E-Devlet

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? SGK ve E-Devlet

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? SGK ve E-Devlet 2024: Maddi durumu kötü ailelerin devlet yada belediye yardımlarından yararlanması için gerekli olan aile maddi durumunu gösteren gelir belgesi e-devletten nasıl alınır ve aile gelir belgesi nasıl çıkarılır sorusunu birçok kişinin araştırdığı konulardan biridir.

Gelirinizi resmi olarak ispatlamak için kullanılan gelir belgesi bir çok kurumun ve kuruluştu talep edildiği gibi bankadan kredi çekmek yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almak içinde kullanılır.

Sizlere bu yazımızda gelir belgesi nasıl alınır? E-Devlet gelir belgesi nasıl alınır? Gelir belgesi nereden çıkarılır ve Aile gelir durumunu gösteren belge nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Gelir Belgesi Nerelerde Kullanılır

Gelir durumunuzu kanıtlamak yada belgelemek için kullanılan gelir surumu gösteren bölge maddi yardım almak yada kredi çekmek için kullanılır. Aile gelir durumunu gösteren belge çalışanlar için farklı emekliler için ise farklı yollardan alınır.

 • Maddi yardım almak için
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı vermek için
 • Kredi ve kredi kartı almak
 • Vize başvurusunda bulunmak

Aile Gelir Durum Belgesi Nereden Alınır?

Aile gelir durumunu gösteren belge nerden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse SGK’lı olarak çalışan kişiler Aile gelir durumunu gösteren belgeyi iş yerlerinden alabilirler. Devlet memuru olarak kamuda çalışan kişiler ise Muhasebat Genel Müdürlüğü giderek aile gelir durumunu gösteren belgeyi alabilirler. Ayrıca e-devletten e-bordro ile almaları mümkünüdür.

Özel sektör çalışanları ayrıca e-devletten sgk hizmet dökümünü aile gelir belgesi olarak göstermeleri mümkündür. Bağ-Kur olarak kendi işini yapan kişiler aile gelir belgesi olarak vergi levhasını göstermeleri mümkünüdür.

Emekliler ise E-Devlet üzerinden alacakları maaş dökümünü aile gelir belgesi olarak gösterebilirler.

Gelir Belgesi Hangi Kurumlardan Alınır

Aile gelir belgesi bir çok farklı yollardan alınmaktadır. Kişiye özel olarak sunulan gelir belgesi özel belge niteliği taşımaktadır. Gelir belgesini kazancınızı ispatlamak için kullanmak için nereden alabileceğiniz hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

 • SGK bir işte çalışanlar çalıştıkları iş yerinden alabilirler
 • Devlet memuru olanlar Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından gelir belgelerini alabilirler. Devlet memurları e-devlet üzerinden gelir belgesi alabilirler.
 • Serbest meslek sahipleri vergi levhalarını gösterebilirler
 • Emekli olanlar ise gelir belgesini e-devle üzerinden alabilirler

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır

Gelir belgesi almak için iş yerinizde bulunan İnsan Kaynakları birimine gidebilir yada Maaş yattığı bankadan maaş dökümünü gösterebilirsiniz. Ayrıca SGK olarak bir iş yerinde çalışanlar e-devlet üzerinden sgk hizmet dökümünü gelir belgesi olarak gösterebilirler. Ayrıca devlet memurları maaş bordrosu ve gelir belgelerini e-devlet üzerinden hızlıca alabilirler.

Kendi işini yapan kişiler ise gelir belgelerini kanıtlamak için vergi levhalarını kullanabilecekleri gibi Bankaya yatan gelirlerini fatura kesmeleri halinde gelir olarak gösterebilirler.

Peki gelir vergisi e-devlet üzerinden nasıl alınır soruna cevap vermek gerekirse sizlere kolay yoldan e-devlet üzerinden gelir belgesini alma hakkında bilgi vermek istiyorum.

E-Devlet Üzerinden Aile  Gelir Belgesi Nasıl Alınır

E-Devlet üzerinden Aile gelir belgesi almak için;

 • E-devlet sitesine yada uygulamasına kullanıcı bilgilerinizi yazarak giriş yapınız. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilir yada yeni kimlik sahipleri kimlikleri ile e-devlete giriş yapabilir. Ayrıca Banka bilgilerinizi kullanarak giriş yapmanız mümkün.
 • E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına  Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti yazın
 • Karşınıza çıkan bordro hizmetleri çıkacaktır
 • Açılan sayfada hangi yıl ve aya ait belgeyi almak istediğini seçin
 • Seçip yaptıktan sonra sorgula linkine basınız
 • Gelir belgenizi talebiniz üzere size verilecektir
 • İster çıktı alın isterseniz başka bir kuruma gösterebilirsiniz.

Yukarıda anlattığım yöntemi kullanarak aile gelir belgesini e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

Aile Gelir Belgesi Örneği Formu

Aile gelir belgesi örneği formu istenen kuruma bağlı olarak değişmektedir. Aile gelir belgesi örneği formu okul yada yatılı okul tarafında isteniyorsa size verilecek Aile gelir belgesi örneği formu kısmına maaş bardosunu ve varsa vrgi levhasını eklemelisiniz.

Aile gelir belgesi örneği ve aile gelir belgesi formu için aşağıda verdiğim linki tıklayabilirsiniz.

Aile Gelir Durumunu Gösteren Belge 

Çalışan Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır

Çalışan gelir belgesi nasıl alınır soruna cevap vermek gerekirse çalışan kişiler gelir belgelerini çalıştıkları iş yerinden alabilirler. Genelde son 3 aya ait maaş bordrosu alarak gelir belgenizi kanıtlayabilirsiniz.

Çalışan aile gelir belgesini ayrıca e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümünden her aya ait gelirleri göstermeniz mümkün. Ayrıca çalışan kişiler gelir belgelerini maaşlarının yattığı bankadan öğrenip görüntüleyebilir.

Özel bir şirkette çalışanlar e-devlet gelir belgesi yani maaş bordrosu alamazlar. Devlet memurları ise e-devlet üzerinden diledikleri ay ve tarihe ait maaş bordrosu alma imkanları vardır.

Emekli Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır

Emekli olan kişiler aile gelir belgesi almak için e-devlet üzerinden giriş yaparak maaş bilgilerini sayfasından alabilirler. Emekli kişiler e-devlet üzerinden giril yaptıktan sonra e-hizmetler bölümü girerek maaş dökümünü çıktı olarak alabilir ve görüntüleyebilir.

Ayrıca emekli kişiler emekli maaşını aldıkları bankadan emekli maaşı aldığını gösteren hesap dökümün talep edebilirler.

Aile Gelir Durumunu Gösteren Belge

Aiile gelir durumunu gösteren belge ailede yaşayan kişilerin tüm gelirlerinin gösterilmesidir. Belgelenemeyen yada kanıtlamayan gelirler asla gelir olarak gösterilemez. Aldığınız maaş yada faturalandırılmış gelirler hane geliri sayılır.

Sıklıkla maddi yardım yada öğrenci yardımı için istenen Aile gelir durumunu gösteren belge hanede yaşan kişilerin sayısını ve gelir durumu bakılarak hesaplanır.

Gelir Belgesi Yerine Geçen Evraklar

Gelir belgesi yerine geçen evraklar resmi kurum yada kuruluştan alınmış olan belgelerdir. Kazançlarını belgelemek için gelir belgesi yerine geçen evraklar maaş bordrosu, Banka hesap dökümü, Vergi levhası ve SGK hizmet dökümüdür.

Aile Gelir Belgesi Alamıyorum

E-Devletten aile gelir belgesi almak için PTT uygulaması yada mobil banka aracılığı ile giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra e-bordo kısmından aile gelir belgesini alabilirsiniz. Aile gelir bilgileri bu belgede yazmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu