Sosyal Yardımlar

Aşı Parası Neden Kesildi? Aşı Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Aşı Parası Neden Kesildi? Yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza birçok sosyal yardım yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi annelere verilen aşı parası ile annelerin bebeklerini düzenli bir şekilde sağlık kontrollerine götürmeleri amaç ediniyor.

Yeni doğan bebeklerin periyodik olarak muayene olabilmelerine ve hastalıklardan korunmak adına gerekli tüm aşılarını zamanında yaptırabilmelerine olanak tanıyan aşı parası yardımı; sadece yoksul ve muhtaç annelere veriliyor.

Annenin ve ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde ise aşı parası da kesiliyor.

Bu yazımızda kısaca aşı parası nedir? Aşı parası neden kesildi? 2023 aşı parası ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Aşı Parası Nedir?

Aşı yardımı olarak da adlandırılan aşı parası; 0-6 yaş arasında çocuğu bulunan, kendisinin ya da eşinin düzenli ve sigortalı bir işi olmayan annelere veriliyor.

Şartlı sağlık yardımının bir gereği olan aşı parası; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annenin hesabına yatırılıyor.

Çocukların henüz ilköğretim hayatlarına atılmadan düzenli olarak tüm aşılarını yaptırabilmelerini sağlayan aşı yardımı ile hem çocukların sağlığı gözetiliyor hem de çocukların mevcut hastalıkları diğer çocuklara da geçirmesi önlenmiş oluyor.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Aşı parasına başvurmak isteyen annelerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada öncelikle başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Kendisinin ya da eşinin SGK’lı bir işi olmayan anneler; aşı parasına başvurabiliyorlar.

Bununla birlikte annelerin başvuru esnasında kendilerinden talep edilen belgeleri de eksiksiz bir şekilde teslim etmeyi unutmamaları gerekiyor.

BAKINIZ >>> Aşı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Aşı Parası Ne Kadar?

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden ve muhtaç ailelere yardımcı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, aşı parası başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Şu an için online platformlar üzerinden ya da e-devlet aracılığıyla aşı parasına başvurulamıyor.

Annelerin bizzat kendilerinin gerekli belgelerle birlikte vakfa gitmeleri ve burada vakıf kaydını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Aşı parasına başvurmak isteyen annelerin başvuru esnasında yanlarında TC kimlik kartlarını ve muhtarlıktan alabilecekleri fakirlik belgesini de yanlarında götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

BAKINIZ >>> Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Aşı Parası Nasıl Alınır?

Aşı Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru esnasında annelerden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Kirada oturan başvuru sahipleri için kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi
 • Başvuru dilekçesi veya başvuru formu
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken belge
 • Yeni doğan bebeklere dair kimlik kartı
 • Yeni doğan bebeklere dair doğum raporu

Başvuru esnasında başvuru sahibi annelerden yukarıdaki belgelere ek olarak özel durumlarına göre birtakım belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin; herhangi bir engeli ya da kronik hastalığı olan, bu yüzden de çalışamayan kişilerin hastalıklarına ya da engel oranlarına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almaları ve bu raporu vakfa teslim etmeleri gerekiyor.

Eşi vefat eden kadınlardan ise eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Aşı parasına başvurmak adına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidenler; aynı zamanda vakfın diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Aşı Parası Başvurusu Telefon Numarası

Aşı parası yardımından yararlanıp yararlanamayacağınıza, aşı parası başvurusu için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair detaylı bilgi edinmek, faydalanabileceğiniz diğer yardımlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak adına 7/24 hizmet veren ALO183 Sosyal Destek hattını arayabilirsiniz.

Aşı Parası Nereye Yatırılır?

Anneler; çocukları 6 yaşını doldurana dek iki ayda bir sefer olacak şekilde aşı parasını PTT hesaplarından çekebiliyorlar.

Yani aşı parası, annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Annenin parayı almasına engel olan durumlar söz konusu olduğunda anne, bu durumu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bildirdiği takdirde aşı parası, baba tarafından çekilebiliyor.

Çocuk Aşı Parası Ne Zaman Yatar 2024?

Her ay için ödeme yapılmakla birlikte ödemeler, Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yapılıyor.

Aşı parası; annenin TC kimlik numarasının son rakamına göre ayın 24’ü ile 28’i arasında yatırılıyor.

TC kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar ayın 24’ünde, 2 olanlar ayın 25’inde, 4 olanlar ayın 26’sında, 6 olanlar ayın 27’sinde, 8 olanlar ise ayın 28’inde yardım parasını çekebiliyorlar.

Aşı Parası Ne Kadar 2024?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kız ya da erkek çocuğu ayrımı yapılmaksızın her ay 90 TL aşı parası yardımı yapılıyor.

Yeni doğan bir bebek için anne adayı, toplam 72 ay boyunca yani çocuğu 7 yaşına girene dek her ay için 90 TL aşı parasını alabiliyor.

Aşı Parası Kimlere Verilir?

Aşı parasına başvurmayı düşünen annelerin bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu şartları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Anne ya da babanın sosyal güvencesinin olmaması
 • Ailenin aşı parası yardımı aldığı çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmesi ve aşılarını zamanında yaptırması
 • Aşı parası yardım başvurusunun sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanması
 • Annenin başvuru için gerekli belgeleri zamanında vakfa teslim etmesi

**Üzerine kayıtlı değerli bir menkulü ya da arsa, ev, tarla vb. gayrimenkulü olanlar; aşı parası yardımına başvuramıyorlar.

Aşı Parası Başvuru Formu

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olmayan annelerin başvuru sırasında doldurmaları gereken toplam 3 adet form bulunuyor.

Annelerin Hane Başvuru Kayıt Formu, Sorgu Dilekçesi ve Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi olacak şekilde toplamda 3 form doldurmaları gerekiyor.

Aşı Parası Neden Kesildi?

Muhtaç ve gelirsiz anneler; 0-6 yaş aralığındaki çocukları için her ay aşı parası alabiliyorlar.

Ancak annenin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde bu duruma dair mutlaka vakfa bilgi vermesi ve aldığı aşı parası yardımının kesilmesi gerekiyor.

Aksi halde muhtaçlığı ortadan kalkmasına rağmen aşı parası yardımı alan kişiler; daha sonra aldıkları yardımı güncel faizleriyle geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Ödeme yapmamaları halinde ise vakıf tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Aşı parasının hangi hallerinde kesildiğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Sağlık Bakanlığı tarafından kararlaştırılan tarihlerde annenin çocuğu sağlık kontrolüne götürmemesi
 • Çocuğun 72 ayını doldurması(7 yaşına girmesi)
 • Ailenin yardım aldığı vakfa hiçbir şekilde haber vermeden ikametgah adresini değiştirmesi
 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalktığının vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi
 • Annenin muhtaçlığının ortadan kalktığına dair vakfa haber vermesi
 • Hak sahibi annenin vefat etmesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru sahibinin başvuru esnasında imzaladığı sözleşmeye dair aykırılıkların sonradan heyet tarafından tespit edilmesi

Çocuğun vefat etmesi halinde annenin aldığı aşı parası yardımı kesiliyor.

Hak sahibi annenin vefatı durumunda baba, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bildirimde bulunmak suretiyle aşı parasını almaya devam ediyor.

Şehirlerarası ikametgah değişikliği söz konusu olduğunda da annenin yardım alabilmek adına tekrar yeni ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmesi ve bu yardıma bizzat başvurması gerekiyor.

Şartlı sağlık yardımı kapsamında aşı parası yardımı alan anneler; daha sonra çocukları ilköğretim eğitimine başladıklarında şartlı eğitim yardımına başvurabiliyorlar.

Aşı Parası Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Aşı parası yardımı aşağıda nedenlerden dolayı kesilir;

 • Çocuğun kontrollerin yapılmaması
 • Aşı parası alan çocuğun 7 yaşına girmesi
 • Adres değişikliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilmediğinde
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması ve gelirin artması
 • Aşı parası alan annenin vefat etmesi
 • Çocuğun vefat etmesi

Bu yazımızda aşı parası yardımı hangi hallerde kesilir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de aşı parası alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Evimkira zordurumdayim erzak gida temizlikmazemesi bimyardimkartina ihtiyacim var kizimla yasiyorum evinde yicekbirseyyok zordurumdayim esim yok yardiminizi bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu