Devlet Yardımları

Kira Yardımı Nasıl Alabilirim? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Kira Yardımı Nasıl Alabilirim? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu; Kira yardımı, ihtiyaçlı aile sahiplerinin aylık olarak verilen yardım türüdür. Kira yardımları fiyatların artmasıyla birlikte oldukça zor duruma düşen vatandaşlara refah seviyesini artırmak adına verilmektedir. Kira yardımları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı veya belediyeler tarafından dağıtımı sağlanmaktadır. Başvuru yöntemleri E-devlet tarafından yapılmaktadır.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvurusu E-devlet sisteminden yapılmaktadır. Kira yardımı başvurusu için E-devlet hesabınız yoksa PTT şubelerinden yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Diğer şifre yöntemi online bankacılık sistemine giriş yaparak direk olarak E-devlet sistemine bağlanıp şifre oluşturabilirsiniz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kira Yardımı Başvurusu

E-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 adresine girerek “Uygulama Git” kısmına tıklayın. Yönlendirme başladığında sizden bilgilerin paylaşılmasını için İzin alınması gerekmektedir. Onaylayarak başvuru sitesine gidin.

Gelen ekranda “5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” ekranı gelecektir. Bu ekran içerisinde “Kendim İçin Başvuruyorum” kısmına tıklayın. Kişisel bilgiler ekranı açılacaktır. Eğer başkası adına kira yardımı başvurusunda bulunmak istiyorsanız “Tüzel Kişi Başvurusu” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Diğer kısma geçtiğinizde bilgileri kontrol ederek kira yardımıyla ilgili bir gelişme olduğunda haberdar olmak için “SMS ile bilgilendirme almak istiyorum” kısmını işaretleyin. E-posta ile ilgili almak istiyorsanız burayı da işaretleyebilirsiniz. Yer alan bilgileriniz doğruysa İleri kısmından devam edebilirsiniz. Bilgilerinizde yanlışlık veya yeni bilgiler yer almıyorsa E-devlet hesabınıza girerek Profil kısmından düzeltme sağlayabilirsiniz.

Üçüncü kısımda Kira Kontratı yüklemenizi isteyecektir. Kira Kontratınız düzgün bir şekilde çekilmesi gerekmektedir. Tarayıcı üzerinden çekilmesi daha net olacaktır. Telefondan çeken kişiler için net bir şekilde okunması için gölge veya yanda başka bir şey gözükmeden kırpılması daha iyi olacaktır. Kira Kontratı yüklemesi sonrası Dilekçe Metni yer almaktadır. Kira yardım başvurusuyla ilgili isteğinizi belirterek yazmanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra ileri kısmına tıklayarak başvurunun son aşamasını görebilirsiniz. Herhangi bir problem bulunmuyorsa Gönder diyerek kira yardımı başvuru talebiniz yollanacaktır.

E-Devlet Belediye Kira Yardımı Başvurusu Yapma

E-devlet hesabına giriş yaparak arama bölümüne belediye yardım olarak yazın. Çıkan arama sonuçlarında “E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” yazısına tıklayın. Gelen ekranda “Uygulamaya Git” kısmına tıklayın. Belediye yardım başvurusu kısmına yönlendirilmesi sağlanacaktır.

Yardım başvurusu yapılacak belediye seçim sağlayarak sayfanın altında yer alan sosyal yardım türlerine gelerek “Talep Edilen yardım türünü seçin” kısmına tıklayın. Bu kısımda “Muhtaç Ailelere Kira Yardımı” seçeneği bulunuyorsa tıklayın. Bu seçenek bulunmuyorsa bulunduğunuz belediyeye ait kira yardımı dağıtımı sağlanmıyor demektir.

Seçeneğe tıkladıktan sonra Kişi Kimlik Bilgileri, Kişi Adres Bilgileri, Eşinin Kimlik Bilgileri (Varsa), Kişi İletişim Bilgileri bölgeleri güncel bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu bilgiler doldurulması sonrasında Aydınlatma Metnini ve gerekli onaylamaları sağlayarak başvuruyu yollayabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuru Formu

Kira Yardımı Başvuru Formunda başvuru yapan kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler kira yardımı yapılacak kişinin kimlik bilgileri, adres bilgileri, iletişim bilgileri, dilekçe, kira kontratı gibi bilgiler istenmektedir. E-devlet üzerinden başvurular sağlanacağından dolayı detaylı olarak inceleme altına alınarak kira yardımı türünde ihtiyaç durumu tespit edilerek yardımlar dağıtılmaktadır.

Kira Yardımı Sorgulama

Kira yardımı sorgulama işlemleri için başvuru yöntemine göre siteye girip kontrol etmeniz gerekmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kira Yardımı Başvurusu yaptıysanız https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkine giriş yaparak açılan sitede “Başvuru Süreci” kısmına tıklayarak yapmış olduğunuz başvurunun son halini görebilirsiniz. Başvuru sağlarken SMS veya E-posta bilgilendirilmeyi seçerseniz onaylanma halinde sizlerle iletişime geçilecektir. Ortalama olarak bu sosyal yardım süreci bir ay kadar süre alabilmektedir.

E-Belediye üzerinden kira yardımı başvurusu yaptıysanız E-devlet sitesine girerek arama bölümünde E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazdığınızda siteye girerek başvuru sürecini görüntüleyebilirsiniz.

Başvuru süreciniz ortalama olarak bir ay içerisinde onaylanmaktadır. Belediye’nin kira yardımı başvurusuna göre değişim sağlanabilmektedir. Kira yardımı başvurusu kabul edildiğinde sizlere iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır.

Kira Yardımı Nereden Alınır?

Kira yardımı bulunduğunuz şehrin belediyesi tarafından kira yardımı sağlanıyorsa verilmektedir. Devlet tarafında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kira yardımı dağıtılmaktadır. Dönemsel olarak dağıtılan kira yardımlarında belediye çağrı merkezini arama yaparak kira yardımlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kira yardımı ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımı sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi grubu belirlenerek araştırmalar sonucunda aylık olarak verilmektedir. En önemli kriter yardım başvurusu olan kişilerin T.C Cumhuriyeti vatandaşı olması ve herhangi bir mal varlığı olmaması gerekmektedir. Kira yardımı ihtiyaç grubu listesi olarak;

 • Asgari ücretten az ücret alanlar
 • Sigortalı kişi olmaması
 • Ailedeki kişi sayısının fazla olması
 • Yaşlı birey bakan kişiler
 • 65 yaş üstü olan ve gelir durumu olmayan kişiler
 • Engelli bireyler
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Dul bireylere
 • Muhtaçlık durumunda yaşayan kişilere verilmektedir.

Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kira yardımı dağıtımında muhtaçlık durumunda olan vatandaşlara yer verilmektedir. Normal yaşantısında refah seviyesini yükseltmek adına yardımlar sağlanarak daha rahat barınması adına dağıtım sağlanmaktadır.

Kira yardımı başvuru şartları olarak;

 • C Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Asgari ücretin altında geliri bulunmak
 • Herhangi bir mal varlığı bulunmamak
 • İhtiyaç sahibi durumunda yer almak bu tür durumda olan vatandaşların kira yardımı başvurusu kabul edilmektedir.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı alınması için E-devlet hesabınızdan E-belediye veya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başvuru yapılması sonrasında incelemede onaylanması gerekir. Sosyal hizmetler tarafından onaylanması halinde iletişim bilgilerinizden sizlere ulaşım sağlanarak kira yardımı dağıtımı sağlanacaktır.

Kira yardımları için adınıza hesap oluşturularak aylık olarak yatırımı sağlanacaktır. Genellikle kira yardım paraları PTT hesaplarına yatırımı yapılmaktadır. Gerekli bilgilendirme onaylanma sonrasında sizlere iletilecektir.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kira yardımı için güncel olarak devam eden kira yardımı başvuru yerlerinden yapılmaktadır. Bulunduğunuz ile ait belediye dönemler içerisinde kira yardımları dağıtmaktadır. E-devlet hesabınıza giriş yaparak E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama alanına gidin. Bu alan üzerinden belediyeniz güncel yardımlarınızı görebilirsiniz. Güncel olarak Muhtaç Ailelere kira yardımı yer alıyorsa başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen kira yardımı olarak veya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. E-devlet hesabınızla ilgili alana giriş yaparak başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvuru esnasında kira kontratı ve dilekçe metni istenmektedir. Bu alanlara tam doldurma sağlayarak ve istenen belgeleri yükleyerek kira yardımı başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Kira yardımı başvuruları etkin olarak devam etmektedir. Devlet tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yapmış olduğu kira yardımları sürekli olarak açıktır. Bulunmuş olduğunuz ilin belediyesi dönemsel olarak yardımlarını dağıtıyor olabilir.

Bu yüzden E-belediye sistemine giriş sağlayarak başvuruların açık olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Belediye yardımı eğer açık değilse ilinize ait Beyaz Masa veya Çağrı destek merkezinden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Gelen yoğun talep sonrasında kira yardımları açılabilmektedir.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardım tutarları için net bir sayı verilmemektedir. Bulunduğunuz ile göre kira yardımları dağıtılmaktadır. Ortalama olarak 5000-5500 TL arasında kira yardımları dağıtımı yapılmaktadır. Ülkemizde enflasyon değerleri arttığından dolayı kira yardım tutarlarında zam gelmektedir. Güncel tutarını başvuru yaptıktan sonra onaylanması halinde görebilirsiniz.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kira yardımı başvurusu için gerekli belge olarak Kira Kontratı sizden istenebilmektedir. Bu belge Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üzerinden başvuru sağlıyorsanız istemektedir. Diğer bilgiler kimlik, adres ve iletişim bilgileridir. Sistem üzerinden başvuru sağladığınızda görüntülenmesi sağlanacaktır.

Kira Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı E-devlet başvurusu için siteye giriş yaptıktan sonra iki yöntemle başvuru sağlayabilirsiniz. E-devlet kira yardımı başvurusu yolları;

 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başvuru yapmak
 • E-Belediye bulunduğunuz belediye ait Muhtaç Ailelere Kira yardımı başvurusu yapmak

E-devlet sitesine giriş yaptığınızda arama bölümüne yapmak istediğiniz başvuru türüne göre arama sağlayarak giriş sağlayın. 5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması alanı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sağlanan yardım türüdür. Bu alana giriş yaparak kira dekontu ve dilekçi metninizi yollayarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

E-Belediye sistemine E-devlet sisteminden giriş yaparak bulunduğunuz belediyeyi seçerek yapılan sosyal yardımları görüntüleyebilirsiniz. Yapılan sosyal yardımlar arasında Muhtaç Ailelere Kira yardımı yer alıyorsa başvuru sağlayabilirsiniz. Başvuru esnasında kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, eşiniz varsa bunların bilgileri ve doldurulması gereken alanları sağlayarak kira yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kira Yardımı Yapan Vakıflar

Kira yardımı vakıflar dönemsel olarak değişmektedir. Vakıflar tarafından sürekli olarak kira yardımı sağlanmamaktadır. Vakıflarda ihtiyaçlı aile sahiplerine para yardımı dağıtılmaktadır. Vakıfların belli şartları bulunarak ihtiyaç sahibi ailelere para dağıtımı yapmaktadır.

Güncel olarak para dağıtımı sağlayan veya kira yardımı dağıtımı vakıfları bulmak için ilk olarak Google tarafından araştırma sağlayarak bulabilirsiniz.

Türkiye’de yer alan sosyal vakıfların sitelerine girerek duyurular veya yardım yaptığı sayfaları bularak araştırma sağlayabilirsiniz. Vakıfların belirli dönemlerde yardım dağıttığı için güncel olarak yardım almak oldukça zordur. Ayrıca iletişim bilgilerinden vakıflara ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuru Linki

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kira Yardımı Başvurusu linki https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz. E-Belediye Bilgi Sistemi Kira Yardımı Başvuru linkine https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 buradan ulaşım sağlayabilirsiniz. Kira yardımı başvuru linklerine girebilmek için E-devlet hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Kira Yardımı Başvurusu

Sosyal hizmetler tarafından kira yardımı başvurusunda bulunmak için belediye aracılığıyla başvuru sağlayabilirsiniz. Kira yardımı başvuru linki https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giriş sağlayarak belediyenizi seçim yapmanız gerekmektedir. Belediye seçmenizle birlikte Muhtaç Ailelere Kira Yardımı bölümü bulunuyorsa yapabilirsiniz. Sistem başvuru ekranında sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek başvuru yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu

Kaymakamlık Kira yardımı başvurusu her ilde yapılmayabilir. Bulunduğunuz ilin kaymakamlığı tarafından duyurusu sağlanmış ise fiziksel olarak giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere kira yardımı dağıtımı sağlanacağından dolayı ek olarak belgeler istenebilmektedir.

Kaymakamlık kira yardımı güncel olarak yapılıp yapılmadığını öğrenmek için bulunduğunuz ilin kaymakamlık sitesine girerek veya kaymakamlık iletişim çağrı destek merkezinden yararlanabilirsiniz. Yönergeleri takip ederek kira yardımı başvurusundan faydalanabilirsiniz.

Kaymakamlık kira desteği başvurusu detayları için Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Belediye Kira Yardımı Başvurusu

Belediye kira yardımı başvuru E-devlet tarafından sağlanmaktadır. Belediye kira yardım başvurusuhttps://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giriş yaparak bulunduğunuz ilin belediyesini seçim sağlayarak yardım başvurusu talebinde bulunabilirsiniz. Kira yardımı başvuru panelinde sizden bilgiler istenmektedir.

Bu bilgilerin doldurulmasıyla birlikte talep edilen sosyal yardım türünde “Muhtaç Ailelere Kira Yardımı” alanına tıklayarak ve onaylanması gereken alanları işaretleyerek başvurunuzu yollayabilirsiniz. Kira yardımı başvurusunda zorlanıyorsanız Youtube üzerinden arama sağlayarak nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Kira Yardımı Devam Ediyor Mu?

2024 yılı itibarıyla, kira yardımı hem depremzede hem de kentsel dönüşüm mağdurları için devam etmektedir.

Depremzede kira yardımı, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlara verilmektedir. Bu yardım, ev sahibi olanlar için 12 ay boyunca aylık 5.000 TL, kiracı olanlar için ise 12 ay boyunca aylık 3.000 TL olarak verilmektedir. Kira yardımı ödemeleri, her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı, riskli yapılarda oturulan konutların yıkılıp yerine yenilenmesi nedeniyle kiracı olan vatandaşlara verilmektedir. Bu yardım, her il için farklı tutarlarda belirlenmektedir. Örneğin, İstanbul’da kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı, 2024 yılı Ocak ayı itibarıyla 3.000 TL’dir. Kentsel dönüşüm kira yardımı ödemeleri, hak sahiplerine 12 ay boyunca aylık olarak yapılmaktadır.

Kira yardımı başvuruları, e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeler, AFAD tarafından belirlenmiştir.

Kira Yardımı Eksik Yattı Ne Yapmalıyım

Kira yardımı eksik yatması durumunda, öncelikle eksik yatırılan tutarın nedenini belirlemek gerekir. Eksik yatırılan tutarın nedeni, yanlış hesaplama, yanlış adres bilgisi, veya başka bir neden olabilir. Eksik yatırılan tutarın nedeni belirlendikten sonra, ilgili birime başvuru yapılarak eksik tutarın ödenmesi talep edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu