Sosyal Yardımlar

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvurusu, Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama, Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Formu, Kaymakamlık Sosyal Yardım Telefon Numarası hakkında tüm detayları yazımızda.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama; Kaymakamlık yardımı bulunduğunuz ile göre yardım dağıtımı sağlanarak dair gelirli ailelere ve muhtaç kişilere dağıtımı sağlanarak kişilerin yaşamını daha kolay hale getirilmeye çalışılmaktadır. Kaymakamlık yardımı başvuruları dönemsel olarak açılarak dağıtımı sağlanmaktadır. Başvurular internetten veya ilgili makamlara giderek yapılmaktadır. Konumuzda Kaymakamlık yardımı başvuruları detaylı bir şekilde anlatımı sağlanmıştır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımları birçok alanda yapılarak vatandaşların problemlerini gidermek adına yapılan yardım türleridir. Kaymakamlık yardım türleri;

 • Giysi yardımları yapılması,
 • Para yardımlarının yapılması,
 • Kira yardımlarının yapılması,
 • Mobilya ve eşya yardımlarının yapılması,
 • Gıda ve erzak yardımının yapılması,
 • Şartlı eğitim yardımı yapılması,
 • Öğrenciler için burs yardımları,
 • SED yardımı,
 • Elektrik yardımlarının dağıtımı,
 • Engelli maaşı yardımı,
 • Yaşlılık maaşı yardımı,
 • Dul ve yetim aylığı yardımı yapılması,
 • Bakıma muhtaç kişiler için yardım,
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım yapılması,
 • Afetzede yardımları,
 • Asker ailesine yardım yapılması,
 • Yardıma muhtaç kişiler yardım dağıtılmasında olanak sağlanmaktadır. Yapılan yardım başvurularında detaylı inceleme yapılarak muhtaçlık durumu tespiti sağlanarak yardım dağıtımı sağlanmaktadır.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık sosyal yardımı başvurusu dönemsel olarak yardımlar sağlanmaktadır. Bulunduğunuz ilin kaymakamları dönemsel yardımlar dağıtmaktadır. Kaymakamlığa giderek detaylı bir şekilde öğrenim sağlayabilirsiniz.

Kaymakamlık yardımı diğer başvuru yöntemleri ise E-devlet Sosyal Ekonomik Destek Ön Başvurusu yollayarak yapmak, Sosyal vakıflara giderek ve yardımlar hakkında detaylı bilgi için ALO 183 arama sağlayarak ulaşım sağlayabilirler. Çağrı destek hattından detaylı bilgi alarak yardım başvurusu adımlarını öğrenebilirler.

Kaymakamlığa giderek başvuru yapma: Güncel olarak kaymakamlık üzerinden yardım başvurusu alınıyorsa ilgili makama giderek T.C kimlik kartınızla giderek başvuru formu doldurarak yardım başvurusu sağlayabilirsiniz.

E-devlet Kaymakamlık Sosyal Destek Başvurusu Yapma: E-devlet hesabınızla giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine giriş yaparak sizden istenen yardım başvurusu bilgileri girmeniz gerekmektedir. Yardım başvurusunda istenen bilgiler iletişim bilgileri, hane sağlık durumu ve gelir bilgisi, adres bilgileri ve çocuk sayısı gibi bilgiler istenerek yardım ihtiyaç durumu hesaplanması adına bilgiler istenmektedir.

Ayrıca verilen bilgilerin doğru şekilde yansıtılması gerekmektedir. Başvuru kısmında istenen kısımda başvuru metni verilerek yardım başvurusu neden yaptığınıza dair istek metni yazarak yollayabilirsiniz.

Sosyal Vakıflara Giderek Para Yardımı Başvurusu Yapma: Bulunduğunuz ilde sosyal vakıflara giderek para yardımı başvurusu sağlayabilirsiniz. Para yardımı başvurusu için başvuru formu doldurularak başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Destek Hattından Para Yardımı Başvurusu: ALO 183 destek hattı numarasına arama sağlayarak yardım başvuruları dönemsel olarak açılmaktadır. Para yardımı başvurusu yapmak istediğinizi belirterek ilgili aşamalarla hareket ederek başvuru sağlayabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Başvuru Formu

Kaymakamlık sosyal yardımı başvuru formu içerisinde başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Para yardımı yapılacak ailenin adres ve hane bilgileri içermektedir. Hane gelirinin yazılması istenerek ve çocuk sayısı belirtilmesiyle hesaplanmalar sağlanmaktadır.

Verilen bilgilerin güncel olarak iletilmesi başvuruyu en etkileyen işlevlerden biridir. Eksiksiz bir şekilde doldurulma yapılarak sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet veya makamlara başvuru yaptığınızda teslim edilerek başvuru değerlendirilme sürecine girilecektir.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık sosyal yardımı yaptığınızda ilerleyen zamanlar içerisinde sorgulama yapmak istersiniz. Başvuru sorgulama yapmak için E-devlet sisteminden başvuru yaptıysanız Sosyal Destek ön başvuru kısmına girerek yaptığınız başvuru sürecini görebilirsiniz.

Başvuru devam ediyorsa “İnceleme Altında” yazısı çıkacaktır. Başvuru onaylanması halinde onaylandığına dair detaylar yer alacaktır. Başvuru kabul edilmediyse “Uygun Değil” yazısı yer alacaktır. Başvuru kabul olmadıysa tekrardan başvuru sağlayabilirsiniz.

Başvuru onaylanma aşamaları ortalama olarak 15-30 gün içerisinde geri dönüş sağlanmaktadır. Ayrıca makamlar tarafından başvuru yaptıysanız ilgili makamın telefon numarası veya ALO 183 tarafından başvuru sorgulama hakkında yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Kimlere Verilir?

Kaymakamlık sosyal yardımı aile içerisinde kişi sayısının gelir toplamına bakılarak verilmektedir. Aile içerisinde çalışmayan veya sigortalı olmayan kişi varsa para yardımı sağlanmaktadır. Aile’nin belirlenen asgari tutarın altında yaşıyorsa ailenin daha iyi geçinmesi adına para yardımı yapılarak giderleri karşılanmaya çalışılmaktadır.

Geçim zorluğu yaşayan kişilerin toplum içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşamamaktadır. Bu tür olumsuz yönleri kaldırmak adına kaymakamlık sosyal yardımı sağlanarak toplumsal refahı da artırılmaya çalışılmaktadır.

Kaymakamlık Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık sosyal yardımı alma şartları;

 • TC vatandaşı olmak
 • Sigortalı bir işte çalışmamak
 • Herhangi bir yerde yardım parası almamak
 • Aile gelir kaleminin belirlenen asgari tutardan daha az geliri olması
 • Muhtaçlık durumunu ispatlaması gerekmektedir.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kaymakamlık sosyal yardımı başvurusunda herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. E-devlet veya vakıf üzerinden başvuru sağladığınızda sizden istenen genel bilgiler olacaktır. Hane geliri, ailede yaşayan kişi sayısı, çocuk sayısı, okuyan çocuk sayısı, sağlık bilgileri, adres ve iletişim gibi bilgiler yer alacaktır. Bu tür yardımlarda verilen bilgileriniz sistem üzerinden kontrol edilerek sosyal hizmetler tarafından kabul görmektedir.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık sosyal yardımı alabilmek için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru alanları olarak E-devlet sosyal yardım ön destek başvuru yeri, Sosyal Vakıflar, bulunduğunuz ilin kaymakamlığına giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Kaymakamlık bulunduğunuz ile göre dönemsel olarak para yardımı veya çeşitli yardımlar sağlamaktadır.

E-devlet hesabınız üzerinden sosyal destek ön başvuru yardımını doldurarak yollamanız halinde muhtaçlık durumunuz onaylanırsa para yardımı alabilirsiniz. Size uygun görülen yardım türüne göre PTT hesabı oluşturularak ödeme yatırımı sağlanacaktır.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Nereden Alınır?

Kaymakamlık SOSYAL yardımı kabul olduğunda sizin adınıza PTT hesabı açılacaktır. PTT şubelerine giderek yardım parası yatırıldığını söyleyerek T.C kimlik kartınızı vererek sorgulama işlemleri sağlanacaktır. Yardım parası sürekli yatıyorsa banka kartı çıkarımı sağlayarak belirlenen günlerde yatırılması halinde ATM’den direk olarak çekim sağlayabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Kaymakamlık sosyal yardımı dönemsel olarak değişiklik göstererek para yardımı yatırılmaktadır. Belirlenen para yardımı günleri genellikle ayın ilk haftası veya üçüncü haftasında hesaplara yardım parası yatırımı sağlanmaktadır. Süreç içerisinde ilk kez para yardımından faydalanan kişilere SMS yoluyla ulaşım sağlanmaktadır.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Ne Kadar?

Kaymakamlık sosyal yardımı tutarları dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Aile içerisinde muhtaçlık durumuna göre para yatırımı sağlanmaktadır. Para yardımı genellikle 500-1100 TL arasında değişen tutarları olmaktadır.

Sosyal yardımı başvurusu sağlanırken kişinin hane geliri ve kişi sayısına göre belirlenmeler sağlanarak yardım tutarı sağlanmaktadır. Ayrıca enflasyona göre de para yardımı artırıldığından dolayı değişiklik gösterebilmektedir.

Kaymakamlık maddi yardımı başvuru yapmak isteyenler Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Nereye Yatar?

Kaymakamlık sosyal yardımı kabul edildiğinde ödeme günü oluştuğunda PTT hesaplarına para aktarımı sağlanmaktadır. PTT şubesine giderek T.C kimlik kartınızla gişeden para çekimi sağlayabilirsiniz.

Ayrıca PTT’den banka kartı verilmesini talep ederek daha kolay bir şekilde ATM’lerden çekim sağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı ve mobil şube oluşturursanız telefondan direk olarak paranın yatırılıp yatırılmadığını görebilirsiniz.

Kaymakamlık tarafında verilen para yardımları PTT şubelerinden yatırılmaktadır. PTT adınıza yardım parası yatıp yatmadığını öğrenmek için PTT Yardım Parası Sorgulama 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Dilekçe Örneği

Kaymakamlık sosyal yardımı dilekçe örneği olarak Kaymakamlık ile göre yazım sağlayarak dilekçe sağlayabilirsiniz. Tarih, adı soyadı, iletişim numarası, adres ve imza sağlayarak ilgili makamlara dilekçe yollayabilirsiniz.

…………….. KAYMAKAMLIK MAKAMINA

Maddi durumum az düzeyde olduğu için geçim sıkıntısı çekmekteyim. Vakfınızdan para talebi yapılmasını arz ederim.

.…./…./…..

ADI SOYADI

 

İMZA

ADRES:

TELEFON:

Kaymakamlık Nakdi Yardımı Talebi Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık nakdi yardımı talebi E-devlet Sosyal destek başvuru kısmı, kaymakamlıklar, sosyal vakıflardan para yardımı talebinde bulunabilirsiniz. E-devlet hesabınız olmasıyla birlikte giriş yaparak arama kısmına Sosyal destek yazdığınızda başvuru formu yer alacaktır. Bütün bilgileri doldurarak ve doğru bilgilerle sağlayarak başvuru metni kısmında para yardımı talebinizi iletebilirsiniz.

Bulunduğunuz ilde güncel olarak para yardımı dağıtımı sağlanıyorsa para yardımı talebini dilekçeyle sağlayabilirsiniz. Sosyal vakıflara giderek başvuru formu doldurarak para yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. ALO 183 üzerinden sosyal yardım talebinde bulunarak yardım isteyebilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Kaymakamlık sosyal yardımı başvurusu dönemsel olarak değiştiğinden dolayı genellikle bir yıl boyunca aylık para yatırımı sağlanmaktadır. Ancak para yardımı değişen yardımları da bulunmaktadır. Size uygun gözüken yardım türüne göre para yatırımı sağlanacaktır. Para miktarı aile yer alan kişi sayısına göre muhtaçlık seviyesine göre değişim sağlayabilir. Detaylı bilgi için ALO 183 üzerinden sosyal yardım başvurularını öğrenim sağlayabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardım İletişim Telefon Numarası

Kaymakamlık sosyal yardım başvuru yapacak yada başvuru sonucu ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler bulundukları ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını aramaları gereklidir. Yaşadığınız ilçedeki sosyal yardımlaşma telefon numarası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iletişim numaraları listesini görmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Telefon Numarası yazısını inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu