Güncel Konular

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı Başvurusu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı Başvurusu 2024; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerisi ile Ankara, İzmir ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri tarafından başlatılan Karakış Destek Paketi ile ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşların soğuk kış günlerinde gıda ve yakacak ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

Diğer belediyelere de örnek olan bu proje dahilinde evinde sobası, odun ve kömürü olmayan muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; Karakış Destek Paketi’ne başvurarak, gıda ve yakacak yardımı alabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Karakış Destek Paketi kapsamında muhtaç vatandaşlara doğalgaz yardımı olarak, Aralık ayında 1100 TL yardım yapmayı da planlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve yakacak yardımının yanı sıra öğrenciler için kırtasiye ve malzeme yardımı, bebekler için mama ve bez yardımı, eşya ve battaniye yardımı vb. yardımlar yapmayı da hedefliyor.

Bu yazımızda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından da uygulanması planlanan Karakış Destek Paketi başvurusuna dair merak edilen soruları yanıtlamaya ve konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi Nedir?

Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından da ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak sosyal yardımlar arasında yer alan Karakış Destek Paketi; yoksul vatandaşların soğuk kış günlerini daha kolay bir şekilde atlatabilmelerine olanak tanıyor.

Muğla Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Osman Gürün tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık ayında başlayacak olan Karakış Destek Paketi yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi Muğlalı vatandaşlara 1100 TL gıda ve erzak yardımı yapılması hedefleniyor.

Destek paketi; gıda ve erzak yardımının yanı sıra eğitim, sağlık ve barınma yardımlarını da içeriyor.

Yani kiralarını ödemekte zorlanan kişiler, kira yardımı almak; yoksul ailelerin eğitim gören çocukları ise eğitim yardımı almak için Karakış Destek Paketi’ne başvurabiliyorlar.

Çiftçileri de unutmayan Muğla Büyükşehir Belediyesi; Karakış Destek Paketi kapsamında çiftçilere ve üreticilere fide ve fidan yardımı yapmayı da amaçlıyor.

Paket başvurusu kabul edilen yaşlılar ise evde kişisel bakım ve sağlık muayene hizmeti alabiliyorlar.

Paket kapsamında engelliler ve kronik hastalar için de evde bakım, tadilat, tamirat ve tedavi hizmeti sunulması planlanıyor.

Yani evinin temizlik, tamirat ve tadilat işlemlerini yapmaya gücü olmayan yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar için Muğla Büyükşehir Belediyesi; ücretsiz temizlik görevlilerini ve tadilat için ustaları ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar gönderiyor.

Muğla Karakış Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla’da ikamet eden yoksul ve ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlar, Karakış Destek Paketi’ne ve belediyenin diğer sosyal yardımlarına Sağlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek, başvurabiliyorlar.

Yani başvuruların bizzat ihtiyaç sahibi kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 48 01 telefon numarasını arayarak, başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere ve bu paketten yararlanıp yararlanamayacağına dair bilgi edinebiliyorlar.

E-devlet üzerinden ya da internette farklı bir platformdan Karakış Destek Paketi’ne başvurulamıyor.

Muğla Büyükşehir Belediye Yakacak Yardımı Başvuru Şartları

Muğla Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru için aranan şartları başında her hangi bir sosyal güvencesi ve gelirinin olmaması gelmektedir. Maddi zorluk çeken ailelere öncelikli olarak verilen yakacak yardımı ve doğal yardımı başvuru şartları ise;

 • T.C. vatandaşı olanlar
 • Muğla il sınırlarında ikamet ediyor olanlar
 • Hanede kişi başına asgari ücretin 3/1 az olması
 • Üstüne kayıtlı mülk olmaması

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi Sorgulama

Karakış Destek Paketi başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvurduğunuz Sağlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü arayabilirsiniz.

Alternatif olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 48 01 telefon numarasını arayabilir, yetkili kişilerden başvuru sonucunuza dair bilgi edinebilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi Başvuru Formu

Karakış Destek Paketi’ne başvurmayı ve sosyal yardımlardan yararlanmayı düşünen kişilerin Sağlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gittiklerinde mutlaka sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuran kişilerin aylık kazançlarına, mesleklerine, gelirlerine, hanedeki çalışan sayısına, hanedeki kişi sayısına dair bazı sorulardan oluşuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi; başvuran kişilerin formdaki sorulara verdikleri yanıtlara bakarak, ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor.

Böylelikle paket kapsamındaki sosyal yardımların muhtaç kişilere ulaşması sağlanmış oluyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, başvuru sonuçlarını başvuru sahiplerine formda belirttikleri güncel iletişim bilgileri üzerinden gönderiyor.

Dolayısıyla başvuru sahiplerinin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmayı da unutmamaları gerekiyor.

Formda yanlış bilgi paylaşmak, yasal anlamda suç teşkil ediyor.

Örneğin, muhtaç ve yoksul olmamalarına rağmen sırf Karakış Destek Paketi dahilindeki gıda, erzak, sağlık ve eğitim yardımlarından faydalanabilmek adına kendilerini yoksul gösterenler ve yardım alanlar, daha sonradan bu durumun belediye tarafından anlaşılması üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Muğla Karakış Destek Paketi Başvurusu Telefon Numarası

Karakış Destek Paketi’ne ve belediyenin diğer yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek için 444 48 01 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi Kimlere Verilir?

Karakış Destek Paketi yardımı, öncelikli olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine yani dar gelirli ve yoksul vatandaşlara yapılıyor.

İşsiz ve muhtaç vatandaşlar, bu paket dahilinde gıda ve erzak yardımı, eğitim yardımı, para yardımı, odun ve kömür yardımı alabiliyorlar.

İşsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan Muğlalı vatandaşlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da bu yardımı alabiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi’ne ve diğer sosyal yardımlarına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar
 • İşsiz ve gelirsiz dul kadınlar
 • İşsiz ve gelirsiz 65 yaş ve üstü yaşlılar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Afetzedeler
 • Kimsesizler
 • Engelliler
 • Kronik hastalar

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı tarla, ev, arsa vb. gayrimenkulü ya da değerli menkulü olanlar; yardımlardan faydalanamıyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi ve sosyal yardım başvurusu esnasında kişiden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine ait ikametgah belgesi
 • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Kira sözleşmesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • SGK’dan tüm aile bireyleri için alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi

Kişilerin kendi özel durumlarına dair ek belgeler talep edilebiliyor.

Örneğin, engelli bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları 2024 engelli belgesini teslim etmeleri gerekebiliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi Yardımı Nasıl Alınır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi;  başvuru sahibi tarafından doldurulan sosyal yardım başvuru formunu ve başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri inceleyip, kişinin muhtaç olup olmadığını araştırıyor.

Yaptığı araştırma sonrasında gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Başvuru sahibinin muhtaçlık seviyesini tespit etmeye yönelik olarak başvuru sahibinin ekonomik ve sosyal durumuna dair bir rapor hazırlayan inceleme komisyonu; bu raporu belediyeye teslim ediyor.

Belediye, inceleme komisyonu tarafından teslim edilen raporu da inceledikten sonra sosyal yardım yapacağı ihtiyaç sahiplerine dair bir liste hazırlıyor.

Belediyenin başvuruları sonuçlandırması, ortalama 3-4 hafta sürmekle birlikte yoğunluk durumuna göre bu süre uzayabiliyor.

Başvuru sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra başvurusu olumlu sonuçlanan hak sahipleri, yardım almaya başlayabiliyorlar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan en önemli sosyal yardımları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Öğrenciler için okul malzemesi ve kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için eğitim ve burs yardımı
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • 65 yaş üstü yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Bebekler için bez ve mama yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Muhtaç kişiler için kira ve barınma yardımı
 • Diğer yardımlar

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak için bağlı olduğunuz ilçe belediyesine, büyükşehir belediyesine ya da Sağlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidebilir, burada form doldurarak, yardımlara başvurabilirsiniz.

E-devlet platformu üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgilerinizle yardımlara başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden Muğla Büyükşehir Yardımlarına hemen başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından formu doldurmaları, formun altındaki sosyal yardım türleri arasından başvurmak istediğiniz yardım türlerini işaretlemelisiniz.

Sosyal yardım sorgulama işlemini de aynı sayfa ve link üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Muğla Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından yararlanıyorsanız ya da yararlanmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu