Ek İş Fikirleri

Facebook Para Kazanma Şartları ve Aktif Etme

Facebook Para Kazanma; Günümüzde internet kullanımının her gün çok daha popüler hale gelmesi elbette sosyal medya platformlarının da sosyal yaşamın bir parçası haline gelmesine ortam hazırlamıştır. Sosyal medya platformları içerisinde ilk çıkan ve ilk zamanlarda en çok kullanılan Facebook, insanların günlük hayatlarından kesitler sergilediği bir vitrin olmakla birlikte aynı zamanda günümüzde farklı amaçlar için de kullanılmaya başlamıştır.

Zorlaşan ekonomik düzey ve insanların geçim sıkıntısı yaşaması aynı zamanda insanları farklı gelir kapıları aramaya yöneltmiştir. Özellikle internet kullanımının yaygın olması ve artık insanların tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılayabiliyor olması da Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarının çok daha etkin kullanılmasına ortam hazırlamış durumdadır.

Tüm bu gelişmeler ışığında Facebook’tan para kazanılır mı  sorusu da özellikle sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullananlar tarafından sıkça sorulan soruların başında yer almaya başlamıştır. Bizler de bu soru ışığında Facebook para kazanma konusunda tüm detayları sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

Facebook Para Kazanma Nedir?

Facebook para kazanma, Facebook’un belirli sayıda bir takipçi sayısına ulaşan kullanıcılarına sunmuş olduğu gelir elde etme imkanıdır. Facebook’ta eğer belirli bir takipçi sayısına ulaştıysanız reklam, beğeni, canlı yayın ve benzeri gibi çeşitli yöntemler sayesinde gelir elde etmeniz mümkün hale gelebilir.

Facebook üzerinden para kazanmak ve gelir elde etmek istiyorsanız bunun için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gereklidir. Bu şartları karşıladığınızda aktif olma sürenize ve seçmiş olduğunuz yöntemlere göre çeşitli miktarlarda gelir elde etmeniz mümkün olabilir.

Facebook’ta Nasıl Para Kazanılır?

Facebook para kazanma özelliği olan sosyal medya platformlarının başında geliyor. Dolayısıyla da Facebook’ta eğer yüksek takipçi sayısına sahipseniz aynı zamanda para kazanabileceğiniz birçok farklı yöntemin olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta en yaygın olarak kullanılan para kazanma yöntemlerinin başında reels çekmek, reklam vermek, canlı yayın açmak ya da paylaşım yapmak gelir. Ancak Facebook para kazanma yöntemleri sadece bunlarda sınırlı değildir. Takipçi sayınıza ve ilgi alanlarınıza göre bu yöntemleri çok daha çeşitlendirebilirsiniz.

Facebook Reels Para Kazanma

Facebook para kazanma kısıtlandı yönünde haberler dolaşıyor olsa da halen Facebook üzerinden gelir elde etme imkanınız vardır. Bu yöntemler arasından en çok tercih edilenlerden birisi de reels videolarıdır. Facebook hesabınızda çektiğiniz reels videolarınıza normal ya da çıkartmalı reklamlar ekleyebilirsiniz. Özellikle çıkartma reklamlar marka etkileşimi için daha yüksek etkileşim oranına sahip olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Facebook hesabınıza reels videosu eklemek için;

  • Videonuzu eklerken ilk olarak kapak fotoğrafı seçerek videonuzun altına bir açıklama ekleyin.
  • Daha sonrasında “Facebook’ta Paylaş” ikonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan seçenekler arasından videonuzu paylaşmak istediğiniz Facebook sayfasını seçin ve “Paylaş” butonuna tıklayın.

Facebook reels videoları Facebook’ta izlenme sayısının artmasında da oldukça etkili bir yöntemdir. Bu nedenle Canva benzeri gibi ücretsiz tasarım uygulamaları üzerinden reels videolarınızın daha merak uyandırıcı olması için ilgi çekici bir kapak ekleyerek daha kaliteli bir video oluşturabilirsiniz.

Facebook’ta Paylaşım Yaparak Para Kazanma

Facebook üzerinden kazanç sağlayabileceğiniz yöntemlerden birisi de paylaşım yapmaktır. Ancak Facebook, takiplerinizin size destek verebilmesi için özel içerik, canlı video ve indirim olmak üzere 3 seçenekten birisini seçmenizi istemektedir.

Paylaşım yaparak Facebook üzerinden sağlayacağınız kazanç ise takiplerinizin ödeme yöntemine göre değişkenlik gösterecektir. Eğer takipçileriniz bilgisayar üzerinden işlem yapıyorsa kazancınızdan kesinti olmaz. Ancak takipçileriniz mobil cihazlar üzerinden işlem yapıyorsa mobil hizmet sağlayıcısı kazancınızın %30’luk dilimini kesecektir.

Gerekli şartları karşıladığınızda ve paylaşım yaparak elde ettiğiniz kazancınız 100 USD’yi bulduğunda abonelik ödemelerinizi alabilirsiniz. Tüm ödemeler Facebook tarafından her ayın 21. Gününden sonra yapılır.

Facebook’ta Beğeni ile Para Kazanma

Facebook beğenileri Facebook’ta doğrudan kazanç yöntemi olmasa da Facebook beğeni başına para kazanabilmeniz mümkün olabilmektedir. Sayfanızda ya da abonelik gruplarında hayranlarınız tarafından beğeni aldığınızda içeriğinizde beğeni yapanlar görülebildiği gibi aynı zamanda içerik üreticisi olarak size, yayıncıya ve sağlayıcılara bildirim gider.

Hayran aboneleri tarafından üretmiş olduğunuz içeriklere beğeni yapıldığında ekstra gelir elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda hedef kitleniz yani abonelik grupları tarafından yatırım aldığınızda da içeriklerinizin desteklenmesine imkan tanıyabilirsiniz.

Facebook Video ile Para Kazanma

Facebook para kazanmaya uygun olduğunuza karar verdiği takdirde Facebook’ta video üreterek de kazanç elde edebilirsiniz. Ancak bunun için içerik stüdyosundan hesabınızın para kazanmaya uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Video üreterek para kazanabilmek için Facebook’a başvuru yapmanız gereklidir. Eğer başvurunuz onaylanırsa, hesabınız içerik üreticisi, yayıncı ya da üçüncü taraf sağlayıcı statüsünde bir hesap ise kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

Facebook’ta Markalı İçeriklerle Para Kazanma

Facebook’ta takipçilerinize hitap eden markalarla iş birliği yaparak ciddi düzeyde para kazanabilmeniz mümkündür. Ancak Facebook’ta bu yöntemle para kazanabilmeniz için Facebook’ta “Markalı İçerik Aracı” ile iletişime geçmelisiniz.

Markalı içerik aracı tarafından hesabınız onaylanır ise marka iş birliği yöneticisi panelini kullanarak kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Ancak tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemde de para kazanabilmeniz için hesabınızın Facebook para kazanma uygunluğu onaylanmalı ve ayrıca markalı içerik ilkesine de uymanız gereklidir.

Facebook üzerinden markalarla iş birliği yaparak para kazanabilmeniz için marka reklamlarını içeren paylaşımları hesabınızdan değil, sayfanızdan yapmalısınız. Eğer özgün içerikler hazırlayarak paylaşırsanız hedef kitleniz üzerinde daha uzun soluklu ve yüksek bir etki oluşturabilirsiniz.

Facebook’ta Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma

Facebook’ta canlı yayın yaptığınızda eğer yayınınıza gelen takipçileriniz size yıldız gönderirse bu yıldızlar sayesinde para kazanabilirsiniz. Canlı yayın esnasında takiplerinizin her bir gönderdiği yıldız hesabınıza 0,1 USD olarak geçer.

Facebook’ta canlı yayın yaparak para kazanabilmeniz için ilk olarak “Yıldızlar” özelliği hesabınıza tanımlanmış olmalıdır. Diğer para kazanma yöntemleri ile birlikte kesintisiz 60 gün boyunca minimum 1000 takipçi şartını da karşıladığınızda bu yöntemle yüksek düzeyde paralar kazanabilirsiniz.

Facebook Para Kazanma Şartları

Yukarıda anlattığımız çeşitli yöntemlerle Facebook’ta para kazanmak istiyorsanız öncelikle Facebook para kazanma uygunluk standartlarına uygun olmanız gereklidir. Facebook’ta sadece içerik üreticileri, yayıncılar ve üçüncü taraf sağlayıcıları kazanç elde edebilmektedir. Sanatçı, müzisyen, içerik üreticisi gibi sayfa, grupların ve profesyonel profiller için Facebook para kazanma şartları şunlardır;

  • Facebook sayfanızın para kazanmaya uygunluğu ispatlandıktan sonra öncelikle sayfanızın adına ve içeriğine uygun alanda içerikler üretmelisiniz. Şayet profiliniz profesyonel profil değilse para kazanmanız de mümkün olmayacaktır.
  • İçerik üretimi yaparken mutlaka topluluk standartlarına uymalısınız. Bu bağlamda içerikleriniz cinsellik, şiddet, nefret söylemi ya da gerçek dışı söylemler içermemelidir. Şayet bunlardan biri ya da birkaçı paylaşımlarınızda bulunursa para kazanma uygunluğunuz iptal edilebilir.
  • Facebook’ta içerik üreterek, video paylaşarak ya da canlı yayın açarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka hesabınızın bağlı olduğu ülkede ikamet ediyor olmanız gereklidir. Eğer ikametiniz paylaşım yaptığınız ülkede görünmüyorsa para kazanma aktifliğiniz sona erecektir.
  • Facebook’ta özellikle video ile para kazanmak için bazı standartlara uymanız gereklidir. Bu standartlar genellikle içeriğin format ya da kısaltmalarını içermektedir.
  • Üretmiş olduğunuz içerikler mutlaka özgün içerikler olmalı. Ayrıca içeriklerinizde asılsız ya da yanlış bilgiler yer almamalıdır.
  • Facebook’ta para kazanmak için ödeme koşullarını kabul etmeniz en önemli şartlardan birsidir. Bu şartlar kapsamında ödeme yapma, ödeme alma ve ödeme yatırma gibi tüm koşulları kabul etmiş olursunuz. Aksi takdirde para kazanmaya uygun içerikler üretseniz dahi içerikleriniz onaylanmayacaktır.
  • Facebook’ta para kazanmak için sadece para kazanmaya uygun olmanız, özgün ve standartlara uygun içerikler üretmeniz yeterli değildir. Aynı zamanda Facebook’ta sürekli aktif olmanız gereklidir.

Facebook Para Kazanma Başvuru

Facebook para kazanma nereden bakılır, başvuru nasıl yapılır sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Facebook sayfanız ya da profiliniz üzerinden doğrudan para kazanamazsınız. Her ne kadar içerikleriniz uygun olsa da mutlaka Facebook’a başvuru yapmanız gereklidir. Bunun için Facebook para kazanma ayarları üzerinden başvuru yapmalısınız. Örneğin; video ile para kazanmak için “içerik stüdyosu” üzerinden ya da marka iş birliği için “Markalı içerik aracı” üzerinden başvuru yapmanız gereklidir.

Facebook Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Facebook kaç takipçiye para veriyor; Facebook’ta para kazanabilmeniz için sağlamanız gereken en önemli şartların başında takipçi sayısı gelir. Bu noktada Facebook üzerinden kazanç elde edebilmeniz için takipçi sayınızın en az 10 bin olması şarttır. Eğer takipçi sayınız 10 bine ulaşmamış ise aynı zamanda Facebook para kazanma ilkelerine, içerik kurallarına uyum sağlamamış olduğundan hesabınızın para kazanma özelliği de aktif olmayacaktır.

Facebook Ne Kadar Para Veriyor?

Facebook üzerinden kazanacağınız paranın miktarı birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Öncelikle aktif olduğunuz süre, ürettiğiniz içerikler, takipçi sayınız ve içeriklerinizin takipçilerinize ne kadar hitap ettiği kazanacağınız parayı doğrudan etkiler.

Tercih edeceğiniz Facebook para kazanma yöntemi de aynı zamanda kazancınızı belirler. Örneğin; reklam yoluyla para kazanacaksanız reklam veren markaya göre de değişmekle birlikte ortalama olarak reklam gelirinin %55 oranını kazanç olarak elde edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Facebook geliri hesabınıza USD yani Amerikan doları olarak yansır. Değişken kurdan ötürü de kazancınız farklılık gösterebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu