E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi (Diploma) Alma Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Alma, E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama, E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? detayları yazımızda.

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi (Diploma) Sorgulama; MEB’e bağlı ilköğretim ve lise öğrencilerinin yanı sıra YÖK’e bağlı üniversitelerde, Açık öğretim liselerinde ve ortaokullarda eğitim gören öğrenciler; e-devlet platformu üzerinden öğrenci belgesi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

MEB’e bağlı okullarda eğitim gören öğrencilerin yanı sıra öğrenci velileri de e-devlet platformu üzerinden öğrenci belgesi ve diploma sorgulama işlemlerini yapabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca e-devletten öğrenci belgesi sorgulama nasıl yapılır? Öğrenci belgesi nereden alınır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Öğrenci Belgesi ve Diploma Nedir?

Eğitim hayatlarına devam etmekte olan ilkokul, ortaokul, lise ya da üniversite öğrencilerine eğitim gördükleri kurum tarafından verilen ve öğrencinin eğitim kurumunda eğitim almaya devam ettiğini gösteren resmi belgeye öğrenci belgesi ismi veriliyor.

Diploma ise bir kişinin eğitimini tamamladığını, bir okulu ya da öğrenim programını bitirdiğini gösteren, eğitim ve öğretim kurumunca öğrenciye verilen belgeye deniliyor.

Yani öğrenci belgesi; eğitimine devam eden kişilere, diploma ise eğitimini tamamlamış öğrencilere veriliyor.

Öğrenci belgesinden farklı olarak diploma yani mezuniyet belgesi; lise ve üniversite eğitimlerini bitiren mezun öğrencilere veriliyor.

İlkokul ve ortaokul öğrencilerine ise diploma verilmiyor. Bu öğrenciler için yalnızca öğrenci belgesi alınabiliyor.

Açıköğretim ortaokulunu başarı ile tamamlayan öğrencilere ise ‘tamamlama belgesi’ veriliyor.

Tamamlama belgesi de e-devletten indirilebiliyor.

Yeni bir işe başlayan, özel şirketlerde ya da kamu kurumlarında staj yapacak olan kişilerden öğrenci belgesi ya da diploma talep edilebiliyor.

Öğrenciler ya da mezun olanlar; öğrenci belgelerini ya da diplomalarını e-devlet platformu üzerinden indirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden indirilen barkodlu öğrenci belgesinin resmi geçerliliği bulunuyor.

Diplomanın resmi geçerliliğinin olması içinse mutlaka öğrencinin eğitim gördüğü kurum idaresinden alınması gerekiyor.

Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

MEB’e bağlı okullarda eğitim gören öğrenciler; öğrenci belgelerini ya da diplomalarını e-devlet üzerinden alabiliyorlar.

Aynı şekilde YÖK’e bağlı üniversitelerde ya da açık öğretim fakülte ve liselerinde eğitim görenler de e-devlet üzerinden öğrenci belgelerini indirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden öğrenci belgesi indirmek isteyenlerin TC kimlik no ve e-devlet şifreleri ile birlikte e-devlet platformuna girmeleri gerekiyor.

Açık öğretim ortaöğretim öğrencileri; https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-ortaokulu-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama linki üzerinden öğrenci belgesi indirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden öğrenci belgesi indirmek isteyen Açıköğretim lise öğrencilerinin ise https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama  linkine tıklamaları gerekiyor.

YÖK’e bağlı üniversitelerde ya da açıköğretim fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler; https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama linki üzerinden öğrenci belgelerini indirebiliyorlar.

BAKINIZ >>> E-Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devletten Lise Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

MEB’e bağlı ilköğretim ve liselerde eğitim alan öğrenciler ve öğrenci velilerinin e-devlet platformundan öğrenci belgesi indirebilme şansları bulunuyor.

Öğrenciler ya da öğrenci velileri; https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama linki üzerinden öğrenci belgesi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Kısacası e-devletten MEB’e bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrenciler, YÖK’e bağlı üniversitelerde eğitim gören üniversite öğrencileri, Açıköğretim lise ve ortaöğretim öğrencileri; öğrenci belgesi indirebiliyorlar.

18 Yaş Altı Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 18 yaş altındaki lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri; e-devlet platformundan öğrenci belgesi alabiliyorlar.

Öğrenciler ya da veliler; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile öğrenci belgelerini e-devletten indirebiliyorlar.

18 yaş altındaki öğrenciler; eğitim gördükleri kurum idaresine giderek de öğrenci belgelerini alabiliyorlar.

İlkokul Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? 

İlkokulda eğitim gören öğrenciler ve velileri de e-devlet platformu üzerinden öğrenci belgesi, indirebiliyorlar.

Öğrencinin eğitim gördüğü okul idaresinden de öğrenci belgesi alınabiliyor.

Veliler; çocukları için aldıkları öğrenci belgesi ile belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile dernek ve vakıflar tarafından yoksul ailelerin çocukları için yapılan eğitim, burs, giysi ve kırtasiye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Okul idareleri ise E-Okul ve EBA platformlarından okullarında eğitim gören lise, ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin öğrenci belgelerini indirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden ilkokul öğrenci belgesi almak için daha önce de bahsettiğimiz gibi https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden ortaokul ve lise öğrenci belgelerini de indirebilirsiniz.

Öğrenci Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öğrenciler ve veliler; e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabiliyorlar.

EBA ve E-Okul sistemleri üzerinden ise yalnızca okul idaresi öğrenci belgesi indirebiliyor.

Üniversite öğrencileri; eğitim gördükleri üniversitedeki öğrenci işlerine giderek, öğrenci belgesi alabiliyorlar.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Geçerlilik Süresi

E-devlet üzerinden indirilen barkodlu öğrenci belgelerinin 6 aylık geçerlilik süresi bulunuyor.

Yani kendilerinden 6 aylık geçerlilik süresi sonrasında tekrar öğrenci belgesi talep edilen öğrencilerinin e-devletten yeniden öğrenci belgesi almaları gerekiyor.

Öğrenci belgelerinin de tıpkı diğer resmi evraklar gibi 6 aylık geçerlilik süreleri bulunuyor.

BAKINIZ >>> Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? Nasıl Çıkarılır?

E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor

E-devlet üzerinden öğrenci belgesi almak isteyen kişiler, zaman zaman belgelerinin e-devlet platformunda görünmemesi sorunu ile karşılaşabiliyorlar.

Bu durum, genellikle teknik bir arızadan ileri geriyor.

Öğrenci belgesi indirmede sıkıntı yaşıyorsanız; birkaç saat sonra tekrar e-devlet platformuna girmenizi ve tekrar belge indirmeyi denemenizi öneriyoruz.

Tüm çabalarınıza rağmen e-devlet üzerinden öğrenci belgenizi indiremiyorsanız; bu durumda öğrenci belgenizi eğitim gördüğünüz kurumdan alabilirsiniz.

Açıköğretim Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Açıköğretim üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler; tıpkı YÖK’e bağlı diğer üniversitelerde eğitim alan öğrenciler gibi öğrenci belgelerini e-devlet üzerinden indirebiliyorlar.

Bu noktada Açıköğretim üniversite öğrencilerinin öğrenci belgesi alabilmeleri için https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Açıköğretim liselerinde ya da ortaokullarında okuyan öğrenciler de belgelerini e-devlet üzerinden indirebiliyorlar.

Açıköğretim öğrenci belgeleri; açıköğretim bürolarından da alınabiliyor.

Açıköğretim bürolarından öğrenci belgesi almak isteyen öğrencilerin öğrenci belgesi almak istediklerine dair detaylı bir dilekçe hazırlamaları ve hazırladıkları bu dilekçeyi büro personeline teslim etmeleri gerekiyor.

Bu dilekçede mutlaka başvuru sahibi öğrencinin isim, soy isim, imza ve TC kimlik no bilgilerinin de bulunması gerekiyor.

18 yaş ve üstü açıköğretim öğrencileri, bizzat başvurularını gerçekleştirebilirken, 18 yaş altı öğrencilerin başvuruları ise öğrenci velileri tarafından yapılabiliyor.

Yani 18 yaş altı öğrenciler tarafından yazılan dilekçe, kabul edilmiyor.

E-Devlet Diploma Sorgulama

E-devlet platformu üzerinden mezuniyet bilgileri yani diploma sorgulama işlemi de gerçekleştirilebiliyor.

Lise ve üniversite mezuniyet belgeleri yani diplomalar; e-devlet platformundan görüntülenebiliyor.

Açık öğretim ortaokulunu başarı ile tamamlayan öğrenciler; https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama linki üzerinden tamamlama belgelerine erişebiliyorlar.

Öğrenciler; e-devlet ana sayfasındaki arama butonuna ‘Diploma’ yazıp; mezuniyet belgelerine erişebiliyorlar.

E-Devlet Üniversite Diploma Sorgulama

E-devlet üzerinden gerek üniversitelerde gerekse Açıköğretim fakültelerinde eğitim gören ve eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler; diploma sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Mezuniyet belgelerini e-devlet üzerinden görüntülemek isteyen üniversite mezunlarının https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

E-Devlet Lise Diploma Sorgulama

Açıköğretim liselerinde ya da MEB’e bağlı liselerde eğitim görenler; e-devlet üzerinden mezuniyet belgelerini görüntüleyebiliyorlar.

Açık öğretim lise mezuniyet belgesi; https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-mezuniyet-belgesi-sorgulama linki üzerinden indirilebiliyor.

MEB’ e bağlı liselerden mezun olanlar; lise mezuniyet belgelerine https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama linki üzerinden erişebiliyorlar.

Açıköğretim Ortaokulu Tamamlama Belgesi Sorgulama

Açıköğretim ortaokulunda eğitim gören öğrencilere verilen ortaokulu tamamlama belgesi; e-devlet platformundan alınabiliyor.

Ortaokulu tamamlama belgesi almak isteyen öğrencilerin ise https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-ortaokulu-tamamlama-belgesi-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Öğrenci Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Öğrenciler ve veliler; öğrenci belgelerini e-devlet platformundan alabiliyorlar.

Okul idareleri ise EBA ve E-Okul sistemlerine giriş yaparak, okullarında eğitim gören öğrencilerine dair öğrenci belgesi çıkartabiliyorlar.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri; okul idaresine giderek, öğrenci belgelerini alabiliyorlar.

Üniversite öğrencilerinin öğrenci belgesi alabilmeleri içinse fakültelerindeki öğrenci işlerine gitmeleri gerekiyor.

Üniversite öğrencileri de e-devletten öğrenci belgesi indirebiliyorlar.

Öğrenci Belgesi Başka Bir Okuldan Alınabilir mi?

Öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi; farklı bir okuldan alınamıyor.

Bu belgeler; öğrenciler tarafından yalnızca öğrencilerin eğitim gördükleri okuldan alınabiliyor.

Öğrenci Belgesi Diploma Yerine Geçer mi?

Öğrenci belgesi; öğrencinin eğitimine devam ettiğini gösterirken, mezuniyet belgesi yani diploma öğrencinin eğitim ve öğretimini başarı ile tamamladığını gösteriyor.

Bu yüzden de öğrenci belgesi, hiçbir şekilde diploma yerine geçmiyor.

E-Okuldan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Okul üzerinden yalnızca okul idaresi; öğrenci belgesi indirebiliyor.

E-Okul sistemi üzerinden öğrenci belgesini nasıl indirebileceğinizi aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • Kurum şifrenizle birlikte E-Okul sistemine giriş yapın.
  • E-Okul sistemine giriş yapmak için https://e-okul.meb.gov.tr/ linkini tıklayın.
  • Ardından ana sayfadaki öğrenci işleri menüsüne tıklayın.
  • Daha sonra raporlama seçeneğine tıklayın.
  • Son olarak da öğrenim belgesi geçmiş dönemler dosyasına tıklayın.

Bu dosyaya tıkladığınızda tüm öğrencilerin öğrenci belgelerine erişebiliyorsunuz.

Öğrenci TC kimlik no ile arama yaparak, dilediğiniz öğrenciye dair öğrenci belgesini bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. 

EBA’dan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Tıpkı E-Okul uygulamasında olduğu gibi okul idaresi; EBA üzerinden de öğrenci belgesi indirebiliyor.

EBA’dan öğrenci belgesi almak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • İlk olarak https://eba.gov.tr/ linkine tıklayın.
  • Ardından kurum şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Daha sonra anasayfadaki öğrenci işlemleri menüsüne tıklayın.
  • Son olarak Raporlar sekmesine tıklayın.

Raporlar sekmesinden dilediğiniz öğrenciye ait öğrenci belgesini indirebilirsiniz.

Bu yazımızda öğrenci belgesi ve mezuniyet belgesi nasıl alınır? AÖL diploma sorgulama, e-devlet diploma sorgulama nasıl yapılır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu