Güncel Konular

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur? Örnek Form İndir

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur ? Örnek Form İndir 2023; Ülkemizde herkesin sağlık hizmetinden faydalanabilmesi sağlanmak amacıyla yapılan hizmetin adı Genel Sağlık Sigortası’dır. Devlet tarafından verilen sağlık hizmetinden herkes eşit faydalanmalıdır. Bu nedenle sağlık harcamalarına destek sağlamak amacıyla sigorta desteği vardır.

Aşağıdaki yazımızda GSS ile ilgili merak edilen bürün soruların cevabı yer almaktadır.

GSS Nedir?

GSS, ülkede yaşayan vatandaşların sağlık güvencesini korumak için oluşturulan bir sigorta sistemidir. 18 yaşını dolduran bireyler GSS kapsamında değerlendirilmektedir.

GSS kapsamında bireyler farklı kategorilerde değerlendirilmektedir.

Çalışan kesim için GSS sigortası işveren tarafından yatırılmaktadır. Bu hizmetten faydalanan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler (eş, çocuk gibi) ücret ödemeden devlet tarafından sunulan olanaklardan faydalanabilmektedir.

Çalışmayanlar için ise, herhangi bir işi olmayan bireyler ise, sigorta primlerini kendisi yatırmak zorundadır. Bu nedenle çalışmayan bireyler ne kadar prim ödemesi yapacağını merak etmektedir. SGK’ya bağlı olarak çalışamayan bireylerin ne kadar sigorta primi ödemesi gerektiğini öğrenebilmesi için gelir test yaptırması gerekmektedir.

GSS’den faydalanmak isteyen çalışmayan bireylerin yaptırması gereken testtir. 2017 yılından itibaren sağlık sigortasından faydalanmak isteyen vatandaşların ödemesi gereken prim ücreti tek bir fiyat olarak belirlenmiştir.  25 yaşını geçen bireylerin sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için asgari ücretin %3’ü oranında sigorta primi ödemesi yapmalıdır. Sigorta priminden muaf olup olmadığınızı öğrenebilmek ve ödeme durumu gelir testine göre belirlenmektedir. Gelir testinde iki sonuç çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu kategoriler aşağıda yer almaktadır.

G0 kategorisinde olan bireylerin sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve kendisi ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

G1 kategorisinde olan bireyler ise, brüt asgari ücretin %3’ü kadar sigorta primi ödeyerek sağlık sigortası hizmetinden faydalanabilmektedir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından yapılmaktadır. Gelir testi yapmak isteyen vatandaşlar Aile eve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın alt dalı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Gelir testinin yapılması önceden zorunluydu. Fakat bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Herkes bu testi yaptırmak zorundadır. Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların bizzat kendisinin başvuru yapması gerekmektedir. Ancak gidemeyeceği bir durum söz konusu ise, eş, anne, baba gibi 1. Dereceden akrabalarda bu testi kişi adına yaptırabilmektedir.

SGK herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşları tespit ederek öncelik tanımaktadır. Bu nedenle sosyal güvencesi olmayanlara bu durumu bildirmek için tebligat gönderilmektedir. Tebligat gönderildikten sonra bu kişilerin testi bir ay içerisinde yaptırması gerekmektedir.

Gelir testi yapılırken başvuru yapan kişinin evde yaşadığı kişiler de göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kişiler eş, büyükanne, büyükbaba, evli olmayan çocuklar da dikkate alınmaktadır.

Gelir testine başvuru yapan vatandaşların durumunun incelenmesi için kurum haneyi ziyaret etmektedir. Başvuru yapan kişinin taşınamaz mal varlığı, gelir durumu, harcamamaları gibi durumları belirlenmektedir.

Gelir Testi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Gelir testi formunda yer alan bütün soruların eksiksiz ve doğru cevaplanması gerekmektedir. Formda asla yanlış ve eksik bir bilgi verilmemelidir. Formda yazılan bilgilerin doğruluğu kurum tarafından incelenmektedir. Yapılan inceleme sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek olan prim tutarı belirlenmektedir. Eğer gelir testi formunda gelir düzeyi düşük olan vatandaşların prim ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır.

Gelir testi başvuru formuna erişim sağlamak isteyen vatandaşlar Gelir Testi Başvuru Formu linkine tıklayınız.

Gelir testi başvuru formunda başvuru yapan vatandaşın doldurması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru yapan vatandaşın adı, soyadı
 • Başvuru sahibinin kimlik bilgisi
 • Başvuru sahibinin eşinin kimlik bilgisi
 • Başvuru sahibinin aile ve diğer bilgileri
 • Hanede yaşayanlar
 • Kronik hastalığı
 • Engel durumu ve derecesi
 • Aylık gelir durumu

GSS Gelir Testi Formu Nereye Verilir?

GSS Gelir testi formu nereye verilir sorusuna cevap vermek gerekirse Gelir testi ikametgah adresinizin bulunduğu Kaymakamlık binalarında yapılanmaktadır. GSS Gelir testi yaptırmak isteyen kişiler Kaymakamlık hizmet binalarına giderek kendilerine verilen gelir testi formunu doldurarak aynı şekilde teslim etmeleri gereklidir.

GSS Gelir Testi Formu Örneği

GSS Gelir testi formu örneği ile gelir testi başvuru formunuzu doldurabilirsiniz. Örnek gelir testi formu örneği ise;

gelir testi formu örneği

gelir testi formu doldur

GSS Gelir Testi Formu Doldurulmuş Örneği

GSS Gelir testi formu doldurulmuş örneği ile gelir testi formunu doldurmak isteyenler kolaylıkla gelir testi formunu doldurabilirler. Verdiğimiz örnek formu bilgisayarını indirip inceleyebilirsiniz.

Gelir Testi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Genel sağlık sigortasından faydalanmak isteyen vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar evrakları kuruma bizzat giderek teslim etmelidir.

Aşağıda gelir testi başvurusu için gerekli evrakların listesi yer almaktadır.

 • Muhtardan alınacak ikametgah belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Başvuru formu

Gelir Testi Nereden Yapılır? 

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların ikamet ettiği ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yapabilmektedir. Sosyal Güvenli Kurumu’ndan gelir testi yapılması münkün değildir. Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar bulunduğu ilçenin kaymakamlıklarına giderek başvuru formunu ilgili kişilere vermelidir. Gelir testi hesaplaması yapılırken bazı koşullar dikkate alınmaktadır.

Gelir Testi Yapılırken Neler Dikkate Alınır?

Gelir testi yapılırken kurumlar tarafından bazı değerlendirmeler yapılmaktadır.

 • Hanede yaşayan kişi sayısı
 • Hanede yaşayan kişi sayısının aylık geliri ve bu gelirlerin ortalaması
 • Ev, arsa gibi taşınamaz malı varsa bu malların bedelinin 240’ta biri
 • Otomobil gibi aracı varsa bedelinin 120’de biri
 • Bankada parası var ise, faiz getirisinin iki katı
 • Hane bireylerinden bur alan veya yardım alan ödemelerin aylık ortalaması
 • Eğer büyükbaş, küçükbaş gibi hayvanları var ise Tarım İl Müdürlükleri tarafından belirlenen tutar

Gelir testi yapılırken başvuru yapan kişinin gelir durumunun hesaplandığı gibi giyecek, fatura, ulaşım, sağlık ve eğitim harcamaları gibi giderlerde dikkate alınmaktadır. Bu incelemeler sonucunda ödenecek olan prim tutarı belirlenmektedir.

Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

Gelir testi başvurusu yapan vatandaşlar bütün işlemleri yaptıktan sonra sorgulama sonucunu merak etmektedir. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sisteminden gelir testini sorgulayabilmektedir. E-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-gelir-testi-sonucu-sorgulama linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra GSS borçları görüntülenmektedir. Sorgulama işlemi yaparak sağlık sigortası ile ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

e-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilmektedir.

Gelir Testi Kaç Günde Sonuçlanır?

Gelir testi başvuru yoğunluğuna göre 15 günde sonuçlanmaktadır. Yoğunluğa göre bu süre 1 aya kadar uzayabilir.

Test sonuçlarını sorgulamak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilmektedir.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

Gelir testi yaptırmak 2017 yılına kadar zorunluydu.  Bu zorunluluk ortadan kalksa bile herhangi bir yerde çalışmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmek için asgari ücretin üçte biri oranında ödeme yapmalıdır. Bu sayede sağlık sigortasından ücretsiz faydalanılabilmektedir.

Gelir Testi Kimlere Uygulanır?

Gelir testi herhangi bir yerde çalışmayan, Genel Sağlık Sigortası bulunmayan veya süresi dolan vatandaşlara uygulanmaktadır.

 • 4/a, 4/b ve 4/c kapsamında sigortalı olmayan vatandaşlar
 • Sigorta primi ödemeyen vatandaşlar
 • SGK tarafından verilen ölüm ve yaşlılık aylığı almayan vatandaşlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu