Maaşı Ne Kadar?

Gassal Maaşları Ne Kadar? Güncel Gassal Maaşı

GGassal Maaşları Ne Kadar? Güncel Gassal Maaşı 2024; Dinimizde ölülerin gömülmeden önce yıkanması gerekir. Bu durumda iş gassallara düşer. Ölen insanları defin etmeden önce yıkayan kişilere gassal adı verilmektedir.

Gassallar tarafından ölü bedenler yıkanmadan önce temizlenir ve defin işlemi gerçekleşir. Bu iş kolu yaygın olsa dahi ismen bilinmemektedir.

Bunun bir iş olarak yapıldığı, bu kişilerin maaşlarının ne kadar olduğu ile ilgili merak edilen detaylar yazımızda yer almaktadır.

Gassal Nedir?

Gassal ölü yıkayan kişi anlamına gelmektedir. Gassallar pek çok dini inanışa göre kişi öldükten sonra ölen kişilerin dine uygun bir biçimde yıkanmasını, kefenlenmesini gereğine uygun olarak yapmakla meshuldür.

Bu işi yapan kişilerin belirli bir eğitim almış olması gerekir. Bunun mesleği yapmak isteyen kişiler, Diyanet ve MEB işbirliği ile eğitim yapılan eğitimlere katılabilir.

 Gassal Ne İş Yapar?

Gassalların ne iş yaptığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bir kişi vefat ettiği andan gömülmesine kadar olan süreçte gassallar aktif rol almaktadır.

  • Gassalların görevi ölen kişileri usulüne uygun yıkamaktır.
  • Vefat eden kişinin yakınlarını görmesi için hazır hale getirmek
  • Vücutta yara bere varsa onların temizlenmesi
  • Ölünün kefenlenmesi
  • Ölüyü boş tabut içerisine usulüne uygun olarak yerleştirmek
  • Tabutu kapatmak ve kapakları tutturmak
  • Bütün işlemler yaptıktan sonra tabutu bekleme alanına almak
  • Son olarak cenazeyi yakınlarına teslim etmek

Gassal Nasıl Olunur?

Gassal mesleğini yapmak isteyen kişiler nasıl olabileceğini araştırmaktadır. Gassal olmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken KPSS sınavına girmektir. Bu mesleği yapmak için KPSS sınavından çok yüksek bir puan almanıza gerek yoktur.

Belirli bir puan aldıktan sonra alım yapan yerleri araştırmalısınız. Ardından puanınıza uygun yeri tercih ederek gassal olabilirsiniz.

Gassal Olmak İçin Ne Okumalı?

Gassal yetiştirmek amacıyla MEB ve Diyanet iş birliğiyle gassal kursları açılmıştır. Bu kurslar sayesinde gassallık mesleği oldukça popüler hale gelmiştir.  Gassal olacak kişiler bu kurslara giderek cenaze defin işlemlerini gerçekleştirebilir.

Gassal Maaşları Ne Kadar?

657 Devlet Memurları Kanunu’na göre gassal maaşları ortalama 32.000 TL ile 35.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Maaş hesaplanırken meslekte yeni olma, bekar olma ve bunun gibi kriterler de göz önünde bulunmaktadır.

Gassal Maaşı Ne Kadar?

Göreve yeni başlayan bir gassal net olarak 39,000 TL maaş almaktadırlar. Üçüncü yılında olan bir gassal ise 42.500 TL maaş almaktadır. Altıncı yılında olan bir gassal 45.000 TL maaş alırken, 25 yıl ve üzeri çalışa bir gassal ise 47.00TL maaş almaktadır.

Belediye Gassal Maaşı

Belediye gassal maaşları kadın ve erken aynı oranda ücret almaktadırlar. Belediyede çalışan gassal maaşlaro ortalama olarak 36.000 TL ile 45.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Gassal Çalışma Şartları

Gassal olmak için en az lise mezunu olunması gereklidir. Lise mezunu olan kişiler KPSS’den yeterli puan alarak gassal olabilir.

Gassallık mesleği hizmet sektörü açısından önemli meslekler arasında yer almaktadır. Gassal çalışma şartları birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Gassal olan birçok kişi resmi kurum ve kuruluşlarda görev almaktadır. Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve belediyeler gassal alımı yapmaktadır.

Gassal mesleği sanıldığından zor bir meslektir. Bu nedenle seçerken dikkat etmelisiniz.

Gassal Çalışma Saatleri

Gassalların alışma ortamları sessiz ve steril ortamlardır. Çalışma saatleri ise, haftada 5 gündür. Fakat yoğunluk olduğu dönemlerde çalışma süreleri ve izin kullanma süreleri değişebilir. Ayrıca bu personellerin yıllık izin ve rapor alma hakları da vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu