Maaşı Ne Kadar?

MSÜ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

MSÜ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar 2024; Milli Savunma Üniversitesi’nde okuyarak eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılan konulardan biri de gerekli koşulların neler olduğudur. Eğitim hayatına Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde eğitimini sürdürmek isteyen kişiler, yazımızı okuyarak merak ettiği bütün detayları öğrenebilir.

MSÜ Sınavına Kimler Girebilir?

MSÜ sınavına girmek isteyen kişilerin Harp Okulu için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulu içinse 21 yaşında olmalıdır.

Türkiye vatandaşı olan ve yaş, boy, kilo şartlarını yerine getiren kişiler sınava girebilir. MSÜ sınavına girecek erkek adayların boy ortalaması en az 165, kadın adaylar içinse, 160 olması gerekmektedir.

MSÜ Askeri Öğrenci Başvuru Şartları

Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitimine devam etmek isteyen kişilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesi’ne öğrenci olarak girmek isteyenlerin karşılaması gereken şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • C. vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Harp okullarına kadın ve erkek öğrenci alımı yapılmaktadır. Astsubay yüksekokulları içinse yalnızca erkek öğrenci alımı yapılmaktadır.
  • Başvuru yapacak adayların gün, ay ve yıl bakılmaksızın en fazla 20 yaşında olmaları gerekir.
  • Fiziki yeterlilik mülakatına girme ve mülakatı başarıyla tamamlamak
  • Gerekli yazılı sınava girerek sınavdan yeterli puanı almak

MSÜ Yaş Sınırı Kaçtır?

Milli Savunma Üniversitesi’ne gitmek isteyen kişilerin sınava girebilmesi için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Harp okullarına gidecek olan kişilerin en fazla 20 yaşında olması gerekir. 20 yaş ve üzeri olan kişiler başvuru yapmaz.

MSÜ Sınav Ücretini Nasıl Ödeyebilirim?

Sınav başvuru ücretimi nerelerden yatırabilirim?

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

İş Bankası’nın tüm şubeleri, ATM, mobil bankacılık ve internet bankacılığı

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

MSÜ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

MSÜ başvurusu için adayların bazı belgeleri ve evrakları mutlaka yanlarında bulundurmaları gereklidir. Adayların Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na girebilmeleri için; 2024 – Milli Savunma Üniversitesi Sınava Giriş Belgesi, nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur.

MSÜ Başvurusu için gerekli belgeler https://www.msu.edu.tr/sayfadetay?SayfaId=326&ParentMenuId=31 bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Milli Savunma Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var?

Harp Okulu olarak Milli Savunma Üniversitesi’nde birçok farklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümleri Piyade, Tank, Hava Savunma, Kara Havacılık, Ulaştırma, İstihkam, Muhabere ve Bakım olarak gruplandırmak mümkündür.

MSÜ Sınav Başvuru Nasıl Yapılır?

MSÜ sınavına başvuru yapmak isteyen kişiler, ÖSYM’nin resmi web sitesinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Başvuru yapmak isteyen kişiler, https://ais.osym.gov.tr/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra sisteme iki farklı giriş seçeneği bulunmaktadır. E-Devlet ile veya ÖSYM şifreniz ile sisteme giriş yapmanız mümkündür. Başvuru yaptıktan sonra formu doldurarak ve sınav ücreti ödemesini yaparak sınav başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

2024 MSÜ Sınav Ücreti Ne Kadar?

2024 yılında belirlenen MSÜ sınav ücreti 130 TL’dir. Başvuru tarihini geçiren kişilere geç başvuru yapma hakkı verilmektedir. Ancak geç başvuru yapan kişiler bu süreçte %50 oranında fazla ödeme yapmak durumundadır.

MSÜ Boy Sınırı Nedir?

MSÜ sınavına girecek olan adaylarda en önemli kriterde boy sınırıdır. Erkek öğrenci adaylarında belirlenen boy sınırı 160, kadınlarda ise asgari boy sınırı 160’dır. Hava Harp Okulu için belirlenen boy sınırı 15- 190 arasındadır. Boy sınırını karşılamayan kişiler, ikinci aşamadan değerlendirilmeye alınmaz.

2024 MSÜ Sınavı Ne Zaman?

2024 yılında açıklanan ÖSYM takviminde MSÜ sınavı 3 Mart tarihinde yapılacak. İlk sınavdan başarılı olan adaylar mülakata girme şansı kazanır. MSÜ mülakat ikinci sınavı tarihleri de seçilen bölüme göre değişir.

Hava Harp Okulu mülakat tarihleri 05 – 12 Temmuz tarihleri arasında,

Hava Harp Okulu seçim aşamaları 05 -12 Temmuz tarihleri arasında,

Diğer Harp Okulları seçim aşamaları 12-26 Temmuz tarihleri arasında,

Astsubay Meslek Yüksek Okulları seçim aşamaları 26 Temmuz-04 Ağustos tarihleri arasında yapıldı.

MSÜ Mülakat Aşamaları Nedir?

MSÜ mülakat aşamaları seçilen bölümlere göre değişmektedir. Aşağıda seçilen bölümlere göre mülakat aşamaları yer almaktadır.

  • Hava Harp Okulu adayları için mülakat aşamaları;

İlk gün evrak kontrolü, fiziki değerlendirme, kişilik testi ve fiziki yeterlilik sınavı yapılmaktadır.

İkinci gün fiziki yeterlilik sınavından başarılı olan adaylara psikomotor testi yapılır.

Üçüncü gün ise, mülakat ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercih eden adaylara müzik yeteneği, müzik tespit sınavı ve hastane sevk aşamalarından oluşan adımlar uygulanır.

  • Diğer Harp Okulu adayları için mülakat aşamaları;

Birinci gün evrak kontrolü, fiziki değerlendirme, kişilik testi ve fiziki yeterlilik sınavı yapılmaktadır.

İkinci gün ise, mülakat ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercih eden adaylara müzik yeteneği, müzik tespit sınavı ve hastane sevk aşamalarından oluşan adımlar uygulanır.

  • Meslek Yüksekokulu adayları için mülakat aşamaları;

Birinci gün evrak kontrolü, fiziki değerlendirme, kişilik testi ve fiziki yeterlilik sınavı yapılmaktadır.

İkinci gün ise, mülakat ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercih eden adaylara müzik yeteneği, müzik tespit sınavı ve hastane sevk aşamalarından oluşan adımlar uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu