Maaşı Ne Kadar?

SGK 4A En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

SGK 4A En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar? Çalışma hayatına başlayan herkesin hesapladığı şeylerden biri de kaç yaşında emekli olacağıdır. Emekli olanlara devlet tarafından maaş verilmektedir. Bu maaştan faydalanmak için belirli bir süre SGK yatırılması gerekmektedir. SGK kapsamında 4A maaşı da emeklilerin alabileceği bir maaştır. Bu azımızda 4A en yüksek emeklilik maaşının ne kadar olduğu ve bu konuya ilişkin merak edilen diğer detaylar yer almaktadır.

SGK 4A Nedir? SGK 4A Kimler İçin Geçerlidir?

SGK 4A devlet kadrosunda faaliyet gösteren kişilerin olduğu emekli kadrosunda verilen isimdir. SGK 4A’dan devlet memurluğundan emekli olan kişilere verilen ücrettir.

SSK ve Bağkur’da bazen  4A kapsamında olabilir. Fakat bunlar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bağkur’dan emekli olan kişiler, 4B kapsamına girerken emekli sandığı ise, 4C kapsamına girmektedir.

4A Kapsamında Emekli Olan Kişiler Yüzde Kaç Zam Alır?

Geçtiğimiz yıllarda 4A kapsamında emekli olan kişilerin emeklilik zammı %25’ten yüzde %30’a yükseltilmiştir. Bu yılda 4A kapsamında emekli olan kişilere yüksek oranda zam yapılması gerekmektedir. Temmuz ayında yapılacak olan zamları takip etmek için güncel haberleri takip edebilirsiniz.

SGK 4A Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK emekli maaşı hesaplamak isteyen kişiler, https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfus il ve doğum tarihi gibi bilgileri girmelisiniz. Ardından ”Sorgula” butonuna basarak ne kadar emekli maaşı alacağını öğrenebilir.

4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

4A kapsamında emekli maaşı hesaplamak isteyen kişiler, https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra aşağıda belirtilen bilgileri girerek emekli maaşı hesaplaması yapılabilir.

  • SSK sicil numarası
  • Baba adı
  • Nüfusa kayıtlı olduğu il
  • Doğum tarihi
  • C. kimlik numarası
  • Ardından “sorgula” butonuna tıkla.

4A En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 yılında belirlenen en yüksek emekli maaşı 24 bin 793 TL’dir. En düşük emekli maaşı ise, 7  bin 500 TL’dir. Emekli maaşı miktarı kişinin ödediği prim sayısında ve prim miktarına göre değişmektedir. Bu nedenle emekli maaşı hesaplarken ödenen prim gün sayısı ve prim ödeme miktarını dikkate almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu