Devlet Yardımları

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları 2022: Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana binlerce ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz tablet dağıtan Milli Eğitim Bakanlığı; Nisan ayında da binlerce öğrenciye tabletlerini ulaştırdı.

Yoksul ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin çocuklarına okul idaresi tarafından tabletleri teslim edildi.

Tabletler; ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine dağıtıldı. Yani 1. sınıftan, 12. sınıfa kadar yoksul ve dar gelirli öğrencilerin herhangi bir başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın MEB; yoksul aile çocuklarına tabletleri teslim etti.

Bu yazımızda MEB ücretsiz tabletlerine başvurmayı düşünen ihtiyaç sahipleri için’ MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB ücretsiz tablet başvuru şartları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB; ücretsiz tabletleri yoksul ve dar gelirli ailelerin çocuklarına dağıtıyor. Çocukların tablet alabilmek için herhangi bir ekstra başvuru yapmaları gerekiyor.

MEB veritabanında ihtiyaç sahibi olarak kayıt edilmiş olan öğrencilere tabletler ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

Bununla birlikte yoksul ve muhtaç olan veliler, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada ücretsiz tablete ihtiyaç duyduklarını beyan edebiliyorlar.

MEB; ihtiyaç sahibi öğrencileri tespit ederken, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyelerden sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına öncelik veriyor.

Bu yüzden MEB ücretsiz tablet sahibi olmak istiyorsanız; ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmenizi, burada hane başvuru kayıt formu doldurmanızı öneriyoruz.

Hane kayıt başvuru formu doldurmak suretiyle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyelerin gıda ve erzak yardımı, öğrenciler için eğitim, kırtasiye ve burs yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

MEB ücretsiz tablet ön başvurularınız için 444 06 32 telefon numarasını arayabilir; tablet ihtiyacınız olduğundan ve maddi anlamda tablet alacak gücünüz bulunmadığından bahsedebilirsiniz.

MEB Ücretsiz Tablet Kimlere Verilir?

Bu güne kadar yaklaşık 700 BİN öğrenciye ücretsiz tablet dağıtan Milli Eğitim Bakanlığı; öncelikle düzenli bir işi ve düzenli geliri olmayan ebeveynlerin çocuklarına tablet desteğinde bulunuyor.

Bununla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin çocuklarına da tablet dağıtılabiliyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyelerden sosyal yardım alanlar; tablet yardımı alabiliyorlar.

Yani engellilerin, kronik hastaların, eşi vefat etmiş gelirsiz dul kadınların, afetzedelerin, şehit, gazi ve asker çocuklarının ücretsiz tablet yardımı alma şansları bulunuyor.

Ancak muhtaç olmalarına rağmen kendileri üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan ailelerin çocuklarına ücretsiz tablet dağıtılmıyor.

MEB Ücretsiz Tablet Başvuru Şartları Nelerdir?

MEB ücretsiz tabletler; daha önce de bahsettiğimiz gibi muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin çocuklarına veriliyor.

MEB ücretsiz tablet başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
  • TC vatandaşı olmak
  • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
  • İlköğretim, ortaöğretim ya da lise öğrencisi olmak

Yukarıdaki şartları taşıyan ihtiyaç sahibi öğrencilere MEB tarafından ücretsiz tabletler dağıtılıyor.

İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz tablet alabilmeleri için ek bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyelerden eğitim ve burs yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar alan çocuklara ücretsiz tabletler MEB tarafından başvuru gerekmeksizin dağıtılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra bazı belediyeler de yoksul ailelerin çocuklarına tablet dağıtabiliyor.

Yoksul aileler; belediyelerine, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek, çocukları için ücretsiz tablet alıp alamayacaklarına dair bilgi alabiliyorlar.

MEB Hangi Marka Tablet Dağıtıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı; fakir ailelerin çocuklarına en son model General Mobile marka tablet dağıtıyor.

Öğrenciler; ortalama 3000 TL değerinde olan General Mobile E-Tab 20 marka tablete ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorlar.

Üstelik bu tabletlere MEB tarafından öğrencilerin EBA uzaktan eğitim derslerine katılabilmeleri ve derslerini kaçırmamaları adına 25 GB internet paketi de ücretsiz olarak yükleniyor.

MEB Ücretsiz Tablet Dağıtımı Devam Ediyor mu?

MEB; en son 12-18 Nisan arasında ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet dağıtımında bulundu.

Bu tarihten sonra henüz yeni bir dağıtım olmadı.

Ücretsiz tablet dağıtımlarının devam edip etmeyeceği, öğrenciler ve veliler tarafından en çok merak edilen sorular arasında bulunuyor.

Öğrenciler, yeni eğitim ve öğretim döneminde de ücretsiz tablet dağıtımının devam edip etmeyeceğini öğrenmek istiyorlar.

Bu konuda henüz MEB tarafından bir açıklama yapılmadı.

MEB Bedava Tablet Dağıtımı 2022 Ne Zaman?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en son 12-18 Nisan tarihleri arasında 62 ilimizdeki yoksul ailelerin çocukları için ücretsiz tablet dağıtıldı.

2022-2023 yılı eğitim-öğretim döneminde tablet dağıtımlarının ne zaman başlayacağına dair MEB tarafından henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani Eylül ayına doğru MEB tarafından açıklama yapılması bekleniyor.

Günümüze kadar MEB tarafından hangi tarihlerde ve ne kadar ücretsiz tablet dağıtıldığını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Nisan ayındaki 12.faz dağıtımlarda 34.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı.

12-18 Nisan tarihleri arasında yani MEB tarafından ücretsiz tablet dağıtımlarının 12. fazında öğrencilere toplam 34.445 adet tablet dağıtıldı.

Tabletlerde 25 GB hediye internet paketi bulunuyordu.

Nisan ayındaki 11.faz dağıtımlarda 34.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı

05-11 Nisan tarihleri arasındaki 11.faz dağıtımlarda da öğrencilere 34.445 adet tablet dağıtıldı.

Bu tabletlerde de 25GB hediye internet bulunuyordu.

Nisan ayındaki 10.faz dağıtımlarda 27.445 adet ücretsiz tablet dağıtıldı

10.faz dağıtımlarının büyük bir kısmı, yatılı bölge ortaokul öğrencileri için yapıldı.

Bu dağıtımlar ile yatılı bölge ortaokul öğrencilerine yönelik eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına öncelik verildi.

Mart ayındaki 9.faz dağıtımlarda 68.241 tablet dağıtıldı.

Eğitimde Fırsat Adaleti sloganı ile Mart ayında 68.241 adet ihtiyaç sahibi öğrenciye tablet dağıtıldı.

 Aralık-Ocak döneminde 1. ve 8. fazlar aralığında ise 300 BİN adet ücretsiz tablet dağıtıldı.

Yoğun bir şekilde ülke genelindeki yoksul öğrencilere tabletlerin dağıtıldığı Aralık-Ocak aylarında 300 BİN adet ücretsiz tablet, öğrencilere ulaştırıldı.

Yapılan bu dağıtımlar ile ülke genelinde yaklaşık 700 BİN ihtiyaç sahibi öğrenciye ücretsiz tablet dağıtılmış oldu.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Telefon Numarası

MEB ücretsiz tabletler; MEB tarafından başvuruya gerek olmaksızın dağıtılıyor. Ancak ihtiyaç sahipleri, 444 06 32 Çağrı Merkezi’ni arayıp, muhtaçlıklarını beyan edebiliyor ve tablet ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

MEB Tablet İnterneti Ne Kadar?

MEB tarafından dağıtılan General Mobile marka tabletlerde 25GB internet bulunuyor.

25GB internet ile öğrencilerin EBA ders içeriklerini rahatlıkla izleyebilmeleri amaçlanıyor.

meb ücretsiz tablet

Bedava Tablet Başvurusu Formu Doldur 2022

Öğrenciler ve veliler; internetten tablet başvuru formu doldurup, MEB ücretsiz tabletlerine başvurup başvuramayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Şu an için ücretsiz tabletlere online platformda başvurulamıyor.

Yani MEB resmi sitesi üzerinden, e-devletten ya da farklı bir online platformdan ücretsiz tabletlere başvurulamıyor. 

E-Devlet Tablet Başvurusu 2022

E-devlet üzerinden MEB ücretsiz tabletlere başvurulamıyor. Ancak ihtiyaç sahipleri; belediye tablet yardımına e-devletten başvurabiliyorlar.

Bu noktada ihtiyaç sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurmaları ve sosyal yardım türleri arasından ‘diğer yardımlar’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri; ALO153 Beyaz Masa hattını ya da bağlı oldukları belediyeyi arayıp, tablet yardımı alıp alamayacaklarına dair bilgi alabiliyorlar.

Aynı zamanda bağlı oldukları sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerini arayarak da yardım başvuru detaylarını öğrenebiliyorlar. 

MEB Ücretsiz Tablet Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Vakfı; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından SED yardımı, şartlı eğitim yardımı vb. yardımlar; belediyelerden ise kırtasiye yardımı, giysi yardımı, eğitim yardımı vb. yardımlar alan ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet dağıtıyor.

Yani MEB ücretsiz tabletler, gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan, muhtaç ve yoksul ailelerin çocuklarına dağıtılıyor.

Bu yüzden MEB’den ücretsiz tablet almayı düşünüyorsanız; öncelikle ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ve belediyeye giderek burada hane başvuru formu doldurmanızı tavsiye ediyoruz.

Böylelikle MEB ücretsiz tablet yardımının yanı sıra vakıfların ve belediyelerin gıda yardımı,  erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, öğrenciler için kırtasiye, eğitim, burs yardımı vb. yardımlarından da faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz Tablet Başvuru Linki

Yoksul ve dar gelirli öğrenciler; ücretsiz tablet başvurularını internet üzerinden gerçekleştiremiyorlar.

Bu yüzden de internette dolaşan MEB ücretsiz tablet başvuru linki içerikli haberlere itibar etmemeniz gerekiyor!

Bu yazımızda MEB ücretsiz tablet başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu