Ramazan Ayı Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı 2024; Sakarya Büyükşehir Belediyesi ramazan ayında ve yılın her döneminde zor durumda olan vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır. Belediye tarafından verilen yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların Sakarya ili sınırlarında ikamet etmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki yazımızda Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ramazan yardımından kimlerin faydalanabileceği, başvuru şartlarının neler olduğu, başvuru için gerekli belgelerin neler olduğu gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ramazan yardımı, Sakarya ili sınırlarında ikamet eden, ihtiyaç sahibi olanlar, engelliler, çalışamayacak durumda olanlar, eşinden ayrılan veya eşi vefat eden kadınlar, gazi ve şehit aileleri faydalanabilir.

İlgili birimler tarafından yapılan başvurular incelenmektedir. Gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar, ramazan yardımından faydalanabilecektir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ramazan yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettiği mahallenin muhtarlığına giderek, belediyeye giderek, belediyeyi arayarak veya online platformlardan ramazan yardımı başvurusu yapabilir.

Belediyenin web sitesinden de ramazan yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.sakarya.bel.tr/tr/EBelediye/BasvuruEkle  linkine tıklayarak başvuru formunu doldurmalıdır.

e-Devlet sisteminden de ramazan yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar,https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak ramazan yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, ” ALO 153” hattını veya Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 44 44 054 (3751) numaralı hattı arayarak ramazan yardımı başvurusu yapabilir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvuru Formu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların doldurması gereken dilekçe niteliği taşıyan bir belgedir.

Başvuru formunda başvuru yapan kişin ihtiyaç durumunun daha kolay saptanması için kişisel bilgiler, aylık gelir durumu, iletişim bilgileri, hanede yaşayan kişi sayısı gibi sorular yer almaktadır.

Başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu belediye ekipler tarafından kontrol edilmektedir. Gerçekten ihtiyacı olduğu tespit edilen vatandaşlar ramazan kolisinden faydalanabilir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Belediyenin dağıttığı ramazan kolisi başvuru sonucunu öğrenmek için sorgulama işleminin nasıl yapılacağı da merak edilmektedir.

Başvuru sonucunuzu öğrenmenin ilk yolu, belediye binasına gitmektir.

e-Devlet sisteminden de ramazan yardımı başvuru sorgulaması yapılabilir. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalıdır.

Belediyenin web sitesinden de ramazan yardımı başvuru sorgulaması yapılmaktadır. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.sakarya.bel.tr/tr/EBelediye/BasvuruSorgula linkine tıklamalıdır.

Başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz için bir diğer yöntem ise, ALO 153 hattını veya 44 44 054 (3751) numarasını arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği ramazan yardımından faydalanmak isteyen vatandaşları bazı şartları taşımalıdır. Başvuru yapacak olan vatandaşların taşıması gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Maddi olarak zor durumda olmak
 • Kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden düşük olması
 • Herhangi bir sosyal yardım almaması
 • Gazi veya şehit yakını olmak
 • Sakarya ili sınırlarında ikamet etmek

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Belediye ramazan yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlardan bazı belgeler talep etmektedir. Bu evrakların listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru formu
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
 • İstenildiği takdirde diğer kurum ve kuruluşlara ait resmi belgeler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alabilirim?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden ramazan kolisi almak isteyen kişilerin Sakarya ili sınırlarında ikamet etmesi ve ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler, belediyeye başvuru yapmalıdır. Belediye tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar ramazan kolisi alabilecektir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Bulunur?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ramazan kolisinde, ramazan ayı boyunca yetecek temel gıda ürünleri bulunmaktadır. Bu gıdalar ürünleri aşağıda yer almaktadır.

Pirinç, nohut, Ayçiçek yağı, fasulye, kahvaltılık, çay, şeker, kırmızı mercimek, un, zeytin, makarna, şehriye ve yağ gibi temel gıda ürünleri bulunmaktadır.

Hazırlanan ramazan kolileri ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru formunda verdiği adrese teslim edilmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Ne Zaman Dağıtılacak?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ramazan yardımı, ramazan ayı gelmeden ihtiyaç sahibi vatandaşların ikamet adreslerine ulaştırılacaktır. Son dönemlerde başvuru yoğunluğu arttığı için bu süre ramazan ayı boyunca devam etmektedir.

BAKINIZ>>> Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Gıda ve Erzak Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yılın her döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve erzak yardımı yapılmaktadır. Verilen gıda ve erzak yardımı sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanmaktadır.

Gıda ve erzak yardımı almak isteyen vatandaşlar, ikamet ettiği mahalle muhtarlığına veya belediyeye giderek yardım başvurusu yapabilir. Yardımlardan faydalanmaya hak kazanan vatandaşların ikamet adreslerine gıda ve erzak paketi ulaştırılacaktır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İletişim

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak yardımlar hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, ” ALO 153” hattını veya Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 44 44 054 (3751) numaralı hattı arayarak bilgi edinebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu