Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Formu ve Sorgulama

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Yardım Başvurusu Nereden Yapılır? E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu, Sosyal Yardım Başvuru Şartları, Sosyal Yardım Başvuru Formu, Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama detayları yazımızda.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler başta olmak üzere pek çok vakıf, dernek, iş adamı, kurum ve kuruluşların muhtaç ve yoksul vatandaşlara belirli koşul ve şartlarda sunulan Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama, Sosyal Yardım Çeşitleri Nelerdir ve Sosyal Yardım Veren Yerler hakkındaki detaylı bilgilere yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi ve yoksul kimselere giyinme, beslenme, ısınma ve tedavi amacı ile karşılıksız olarak sağlanan yardımlara “sosyal yardım” adı verilmektedir. Nakdi yardım, yakacak yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı, afet destekleri ve istihdam yardımları olarak çeşitlenen bu hizmetler sosyal amaçlar ile herhangi bir karşılık aranmaksızın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İnsani Yardım Vakfı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Sosyal Hizmet Müdürlükleri gibi kurum ve kuruluşlar tarafından sunulmaktadır.

Sosyal yardım başvurusu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvurusu e-devlet https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

Yoksul durumda olan ve yardıma muhtaç olan kişilere bu kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan nakdi ve diğer tüm yardım desteklerinin artması ile Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama gibi pek çok konu başlığındaki sorulara yanıt aranmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları

İhtiyaç sahibi kişilere tahsis edilmiş olan Sosyal Yardımlar, tüm yardımların bütününü ifade etmektedir. Eğitimden sağlığa, özel amaçlardan beslenmeye kadar çeşitli türleri bulunan bu sosyal yardımlar vatandaşlara belirli program türlerinde tahsil edilen karşılıksız yardımlardır.

Sosyal ve iktisadi koşulları nedene ile korunmaya muhtaç olan yoksul kişilere insani ve sosyal gayelerle belirli koşul ve şartları taşımasının ardından karşılık aranmaksızın yapılan bu yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ülke genelindeki belediyeler ve pek çok kurum ve vakıf tarafından yapılmaktadır.

Hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 oranında düşük olan ve her hangi bir geliri olmayan muhtaç ailelere verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Kimler Verilir?

Sosyal yardım başvurusu kimlere yapabilir. Kimlere sosyal yardım verilir sorusuna cevap vermek gerekirse maddi zorluk içerisinde bulunan muhtaç ailelere verilen sosyal yardım almak için her hangi bir gelirinizin bulunmaması ve ekonomik zorluk çekiyor olmanız gereklidir.

Çocuklu aileler, çalışmayan yada işten çıkarılan kişiler, engelliler vatandaşlar ve kirada yaşayan kişiler sosyal yardım başvurusu yapabilir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardım başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulması gereken formlardan biridir. Hanede yaşayan kişi sayısı, gelir durumu, okuyan çocuk sayısı, kira ve adres bilgilerini doldurmanız gereklidir.

Sosyal yardım başvurusunu doldurmadan önce mu yazımızı E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Açıklama Kısmına Ne Yazılır?

Sosyal yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulurken son kısımda bulunan açıklaya ne yazılacağı bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Maddi zorluk çeken muhtaç ailelere sosyal yardım başvuru formu doldurduklarında açıklama kısmına maddi yardıma ihtiyaç duyduklarını ve her hangi bir gelirinin olmadığını ve ihtiyaçlarını yazabilir. Eğer okuyan çocuklarınız varsa çocuklarınız için yarıdm talep ettiğinizi dile getirebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Belli Olur

Sosyal yardımı başvurusu yaptıktan sonra genelde yoğunluğa bağlı olarak ortalama en geç 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sosyal Yardım Çeşitleri

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama işlemlerinde ilk olarak hangi sosyal yardım türüne başvuru yapılacağının bilinmesi gerekir. Pek çok türü bulunan ve çeşitli alanları kapsayan sosyal yardımlar; eğitim, sağlık, özel amaçlı, aile yardımı, gibi farklı başlık altında toplanmaktadır.

İLGİLİ KONU>>> Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar ve Hizmetler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilmekte olan Sosyal Yardım Programları şunlardır:

Aile Yardımı Türü

Barınma Yardımları

Engelli – Yaşlı Yardımları

 • Yaşlı Aylığı
 • Engelli Aylığı
 • Engelli Yakını Aylığı
 • Yaşlı ve Engelli Bakım Projeleri (Vefa Projeleri)
 • Engelli İhtiyaç Yardımları

Sağlık Yardımları

 • Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri
 • Şartlı Sağlık Yardımları (Sağlık ve Gebelik)
 • Katılım Payı Ödemeleri
 • Kronik Hastalık Yardımı
 • Silikozis Hastalarına Yapılan Ödemeler
 • Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Eğitim Yardımları

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler ve pek çok vakıf, dernek, iş adamları, kurum ve kuruluşlar muhtaç ve yoksul vatandaşlara belirli koşul ve şartlarda Sosyal Yardımlar sunmaktadır. Her bir kurumun sunmuş olduğu sosyal yardımın başvuru şartları ve başvuru kanalları birbirinden farklıdır.

Sosyal yardım başvurusu yapılacak kuruma ve vakfa göre Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır işlemlerine ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Sosyal yardım başvurusu e-devlet üzerinden yada ikametgâh adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimliğinizi ile giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

İLGİLİ KONU >>> Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?

E-devlet sosyal yardım başvurusu yaparken e-devlet üzerinden kullanıcı girişi yapmanız gereklidir. 18 yaşından büyük T.C. vatandaşı muhtaç aileler e-devlet sosyal yardım başvurusu yapabilirler.

E-Devlet yardımına başvuruda bulunmak için E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu linkine tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama konu başlığı içerisinde en çok merak edilen yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarıdır. 3294 Sayılı Kanun Kapsamı içerisindeki Sosyal Yardım Başvurusu işlemleri ikametgahın bulunduğu en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına bizzat müracaat edilmesi gerekir. Yukarıda yer alan uygun yardım türünde başvuru gerçekleştirerek SYD Vakfı tarafından yapılan gerekli incelemeler sonrasında başvuru sonuçlanmaktadır.

E-Devlet sosyal yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti kanalı ile kimlik doğrulama işleminin ardından Yardım Başvuru Formu’nun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Telefon ile Sosyal Yardım Başvurusu yapabilmek için ALO 144 ve ALO 183 Sosyal Destek  hatları üzerinden çağrı merkezi kanalı ile başvuru yapılabilmektedir.

İLGİLİ KONU >>> Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Belediye Yardım Başvurusu

Belediyelerin sunmuş olduğu ihtiyaç türündeki yardımlara başvurabilmek için belediye binasına veya belediyelerin sosyal hizmetler müdürlüklerine bizzat müracaat edilmesi gerekir. Telefon ile belediye yardım başvurusu yapabilmek için bağlı bulunan belediyenin çağrı merkezlerini arayarak detaylı bilgi alınabildiği gibi başvuru yapılabilmektedir.

E-devlet belediye yardım başvurusu üzerinden online olarak sosyal yardım başvurusu gerçekleştirebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 İç İşleri Bakanlığı e-Belediye bilgi sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranından hızlı bir şekilde işlem yapmak mümkündür. E-devlet kapısı üzerinden kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulmakta olan yardımlardan yararlanmak isteyen muhtaç kişiler talep ettikleri sosyal yardım türündeki Başvuru Formu ile Bölge Müdürlüklerine bizzat ya da posta kanalı ile başvuru yapabilirsiniz. Bölge müdürlükleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında uygun bulunan kişiler yardımdan yararlanabilmektedir.

İLGİLİ KONU >> Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sunulmuş olan Sosyal Yardımlar ve bu yardımların türlerine göre istenen başvuru şartları değişiklik göstermektedir. Sosyal Yardım kapsamında sunulan yardım türüne göre; genel olarak yardım talebinde bulunan kişilerin hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin ⅓’ünden az olması temel koşuldur.

Engelli ve yaşlı yardımlarında heyet raporu en az %40 istenmektedir. Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim sosyal yardımlarında hane içerisinde 0 – 5 yaş ya da ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim alan öğrencilerin olması istenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu şartları yukarıda da ifade edildiği gibi başvuru türüne göre değişiklik gösterdiği için en yakın SYD Vakfını arayarak detaylı bilgi alınabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama işlemi için başvuru yapılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat müracaat ederek ya da çağrı merkezi aracılığı ile detaylı bilgi almak mümkündür.

E -devlet Sosyal Yardım Sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama link üzerinden giriş yapılmasının ardından kimlik doğrulama işlemi ile başvuru sürecine ilişkin bilgiler görüntülenebilmektedir.

Telefon ile sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemi için ALO 144 ve ALO 183 Sosyal Destek hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Sorgulama

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Sorgulama işlemleri için linkteki https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri bölge müdürlükleri iletişim numaraları üzerinden çağrı merkezi aracılığı ile detaylı bilgi almak mümkündür.

E-devlet sosyal yardım sorgulama işlemi için ise; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama ekranından işlem yapılabilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal Yardım Başvurusu yapan muhtaç ve yoksul kişiler talep ettikleri yardım türünde başvuru sorgulama işlemi yapabilmek için ALO 144, ALO 183 Sosyal Destek ve ALO 153 Beyaz Masa, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılan başvurularda ilgili bölge müdürlükleri ve belediyelerin çağrı merkezlerinden iletişime geçebilirler.

sosyal yardım başvurusu
Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar

İhtiyaç sahibi ailelerin Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama yapmaları aşamasında başvuruda bulundukları Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, belediyeler ve T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü birtakım bilgi ve belgelerin beyan edilmesini istemektedir.

Sosyal yardım başvurusunda değerlendirme ve inceleme için önemli olan genel evraklar şunlardır:

 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı
 • İkametgah belgesi
 • Yardım türüne göre Sosyal Yardım Başvuru Formu
 • Yardım türüne göre Sosyal Yardım Başvuru Dilekçesi
 • Sigortalı çalışan ise maaş bordrosu ya da gelir belgesi
 • İşsiz kimselerin SGK’dan aldıkları belge
 • Kira sözleşmesi
 • İş-kur kaydı olan işsiz kimselerin İş-kur kayıt belgesi
 • Engelli muhtaç vatandaşlar için heyet raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Öğrenci yardımları için söz konusu çocuğun Öğrenci Belgesi
 • Doğum Belgesi

Devlet Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeler, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve pek çok kişi, kurum ve vakıf tarafından sunulmakta olan Sosyal Yardımlar aile, öksüz, yetim ve dul muhtaç kişileri kapsamaktadır.

Muhtaç durumda olan, kanunla kurulu Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına (SSK, emekli sandığı ve Bağ-Kur) tabi olmayan ve aylık geliri olmayan vatandaşlar çeşitli yardım türlerinden yararlanma hakkı elde etmektedirler. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından aylık geliri olan engelliler ile kronik hastalığı bulunan ihtiyaç sahibi kişiler de kanun kapsamında yer almaktadır. Ayrıca şehit ve gazi yakınları, çocukları ve eşleri ile birlikte afezedeler de bu kapsamdadır.

Belediyeler Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere ilçe belediyeleri de sosyal yardım alanında yapmış oldukları çalışmaları arttırarak pek çok alanda ve ihtiyaçta yardım programı sunmaktadır. Belediyelerin sosyal ve ekonomik destek programlarının artması ile sorulan Belediye Yardımları Nelerdir soru başlığında yer alan sosyal yardım türleri şunlardır:

 • Gıda Yardımı
 • Kömür, Odun ve Doğalgaz Yardımı (Isınma / Yakacak Yardımı)
 • Nakdi Yardım (Para Yardımı
 • Süt Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Sağlık Yardımı
 • Mobilya ve Eşya Yardımı
 • Kıyafet Yardımı
 • Kırtasiye Yardımı
 • Evde Yaşlı / Engelli Bakım Hizmeti
 • Sosyal Destek Kartı
 • Diğer Yardımlar

İBB Sosyal Yardım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) ile ayni ve nakdi sosyal yardım yapan belediyeler arasındadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara ALO 153 ve online başvuru ekranından işlem yapma olanağı sunan İBB sosyal yardım taleplerini anlık olarak almaktadır.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak işlem yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Sorgulama

İnternet üzerinden ve ALO 153 çözüm merkezi üzerinden yapılan başvurular yine aynı çözüm merkezi üzerinden ve https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linki üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Yardım Başvurusu Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Sosyal Yardım Başvurusu sorgulama ekranında “Kapsam Dışına Çıktı” uyarısı ile pek çok kişi karşılaşmaktadır. Bu sorgulama ekranındaki bu ifade değerlendirme sürecinin tamamlanmış olduğunu ve merkezi yardım kapsamının dışına çıkarak sosyal yardım alma şartlarının taşınmadığını ifade etmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Yardım Başvurusu Reddedildi / Feshedildi ibarelerinden de anlaşılacağı üzere sosyal yardım talebinin olumsuz değerlendirildiği ve destek için uygun olunmadığı kararını ifade etmektedir.

Başvuru işlemi esnasında bilgilerin eksik girilmesi ya da şartların sağlanamaması başvurunun reddedilmesine neden olan önemli faktörlerdir.

Sosyal Yardım Başvurusu Devam Ediyor Ne Demek

Sosyal yardımı başvurusu devam ediyor demek başvurunuzu onayladığını yardım almaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

Sosyal Yardım Parası Her Ay Mı Verilecek

Sosyal yardım alan yardım almak isten bir çok kişi  sosyal yardım parası her ay mı verilecek sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım parası 12 ay boyunca her ay verilecektir.

Sosyal Yardım Başvurusu Aileden Kaç Kişi Başvurabilir

Sosyal yardımı başvuru için hanede yaşayan 1 kişinin başvurusu kabul edilmektedir. Aynı aileden bir çok başvuru yapılması red yemenize neden olur. Adres kayıt sisteminden kontrol edildiğinde haneden çok başvuru heme red olarak onaylanır. Hanede yaşayan 18 yaşından büyük 1 kişinin başvuru yapması yeterldir.

Sosyal Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardım başvurusu, başvuru sorgulama ve aklınıza takılan tüm soruları ALO 144 hattını arayabilirsiniz. DSosyal yardım başvuru numarası için detaylı bilgi Sosyal Yardım Hizmetleri Telefon Numarası 2024 linkine tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu