Sosyal Yardımlar

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizde yoksul ve muhtaç annelere yönelik olarak yapılan aşı parası yardımı ile anneler;  her ay düzenli bir şekilde çocuklarını sağlık kontrollerine götürebiliyorlar.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının sağlıklı gelişimini desteklemek adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan yalnızca kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi olmayan, muhtaç ve yoksul anneler yararlanabiliyorlar.

Anneler; çocukları 7 yaşına girene dek yani 72 aylarını doldurana kadar her ay için bu yardımı alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca aşı parası başvurusu nasıl yapılır? Aşı parası ne kadar 2024? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Aşı Parası Nedir? Ne İşe Yarar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan şartlı sağlık yardımının bir parçası olan aşı parası yardımı; çocuklarının ve ailesinin en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan ailelere yapılıyor.

Yapılan bu yardım ile yoksul ailelerin çocukları; ilköğretim öncesinde tüm aşılarını olmuş ve önemli hastalıklara karşı korunmuş oluyorlar. Aynı zamanda bu yardım sayesinde çocukların okuldaki diğer arkadaşlarına da bulaşıcı hastalıkları bulaştırma riski en aza indirgenmiş oluyor.

Anneler; yeni doğan bebekleri için bu yardıma başvurabilecekleri gibi henüz 6 yaşını doldurmamış yani 7 yaşına girmemiş için çocukları için de bu yardımdan faydalanabiliyorlar.

Aşı Parası Kimlere Verilir?

Aşı parasının kimlere verildiğini yani aşı parası başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aile bireylerinin sosyal güvencesinin bulunmaması:

Aşı parası almak isteyen annelerin ailesinde herhangi bir sigortalı çalışan olmaması gerekiyor.

Aynı zamanda üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü olanlar da bu yardım parasından faydalanamıyorlar.

 • Annenin ya da babanın çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmesi:

Aşı parasının düzenli olarak alınabilmesi için annenin ya da babanın çocuğunu düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmesi ve tüm aşılarını eksiksiz yaptırması gerekiyor.

Aşıların düzenli olarak yaptırılmaması durumunda, vakıf tarafından yapılan ödemeler de kesiliyor.

 • Çocuğun henüz 6 yaşını doldurmamış olması:

Anneler; 6 yaşını doldurmamış çocukları için aşı parası alabiliyorlar.

Yani yeni doğum yapan bir anne, toplam 72 ay için yardım parası alabiliyor.

Çocuklardan birinin 7 yaşına girmesi halinde anne, diğer çocukları için yardım parası almaya devam edebiliyor.

 • Başvurunun vakıf mütevelli heyeti tarafından kabul edilmesi:

Annelerin aşı parası alabilmesi adına başvurularının mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanması da gerekiyor.

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul anneler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, 0-6 yaş aralığındaki tüm çocukları için aşı parası yardımına başvurabiliyorlar.

Anneler; her bir çocukları için kız ya da erkek fark etmeksizin bu yardımı alabiliyorlar.

Anneler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yoksul ve dar gelirli aileler için yapılan diğer yardımlara da kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Başvurularının olumlu sonuçlanmasını isteyen annelerin başvuruya giderken yanlarında muhtarlıktan alabilecekleri ‘fakirlik belgesi’ni de mutlaka götürmeleri gerekiyor.

Aşı parası yardımına başvurmayı düşünen anneler; internet ya da e-devlet üzerinden bu yardıma başvurup başvuramayacaklarını da merak ediyorlar.

Şu an için aşı parası başvurusu e-devlet üzerinden ne yazık ki yapılamıyor.

Ancak aşı yardımına başvuran anneler; e-devlet kanalı üzerinden başvurularının son durumunu takip edebiliyor ve başvurularının onaylanıp onaylanmadığını görüntüleyebiliyorlar.

E-Devlet Aşı Parası Başvurusu

Aşı parası başvurusu e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirsiniz. İnternetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Aşı Parası Başvurusu Telefon Numarası

Aşı parası yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç aileler için yapılan bir yardım olduğundan anneler; ALO183 Sosyal Destek hattını arayarak, yardımla ilgili olarak yetkili kişilerden bilgi edinebiliyorlar.

Aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan diğer tüm sosyal yardımlarla ilgili her konuda da yetkili kişilere bu numara üzerinden danışabiliyorlar.

Aşı Parası Ne Kadar 2024?

Aşı parası yardım miktarının ne kadar olacağı; her yıl asgari ücretteki artışa paralel olarak güncelleniyor.

2024 yılı için annelere aylık 90 TL aşı parası yardımı ödeniyor.

Yeni bebek sahibi olan anneler; bebekleri 6 yaşını doldurana dek yani 72 aylarını geride bırakana kadar her ay için 90 TL yardım parası alabiliyorlar.

Hem erkek hem de kız çocuklar için 90 TL ödeme yapılıyor.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Kendisinin ya da eşinin düzenli ve sigortalı bir işi olmayan anneler; aşı parası almak için daha önce de bahsettiğimiz gibi ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebiliyor ve burada başvuru formu doldurarak, aşı parasına başvurabiliyorlar.

Başvuru sahibi annelerin başvurularının kabul edilmesi için mutlaka kendilerinden talep edilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde vakfa teslim etmeleri ve başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri tarafından vakfa teslim edilen tüm belgeler; daha sonra vakıf mütevelli heyeti tarafından inceleniyor.

Yapılan inceleme sonrasında yardım yapılması kararlaştırılan kişilere başvurularının kabul edildiğine dair vakıftan sms, mail ya da telefon vb. iletişim kanalları üzerinden bilgi veriliyor.

Aşı parası yardım başvuruları, ortalama 1 ay içerisinde vakıf tarafından sonuçlandırılmakla birlikte kimi zaman başvurulardaki yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Aşı Parası Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, aşı parasına yani şartlı sağlık yardımına başvurmak isteyen annelerin burada birtakım formlar doldurmaları gerekiyor.

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına hiçbir suretle kayıt olmamış ve herhangi bir yardım almamış olan annelerin ‘Hane Başvuru Kayıt Formu’, ‘Sorgu Dilekçesi’ ve Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi’ olacak şekilde toplamda 3 farklı form doldurmaları gerekiyor.

Hane Başvuru Kayıt Formu ile muhtaç kişiler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın güncel tüm yardımlarına başvurabiliyorlar.

Hane Başvuru Kayıt Formu’nda annelere mesleklerine, eşlerinin mesleklerine, gelirlerine, giderlerine, ailedeki kişi sayısına kısacası muhtaçlık durumlarını tespit etmeye yönelik bazı sorular soruluyor.

Gerek aşı parası yardımından gerekse diğer yardımlardan faydalanmak isteyen tüm annelerin formda mutlaka gerçekçi ve net bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Muhtaç olmamasına rağmen muhtaç olduğunu beyan edenler ve aşı parası dahil diğer yardımları bir süreliğine alan kişiler; sonradan muhtaç olmadıklarının vakıf tarafından fark edilmesi halinde cezai yaptırım ödemek zorunda kalıyorlar.

Bu durumda annelerin vakıftan aldıkları tüm yardımların güncel nakit karşılığını faizleriyle vakfa ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise vakıf mütevelli heyeti tarafından mahkemeye veriliyor.

Aşı Parası Ne Zaman Verilecek?

Aşı parası başvuruları, çoğunlukla bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte kimi zaman başvuruların sonuçlanması birkaç ay sürebiliyor.

Başvuru sonuçları, vakıf tarafından sms veya mail yoluyla başvuru sahiplerine iletiliyor.

Aşı parası, başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin PTT hesabına yatırılıyor.

aşı parası nasıl alınır

Aşı Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aşı parası yardımına başvurmayı düşünen annelerin vakfa teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu ve kimlik kartı
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • İşsiz olanların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Başvuru dilekçesi ya da başvuru formu
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Annelerden yukarıdaki belgelerin yanı sıra birtakım ek belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin; eşinin ya da kendisinin çalışmasına engel bir kronik hastalığı veya engeli olan annelerin engel ve hastalık oranlarına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almaları ve bu raporu vakfa teslim etmeleri gerekiyor.

Eşi vefat eden dul kadınlardan ise eşlerinin ölümüne dair ölüm raporu talep ediliyor.

Aşı parası başvurusu için gerekli olan belgelere dair detaylı bilgi edinmek adına ALO183 Sosyal Destek hattını arayabilirsiniz.

Aşı Parası Başvuru Sorgulama

Aşı parası başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tüm başvuru sonuçlarınızı görüntülemek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/aile-calisma-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linkini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat giderek, başvuru sonucunuzu öğrenebilir ya da vakfı arayarak, yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

Aşı Parası Nereye Yatırılır?

Aşı parası, başvurusu kabul edilen kişilerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Ödemeler; 2 ayda 1 sefer olacak şekilde her ay için yapılıyor.

Yardım parası, yalnızca başvurusu onaylanan yani hak sahibi olan anne tarafından çekilebiliyor.

Babanın parayı çekebilmesi için annenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bu konuda bilgi vermesi gerekiyor.

Aşı Parası Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan aşı parası yardımı, bazı durumlar söz konusu olduğunda süreli ya da süresiz olarak kesiliyor.

Yardımın kesilmesine neden olan bu durumları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Çocuğun sağlık kontrollerinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde düzenli olarak yapılmaması yani aksatılması
 • Çocuğun 7 yaşına girmesi yani 72 ayını doldurması
 • Ailenin vakfa hiçbir şekilde haber vermeden ikametgah adresini değiştirmesi
 • Ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığına dair vakfa haber vermesi
 • Ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının vakıf tarafından fark edilmesi
 • Hak sahibi annenin vefat etmesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Annenin başvuru esnasında imzaladığı sözleşmeye aykırı hareket ettiğinin vakıf tarafından tespit edilmesi

Çocuğun sağlık kontrollerinin düzenli yaptırılmaması halinde yapılan aşı yardımı, Bakanlık tarafından sürekli olarak kesiliyor.

Çocuğun vefatı halinde de yapılan yardım kesiliyor.

Ailenin haber vermeden başka bir şehre taşınması halinde ise anne; yeni yerleşim yerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, tekrar aşı parası yardımına başvurabiliyor.

Ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması da yapılan yardımın kesilmesinin en önemli nedenleri arasında bulunuyor. Aile, sonraki süreçte tekrar ekonomik sıkıntıya düştüğünde vakfa giderek, aşı parasına başvurabiliyor.

Aşı parası kesildiyse mutlaka bu yazı Aşı Parası Neden Kesilir? Kesilme Nedenleri? okuyabilirsiniz.

Aşı Parası Ne Zaman Yatar 2024?

Aşı parası; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında olacak şekilde yani iki ayda bir annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Paranın hangi gün yatırılacağı üzerinde ise annenin TC kimlik numarasının son rakamı belirleyici oluyor.

Bu bağlamda TC kimlik no son rakamı 8 olanlara ayın 28’inde, 6 olanlara ayın 27’sinde, 4 olanlara ayın 26’sında, 2 olanlara ayın 25’inde, 0 olanlara ise ayın 24’ünde ödeme yapılıyor.

Bu yazımızda aşı parası başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de aşı yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. ben 3 cocuk annesiyim biri 8 yasida ogrenci digeri 4 yasinda digeri ise 5 aylik bir bebek eşim isten cikarldi issizlik maasida alamadi hic bir gelirimiz yok artik bakkalara borc yapmaya basladik cocuklarimin temel ihtiyaclarini karsilayamiyorum zor durumdayim yardimdan faydalanmak istiyorum

 2. Aşı parası başvurusu yapiyom.lutfen bana yardım.edin ihtiyacım çok var kocam pek çalışmıyor bel fıtığı tedavisi yapiyor lütfen bana.yardim edin

 3. Eşim çalışmıyor ve küçük bebeğim var kiradayim gerçekten bende hastayım çalışamıyorum Allah rızası için yardım edin bana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu