Maaşı Ne Kadar?

Okul Öncesi Öğretmen Maaşı Ne Kadar? MEB ve Devlette

Okul Öncesi Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2023 yılında okul öncesi öğretmenlerinin maaşlarının ne kadar olduğu bu bölümü tercih edecek olan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Okul öncesi öğretmenler küçük yaş grubundaki çocuklarının eğitimini üstlenen kişilerdir. Bu meslek mensubu olarak çalışan kişiler, çocukların el becerisinin gelişmesi, düşünme yeteneğinin gelişmesi ve çocukların okul ortamına ısınmasını sağlamakta önemli rol oynamaktadır.

Bu yazımızda okul öncesi öğretmenleri maaşları, okul öncesi öğretmeni olmak için yapılması gerekenler ve bunun gibi daha birçok merak edilen detaylara ulaşabilirsiniz.

Anaokulu Öğretmen Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Okul öncesi öğretmenlerinin maaşları görev yapılan kuruma göre değişmektedir. Devlet kurumlarında çalışan öğretmenlerin maaşlar, özel kurumlarda çalışanlara göre daha fazladır. Maaşların belirlenmesinde eğitim düzeyi, görev süresi ve deneyimi etkili olmaktadır.

Okul öncesi öğretmenlerin maaşları 16.000 TL ile 22.000 TL arasındadır. Devlette görev yapan kişiler, ek ders ücreti da satın alabilir.

Özel Okullarda Okul Öncesi Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde okul öncesi öğretmen m maaşları kuruma göre, eğitim seviyesine göre ve tecrübeye göre belirlenmektedir. Özel kurumda çalışan okul öncesi öğretmenleri asgari ücretin biraz üstünde maaş almaktadır. Tecrübeli öğretmenlerin maaşı 16.000 TL ve 20.000 TL arasında değişmektedir. Yeni işe başlayanlar, lise ve ön lisans mezunu olan okul öncesi öğretmenleri ise asgari ücret almaktadır.

Devlette Okul Öncesi Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alır?

1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 657 sayılı kanun kapsamında ilk defa atanan okul öncesi öğretmenleri net olarak 22900 TL maaş almaktadır. Buna ek olarak ek ders ve ilave ödemeler ile birlikte devlete atanan okul öncesi öğretmenleri 28.000 TL ve 30.000 TL civarında maaş almaktadır.

Ücretli Okul Öncesi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Kamuda ücretli olarak çalışan okul öncesi öğretmenlerinin maaşları ay içerisinde girdikleri ders saatinin ek ders ücretinin çarpımı ile hesaplanmaktadır. Devlette ücretli öğretmenlik yapan kişiler, ortalama olarak aylık 7500 TL ile 8500 TL arasında maaş almaktadır. Sizlerde aylık girdiğiniz ders saati ve ek ders ücretini çarparak hesaplayabilirsiniz.

Okul Öncesi Öğretmenliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatleri 09:00 ile 17:00 arasındadır. Okul öncesi öğretmenlerinden bazıları vardiya sistemi ile çalışmaktadır. 12:00 ile 13:30 arasında ara verilmektedir.

İki Yıllık Okul Öncesi Öğretmenleri Maaşları

Ön lisans mezun olan okul öncesi öğretmenleri maaşları 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 11.500 TL – 12.500 TL arasında değişmektedir. Belirtilen tutar kamuda çalışan ve yeni atanan öğretmenlere aittir. Özel sektörde çalışanların aldığı maaş ise, neredeyse asgari ücret miktarındadır.

Okul Öncesi Öğretmenleri Çalışma Şartları Nedir?

Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma şartları devlette ve özel sektörde değişmektedir. Devlet kurumunda çalışanlar gönde en az 6 saat çalışmalıdır. En fazla ise, 8 saat çalışması gerekir. Ayrıca devlette çalışan okul öncesi öğretmenleri haftalık çalışma saatini doldurması durumunda çalışmaya devam ederse, ek ders ücreti alabilir.

Özel sektörde çalışanlar ise günde 9 saat çalışmak durumundadır. Bu durum özel okulların gün boyu eğitim vermesinden kaynaklanmaktadır. Özel okulda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatleri 08:00 ile 17:00 arasındadır. Özelde çalışan okul öncesi öğretmenleri ek ders ücreti alamaz.

Çalışma şartları bakımından kıyaslama yapmak gerekirse, özel sektörde çocukların kullanabilmesi için daha çok oyuncak, daha geniş bir oyun alanı bulunmaktadır. Devlet okullarında ise imkanlar daha kısıtlıdır.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Ek Gelir Sağlayabilir?

Okul öncesi öğretmenleri maaşına ek gelir sağlamak amacıyla yapabileceği işleri merak etmektedir. Ek kazanç sağlamak isteyen okul öncesi öğretmenleri aşağıda belirtilen yöntemler ile ek gelir elde edebilir.

  • Erken çocukluk eğitimi
  • Özel eğitim derslerinin alt dalları
  • Satranç, seramik, görsel sanatlar ve kodlama gibi branş dersleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu