Sosyal Yardımlar

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Nedir? Ne İşe Yarar? ve Takibi

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Nedir 2023; Alo 183, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan bir çağrı merkezidir. “Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu” şeklindeki başlığımız dan ve hizmetin bağlı olduğu bakanlığın isminden rahatlıkla anlaşılabileceği gibi yardıma muhtaç vatandaşlara destek sağlamak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarının çok önemli bir çoğunluğu Alo 183 sosyal destek başvuru hattı aracılığı ile alınan başvurular üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Ne İşe Yarar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Ayrıca ihmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekte, gerekli durumlarda emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, en kısa zamanda müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Alo 183’ün çalışma şeklini “ihbar veya başvuru” şeklinde isimlendirmek doğru olacaktır. Alo 183 bir başvuru hattı olduğu gibi bir ihbar hattıdır da.

Mağdur vatandaşlara gerekli yardımlar ve müdahaleler Alo 183 üzerinden gelen ihbarların değerlendirilmesi suretiyle yapılmaktadır. İhbar kategorisinde olmayan başvurular da bir değerlendirme sürecinden geçmektedir.

İhbarlık vakalarda Alo 183, acil müdahale ekipleri ve kolluk kuvvetleri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Bu sayede şiddete maruz kalan kişiye kaba kuvvet uygulayan şahsa bir caydırıcılık uygulanmakta ve mağdurun bir zora maruz kalmadan kurtarılması sağlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse eski yıllarda ismini sık sık duyduğumuz Çocuk Esirgeme Kurumu’nun şekli ile Alo 183’ün çalışma şekli özellikle çocuklarla ilgili ihbarlar söz konusu olduğunda büyük benzerlik göstermektedir.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Nedir?

Alo 183 hizmetini ve Alo 183 sosyal destek başvurusunu siz değerli okurlarımıza izah ederken gözlerden kaçabilecek önemli bir hususu belirtmemizde yarar var: Yukarıda devletimizin sosyal sorumluluk çalışmalarının çok önemli bir kısmının Alo 183 den alınan başvurular üzerinde gerçekleştiğini söyledik. Lakin Alo 183 fakirlere para, kumanya, erzak yardımı gibi hizmetlerde bulunmamaktadır. Devletimizin bu hizmetler için başka birimleri mevcuttur. Mesela “Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı Alo 144 Sosyal Yardım Hattı” bu birimlerden biridir. Başka bir ilgili sosyal hizmetin kapsamı alanında olan bir ihtiyacı bulunan vatandaşlarımızın o numara ile irtibata geçmesi daha doğru olacaktır.

Gerekli açıklamalardan sonra sorumuzu tekrar soralım ve konuyu toparlayalım: Alo 183 sosyal destek başvurusu nedir?

Alo 183 kuruluş formatı olarak aile için mağduriyet meselelerinde veya kadınların ve kız çocuklarının ihmale veya şiddete veya istismara maruz kalması durumlarında sorumluluk üstlenmektedir. Bu bağlamda ihmal, istismar, şiddet vakalarının veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için gereken müdahalenin yapılması Türkiye Cumhuriyeti aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı Alo 183 hattının hizmet alanındadır.

Alo 183 ün temelde ortaya çıkış amacı budur. Bununla birlikte Alo 183 sosyal destek başvuru hattının şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına yönelik birçok çalışması da mevcuttur.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi

Görev tanımından hareketle ara 183 sosyal destek başvurusunun aile içi şiddet, ihmal, istismar gibi zorbalıklara maruz kalan kadınlar ve çocuklar söz konusu olduğunda işe yaradığını söyleyebiliriz. Evvela mağdur olan kişiyi kurtarmak sonrasında insanca bir hayat sürebilmesi için gereken sosyal desteği sağlamak Alo 183’ün amacıdır. Alo 183’ün aynı amaca hizmet eden bir diğer çalışma ise töre ve namus cinayetlerine önlemedir.

“Kadına şiddet” ve “kadın cinayeti” kategorisinde bulunan töre ve namus cinayetleri aile içi huzurun ve çağdaş kadın haklarının kanayan yarasıdır. Bu yüzden töre ve namus cinayetlerini önlemek adına Alo 183’e yapılan her bir ihbar çok önemlidir. Alo 183, dolayısıyla aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, töre ve namus cinayetlerini önlemek ve mağdurlarına sosyal destek sağlamak konusunda yüksek hassasiyet sahibidir.

Alo 183 sosyal destek başvurusu şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına yardım sağlamak hususunda da işe yaramaktadır. Türkiye Cumhuriyeti için canını hiçe sayarak kahramanca kendini feda edenlerin yakınları, kendini feda etmeyi göze almışken sağ kurtulanlar ve onların yakınları hayatın getirdiği yükümlülükleri herkes gibi karşılayabilecek güçte değillerdir. Bu yüzden kendilerinin insani şartlarda yaşaması devletin sorumluluğundadır. Devlet adına bu hizmeti yapan kamu kurumu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlığa bağlı çağrı merkezi olan Alo 183’tür.

Yani Alo 183 sosyal destek başvurusunun ne işe yaradığını “şiddete ve istismara maruz kalan kadınların ve çocukların ve gaziler ile şehit veya gazi yakınlarının daha iyi şartlarda yaşaması” olarak tek cümlede cevaplayabiliriz.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alo 183 üzerinden sosyal destek başvurusu yapmak için üç yol vardır:

Birincisi; adı üzerinde telefonlarımızdan 183’ü tuşlamak ve görevli personele gereken malumatı vermektir. Alo 183 7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Kürtçe ve Arapça bilen personeli mevcuttur. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar işaret dili bilen personel ile görüntülü görüşme yapabilmektedir.

İkincisi; sosyal destek için Alo 183’e WhatsApp üzerinden başvuru yapmaktır.

Üçüncüsü; Alo 183 sosyal destek başvurusunu e-devlet üzerinden yapmaktır. E-devlet hesabınıza giriş yapıp arama çubuğuna Alo 183 yazmanız ve yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar için veya WhatsApp üzerinden gelen başvurular için kullanılan telefon numaraları 183 değildir. Bu hizmetler için farklı telefon numaraları kullanılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Alo 183 resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yaptığınız başvurunun takibi de aynı iletişim kanalları üzerinden yapılabilmektedir.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Tüm başvuruları titizlik değerlendiren Alo 183 sosyal destek hattı başvuruda bulunan kişilerin başvurularını ihtiyaçlarına ve acili yetine göre aynı gün sonuçlandırmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının destek hattını arayan kişilerin taleplerini değerlendirerek sonuçlandırmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Kapandı Ne Demek

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Kapandı Ne Demek sorusuna cevap vermek gerekirse başvurunuzun değerlendirdiği ve sonuca bağlandığı için kapatıldığı anlamına gelir. ALO 183 sosyal destek hattı başvuru sonucunu e-devlet üzerinden kapatıldı şekilde uyarı görürseniz başvurunuzun sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

ALO 183 sosyal destek başvurusu sonucu takip etmek ve öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-alo183-sosyal-destek linke tıklayarak görebilirsiniz.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Nasıl İptal Edilir

ALO 183 sosyal destek başvuru yaptıktan sonra ilerleyen dönemde başvurunuzu iptal etmek için aynı şekilde ALO 183 hattını arayarak başvurunuzu iptal etmek istediğinizi söylemeniz gereklidir.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Hangi Durumlarda Aranır?

Görev tanımından hareketle toparlarsak ihmal, şiddet, istismar gibi mağduriyetler yaşıyorsanız, töre ve namus cinayeti sebebiyle can güvenliğinden endişe duyuyorsanız Alo 183 e ihbarda bulunabilirsiniz. Şehit yakını, gazi veya gazi yakını iseniz yine Alo 183’ten sosyal destek almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bizzat mağduriyet yaşayan kişi olmayıp şahit kişi iseniz yine Alo 183’ü arayarak şahit olduğunuz vaka için ihbarda bulunabilir böylece vatandaşlık görevinizi yerine getirebilirsiniz.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Tüm başvuruları titizlikle değerlendiren Alo 183 Sosyal Destek Hattı 7 gün 24 saat çalışma esasına göre gelen tüm başvuruları en kısa sürede değerlendirmektedir. Başvuru durumuna bağlı olarak aynı gün en geç ise 7 günde sonuçlandırmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu

Değerli okurlarımız; sizleri Alo 183 ün hizmet alanı dışında bulunan lakin yine Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığının bir hizmeti olan çeşitli para yardımları hakkında da bilgilendirmek isteriz. Çünkü yanlış bilgilendirme sebebiyle birçok vatandaş bu para yardımları için de Alo 183 sosyal destek hattına başvuru yapmaları gerektiğini düşünmekte bu da hem Alo 183 çağrı merkezi üzerinde gereksiz bir hizmet yoğunluğu yaratmakta hem de yardımdan yararlanmaya hak eden birçok vatandaşın hakkından mahrum kalmasına sebep olmaktadır.

Özellikle “Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı” kapsamında yapılan 1100 TL tutarındaki para yardımı konusunda siz değerli okurlarımıza bir bilgilendirmede bulunmak isteriz. Çünkü koronavirüs tedbirleri kapsamında başlayan tam kapanma süreci boyunca yapılmakta olan 1100 TL’lik yardım vatandaşların hakkında en çok arama yaptığı konulardan biri olmuştur. İnternetteki birçok yanlış bilginin eseri olarak vatandaşın zihninde 1100 TL’lik tam kapanma yardımının da Alo 183 üzerinden yapıldığı ve bu konuda Alo 183 e başvurulması gerektiği gibi bir yanılsama ortaya çıkmıştır.

Alo 183 Sosyal Yardım Başvurusu E-Devlet

Değerli okurlarımız; ilk önce başlıktaki sorunun cevabını net bir şekilde verelim: 1100 TL’lik tam kapanma yardımı Alo 183 sosyal destek başvurusu kapsamında değildir. Alo 183 sosyal destek başvuru hattından 1100 TL para yardımı için herhangi bir başvuru yapılamamaktadır. Alo 183 çağrı merkezinin görev alanı tüm makalemiz boyunca uzun uzadıya bahsettiğimiz gibidir. 1100 TL tutarındaki para yardımını başvurmaya hak kazananlar sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmadan e-devlet üzerinden otomatik olarak açıklanmaktadır. Eğer bu yardımdan yararlanmaya hakkınız varsa size otomatik olarak başvuru hakkı doğmaktadır. Bunu kontrol etmek için ise e-devlet hesabınıza giriş yapıp arama çubuğuna “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yazmanız ve çıkan sonuçlardan “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Yine başka bir fona ait herhangi bir para yardımı için hangi merciye başvurmanız gerektiğini merak ediyorsanız bu konu hakkında kısa bir Google araştırması yapabilirsiniz. Yaptığınız araştırma ile doğru cevabı bulmanız ve doğrudan ilgili devlet birimine başvuruda bulunmanız hem daha doğru olacak hem de daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır.

Özetle internette sık sık rastlayabileceğiniz “1100 TL sosyal yardım”, “fakirlik yardımı” gibi hizmet çeşitleri ilgilenebilecek olsalar bile tam olarak Alo 183’e ait hizmetler değillerdir. Lakin hepsi tüm Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı hizmetlerdir. Yine de ısrar edip Alo 183’ü ararsanız görevli personel sizi doğru şekilde yönlendirmeyi ihmal etmeyecektir. Lakin Alo 183 sosyal destek başvuru hattından yapılabilecek başvuru çeşitleri makalemizde anlatıldığı gibidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu