Devlet Yardımları

Aile Destek Paketi E-Devlet Başvurusu Linki ve Ekranı

Aile Destek Paketi E-Devlet Başvurusu Linki ve Ekranı 2024: Vatandaşlarımızın gıda, barınma, giyim, eğitim ve sağlık vb. ihtiyaçlarını karşılamakta her geçen gün daha da zorlandığı günümüz şartlarında kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama doğrultusunda muhtaç ve dar gelirli ailelere aylık 1200 TL ile 2500 TL arasında para yardımı yapılması hedefleniyor.

Aile Destek Programı ismi verilen proje kapsamında Haziran 2024 tarihine kadar yani toplam 12 ay boyunca ihtiyaç sahibi ailelerin banka hesaplarına yardım parasının yatırılması amaçlanıyor.

Aile Destek Programı’na muhtaçlık sınırının altında yaşayan herkes başvurabiliyor.

Programdan öncelikli olarak düzenli bir işi ve düzenli geliri olmayan yoksul ve dar gelirli vatandaşlar faydalanabiliyorlar.

Hanedeki kişi başına düşen gelire bağlı olarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan Aile Destek Programı kapsamında yoksul kişilerin hesaplarına yatırılan yardım parası miktarı farklılık gösteriyor.

Bu yazımızda kısaca Aile Destek Programı başvurusu nasıl yapılır?  Aile Destek Paketi kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Aile Destek Paketi Programı Nedir?

Ekonomik krizin derinleşmeye başladığı, vatandaşların alım gücünün iyice düştüğü son zamanlarda ihtiyaç sahibi olan kişilerin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Haziran 2024 yapılması hedeflenen nakdi para yardımına Aile Destek Paketi Programı ismi veriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre bu yardım ile yoksul ve dar gelirli ailelerin yaşam standartlarının iyileşmesine ve alım güçlerinin yükselmesine yardımcı olmak amaç ediniyor.

Program kapsamında 4 milyon haneye aylık 1200 TL, 1500 TL, 2000 TL ya da 2500 TL para yardımı yapılması planlanıyor.

Aile Destek Paketi’ne düzenli işi ve geliri olmayanlar ile düzenli işi ya da geliri olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altına tekabül edenler başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda kişilerin başvurularının kabul edilmesi için birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor.

Aile Destek Paketi Başvuru Şartları

Aile Destek Paketi başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • TC vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
  • Kendi üzerine ya da hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması

Aile Destek Paketi’ne 18 yaş üstünde olan ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan herkes, başvurabiliyor.

Lakin Mavi Kart sahibi olan kişilerin başvuruları, kabul edilmiyor.

Aynı zamanda hanesinde memur, kamu işçisi, muhtar veya noter bulunanların başvuruları da onaylanmıyor.

Hanesinde yurtdışında çalışan olan, yurtdışı borçlanan ya da özel sandıklar kapsamında olan kişiler de Aile Destek Programı’ndan yararlanamıyorlar.

Son olarak; başvuran kişinin hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında konaklayan öğrenci olması, yetiştirme yurdu vb. bakım yurtlarında kalması, zorunlu askerlik yapan er ya da erbaş olması halinde de Bakanlığa yapılan başvurular, onaylanmıyor.

Başvuru sahiplerinin gerçek anlamda ihtiyaç sahibi ve dar gelirli olmaları, en önemli başvuru şartları arasında yer alıyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin hanesindeki tüm bireylere ilişkin gelir belgelerini ve mal beyanlarına ilişkin belgeleri başvuruları sırasında teslim etmeleri gerekiyor.

Aile Destek Paketi yardımı, tüm hane bireylerine yönelik olarak yapıldığından programdan yalnızca ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyorlar.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul ve dar gelirli kişiler; Aile Destek Paketi ön başvurularını e-devlet platformu üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru detaylarını öğrenmek ve ön başvurularını gerçekleştirmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, kendilerinden talep edilen belgeleri teslim ederek de Aile Destek Paketi başvurularını tamamlayabiliyorlar.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvuru Linki

E-devlet platformu üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Destek Paketi Programı’na TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile hemen başvurmak adına https://turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Karşınıza çıkan sayfada Yeni Başvuru butonuna tıklayarak, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru formunda size yöneltilen tüm sorulara eksiksiz bir şekilde yanıt vererek, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aile Destek Programı Başvuru Ekranı 2024

Aile destek paketi başvuru ekranı e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Aile destek programı başvuru ekranı girişte başvuru yapacak kişilerin mutlaka sözleşmeyi okuyup onaylandıktan sonra başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

Aile destek programı başvuru ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak direk ulaşabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Kimlere Verilir?

Aile Destek Paketi Programı’na muhtaçlık sınırının altında yaşayan, 18 yaşını doldurmuş olan tüm kişiler, başvurabiliyorlar.

Bu kapsamda engelliler, kronik hastalar, 65 yaş ve üstü gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar, eşi vefat etmiş, eşinden boşanmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar, afetzede vatandaşlar, sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları; bu yardımı alabiliyorlar.

Ancak hanede çalışan kamu işçisinin ya da kamu görevlisinin bulunmaması gerekiyor.

Aynı zamanda hane bireylerinden herhangi birinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul tespit edilmesi halinde de başvuru sahiplerinin başvuruları onaylanmıyor.

Programdan bir yıl süreyle toplam 4 milyon hanenin yararlanması hedefleniyor.

Başvuru şartlarını taşıyan ve başvurusu onaylanan kişiler, her ay banka hesaplarına yatırılan Aile Destek Paketi yardım ödemesini düzenli olarak, çekebiliyorlar.

Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Gerek e-devlet üzerinden gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, Aile Destek Paketi’ne başvurmak isteyenlerin başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Formda başvuru sahiplerinin ve hane bireylerinin kişisel bilgilerine, banka hesap bilgilerine, aylık harcamalarına, aylık gelirlerine, mal beyanlarına ilişkin sorular bulunuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu formda ihtiyaç sahiplerinin verdikleri yanıtlara bakarak, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli olup olmadıklarını tespit ediyor.

Başvurulan vakıf, gerekli görülen hallerde başvuru sahiplerinin evlerine yerinde inceleme yapmaları için bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

İnceleme komisyonunun da başvuru sahibinin ve ailesinin yoksul ve muhtaç olduğuna dair bilgiler içeren raporu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmesi sonrasında vakıf, ihtiyaç sahibi aileleri kararlaştırıyor.

Yoksul kişilerin başvuruları onaylanıyor.

Bu kişiler, 12 ay boyunca yardım ödemesi almaya hak kazanmış oluyorlar.

Başvuru sonuçları, e-devlette açıklanmanın yanı sıra başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile de bildiriliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi tüm ihtiyaç sahibi TC vatandaşları, ön başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Kişilerin başvuruları sırasında kendilerine yöneltilen tüm sorulara doğru ve güncel yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Aile Destek Programı’na e-devlet platformu üzerinden başvurmak için hemen https://turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Başvurularınız için bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına da gidebilirsiniz.

Başvuru şartlarını, sizden talep edilen belgeleri ve başvuru detaylarını öğrenmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Başvurusu Ne Zaman?

Aile Destek Paketi başvuruları, 27 Haziran tarihi itibariyle başladı.

Şu an e-devlet üzerinden paket başvuruları, kabul ediliyor.

Aile Destek Paketi’ne başvurmayı düşünen ihtiyaç sahiplerinin başvurularını en geç 7 Temmuz tarihinde gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Bu tarihten sonra bu programa başvurulamıyor.

Programdan yararlanmak istiyorsanız, başvurunuzu e-devlet üzerinden bir an önce gerçekleştirmenizi öneriyoruz!

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Aile Destek Paketi dahilinde ihtiyaç sahiplerine aylık 850 TL, 900 TL, 1000 TL ya da 1250 TL yardım parası ödeniyor.

Pakete göre aylık hane kişi başı kazancı,

Kişi başına düşen aylık  gelir aralığı (TL) Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı2.500
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı1.500
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı1.200
1372,30 TL üzeri ─  2.835,60 TL’den az1.000

ödenmesi planlanıyor.

Yani hane kişi başı kazanç düştükçe ailelere yapılan yardım ödemesinin miktarı, paralel şekilde artış gösteriyor.

Aile Destek Paketi başvuru kabul edilen kişilere ayrıca hanede bulunan çocuk sayısına göre çocuk destek bileşeni kapsamında çocuk sayısına ek ödeme yapılacaktır. Bu bağlı olarak olarak;

Hanedeki Çocuk SayısıAylık Destek Tutarı (TL)
1-2 çocuklu hanelere350
3 çocuklu hanelere450
4 çocuklu hanelere550
5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere650

350 ile 650-TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilecektir.

Aile destek paketi başvuru yapacak kişiler başvuru şartları için Aile Destek Paketi Başvuru Şartları 2024 yazısını okuyabilirler.

Aile Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Aile Destek Paketi’ne başvuran dar gelirli ve muhtaç kişiler, başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden takip edebiliyorlar.

Başvuru sorgulama işlemi için ALO183 ya da ALO144 hattını arayabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, bu yardıma bizzat başvuran kişiler, başvuru sonuçlarını başvurdukları vakfa giderek veya vakfı arayarak da öğrenebiliyorlar.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvuru Sorgulama

E-devlet üzerinden Aile Destek Paketi başvuru sonucunuzu görüntülemek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer yardım başvuru sonuçlarınızı da öğrenebilirsiniz. 

Aile Destek Programı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Aile Destek Programı başvuru sonuçlarının Kurban Bayramı öncesinde açıklanması planlanıyor.

İlk ödemelerin ise bayram öncesinde 4-7 Temmuz arasında kişilerin hesaplarına yatırılması amaçlanıyor.

Yani ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Kurban Bayramı öncesinde Aile Destek Paketi ilk yardım ödemelerini alabilecekler.

Aile Destek Paketi Her Ay mı Ödeniyor?

Aile Destek Paketi kapsamında yardım paralarının her ay için ödenmesi planlanıyor.

Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahipleri, 12 ay için yani 2024 yılı Mayıs ayına kadar bu yardım ödemesini alabilecekler.

Aile Destek Programı İlk Ödemesi Yattı mı? 

Aile Destek Programı yardım ödemelerinin ilkinin 4 Temmuz ile 7 Temmuz arasında yapılacağı açıklandı.

Yani Kurban Bayramı öncesinde başvurusu onaylanan tüm ihtiyaç sahipleri, hesaplarına yatırılan yardım ödemesini çekebilecekler!

Aile Destek Paketi E-Devlette Görünmüyor

Aile Destek Paketi E-Devlette Görünmüyor sorusunu bir çok kişinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Sistemsel olarak bazı dönemler bakım yapıldığı için Aile Destek Paketi E-Devlette Görünmediği gibi başvuru yapmanız mümkün olmayabilir. Aile Destek Paketi E-Devlette Görünmüyor ise bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıkladığınızda karşınıza çıkacaktır.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile Destek Paketi başvuruları, e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet şifresi olmayanlar, kendilerine en yakın PTT şubesine gidip, 2 TL ödeme karşılığında şifrelerini alabiliyorlar.

Başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yapılabiliyor.

Bu yazımızda e-devlet Aile Destek Paketi başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de Aile Destek Paketi yardımına başvurduysanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Evimiz kira kiramizi ödiyemiyozu faturalarimizi ödiyemiyoruz yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  2. Ben kiracıyım kiramı zorla diyorum made durumum yok sizden yardım istiyorum lütfen bana tablet ver bir tane bilgisayar o ikisini istiyorum canlı yayına katılamıyorum derse giremiyorum o yüzden sizden bunu istiyorum açık öğretim sınavına giremiyorum derslerini takip edemiyorum sınavlarına takip edemiyorum şimdiden teşekkürler derseniz için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu