Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı

Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı
A+
A-

Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı 2021; Fakir ve muhtaç vatandaşlarımızın fakirlik maaşı alabilmek adına başvurabilecekleri TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahibi vatandaşlara aşevi ve kuru gıda yardımı yaparak, onların daha iyi bir şekilde beslenebilmelerine olanak tanıyor.

Dar gelirli ve yoksul TC vatandaşları, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurarak, başvuruları kabul edildiği takdirde kuru gıda yardımı alabiliyorlar.

Bununla birlikte kişilerin aşevi ve kuru gıda yardımı alabilmeleri için bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan en önemli yardım türlerinden biri olan Kuru Gıda ve Aşevi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Nedir?

Kuru gıda yardımı, ülke sınırlarında yaşayan muhtaç, gelirsiz ya dar gelirli vatandaşların ve ailelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olmak adına onlara düzenli olarak yapılan yardımı ifade ediyor.

Yardım dahilinde ailelere 15 kalemden oluşan ürünlerin yer aldığı gıda ve erzak kolileri dağıtılıyor.

Bu kolilerde makarna, bulgur, salça, pirinç gibi yemeklik malzemeler bulunuyor.

Kolilerin ağırlığı ise muhtaç ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor. Yani daha kalabalık ailelere daha fazla malzemelerin yer aldığı yardım kolileri dağıtılıyor.

Kuru gıda yardımı kapsamında dağıtılan gıda kolileri, kendi içerisinde üç sınıfa ayrılıyorlar.

14 kg olan A tipi gıda kolileri 1-2 kişilik ailelere, 21,5 kg olan B tipi koliler, 3-4 kişilik ailelere dağıtılıyor.

28,5 kg ağırlığa sahip olan C tipi koliler ise 5 ve üzeri kişilik yani daha kalabalık ailelere sunuluyor.

Yardım kolileri, her ay muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin ev adreslerine kadar görevli kişiler tarafından teslim ediliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü; yurtiçi kuru gıda yardımının yanı sıra yurtdışı kuru gıda yardımı da yapıyor.

Yurtdışı kuru gıda yardımı kapsamında özellikle Ramazan aylarında daha önce Osmanlı sınırları altında yaşayan ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırılıyor.

KKTC, Kosova, Bosna-Hersek, Makedonya başta olmak üzere birçok ülkedeki yoksul ve muhtaç vatandaşlar için gıda yardımı yapılabiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi Yardımı Nedir?

İstanbul Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğü tarafından işletilen ve İstanbul Eyüp semtinde yer alan aşevi hizmeti ile her gün 3500 muhtaç ve yoksul vatandaşa 3 kap sıcak yemek dağıtılıyor.

Aynı zamanda muhtaç ve yoksul vatandaşlar, sabahları Eyüp’teki aşevine giderek, sıcak çorba içebiliyorlar.

Adak ve kurban etlerinden yaptırılan kavurmalıklar ise 25 ildeki Bölge Müdürlükleri aracılığıyla 1 kg vakumlanmış paketler şeklinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizin 81 ilinde kuru gıda yardımı yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü, yardımlarını Bölge Müdürlükleri aracılığıyla yürütüyor.

Vatandaşlar, Bölge Müdürlükleri’ne bizzat giderek ya da posta yoluyla başvuru için gerekli olan belgeleri bağlı oldukları Müdürlüklere göndererek, kuru gıda yardımı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Kuru gıda içeren yardım kolileri, makarna, bulgur, mercimek, pirinç vb. yemeklik malzemelerden oluşan toplam 15 kalemi içeriyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi yardımına başvurmayı düşünen kişilerin ise İstanbul Vakfılar 1. Bölge Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardım başvuru formunu Müdürlüğe ait olan resmi internet sitesi üzerinden indirebiliyorsunuz.

Bu formda size kişisel bilgilerinize, aylık ve yıllık kazancınıza, mevcut kronik hastalıklarınıza dair sorular yöneltiliyor.

Bu sorularla kişilerin muhtaç olup olmadıklarının tespit edilmesi amaçlanıyor.

Aşevi ve kuru gıda yardımından yararlanmak isteyenlerin formda mutlaka doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde formda yanlış bilgiler paylaşan ve kuru gıda ya da aşevi yardımı alan kişiler, sonradan durumun fark edilmesi halinde cezai yaptırım olarak, aldıkları yardımları güncel faizleriyle birlikte ödemek zorunda kalıyorlar.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve kuru gıda yardım başvuru formuna erişmek ve formu indirmek için hemen https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf linkini tıklayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardım Sorgulama

Kuru gıda yardımına başvuran vatandaşlar, gıda yardım taleplerinin başvurdukları Bölge Müdürlüğü tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmek için Müdürlüğe ait olan telefon numarasını arayabiliyorlar.

Aşevi yardım sonuçlarını da başvurdukları Bölge Müdürlüğü’nden öğrenebiliyorlar.

Aşevi ve kuru gıda yardım başvuru sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

Vatandaşlar, e-devlet üzerinden Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden yardım sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve kuru gıda yardımına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan işsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Aylık geliri net asgari ücretten fazla olmayan vatandaşlar
 • 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince aylık alanlar

Yani muhtaçlar ve dar gelirli vatandaşlar, aşevi yardımı alabiliyorlar.

Bu bağlamda kronik hastalığı yüzünden çalışamayan kronik hastalar, engelli vatandaşlar, gelirsiz dul kadınlar, gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar, yetim ve öksüzler, afetzedeler, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları da aşevi ya da kuru gıda yardımından faydalanabiliyorlar.

Gelirsiz ya da işsiz olmalarına veya aylık kazançları net asgari ücreti aşmamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü ya da değerli menkulü olanlar ise kuru gıda ya da aşevi yardımı alamıyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru formu
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Talep edilen belgeler, başvuran kişinin özel durumuna göre değişebiliyor.

Örneğin, engelli kişilerin 2022 engelli raporu; kronik hastaların ise sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekebiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurular, başvurulan Bölge Müdürlüğü tarafından ortalama 3-4 hafta içerisinde değerlendirilip, sonuçlandırılsa da bazen yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Bölge Müdürlükleri, başvuru sahipleri tarafından teslim edilen başvuru formlarını ve belgeleri değerlendirip, kişilerin başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını tespit ediyor. Muhtaç ailelere dair bir liste hazırladıktan sonra da başvuru sonuçlarını açıklıyor.

Başvurusu kabul edilen ya da edilmeyen kişilere başvuru formunda bildirdikleri iletişim bilgileri üzerinden bilgi veriliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Kuru gıda yardımı almaya hak kazananlar, her ay gıda paketlerini ev adreslerinden teslim alıyorlar.

Aşevi yardımı alan kişiler ise Eyüp ilçesindeki aşevine giderek her gün ücretsiz yemek yiyebiliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan aşevi ya da kuru gıda yardımı, kişilerin muhtaçlıklarının sona ermesi ile kesiliyor.

Kuru gıda ve aşevi yardımının hangi hallerde kesileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hak sahibinin vefat etmesi
 • Hak sahibinin muhtaçlığının sona ermesi(Örneğin, dolgun maaşlı bir işe girmesi)
 • Hak sahibinin herhangi bir bilgi vermeden 10 gün boyunca aşevine gidip, yemek almaması
 • Hak sahibinin muhtaç olmadığının ve sahte belge paylaştığının sonradan fark edilmesi
 • Hak sahibinin bilgi vermeden şehirlerarası adres değişikliği yapması

Şehirlerarası adres değişikliği söz konusu olduğunda kişinin tekrar yardım alabilmesi için yeni ikametgah adresindeki Bölge Müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan diğer sosyal yardımlara dair detaylı bilgi edinmek adına hemen https://www.vgm.gov.tr/ linkini tıklayabilir, ana sayfadaki ‘Faaliyetler’ kategorisinde yer alan ‘Hayır Hizmetleri’ne göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve kuru gıda yardım başvurusuna dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de kuru gıda ya da aşevi yardımı alıyorsanız veya bu yardımlara başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 2 tane çocuğum var birisi ilkokula gidiyor kırtasiye ve tablet lazım yardım.Biriside 6 aylık bebek bez ıslak mendil gıda temizlik sebze-meyve yardım. Anne sütü az geliyor bebek aç kalıyor süt lazım yardım sizden ihtiyaçımız var herşey için çok teşekkür ederim.