E-Devlet

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme (E-Devlet, MEB, E-Okul, EBA)

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme E-Devlet, Öğrenci Okul Numarası Öğrenme MEB, Öğrenci Okul Numarası Öğrenme Lise, Öğrenci Okul Numarası Öğrenme Üniversite, Öğrenci Okul Numarası Bulma detayları yazımızda.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme 2024; İlkokul,  ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler; günümüzde e-devlet, E-Okul ve EBA platformları üzerinden öğrenci okul numaralarını kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Öğrencilerin yanı sıra öğrenci velileri de sisteme veli kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile giriş yaparak, çocuklarının öğrenci okul numaralarını internetten hızlı bir şekilde sorgulayabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca öğrenci okul numarası öğrenme yöntemleri nelerdir? Liseye geçtim, okul numaramı bilmiyorum, ne yapmalıyım? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Okul Numaramı Öğrenmek İstiyorum

Okul numaranızı unuttuysanız yada hatırlamıyorsanız okul numaranızı öğrenmek için bir çok yöntem bulunmaktadır. Okul numaramı öğrenmek istiyorum diyorsanız E-Devleti EBA, E-Okul ve MEB üzerinden kolay şekilde okul numarasını sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

E-Devlet üzeirndne öğrenci okul numarasını öğrenmek için e-devlet giriş yaptıktan sonra kurumlar menüsünden Milli Eğitim Bakanlığı seçiniz. Açılan sayfada Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak okul öğrenci numarası öğrenebilirsiniz.

Öğrenci okul numarasını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi linke tıklaayrak hemen okul numaranızı öğrenebilirsiniz.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir?

Okul öğrenci numarası öğrenme ve okul öğrenci numarası nereden öğrenilir sorusu okul numarasını öğrenmek isteyen bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Öğrenci okul numarası öğrenme yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

E-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme ve Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri tarafından 2007 yılında oluşturulan, öğrenciler, veliler ve öğretmenler arasındaki iletişimi güçlendirmeyi, öğrencilere ve velilere kaliteli bir hizmet sunmayı amaç edinen E-Okul web yazılımı üzerinden öğrenci numarası öğrenilebiliyor.

Sistem üzerinden öğrencilere dair devamsızlık, sınav bilgileri, sınav sonuçları, sınav tarihleri, devamsızlık işlemleri vb. birçok sorgulama işlemi de yapılabiliyor.

İlkokul, ortaokul ya da lisede eğitim gören öğrenciler ya da öğrenci velileri; öğrenci numarası öğrenme işlemlerini E-Okul mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

Ancak öğrencilerin ya da velilerin E-Okul üzerinden öğrenci numaralarını görüntüleyebilmeleri için daha önce bu sisteme öğrenci numaraları ile girmiş olmaları, bilgisayarlarında ya da telefonlarında öğrenci numaralarının kayıtlı olması da gerekiyor.

Yani ilk kez E-Okul sistemine girecek olanlar; öğrenci numaraları olmadan sisteme ne yazık ki giremiyorlar.

Bununla birlikte okul idaresi ve öğretmenler; sisteme giriş yaparak, öğrenci numaralarını E-Okul sistemi üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

E-Okul portalı üzerinden öğrenci numaranızı öğrenmek için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • E-Okul resmi sitesine giriş yapın.
 • Sisteme giriş yapmak için https://e-okul.meb.gov.tr/ linkine tıklayın.
 • Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapın(Tek seferli giriş kodunu da doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor)
 • Sisteme giriş yapabilmeniz için aynı zamanda öğrencinin kimlik bilgileri, doğum yeri, doğum tarihi vb. güvenliğe dair soruları da düzgün bir şekilde yanıtlamalısınız.
 • Sisteme girdikten sonra sırasıyla Hizmetler ve Öğrenci Bilgi Sistemi kategorilerine tıklamalısınız.

Öğrenci Bilgi Sistemine tıkladığınızda öğrenci numarasını görüntüleyebiliyorsunuz.

E-Okul uygulamasını akıllı telefonlarınıza Google Play Storeya da Apple Store üzerinden de kolaylıkla yükleyebiliyorsunuz.

E-Devlet Okul Numarası Öğrenme Lise

E-devlet platformu üzerinden MEB’e bağlı ilkokul, ortaokul ya da liselerde eğitim gören öğrencilerin yanı sıra AÖL(Açık Öğretim Lisesi) öğrencileri de okul numaralarını öğrenebiliyorlar.

Aynı zamanda öğrenciler ve veliler; öğrencinin sınav bilgilerine, sınav tarihlerine, devamsızlık durumlarına, ders programlarına kısacası eğitimlerine dair her konuda e-devlet üzerinden bilgi edinebiliyorlar.

E-Devlet platformu üzerinden öğrenci okul numarasını öğrenmek için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İlk olarak www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapın.
 • TC kimlik no ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Daha sonra kurumlar menüsünden Milli Eğitim Bakanlığı seçeneğine tıklayın (Arama motoruna Milli Eğitim Bakanlığı da yazabilirsiniz)
 • Sonraki aşamada Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi menüsüne tıklayın.

Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden öğrenci numarasını görüntüleyebilirsiniz.

Henüz e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek, buradan e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Okul Numarası Öğrenme MEB

Öğrenci okul numarası öğrenme MEB üzerinden bilgi sahibi olmak için e-devlet sayfasına giriş yapmanız gereklidir Okul numaranızı hatırlamıyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız .Milli Eğitim Bakanlı Öğrenci Bilgi Sistemi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Okul numaranızı öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi linke tıklayarak hemen okul numarası öğrenme MEB sayfasında öğrenebilirsiniz.

Okul Numarası Öğrenme EBA

EBA platformu üzerinden öğrencilerin ve velilerin yanı sıra öğretmenler ve idare de öğrenci numarasını görüntüleyebiliyor.

EBA sitesine girdiğinizde ana sayfada öğrenci girişi, veli girişi ve öğretmen girişi olacak şekilde 3 farklı seçenek karşınıza çıkıyor.

EBA üzerinden öğrenci okul numarası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
 • Daha sonra ana sayfadaki profil ve hakkında kategorilerine tıklayın.
 • Sisteme giriş yapmak için hemen https://eba.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

EBA mobil uygulamasını da tıpkı E-Okul uygulaması gibi akıllı telefonlarınıza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz.

SMS ile Öğrenci Okul Numarası Öğrenme

Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone kullanan veliler; ilkokul, ortaokul ya da lise eğitimine devam eden çocuklarının öğrenci numaralarını SMS ile de öğrenebiliyorlar.

E-Okul ve GSM Operatörleri işbirliği sayesinde veliler, çocuklarına dair her türlü güncel bilgiden SMS ile haberdar olabiliyorlar.

Ancak SMS ile bilgi edinmek isteyen velilerin aylık ortalama 2.5 TL gibi bir servis hizmeti ödemeleri gerekiyor.

E-Okul mobil bilgi servisine üye olmak isteyen veliler; üyelik işlemlerini telefonlarının mesajlaşma bölümüne girip, çocuklarının TC kimlik numaralarını yazıp, oluşturdukları bu mesajı 8383’e göndererek; gerçekleştirebiliyorlar.

Üyeliğini iptal ettirmek isteyen velilerin ise İPTAL yazıp 8383’e kısa mesaj göndermeleri gerekiyor.

Açık Öğretim ortaokul ve liselerinde okuyan öğrencilerin bilgilerine de mobil servis sayesinde erişilebiliyor.

Veliler; bir ay içerisinde en fazla 30 SMS gönderebiliyorlar.

Liseye Geçtim Okul Numaramı Bilmiyorum Ne Yapmalıyım?

Liseye yeni geçen öğrenciler de okul numaralarını internetten öğrenip, öğrenemeyeceklerini merak ediyorlar.

İlkokula, ortaokula ya da liseye yeni geçiş yapan öğrenciler de tıpkı eğitimlerine devam eden ara sınıf öğrencileri gibi okul numaralarını internetten yani EBA, E-Devlet ya da EBA platformlarından öğrenebiliyorlar.

Sizler de okul idaresine giderek, lise okul yani öğrenci numaranızı öğrenebileceğiniz gibi EBA, E-Devlet ya da E-Okul üzerinden de okul numaranızı sorgulayabilirsiniz.

Üniversite Okul No Öğrenme

Üniversite öğrencileri; okul numaralarını e-devlet platformundan öğrenebiliyorlar.

Aynı zamanda fakültelerindeki öğrenci işlerine giderek, burada çalışan personellerden okul numaralarına dair bilgi alabiliyorlar.

Alternatif olarak üniversitelerine ait olan resmi internet sitesi üzerinden de üniversite okul numarası öğrenme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

İlkokul Okul Numarası Öğrenme

Okul numarası öğrenme ilkokul öğrencileri ve ilkokul mezunlarının sıkça sorduğu soruların başında gelmektedir. İlkokul okul numarasını öğrenme için ilk olarak okulun öğrenci işleri giderek bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden giriş yaparak okul numaranızı hemen öğrenebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak ilkokul okul numaranızı hemen öğrenebilirsiniz.

Unutmamanız gereken önemli husus ise okul numarasını sadece öğrencinin velisi sorgulayabilir. Eğer kendi okul numaranızı kendi e-devlet kullanıcı bilgileri ile sorgularsanız göremeyebilirsiniz. Öğrencinin velisi e-devlete giriş yaparak velisi olduğu öğrencilerin okul numaralarını görebilir.

Açık Lise Okul Numarası Öğrenme

Açık lisede okuyan öğrencilere açık lise okul numarasını öğrenmek için aşağıda verdiğim adımları takip ederek numaralarını öğrenblirler.

Açık lise okul numarası öğrenme

 •  Açık lise öğrenci numarasını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acikogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama adresine gidin.
 • E-Devlete giriş yaptıktan sonra açılan sayfada “Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama” seçeneğe tıklayın ve sayfası açın
 • Sizden istenen tüm bilgileri doğru şekilde girin. Adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz tam ve eksiksiz olarak girmeniz gereklidir.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra “Sorgula” veya “Öğren” yazısına tıklayın.

İşlem sonucunda açık lise öğrenci numaranızı göreceksiniz. Karşınıza çıkan numara sizin açık lise okul numaranızıdır.

okul numarası öğrenme

E-Devlet ile E-Okul Farkı Nedir?

E-Okul ve E-Devlet üzerinden tüm veliler; eğitim gören çocuklarının eğitim hayatlarına dair bilgi alabiliyorlar.

Ancak E-Okul üzerinden aynı anda yalnızca bir öğrencinin bilgilerine erişilebiliyor.

E-Devlet platformu üzerinden ise veliler; birden çok çocuklarına dair bilgi alabiliyorlar.

Hem e-devlet hem de e-okul üzerinden erişilebilen öğrenci bilgilerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Diploma bilgisi
 • Öğrenci sınav bilgileri
 • E-Karne
 • Okula kayıt durumu
 • Okul nakil durumu
 • Devamsızlık durumu
 • Sınav sonuçları
 • Proje, ödevler ve notlar
 • Ders programı
 • Sınav tarihleri

Yukarıdaki bilgilere öğrenci velileri; hem e-devlet hem de E-Okul sistemi üzerinden erişebiliyorlar.

Ancak E-Okul üzerinden velilerin daha kapsamlı bilgi edinebileceklerinin de altını çizmek istiyoruz!

Okul Numarası Olmadan E-Okula Giriş

Öğrenciler ve veliler; okul numarası olmadan hiçbir şekilde E-Okula giriş yapamıyorlar.

E-Okula giriş; ancak okul numarası ile yapılabiliyor.

Yani öğrenci numarası öğrenme işlemi, E-Okul üzerinden yalnızca idare tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Bu yazımızda okul numarası nasıl öğrenilir? Öğrenci no öğrenme yolları nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Ben 2012 de mezun oldum. Daha sonra okumadım. Kendi eski notlarıma ulaşmak istiyorum. E devlet üzerinden sizin verdiğiniz bilgilere göre sisteme giriyorum ve sonuç olarak sadece velisi olduğum kısımlar geliyor. Kendi okul numaramı bulamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu