E-Devlet

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Nereden Alınır? (PTT ve İnternetten)

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? E-Devlet Şifresi Nereden Alınır? E-Devlet Şifresi Kaç Yaşında Alınır? E-Devlet Şifresini Telefondan Alma, E-Devlet Şifresi İnternetten Alma detayları yazımızda.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Nereden Alınır? (PTT ve İnternetten); E-Devlet; vatandaşlara devlet, belediye gibi verilen hizmetlerin online ortamda vatandaşların ulaşmasını sağlayan bir platformdur. e-Devlet sisteminden vatandaşlar yardım talebinde bulunabilir, vergi borcunu sorgulayabilir, emeklilik bilgisini öğrenebilir ve daha bunlar gibi verilen bütün hizmetlere tek platformdan erişebilmektedir. Her geçen gün hizmet alanında gelişmekte olan bir sistemdir. e-Devlet sistemi sayesinde vatandaşlar güvenilir bilgi doğru ve hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Mavi kartlılar ve yabancılar e-Devlet şifresi alabilmektedir.

E-Devlet sistemine kişiye özgü olan bir sistemdir. Bu nedenle herkesin kendine özgü şifresi olması gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmeniz için şifre PTT şubelerinden veya internet üzerinden alınabilmektedir. Aşağıda PTT ve online E-Devlet şifresini nasıl alabileceğiniz ile ilgili detaylar yer almaktadır.

E-Devlet Sisteminden Sunulan Hizmetler

 • Sorgulama Hizmetleri
 • Başvuru Hizmetleri
 • Bütünleşik Hizmetler
 • Belge Üretme Hizmetleri
 • Ödeme Hizmetleri
 • Bilgilendirme Hizmetleri
 • Ödeme Hizmetleri
 • Abonelik Hizmetleri

E-Devlet Şifresi Almak İçin Nereye Başvurulur

E-Devlet şifresi almak için ilk olarak PTT şubelerine giderek başvuruda bulunabileceğiniz gibi kullandığınız bankanın mobil şubesinden giriş yaparak e-devlet uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

PTT şubelerine kimlik kartınız ile başvuruda bulunduğunuzda size özel oluşturulan e-devlet şifreniz verilir. E-Devlet şifresine sadece kişiye özel olarak verildiği için PTT şubelerinden kendi adınıza alabilirsiniz başkasının adına e-devlet şifresi almanız mümkün değildir.

Cep Telefon Numarası ile E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

Cep telefonu ile e-devlet şifresi almak için daha önce e-devlet uygulamasına giriş yapabilen kişiler cep telefonunu kaydettiklerinde e-devlet şifresini unuttuklarında yada kaybettiklerinden PTT şubelerine gitmeden hemen anında yeni şifre oluşturabilirler.

Cep telefonunuzu kaydetmek için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra cep telefonunuzu doğruladıktan sonra dilediğiniz zaman şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Telefondan Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi telefondan nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse daha önceden cep telefon numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kayır ettiğinizde PTT şubesine gitmeye gerek kalmadan yeni şifre alabilir yada var olan şifrenizi değiştirebilirsiniz. Eğer telefon numaranız kayıtlı değilse Mobil imza veya elektronik imza giriş yaparak telefon numaranızı kaydederek şifrenizi alabilirsiniz.

PTT’den E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT’den e-Devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar en yakın PTT şube müdürlüklerine kimlik kartı ile giderek 2 TL gibi bir ücret karşılığında E-Devlet şifresi alabilmektedir. PTT şubelerinden e-devlet şifresi almak için kimliğiniz ile beraber şahsen başvuruda bulunmanız gereklidir.

PTT E-Devlet Şifresi Alma Ücreti Ne Kadar?

İlk defa PTT’den e-Devlet şifresi alacak olan vatandaşlar 20 TL ücret ödemektedir. Eğer daha önce aldığınız e-Devlet şifresini kaybettiyseniz 40 TL ödeyerek yeni şifre almanız gerekmektedir. Bu ödemeler dışında sizden sistemi kullandığınız için ücret talep edilmez.

E-Devlet Şifresi Almak İçin Yaş Sınırı

E-Devlet şifresi almak için yaş sınırı 15’tir. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik belgesi ile PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler.

15 yaşını doldurmuş engelli vatandaşlar ise, “Adresinize Teslim Şifre Başvurusu” hizmetini kullanarak beyan edecekleri adreslerine ücretsiz e-Devlet kapısı şifresi gönderimi talebinde bulunabilirler.

18 yaşından küçük olan kişiler, e-Devlet üzerinden bazı hizmetlere erişemeyebilirler. Örneğin, IMEI kaydı, mtv ödemesi, vergi ödemesi gibi hizmetler 18 yaşından küçükler için kısıtlıdır.

18 yaşından küçük olan kişiler, e-Devlet şifresini veli veya vasileri aracılığıyla da alabilirler. Veli veya vasiler, PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifresi almak için başvuru yapabilirler.

E-Devlet şifresi almak için gerekli belgeler şunlardır:

 • 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar için T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik belgesi
 • 15 yaşını doldurmuş engelli vatandaşlar için engelli kimlik kartı
 • Veli veya vasisi aracılığıyla e-Devlet şifresi almak isteyenler için veli veya vasilik belgesi

E-Devlet şifresi almak için başvurular, PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden yapılabilir.

PTT’den E-Devlet Şifresi Alma Yaş Sınırı Kaçtır?

PTT’den e-Devlet şifresi almak isteyen vatandaşların 15 yaş ve üzeri olması gerekmektedir. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-devlet şifresi alabilirler. 15 yaşınızı doldurduğunuzda PTT şubelerine kimliğiniz ile beraber giderek e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

İnternetten e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Daha önce cep telefonu numaranızı sisteme kaydettiyseniz e-Devlet şifresi alabilmeniz için PTT şubelerine gidip başvuru yapmanıza gerek yoktur. https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak internet üzerinden E-Devlet sistemi almanız mümkündür. Bunun için yapılacak olan işlemler aşağıda sırasıyla anlatılmaktadır.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklamalısınız.
 2. “Giriş yap” tıkladıktan sonra “İnternet Bankacılığı” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 3. Daha sonra kaydınız olan bankayı seçerek T.C. Kimlik No ve şifre girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.
 4. Yukarıda belirtilen işlemleri yaptığınızda doğruda e-Devlet sistemine yönlendirme yapılacaktır.

E-Devlet Şifresi Hangi Belgeler İle Alınabilir?

 • Nüfus Cüzdanı
 • Kimlik Kartı
 • Pasaport
 • Ehliyet
 • Nüfus Müdürlüğü tarafından verilen geçici belge

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

PTT tarafından verilen veya online ortamdan alınan şifreyi değiştirmek için aşağıda belirtilenleri yapmanız gerekmektedir.

 • C. Kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.
 • Daha sonra kullanıcı menüsünden “Şifreyi Değiştir” seçeneğine tıklayınız.
 • İlk olarak mevcut şifrenizi yazmalısınız. Sonra ise yeni şifrenizi güvenli şifre standartlarına uygun olarak belirleyiniz.

E-Devlet Şifresi Unutulunca Nasıl Alınır?

Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız PTT şubelerine giderek yeni e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Ya da https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine tıklayarak “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra seri numarası, yakınınıza ait T.C. kimlik numarası, cüzdan no gibi bilgileri doldurarak yeni şifre alma işlemi yapabilirsiniz.

Mavi Kartlılar E-Devlet Şifresi Alabilir mi?

Mavi kart sahipleri fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi belgeler ile PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi alabilmektedir.

Yabancılar E-Devlet Şifresi Alabilir mi?

Yabancı uyruklu kişiler geçici süre e-Devlet şifresi alabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yetkili kılınmış makamlar tarafından verilen yabancı kimlik numaralarına sahip kişiler e-devlet şifresini alabilirler.

Yabacıların E-Devlet Şifresi Alabilmesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

e-Devlet şifresi almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar aşağıdaki belgelerden biri ile PTT şubelerine müracaat ederek şifre alabilmektedir.

 • Geçerli İkamet İzin Belgesi
 • Geçerli Geçici Koruma İzin Belgesi
 • Geçerli Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi/ Statü Sahibi Kimlik Belgesi
 • Geçerli Vatansız Kişi Kimlik Belgesi
 • Çalışma İzin Belgesi Ve Pasaport

E-Devlet Şifresi Geçerlilik Süresi

Oluşturduğunuz e-devlet şifresinin geçerlilik süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. 3 ayda bir sistem tarafından şifre değişikliği yapmak isteyip istemediğiniz soracaktır. Şifreniz güvenlik nedeni ile 3 ayda bir değiştirmeniz önerilmektedir.

Sizlere bu yazımızda E-Devlet Şifresi PTT ve İnternetten Nasıl Alınır? ve E-devlet Şifresi oluşturma ve değiştirme hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu