Maddi Yardım

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu: Başbakan Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan Başarı Teşvik Programı; öğrenciler tarafından internette aranmaya devam ediyor.

Öğrencilerin yanı sıra veliler de; başarı teşvik programının şartlarını, kimlere verileceğini, başvurularının nereye yapılacağını merak ediyorlar.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan Başarı Teşvik Programı dahilinde ihtiyaç sahibi olan öğrencilere maddi destek sunulacak.

Böylelikle başarılı öğrencilerin maddi sıkıntılar yüzünden eğitimlerine ara vermeleri ve eğitim hayatlarında sıkıntılar ile karşılaşmaları da önlenmiş olacak.

Bu yazımızda kısaca Başarı Teşvik Programı Başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Yeni sosyal yardım faaliyetleri arasında bulunan, okul hayatlarında dereceye giren başarılı öğrencileri desteklemek adına başlatılan teşvik programına başarı teşvik programı ismi veriliyor.

Başarı destek programından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan ailelerin ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversitede eğitim alan çocukları yararlanabilecekler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Başarı Teşvik Programı’ndan sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan çocukları yararlanabilecekler.

Başarı Teşvik Programı kapsamında sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyup da sınıflarında ve okullarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60’ı; yükseköğrenim öğrencilerine ise net asgari ücret oranında ödeme yapılacak.

Aynı zamanda dört yıllık örgün öğretim kazanan öğrenciler için her ay için 1000 TL destek ödemesi sunulacak.

YÖK’ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilere de başarı destek ödemeleri sunulacak!

Başarı Teşvik Programı Kimlere Verilir?

Sosyal yardım alan ailelerin meslek lisesi mezunu olan çocuklarına da destek ödemesi yapılacak.

Bu bağlamda lise sonrasında meslek edindirme kurslarına katılacak olan ve sonrasında iş hayatına adım atacak olan öğrencilere net asgari ücretle orantılı destek sunulacak!

Öğrencilerin işe girmek için girmeleri gereken merkezi sınavların ücretleri ve bilim, sanat ve spor yarışmalarına katılan öğrencilerin ihtiyaçları de devlet tarafından karşılanacak!

Başarı Teşvik Programı detaylarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Sınıfında ilk 3’e, okulunda ise ilk 5’e girmeye hak kazanan öğrencilere yılda 2 sefer olacak şekilde net asgari ücretin %60’ı oranında destek sunulacak.
 • LGS sınavında ilk %5’e girmeye başaran öğrencilere yılda bir sefer net asgari ücretin 2 katı kadar destek sunulacak.
 • İşe giren meslek lisesi mezunlarına 1 yıl boyunca 3 ayda 1 sefer olacak şekilde toplam net asgari ücret kadar ödeme yapılacak.
 • YKS sınavında ilk 500 bine girecek öğrenciler için tek seferlik olacak şekilde net asgari ücretin 3 katı oranında destek sunulacak.
 • Genel not ortalaması 85 ve üstünde olan üniversite öğrencilerine ise net asgari ücret kadar destek verilecek.
 • Öğrenim görülen fakültede ilk 5’e girmeyi başaran öğrenciler için net asgari ücretin 2 katı oranında ödeme yapılacak.
 • Üniversite sınavında ilk 500’e girmeyi başaran ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim hayatları boyunca tüm yol, barınma ve burs ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanacak!
 • İhtiyaç sahibi ailelerin örgün öğretim gören çocukları için her yıl eğitim süresi boyunca aylık 300 TL maddi destek sunulacak.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları

Başarı Teşvik Programı başvuru şartları hakkında bilgi vermek gerekirse devletten düzenli olarak sosyal yardım alan ailelerin başarılı çocuklarına verilecek destek için hem sınıfında hem de okuduğu okulda başarı gösteren öğrenecilere ayrıca LGS sınavında %5 dilime giren öğrencilere verilecektir.

Sosyal Yardım Alan Ailelerin Çocuklarına Anaokulu Desteği Sunulacak! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alan hanelere anaokulu desteği sunulacağını da açıkladı.

Bu desteğe göre çocuğunu ana okula kaydettiren ailelerin çocuklarının kırtasiye ve okul masrafları da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından karşılanacak!

Bilim, Sanat ve Spor Alanlarında Öğrencilere Destek Verilecek; Özel yetenek gerektiren programlara katılan, ortaöğretim ya da üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin ihtiyacı olan materyaller de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Bu yardım, tek seferli olarak yapılacak.

Aynı zamanda lisanslı ya da aktif olarak bir spor kulübünde spora devam eden öğrencilerin tüm müsabakalara katılmaları durumunda bu öğrencilere yılda bir sefer ve tek bir lisans için net asgari ücretin %50’si oranında destek sunulacak.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nereye Yapılır

Başarı Teşvik Programı başvuruları, e-Devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) şahsen yapılmkatadır. Devletten sosyal yardım alan ailelerin yardımları otomatik olarak onaylanacağı için tekrar başvuru yapmalarına gerek yoktur. SYDV’ye şahsen başvuru yapmak için, bulunduğunuz il veya ilçedeki SYDV’ye giderek başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarı teşvik programı başvuru detaylarına ilişkin olarak henüz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmadı. Okulların kapanması ile beraber Başarı Teşvik Programı başvurusu açıklanması beklenmektedir. Desrleirnde başarı olan öğrencilere Başarı Teşvik Programı kapsamında asgari ücretin %60 kadar para yardımı yapılacaktır.

Ancak başvuruların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılacağı, öngörülüyor.

Başarı Teşvik Programı E-Devlet Başvuru Formu

Öğrenciler ve veliler, Başarı Teşvik Programı’na e-devlet üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da öğrenmek istiyorlar. Başarı Teşvik Programı başvuruları şu an için e-devlet üzerinden halen açılmamıştır.

Şu an için bu programa başvuru detaylarına dair herhangi bir paylaşım yapılmadı.

E-devlet üzerinden de şu an için programa başvuru yapılamıyor.

Başarı Teşvik Programı Ne Zaman

Başarı Teşvik Programı Ne Zaman sorusuna cevap vermek gerekirse başarılı öğrencilere verilecek para yardımı için başvurular yeni eğitim ve öğretim dönemi ile beraber başlaması planlanmaktadır.

Bu yazımızda kısaca Başarı Teşvik Programı başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Başarı Teşvik Programı Başvuruları Başladı Mı

Bu sene için Başarı Teşvik Program başvuruları resmi olarak halen başlamadı okulların kapanması ile beraber açıklama yapıldıktan sonra Başarı Teşvik Programına başvuruda bulunabilirsiniz.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Takdirname belgesi aldım ve yardım istiyorum m.e.b’den gereğini arz ederim

 2. 6. sınıf öğrencisiyım ve 93 puan ortalama ile takdirname aldım m.e.b.den gereğini arz ederim

 3. 6.sınıf Afyon /Şuhut ta okuyorum Başarı teşvik programından faydalanmak istiyorum ismim Efe teşekkür ederim

 4. 8. Sınıf öğrencisiyim teşekkür belgesi aldım ve başrıya teşvik programından yaralanmak istiyorum m.e.b’ den gereğini arz ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu