Yardım Kartı Başvurusu

Başkent Kart Hangi Marketlerde Geçerli? Anlaşmalı Yerler

Başkent Kart Hangi Marketlerde Geçerli? Anlaşmalı Yerler 2024; Başkent Kart nerede geçerli? ve hangi yerler Başkent Kart ile anlaşmalı? gibi sorular sıklıkla dile getiriliyor. “Türkiye’nin En Kapsamlı Şehir Kartı” mottosuyla hizmet veren Başkent Kart, istenildiği taktirde tüm dünyada kullanılabiliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli hizmetlerinden olan Başkent Kart’ı biz de incelemek istedik.

Bu rehberimizde Başkent kart nerede geçerli ve Başkent Kart hangi amaçla kullanılır gibi sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

Başkent Kart Nedir? Başkent Kart Nerede Geçerlidir?

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen ve dünyanın her yerinde alışveriş yapma imkanı sağlayan bir kart sistemidir. Ankara’da kullanımı bir hayli yaygın olan kartın pos özelliği sahibi işyerlerinde geçerli olduğu bilinmektedir.

Başkent Kart ile fatura ödenebilir ve toplu taşıma araçları kullanılabilir. Özellikle de doğalgaz ödemelerinde kullanılan Başkent Kart, abonelik yöntemiyle sahip olunan bir karttır.

Kartın ilk adımları aslında pandemi döneminde atılmaya başlanmıştır. Bu dönemde Ankara’da olan ihtiyaç sahiplerine ve esnaflara Başkent Kart ile yardım imkanları tanınmıştır. Yardım amacıyla alınan kartlar, belediyenin anlaşmalı olduğu her yerde geçerlidir. Başkent Kart sahipleri eğer isterlerse karta para da yükleyebilir.

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent Kart’ın Ankara ve ilçelerinde yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Başkent Kart sahibi olmak isteyen kişiler de Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A Blok’taki Başkent Kart bankosuna başvuruda bulunabilirler. Kartın 2024 yılı ücreti ise şu an 20 TL olarak belirlenmiştir. 2024 sezonunda kartın ücretine zam gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmemektedir.

Ankara Belediyesi yardım imkanı da sağlayan Başkent Kart, sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresine başvuruda bulunularak alınır. Başkent Kart nasıl alınır sorusunun yardım amaçlı kısmına bu şekilde yanıt vermek mümkündür.

Başkent Kart başvuru sorgulama yapabilmek için de https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru adresinde göz atılabilir. Yine başvurular için de linkte yer alan başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Kart başvuruları doğrudan bankoya gidilerek yapılabildiği gibi ilk etapta online olarak da yapılabilir.

Ankara Başkent kart başvuru yaapmak isteyenler Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısını inceleyebilirler.

Başkent Kart Kimlere Verilir?

Yardım amacıyla verilen Başkent Kart için yapılan başvurularda elbette bazı kriterler aranılıyor. Bu kriterler de belediyenin kendi web sitesinde şu şekilde belirtiliyor:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere
 • Aile içi net gelirin asgari ücretin ⅓’ünün altında olması durumunda
 • Kimsesiz kişilere
 • Engelli vatandaşlara
 • İşsiz vatandaşlara
 • Kronik hasta ve maddi durumdan yetersiz olan yaşlı bireylere
 • Dul kadınlara
 • Şehit ve gazi yakınlarına

Başkent Kart Nerede Geçerli?

Başkent Kart nerede geçerli sorusu pandemi döneminden itibaren sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Başkent Kart nerede geçerli ve hangi amaçla kullanılır dilerseniz yakından göz atalım.

Başkent Kart Nerede Geçerli? Marketler ve Mağazalar

Başkent Kart nerede geçerli 2024 sorusuna yönelik verilen ilk yanıt marketler ve mağazalardır. Türkiye’nin her ilinde yer alan ve pos sistemi bulunan her markette Başkent Kart geçerlidir. Yine aynı şekilde Türkiye’deki tüm illerdeki pos sistemine sahip olan mağazalarda da Başkent Kart’ın geçerli olduğunu söylemek mümkündür.

Yani Başkent Kart sahibi olan Ankaralı vatandaşlar, kırtasiye, kıyafet ve gıda gibi ürünleri kart aracılığı ile satın alabilirler. Başkent Kart’ın dünyanın diğer ülkelerinde de geçerlilik kazandığı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından web sitesinde yayınlanmış bir haberdir.

Başkent Kart ile Fatura Ödemeleri

ABB Başkent Kart nerede geçerli sorusuna fatura ödeme noktaları bakımından da olumlu yönde yanıt vermek mümkündür. Özellikle de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan fatura sistemlerinde Başkent Kart ile ödeme yapılabiliyor. Doğalgaz, su ve elektrik faturası ödemeleri için de Başkent Kart kullanılabiliyor. Hatta Başkent Kart’ın kartlı doğalgaz ve su sistemleri için de kullanılması mümkün kılınıyor. Yani tüm fatura ödeme işlemlerinizi Başkent Kart ile yapabilmenize izin veriliyor.

Akaryakıt İstasyonları Ödemeleri

Başkent yardım kartı nerelerde geçerli sorusuna akaryakıt istasyonları açısından da yanıt verebiliriz. Kartın içerisinde yeterli bakiye bulunması durumunda kart ile benzin ve mazot türü alışverişlerin yapılması da mümkün kılınıyor. Başkent Kart, bu özelliği ile Türkiye’deki belediyeler tarafından verilen en kapsamlı alışveriş kartı olma özelliğini taşıyor.

Başkent Kart ve A101 Geçerli Mi

A101 de Başkent Kart geçerli mi sorusuna da yine doğrudan Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesindeki duyuru üzerinden yanıt verebiliriz. Başkent Kart’a bakiye yüklemek için dilerseniz A101 marketleri de kullanabilirsiniz. Yükleme yaptıktan sonra kartın içerisinde bulunan bakiyeyi A101’de alışveriş amacıyla da kullanabilirsiniz.

Başkent Kart’ın Aidat Ücreti Var Mı?

Başkent Kart nerede geçerli sorusundan sonra kart hakkında sıkça sorulan diğer sorulara da bir göz atalım. Başkent Kart sahibi olan kişilerin herhangi bir aidat ücreti ödemesine gerek yoktur. Yalnızca kartın ilk alınması durumunda kişilerin 20 TL’lik kart ücretini ödemeleri yeterli olacaktır. Bunun haricinde Ankaralı vatandaşlardan herhangi bir kart kullanım ücreti talep edilmemektedir.

Ankara Başkent Kart’tan Para Çekebilir Miyim?

Başkent kart nerede kullanılır ve nasıl kullanılır sorusuna da bu noktada kapsamlı bir yanıt verebiliriz. Kartınızın kullanıma açılması ile birlikte artık karttan nakit para da çekebilirsiniz. Hatta başkent Kart’tan bir başka karta para da yollayabilirsiniz. Normal bakna hesap kartınız ile yaptığınız her işlemi Başkent Kart ile de yapabilirsiniz.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart nerede geçerlidir gibi soruların yanı sıra kartın bakiye sorgulama işlemleri de kart sahipleri tarafından merak ediliyor. Başkent Kart içerisinde ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek için bankaların ATM cihazlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Başkent Mobil uygulamasını da indirerek online bakiye sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

Başkent Kart’ın bakiyesini sorgulamak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de Başkent 153 numaralı çağrı merkezini aramaktır.

Başkent Kart İçin Belediye ile İletişime Nasıl Geçilir?

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir sosyal yardım kartı hizmetidir. Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da onaylı olan bu hizmet için 153 numaralı çağrı merkezini aramak mümkündür. Kart Ankara hizmetleri için 153 numaralı hattı arayıp 5’e tuşlamak yeterli olacaktır.

Başkent Mobil Uygulaması ile Başkent Kart Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Başkent Mobil uygulaması, pek çok işlemin yapıldığı bir alandır. İşte, Başkent Mobil uygulaması üzerinden Başkent Kart bilgilerine erişebilmek için yapmanız gerekenler:

 • Uygulamaya “Başkent Cüzdan” tanımlamak suretiyle Başkent Kart’a erişim sağlamak mümkündür. Başkent Cüzdan’ı işleme koyabilmek için ilk önce Profil Bilgilerim kısmında yer alan sorulara yanıt vermeniz gerekmektedir. Sisteme girilmesi gereken tüm profil bilgilerinin mutlaka eksiksiz bir şekilde doldurulması beklenir.
 • Başkent Cüzdan için kayıt olma seçeneğine tıkladıktan sonra “Kod Gönder” sekmesini işaretleyerek telefonunuza kod gelmesini beklemelisiniz. Telefonunuza gelen onay koduna da “Doğrula” diyerek işlemi onayladığınızı göstermelisiniz.
 • Uygulama bu adımdan sonra sizden bir cüzdan şifresi talep edecektir. Şifrenizin 8 haneli olması ve hemen tahmin edilen bir şifre olmaması önemlidir. Bu şifre sayesinde Başkent Kart için oluşturmuş olduğunuz mobil uygulamaya giriş yapabileceksiniz.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra artık kart ekleme kısmına geçebilirsiniz. “Kart Ekle” butonu sayesinde hali hazırda var olan Başkent Kart’ınızı tanımlayabilirsiniz. Kartı tanımlarken karşınıza çıkacak olan kart numarası ve doğum tarihi sorularını da eksiksiz doldurmalısınız.
 • Tüm bu adımları attıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayıp bilgileri uygulama sistemine kaydedebilirsiniz.
 • Tüm kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra artık “Kart Detayı” ya da “İşlem Özeti” gibi verilere mobil uygulamadan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu