Finans

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanını Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanını Düşürür mü? Gerek ihtiyaç için gerek ev almak ya da konut almak için kredi çekilir. Ancak ev ve araç fiyatlarının yükselmesi, bu tür kredilerde durgunluk yaşattığını da bizlere gösteriyor. İhtiyaç kredisi ise halkın çok fazla talep ettiği bir durum oluyor. Öyle ki birkaç farklı bankadan hesap açıp, kredi çeken çok fazla kullanıcı bulunuyor. Kredi borcu alan vatandaş, bu borcu kapatabilmek için ya taksitlerini ödeyebilmek için farlı bir bankadan gene kredi başvurusunda bulunuyor. Enflasyonun yüksek olması ve işsizlik oranının fazla olması gibi nedenler, ülkedeki ekonomik krizi tetikliyor. Bunun sonucu da ne yazık ki olumsuz durumların yaşanmasını tetikler hale getiriyor.

Kredi başvurusu yapmanız için öncelikle yüksek bir kredi notuna sahip olmanız gerekir. Her bankanın farklı kredi notları ile kullanıcılarına kredi verdiği bilinir. Kimi 500 kredi notu ile kredi verir. Kimi için 750 kredi notu kredi veremeye kriter oluşturur. Bankalar devlet ve özel olarak ayrım gösterdikleri için kendi içinde farklılık gösteren kredi skorlarına bakarlar. Ancak bilinen bir şey vardır. Kredi çekmek isteyenlerin yapmış olduğu her işlem ve uğraş bunların kredi skorlarından düşürmektedir.

Kredi Puanını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Kredi puanını etkileyen etmenler nelerdir? ve Kredi puanını neler etkiler hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Kredi puanın düşmesi neden olan etkenler ise;

 1. Ödeme düzensizliği ve geç ödeme
 2. Kullandığını kredi yoğunluğu
 3. Çok fazla sayıda başvurusu
 4. Ret edilen kredi başvurusu
 5. Kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğu
 6. Kredinin gecikmeye düşmesi
 7. Kredi kartı limitinin eksiye düşmesi

Olumsuz Kredi Başvurusu Kaç Puan Düşürür

Kredi çekerken banka tarafından ilk olarak kredi puanınıza bakılır. 900 Puanı olan birinin kredi çekmesi zor iken 1400 Puanı olan biri kolay şekilde kredi çekebilir. 1400 puanın altında kredisi olan biri çok fazla sayıda kredi başvurusu yapar ve bu krediler ret edilirse direk olarak kredi puanını etkilemez ancak başvuru esnasında banka tarafından bu başvurular görünür.

Kredi reddi kaç puan düşürür sorusuna cevap vermek gerekirse Olumsuz kredi başvurusu kredi puanını düşürmez ancak bankaya kredi başvuru yaptığınızda bu kayıtlar sistemde görülür ve olumsuz kredi başvurunuz olduğu için kredi çekemezsiniz.

Kredi Başvurusu Yapmak Findeks Notunu Düşürür Mü

Findeks kredi puanını düşüren en büyük etkenlerin başında düzensiz kredi ve kredi kartı ödemesi gelmektedir. Kredi başvurusu yapmak findeks notunu düşürmez ancak çok fazla sayıda olumsuz başvuruda bulunmak banka kayıtlarında alındığı için banka tarafından puanınız düşmese de ret edilmektedir.

Kredi Puanınızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi başvurusu yapmak kredi notunuzdan götüren bir eylemdir. Art arda yapılan işlemlerde her başvuru için kredi notunuzdan haneler düşer ve eksilir. Özellikle krediniz onaylanmıyor ise ve bununla da ısrarcı oluyorsanız bu istendik bir durum olmaz.

Sadece kredi bazında değerlendirmemek gerekir. Bu başvurulara baktığınız zaman sizler de sık sık kredi kartı başvurusu, kredi kartı limit artırım işlemi başvurusu gibi başvurularda bulunabiliyorsunuz. Ayrıca nakit avans, eksi hesap, nakit avans artırım başvurularına da değinebiliyorsunuz. Hepsine baktığınız zaman, bunlar tek tek kredi notunuzdan yiyen şeyler olmaya devam ediyor. Peki bu notları nasıl yükseltmeniz gerekir. Aşağıdaki uygulamaları birkaç ay denerseniz sizin de kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

 • Ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Gecikmeye düşmeden asgari ücretlerini ödemelisiniz. Ancak üç kez asgari limitlerini ödeme yaparsanız, kredi kartınız gene kullanıma kapatılır. Bu ayarlamayı kendiniz yapabilirsiniz.
 • Sık sık kredi başvurusunda bulunmamanız gerekir.
 • Sıklıkla kredi kartı ya da eksi hesap limit artırımı başvurularında bulunmamanız da önemli olabilmektedir.
 • Banka hesabınızda eksiye düşmeden bir iki ay yaşamaya çalışabilirsiniz. Banka hesabınızda ekstra para bulundurmanız, yatırım hesabı açmanız ve burada birtakım hisse senedi ya da fon bulundurmanız da hanenize artı olarak yazılacaktır.
 • Banka bilgilerinizi eksiksiz olarak ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekir. Bilinmezlik iyi bir şey değildir.

Bütün bunları yaparak, bankaya aslında ne kadar düzenli bir hayatınızın olduğunu göstermeye çalışırsınız. Düzenli hayatı bulunan kişilerin kredi almaları ve kredi notlarını yükseltmeleri daha önemli rol oynamaktadır. Sizler de çalıştığınız bankanın kriterlerine bağlı olarak düzenleme sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu