaz İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engellilere doğalgaz yardımı var mı sorusuna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olumlu yanıt vermiştir. Engellilere doğalgaz yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin de elbette bazı kriterleri %100 sağlıyor olması gerekir. Engelli Dayanışma Platformu gibi vakıf ve dayanışma desteği alan kişiler, bu destekten faydalanma hakkına sahiptir.

Engellilere doğalgaz yardımı için başvurular genellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da e-devlet kapısı sistemi üzerinden yapılmaktadır. Online olarak yapılan başvuru işlemleri anında inceleme altına alınır. Yılın ilk yarısında açılan başvurularda başvuru tarihini geçirmemiş olmak da oldukça önemlidir.

Engelli Doğalgaz İndiriminden Kimler Faydalanabilir

Engelli doğalgaz indirim desteğinden yararlanmak için muhtaçlık sınırı altında yaşıyor olmak ve her hangi bir geliri bulunmayan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıt olmaları gereklidir. Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına Kaydı bulunan ayrıca engelli maaşı alan kişiler engelli doğalgaz yardımından yararlanabilir.

E-Devlet Engelli Doğalgaz İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli doğalgaz indirim başvurusu kimliğiniz ile Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderek yapabileceğiniz gibi e devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet engelli doğalgaz indirim desteğine başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Engelli Doğalgaz İndirimi Başvuru Formu

Engelli doğalgaz indirim desteği başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır. Başvuru sayfasında başvuru şartlarını okuduktan sonra YENİ BAŞVURU linkine tıkladığınızda açılan sayfada sözlemeyim onaylayarak formu doldurabilirsiniz.

Engelli doğalgaz indirimi başvurusu formunda kişisel bilgiler, ad ve gelir durumunuzun yanında engel durumu ve engel oranını yazarak başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Engellilere Doğalgaz İndirimi Başvurusu Nerelere Yapılabilir?

Engelli doğalgaz yardimi için başvuruda bulunulabilecek birden fazla kanal vardır. Bunlardan ilki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. Vakfa kayıt olmuş olan ihtiyaç sahibi engelli bireylerin başvuruları dikkate alınmaktadır.

Bunun yanı sıra e-devlet sistemi aracılığıyla da yardım başvurusunda bulunmak mümkündür. Eğer e-devlet sistemine giriş şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifre temin etmeniz mümkündür.

Engelli Raporuyla Doğalgaz İndirimi Var Mı?

Engelliye doğalgaz yardımı var mı sorusuna olumlu yanıt verebiliriz. Bakanlık tarafından atılan bu adımda engelli bireylere fatura indirimleri yapılabilmektedir. Fatura indirimi tutarı ise her dönem yeniden güncellenmektedir. Engelli olduğunu raporla kanıtlayan kişilerin yukarıda da bahsi geçen kanallara başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.

Doğalgaz Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Doğalgaz için fatura desteği maddi açıdan yetersiz olan kişilere sağlanan devlet desteklerinden biridir. Bu tür fatura desteklerinden engelli bireyler de başvuru yaptıkları sürece faydalanabilir. Hem maddi sıkıntı çeken hem de engelli olan bireyler, doğalgaz faturası için belli miktarda destekler alabilir. Bu destekler yıllık olarak hesaplanarak kişiye verilmektedir. Fatura desteğinden engelliler haricinde yaşlı, kimsesiz ve maddi sıkıntı çekmekte olan aileler de faydalanabilir.

Engellilere Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Engellilere doğalgaz yardımı, o senenin ekonomik koşullarına uygun bir şekilde güncellenmektedir. 2024 yılında verilen doğalgaz desteği ortalama 1.500 TL ila 3.500 TL arasında değişmektedir. Doğalgaz desteği, genellikle üçer aylık ödemeler halinde taksit taksit ödenir. Yukarıda bahsi geçen miktarlar 2024 yılı için belirlenmiş olan yıllık toplam miktarlardır.

Engelli Doğalgaz Tüketim Desteği Tutar
Destek Tutarı 1500 TL ile 3.500 TL

2024 yılında ödenmesi gereken destek miktarı ise henüz belirlenmemiştir. Yıl sonu itibariyle 2024 yılında verilecek olan engelli doğalgaz indirimi miktarı belirlenmiş olacaktır.

Engellilere Yönelik Verilen Diğer Yardımlar Nelerdir?

Engellilere doğalgaz yardımı yanı sıra başka türden yardım destekleri de bakanlık gündeminde yer almaktadır. Engelliler için yapılan maddi ve sosyal yardımlar arasında aşağıdaki listede de sıralamış olduğumuz destekler yer alır:

  • %40 ve üzeri engeli bulunan bireylere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından engelli aylığı bağlanmaktadır. 18 yaşından büyük olan engelli bireylere doğrudan bağlanan aylık, 18 yaşından küçük olan engelli bireylerin de yakınlarına verilmektedir. Engelli maaşı alabilmek için kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin de olmaması gerekmektedir.
  • Engellilere doğalgaz yardımı gibi desteklerin yanı sıra evde bakılan engelli bireylere yönelik bakım desteği de verilmektedir. Evde bakım aylığı, %50 ve üzeri engelliliği bulunan kişilere yönelik sağlanan bir bakanlık desteğidir. Kendi bakımını üstlenemeyecek durumda olan kişiler bu destekten faydalanma hakkına sahiptir.
  • Engelli bireylere yönelik bazı vergi indirimleri de mevcuttur. Örneğin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan düzenlemede engelli bireylere yönelik gerli vergisi indirimi sağlanmaktadır.
  • Engelli bireyler için belirlenen bir diğer destek de ÖTV muafiyetidir. ÖTV, özel tüketim araçlarından alınan vergilerdir. Örneğin engelli bir birey yeni bir araç satın almak istediğinde ÖTV muafiyetinden faydalanma hakkına sahip olabilecektir. ÖTV muafiyeti, engelli bireyin ilk satın aldığı araca uygulanan bir destektir. Bu destek eğer talep edilirse 5 yılda bir tekrarlanabilir.
  • Engelliler için vergi indirimleri arasında emlak vergisi, MTV muafiyeti, gümrük vergisi muafiyeti gibi destekler de yer almaktadır. Emlak vergisi muafiyetinde kişinin 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olması şarttır. Bu durumda engelli bireyden herhangi bir emlak vergisi talep edilmeyecektir.
  • Tüm bunlara ek olarak engelli bireylere yönelik sosyal yardımlar ve belediye engelli indirimleri hakları da bulunmaktadır. Su, elektrik ve toplu taşıma gibi kullanımlarda engelli bireylere indirim uygulanır.

Yukarıda bahsi geçen yardımlar da hen engellilere hem de sağlık raporu bulunan kronik hastalara yöneliktir. Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, e – devlet üzerinden başvuruda bulunan kişilere gereken desteğin sağlanacağını dile getirmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı şubelerine gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek olan kişiler, incelemeler sonucunda belirlenmiş olacaktır.

Engellilere doğalgaz yardımı kapsamında ön ödemeli sayaç kullanan kişilere de gereken destek sağlanabilmektedir. Sosyal yardım başvuru adımlarını izleyen engelli bireyler, belli miktarlarda doğalgaz yardım desteği alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu