Devlet Yardımları

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu ve Başvuru Formu

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu ve Başvuru Formu 2024: Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana binlerce ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz tablet dağıtan Milli Eğitim Bakanlığı; Nisan ayında da binlerce öğrenciye tabletlerini ulaştırdı.

Yoksul ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin çocuklarına okul idaresi tarafından tabletleri teslim edildi.

Tabletler; ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine dağıtıldı. Yani 1. sınıftan, 12. sınıfa kadar yoksul ve dar gelirli öğrencilerin herhangi bir başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın MEB; yoksul aile çocuklarına tabletleri teslim etti.

Bu yazımızda MEB ücretsiz tabletlerine başvurmayı düşünen ihtiyaç sahipleri için’ MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB ücretsiz tablet başvuru şartları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB; ücretsiz tabletleri yoksul ve dar gelirli ailelerin çocuklarına dağıtıyor. Çocukların tablet alabilmek için herhangi bir ekstra başvuru yapmaları gerekiyor.

MEB veritabanında ihtiyaç sahibi olarak kayıt edilmiş olan öğrencilere tabletler ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

Bununla birlikte yoksul ve muhtaç olan veliler, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada ücretsiz tablete ihtiyaç duyduklarını beyan edebiliyorlar.

MEB; ihtiyaç sahibi öğrencileri tespit ederken, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyelerden sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına öncelik veriyor.

Bu yüzden MEB ücretsiz tablet sahibi olmak istiyorsanız; ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmenizi, burada hane başvuru kayıt formu doldurmanızı öneriyoruz.

Hane kayıt başvuru formu doldurmak suretiyle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyelerin gıda ve erzak yardımı, öğrenciler için eğitim, kırtasiye ve burs yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

MEB ücretsiz tablet ön başvurularınız için 444 06 32 telefon numarasını arayabilir; tablet ihtiyacınız olduğundan ve maddi anlamda tablet alacak gücünüz bulunmadığından bahsedebilirsiniz.

MEB Ücretsiz Tablet Kimlere Verilir?

Bu güne kadar yaklaşık 700 BİN öğrenciye ücretsiz tablet dağıtan Milli Eğitim Bakanlığı; öncelikle düzenli bir işi ve düzenli geliri olmayan ebeveynlerin çocuklarına tablet desteğinde bulunuyor.

Bununla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin çocuklarına da tablet dağıtılabiliyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyelerden sosyal yardım alanlar; tablet yardımı alabiliyorlar.

Yani engellilerin, kronik hastaların, eşi vefat etmiş gelirsiz dul kadınların, afetzedelerin, şehit, gazi ve asker çocuklarının ücretsiz tablet yardımı alma şansları bulunuyor.

Ancak muhtaç olmalarına rağmen kendileri üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan ailelerin çocuklarına ücretsiz tablet dağıtılmıyor.

MEB Ücretsiz Tablet Başvuru Şartları Nelerdir?

MEB ücretsiz tabletler; daha önce de bahsettiğimiz gibi muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin çocuklarına veriliyor.

MEB ücretsiz tablet başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • TC vatandaşı olmak
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
 • İlköğretim, ortaöğretim ya da lise öğrencisi olmak

Yukarıdaki şartları taşıyan ihtiyaç sahibi öğrencilere MEB tarafından ücretsiz tabletler dağıtılıyor.

İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz tablet alabilmeleri için ek bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyelerden eğitim ve burs yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar alan çocuklara ücretsiz tabletler MEB tarafından başvuru gerekmeksizin dağıtılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra bazı belediyeler de yoksul ailelerin çocuklarına tablet dağıtabiliyor.

Yoksul aileler; belediyelerine, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek, çocukları için ücretsiz tablet alıp alamayacaklarına dair bilgi alabiliyorlar.

MEB Hangi Marka Tablet Dağıtıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı; fakir ailelerin çocuklarına en son model General Mobile marka tablet dağıtıyor.

Öğrenciler; ortalama 5000 TL değerinde olan General Mobile E-Tab 20 marka tablete ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorlar.

Üstelik bu tabletlere MEB tarafından öğrencilerin EBA uzaktan eğitim derslerine katılabilmeleri ve derslerini kaçırmamaları adına 25 GB internet paketi de ücretsiz olarak yükleniyor.

MEB Ücretsiz Tablet Dağıtımı Devam Ediyor mu?

MEB; en son 12-18 Nisan arasında ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet dağıtımında bulundu.

Bu tarihten sonra henüz yeni bir dağıtım olmadı.

Ücretsiz tablet dağıtımlarının devam edip etmeyeceği, öğrenciler ve veliler tarafından en çok merak edilen sorular arasında bulunuyor.

Öğrenciler, yeni eğitim ve öğretim döneminde de ücretsiz tablet dağıtımının devam edip etmeyeceğini öğrenmek istiyorlar.

Bu konuda henüz MEB tarafından bir açıklama yapılmadı.

MEB Bedava Tablet Dağıtımı 2024 Ne Zaman?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en son 12-18 Nisan tarihleri arasında 62 ilimizdeki yoksul ailelerin çocukları için ücretsiz tablet dağıtıldı.

2024-2025 yılı eğitim-öğretim döneminde tablet dağıtımlarının ne zaman başlayacağına dair MEB tarafından henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani Eylül ayına doğru MEB tarafından açıklama yapılması bekleniyor.

Günümüze kadar MEB tarafından hangi tarihlerde ve ne kadar ücretsiz tablet dağıtıldığını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Nisan ayındaki 12.faz dağıtımlarda 34.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı.

12-18 Nisan tarihleri arasında yani MEB tarafından ücretsiz tablet dağıtımlarının 12. fazında öğrencilere toplam 34.445 adet tablet dağıtıldı.

Tabletlerde 25 GB hediye internet paketi bulunuyordu.

Nisan ayındaki 11.faz dağıtımlarda 34.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı

05-11 Nisan tarihleri arasındaki 11.faz dağıtımlarda da öğrencilere 34.445 adet tablet dağıtıldı.

Bu tabletlerde de 25GB hediye internet bulunuyordu.

Nisan ayındaki 10.faz dağıtımlarda 27.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı

10.faz dağıtımlarının büyük bir kısmı, yatılı bölge ortaokul öğrencileri için yapıldı.

Bu dağıtımlar ile yatılı bölge ortaokul öğrencilerine yönelik eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına öncelik verildi.

Mart ayındaki 9.faz dağıtımlarda 68.241 tablet dağıtıldı.

Eğitimde Fırsat Adaleti sloganı ile Mart ayında 68.241 adet ihtiyaç sahibi öğrenciye tablet dağıtıldı.

 Aralık-Ocak döneminde 1. ve 8. fazlar aralığında ise 300 BİN adet ücretsiz tablet dağıtıldı.

Yoğun bir şekilde ülke genelindeki yoksul öğrencilere tabletlerin dağıtıldığı Aralık-Ocak aylarında 300 BİN adet ücretsiz tablet, öğrencilere ulaştırıldı.

Yapılan bu dağıtımlar ile ülke genelinde yaklaşık 700 BİN ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz tablet dağıtılmış oldu.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Telefon Numarası

MEB ücretsiz tabletler; MEB tarafından başvuruya gerek olmaksızın dağıtılıyor. Ancak ihtiyaç sahipleri, 444 06 32 Çağrı Merkezi’ni arayıp, muhtaçlıklarını beyan edebiliyor ve tablet ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

MEB Tablet İnterneti Ne Kadar?

MEB tarafından dağıtılan General Mobile marka tabletlerde 25GB internet bulunuyor.

25GB internet ile öğrencilerin EBA ders içeriklerini rahatlıkla izleyebilmeleri amaçlanıyor.

meb ücretsiz tablet

Bedava Tablet Başvurusu Formu Doldur 2024

Öğrenciler ve veliler; internetten tablet başvuru formu doldurup, MEB ücretsiz tabletlerine başvurup başvuramayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Şu an için ücretsiz tabletlere online platformda başvurulamıyor.

Yani MEB resmi sitesi üzerinden, e-devletten ya da farklı bir online platformdan ücretsiz tabletlere başvurulamıyor. 

E-Devlet Tablet Başvurusu 2024

E-devlet üzerinden MEB ücretsiz tabletlere başvurulamıyor. Ancak ihtiyaç sahipleri; belediye tablet yardımına e-devletten başvurabiliyorlar.

Bu noktada ihtiyaç sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurmaları ve sosyal yardım türleri arasından ‘diğer yardımlar’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri; ALO153 Beyaz Masa hattını ya da bağlı oldukları belediyeyi arayıp, tablet yardımı alıp alamayacaklarına dair bilgi alabiliyorlar.

Aynı zamanda bağlı oldukları sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerini arayarak da yardım başvuru detaylarını öğrenebiliyorlar. 

MEB Ücretsiz Tablet Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Vakfı; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından SED yardımı, şartlı eğitim yardımı vb. yardımlar; belediyelerden ise kırtasiye yardımı, giysi yardımı, eğitim yardımı vb. yardımlar alan ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet dağıtıyor.

Yani MEB ücretsiz tabletler, gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan, muhtaç ve yoksul ailelerin çocuklarına dağıtılıyor.

Bu yüzden MEB’den ücretsiz tablet almayı düşünüyorsanız; öncelikle ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ve belediyeye giderek burada hane başvuru formu doldurmanızı tavsiye ediyoruz.

Böylelikle MEB ücretsiz tablet yardımının yanı sıra vakıfların ve belediyelerin gıda yardımı,  erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, öğrenciler için kırtasiye, eğitim, burs yardımı vb. yardımlarından da faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz Tablet Başvuru Linki

Yoksul ve dar gelirli öğrenciler; ücretsiz tablet başvurularını internet üzerinden gerçekleştiremiyorlar.

Bu yüzden de internette dolaşan MEB ücretsiz tablet başvuru linki içerikli haberlere itibar etmemeniz gerekiyor!

Bu yazımızda MEB ücretsiz tablet başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

45 Yorum

 1. Kızımın tablete ihtiyacı var maddi durumumuz fazla yok olduğundan dolayı kızıma tablet yardımı ederseniz sevinirim kızım 12 yaşında okula gidiyor okul için tablet lazı allah rızası için kızımın yüzünü güldürürseniz sevinirim lütfen.

  1. Lütfen babada bir tablet verin benim ihtiyacım var ben bursada oturuyorm 8 ci sini fa gidiyorum evde ben nenem Dedem yaşıyoruz nenemin telefonu tuşlu dedemin de

 2. Allah rızası için 12 yaşında bir oğlum 11 yaşında bir kızım var ikisi de tablet istiyor maddi durumumuz çok kötü o yüzden tablet alamıyoruz Allah rızası için 2 tane tableti çok görmeyin

 3. Öğrenciyim deprem bölgesindeyim derslerimiz uzaktan sürekli ders çalışamıyorum telefondan zor oluyor telefonum buna elverişli değil hem ekranı küçük hem hafızası az Tablet’e ihtiyacım var eğitim için bana destek olursanız sevinirim

  1. Benim taplete çok ihtiyacım var deprem bölgesindeki lütfen taplet verin

 4. Ben öğrenciyim deprem bölgesinde yaşıyoruz ABİM OKUYOR KARDEŞİM OKUYOR VE BEN OKUYORUM bilgisayar veya tablete ihtiyacımız var

 5. Merhaba benim bir tane çocuğum var tablet istiyor ama durumumuz çok kötü Allah razı için benim çocuğuma da gönderin Allah razı için 1 tane tableti çok görmeyin Allah razı için

 6. Biz depremzedeyiz Allah rızası için bilgisayara ihtiyacimız var lütfen 14 yaşında oğlum var 3 yaşında oğlum var Allah rızası için birisi tablet istio öbürü de bilgisayar istiyor verirseniz çok mutlu oluruz

 7. Tablerim kırıldığı için ders çalışamıyorum depremzede olduğum içinde yeni bir tablet alamıyorum lütfen göndere bilir misiniz?

 8. Allah rızası için bu yıl 12.sinifim yks sınavına hazırlanıyorum maddi durumum iyi degil banada tablet verin bana çok yardımcı olur hem yeteri kadar kaynağım yok okula giden 3 kardeşim daha var birimize bile çıksa çok iyi olur bize çok yardımcı olur

  1. 5 inci sınıfım hiç tablettim olmadı sınava hazırlık yapmalıyım tablete ihtiyacım var allah rızası için bir tablet bide 3 e giden kardeşimınde ihtiyacı var

 9. Adıyaman da yaşıyorum 8 sınıf ım babaannem filim köyüne sığındık okulum yıkıldı ne olur yardım edin ne olur son sınıfım ne olur Allah hı seviyorsanız

 10. Beni ikiz kizlarim okula gidiyo iki taplete ihtiyacimiz var derslerimiz icin ve cok ihtiyacimiz var bu iki taplete alamayoz cunku babamiz sizofren hastasi kendimde kanser calisamiyoz esimin engeli ayligi 999tl ihtiyaclarimizi bile gideremiyoz bu parayla ama tek istegim yavrularima taplet baskada bisey istemiyorum saygilar

 11. Ya ben askeriye okuyorum bana hocam ödev veriyor ben internet kafeye gidiyorum ben taplet almak istiyorum ödev yapamıyorum

 12. Depremzedeyiz adıyamanda yaşıyoruz eğitim için 2 çocuğuma tablet talep ediyorum.

 13. Ben Hayrettin 15 yasindayım madde durumuz çok kötü o yüzden bana da bi tablet gönderirsenizsiniz allah sizden razı olsun

 14. Derslerimizi calısamıyoruz bize 2 tana tablet gôderirmisiniz Allah rızası icin

 15. Bizim maddi durumumuz yok tablet alacak paramız olmadığı için tabletimiz biz iki kardeş Okula gidiyoruz Ben lise öğrencisiyim kardeşim ortaokul ödevlerimizi yapmakta zorlanıyoruz artık lütfen bize tablet yardımı yapın

 16. iki öğrencim var dersleri için tablet lazım yardımcı olurmusunuz lütfen

 17. Gaziantepte yaşıyorum ve12. Sınıfa gidiyorum internet üzerinden derslere katılmam lazım.üniversiteye gidebilmek için lütfen 1 tane tablet veya bilgisayar gönderebilirmisiniz.lütfen

 18. Biz sekiz kardeşiz hepimiz okuyoruz evde sadece iki telefon var çalışmak çok zor oluyor tablet alıcak imkanımız yok çalışmak için tablet talep ediyorum

 19. Biz sekiz kardeşiz ve evde sadece iki telefon var çalışmak çok zor oluyor düzgün çalışabilmek için tablet talep ediyorum

 20. İyi günler dilerim efendim 2 kızımokula gidiyor 5 sınıf 3 sınıf kiracıyım eşimden boşandım 1 tane oğlum var küçük çalışamıyorum süt içiyor lütfen yardımcı olun sevinirim lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim

 21. 4kardesiz 3umuz okuyoruz bı tane tablet talep ediyoruz lütfen kardeşimin ders çalışması için Allah rızası için 🙏🙏

 22. Deprem bölgesindeyiz babam işsiz annemde çalışmıyor Ben 11. Sınıfım evde tek elektronik Cihaz annemin telefonu, benimde yok 3 kardeşiz biri 6 ya digeri ise 4 e gidiyor tablet yoksula degil ihtiyacı olmayana gidiyor hatta 1 den fazla evi arabası olana gidiyor Lutfen bizide görün

 23. Beş çocuk annesyim oğlum 10sınıfa gidiyor kızım LGS ye çalışamıyor diğer kızım ortaokula yeni başladı diğer kızım ilkokula gidiyor taplet alacak gücümüz yok

 24. Sizden ricam maddi durumumuz Yok 3 tane örenci okutuyorum en küçüğü 3 sınıfa gidiyor çocuklara Bir tablet yardımı yaparsanız sevinirim İyi günler murat ackan no.05342902957

 25. Benim kızım 8. Sınıfa gidiyor ve kitaptan başın kaldıramıyoru hep çalışıyoru lütfen test kitabi almyoruz lütfen size yalvaryorum

 26. Oğlumun tablet ihtiyaçı var kocam hapiste durumum yok kiradayız

 27. Çocuklarım okuyor üniversite lise Orta okullarda tablete ihtiyacı var yardımcı olurmusunuz

 28. Ben Talha avcı 11yasindayim okulda dersleri,ödevleri watsapa atiyolar bu yüzden de tablete ihtiyacım var eğer talebimi kabul ederseniz sevinirim.

 29. Ben Fatma 10 yaşındayım. Derslerimi ödevlerimi hocalar WhatsApp a atıyorlar. Durumumuz iyi olmadığından dolayı ailem bana tablet almıyorlar ve bende derslerimden geri kalıyorum. Babamın telefonu var ama Ankara’da abilerimde Ankara’da çalışıyolar. Anneminde telefonu yok banada bir tablet gönderirseniz çok mutlu olurum .

 30. Ben Yıldız 10 yaşındayım ailem bana tablet alamıyorlar ve bende derslerimden geri kalıyorum. Banada bir tablet gönderirseniz çok mutlu olurum.🙏

 31. Ben 10 yaşındayım ben derslerimden geri kaldığım için tablete ihtiyacım var bana da bir tablet gönderirseniz çok mutlu olurum.

 32. 3 tane çocuğum var ucude orta okula gidiyo arastirma ödevlerini yapamıyorlar tablet alacak gücümüz yok çünkü çocuklarıma tablet yardimi yaparsanız sevinirim

 33. Merhaba ben ramazan 12 yaşındayım zor durumdayız bu yüzden bana da lazım çünkü annemin interneti yok babam da erken işe gidiyor geç geliyor.

 34. Merhaba ben Zahide Demir 4 çocuğum var çocuklarıma tablet alacak durumum yoktur çocuklarım öğrenciler onlarada tablet verirseniz kolaylıkla derslerini yaparlar teşekkür ederim

 35. Valla çokihtiyacım var şehit akrabasıyım yetimim komşular yemek yidiriyor lütfenbana yardim edin çok ihtiyacımvar

 36. Ben Furkan beşinci sınıfa gidiyorum tablete ihtiyacım var maddi durumunuz yok okumak istiyorum lütfen yardım talep edin

 37. Benim bu tablete çok ihtiyacım var derslerim için ben kendimde zaten rahatınızım eve ben bakıyorum annem zaten rahatsız bende özele gidecem

 38. Okulumuzun öğrencileri yarısı tablet aldı ben alamadım ve alamak da çok istiyorum

 39. Bizim de durumumuz yok çocuklarımın ikisinin de tablete ihtiyacı var derslerini yapamıyorlar o yüzden bize de tablet verin çocuklar çok istiyor

 40. Maddi durumumuz yok kira ederim üç tane çocuğum var beşinci sınıfa giden bitmiyor olduğum için tablet istiyorum lütfen diyorum lütfen yardım talep etmek istiyorum

 41. 5 çocuğum var hiç birşey lamıyoruz lütfen tablet yardımı yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu