E-Devlet

SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme

SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme, Ne Zaman İşe Başladım? İşe giriş çıkış tarihlerini birçok kişi merak etmektedir. Birçok işlem de olduğu gibi işe giriş ve çıkış tarihleri de E-Devlet sisteminden sorgulanabilmektedir. 

Bu konu ile ilgili detaylar aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Sigorta Girişi Neden Önemli?

İşe yeni başlayanlar veya herhangi bir işte çalışanlar için sigorta girişinin yapılıp yapılmadığı önemlidir.  Hem sağlık imkanlarından faydalanmak için hem de daha erken emekli olmak için mutlaka sigorta girişi yapılmalıdır. Bu nedenle birçok kişi sigorta girişinin yapılıp yapılmadığını merak etmektedir. E-Devlet sisteminden aylık olarak sigorta priminin yapılıp yapılmadığı öğrenilebilir. 

SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşe başlama tarihi SGK hizmet dökümünden öğrenilebilir. Hizmet dökümünde yer alan “Dönem/Ay” bölümü altında yazan kısım işe başlama tarihidir. Örnek vermek gerekirse, SGK hizmet dökümünde “202406” yazıyorsa işe başlama tarihi 2024 yılının, Haziran ayıdır. 

SGK İşe Girişi Tarihi Öğrenme E-Devlet

SGK işe giriş sorgulama e devlet üzerinden hizmet dökümü sayfasından öğrenmeniz mümkün. SGK hem ilk işe giriş tarihini öğrenebileceğiniz gibi başka iş yerinde çalışmaya başlamanız ile beraber işe giriş ve çıkış tarihlerini görebilirsiniz.

E-Devlet SGK giriş tarihlerinizi öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-ise-giris-cikis-bildirgesi linke tıklayarak SGK dökümünüzü görebilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK Hizmet dökümü, herhangi bir işte çalışan kişilerin çalıştıkları süre boyunca işveren tarafından devlete ödenen prim anlamına gelmektedir. Çalışanların çalıştıkları sektöre bağlı olarak 3 farklı sigorta sistemi bulunmaktadır. SSK, 4A özel sektöre bağlı olarak çalışanları ifade etmektedir. BAĞKUR, 4B bağımsız meslek grubuna bağlı olarak çalışanları ifade eder. Emekli Sandığı, 4C ise, devlet memuru olarak çalışanları ifade eder. Farklı sektörlerde çalışan kişilerin, ödemesi gereken primler ve emekli olma süresi değişmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümü e-Devlet sisteminden alınabilmektedir. 

Hizmet dökümü almak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkine tıkladıktan sonra “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra son 6 ay içeresindeki hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz. “Yazdır” seçeneğine tıklayarak son 6 ay içersindeki çalışma hayatınıza ulaşabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Belgelerinde Ne Bulunur?

SGK Hizmet dökümünde mesleğe bağlı olarak bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler aşağıda yer almaktadır. 

  • Sigorta kodu (4a, 4b, 4c)
  • İşyeri kodu
  • Meslek kodu
  • İşe giriş ve çıkış tarihleri
  • Her ay yapılan prim ödemeleri ve yıllık toplam yapılan prim ödemeleri
  • Her ay için eksik gün sayısı
  • Aylık yatırılan prim miktarı 

E-Devlet SGK Hizmet Dökümü Nasıl İndirilir?

e-Devlet’te SGK Hizmet dökümünü bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkine tıklayarak, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Ardından “Yazdır” seçeneğine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Nerelerde Kullanılır?

SGK Hizmet dökümü işverenin sigorta primini ödeyip ödemediğini veya işten giriş çıkış yapılıp yapılmadığını öğrenmek amacıyla kullanılmaktadır. Bunun dışında bazı kurumlar çalışanından sigorta hizmet dökümü talep edebilir.

Ayrıca SGK Hizmet dökümü, kıdem tazminatı hesaplama, emekli maaşı hesaplama gibi durumlarda da talep edilebilir.

Bir Yorum

  1. Benim kocam çalışmıyor kayınpedemin yaşlı ayligiyla geçiniyoruz 2çocugum var bez ile mAma 4numara 1numara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu