Maaşı Ne Kadar?

Hasta Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Devlette ve Özelde

Hasta Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Günümüzde ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyen meslek dallarından birisi de şüphesiz ki hasta bakıcılıktır. Geniş bir hizmet alanına sahip hasta bakıcılar, devlet hastanelerinde çalışabildikleri gibi aynı zamanda özel hastane ve kliniklerde, huzurevlerinde ya da evde istihdam imkanı bulabilmektedir.

Peki iş bulma imkanı yüksek mesleklerden birisi olan hasta bakıcı maaşı ne kadar? Devlet hastanesi hasta bakıcı maaşları nedir? İşte konu ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar ve cevapları yazımızın devamında…

Hasta Bakıcı Ne İş Yapar?

Hasta bakıcı olarak adlandırıla uzmanlar, adından da anlayabileceğimiz gibi hasta bakıcılığı konusunda eğitim almış ve uzmanlaşmış kişilerdir Dolayısıyla da hastalara bakım vermenin yanı sıra aslında daha birçok sorumlulukları bulunmaktadır.

  • Hasta bakıcı, öncelikle bakıma ihtiyacı olan ve günlük aktivitelerini kendi başına yerine getiremeyen kişilerin bakımını üstlenerek aynı zamanda varsa ilaç takibinin yapılmasını sağlar.
  • Gerekli durumlarda hastanın pansumanını düzenli olarak yapar.
  • Hastanın kişisel bakım ihtiyaçlarını beslenme ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olur.
  • Gerekli olan durumlarda hastaya ilk yardım uygulaması yaparken aynı zamanda hastanın yaşam alanını temizleyerek hijyenik bir ortamda yaşamasını sağlar.

Tüm bu yükümlülükleri getirmek üzere belirli bir eğitim seviyesinde olan hasta bakıcılar, devlet hastanelerinde çalışabildikleri gibi aynı zamanda özel kliniklerde, özel hastanelerde, yaşlı bakım evlerinde ve huzurevlerinde çalışabilirler.

Hasta Bakıcı Maaşı Ne Kadar?

Hasta bakıcılar, farklı sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler olarak özellikle yatağa bağımlı olan hastaların bakım ve hijyeni için son derece önemli kişilerdir. 2024 yılı için asgari ücret 17.002 TL olarak belirlenirken en düşük hasta bakıcı maaşı 25.000 TL olarak belirlenmiştir. Ancak çalışılan kurum ya da kuruluşun fiyat politikasına kişinin deneyimine göre maaşlar 35.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Evde Hasta Bakıcı Maaşı Ne Kadar 2024

Evde bakım maaşı 2024; Hasta bakıcılar hastaların ihtiyaçları doğrultusunda ev ortamında da bakım hizmeti vermektedir. Eğer hasta bakım eğitimi alarak uzman olan hasta bakıcılar ev ortamında sigortalı olarak çalışıyor ise bu durumda en az asgari ücret maaş almaktadır.

Evde hasta bakıcı maaşı ortalama olarak 22.000 TL ile 40.000 TL arasında değişmektedir.

Ayrıca devlet, engelli olan bireylere bakım veren kişilere de evde bakım maaşı vermektedir. 2024 yılı için evde bakım maaşı ise 7.608 TL olarak belirlenmiştir. Ancak yetkililer tarafından emekli ve memur maaşlarına zam yapıldığında evde bakım maaşına da zam yapılacağı ifade edilmiştir.

Engelli Bakıcı Maaşları

Engelli bireylere bakım veren kişilere devlet tarafından bakıcı maaşı ya da evde bakım aylığı adı verilen ödenek verilmektedir. Engelli maaşı, her yıl memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlarla doğru orantılı olarak arttırılıp yeniden düzenlenmektedir.

2024 engelli bakıcı maaşları, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlarla birlikte 7.608 TL olmuştur. 2024 yılının ikinci altı aylık döneminde memur ve emekli maaşlarına zam yapıldığı takdirde engelli bakıcı maaşlarına da aynı oranda zam yapılması söz konusudur.

Kadrolu Hasta Bakıcı Maaşı 2024

Kadrolu hasta bakıcılar, adından da anlaşılabileceği gibi çalıştığı kurum ya da kuruluşun daimi kadrosunda yer alan personellerdir. Kadrolu hasta bakıcıların alabileceği minimum maaş tutarı asgari ücret kadar yani 17.002 TL olarak değerlendirilse de asgari kadrolu hasta bakıcı maaşı 35.000 TL’den başlamaktadır.

Kadrolu hasta bakıcının çalıştığı kuruluş özel yüksek maaşı veren bir kuruluş ise ve hasta bakıcının kıdemi yüksek ise bu durumda kadrolu hasta bakıcı maaşı 50.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Devlet Hastanesi Hasta Bakıcı Maaşları

Devlet hasta bakıcı maaşı asgari tutar üzerinden belirlenir. Taban maaş asgari ücret olsa da hasta bakıcının deneyimi ve kıdemi maaşların değişkenlik göstermesine ortam hazırlar. Buna göre yeni başlayan ve kıdemsiz olan bir hasta bakıcının maaşı 33.000 TL civarında olabileceği gibi devlet hastanesinde çalışan hasta bakıcı maaşları 45.000 TL’yi de bulabilmektedir.

Hasta Bakıcı Maaşı Ne Kadar Oldu?

Hasta bakıcı maaşı devlette yada özel hastane çalışmanıza bağlı olarak değişmektedir. Bazı hastaneler hasta bakıcı maaşlarını ortalama olarak 25.000 TL öderken bazı hastanelerde ücretler 40.000 TL kadar çıkmkatadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu