E-Devlet

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Emekli Olma Şartları

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Emekli Olma Şartları 2024; Emekli olmak isteyen binlerce vatandaş, yeni çıkarılan yasaya göre Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yaparak daha kısa sürede emekli olma hayaline kavuşabilir. Daha erken emekli olmak için Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen binlerce kişi vardır. Bu nedenle bir an önce emekli olmak isteyen vatandaşlar Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmak için şartların neler olduğunu araştırmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda “Bağ-Kur’dan SSK’ya nasıl geçiş yapılır?, Geçiş yapıldıktan sonra emeklilik şartları nelerdir?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Bağkur’dan SGK’ya Geçiş Nasıl Yapılır?

SSK,  Bağkur’a göre daha erken emekli olma imkânı sunduğu için birçok kişi SSK’ya geçiş yapmaktadır. Ayrıca SSK’dan emekli olan kişiler, Bağkur’a göre daha yüksek maaş almaktadır. Bu gibi avantajları nedeniyle birçok kişi Bağkur’dan SSK’ya nasıl geçiş yapılacağını araştırmaktadır Geçiş yapmak isteyen kişiler, bu talebini belirten bir dilekçe doldurmalıdır. Dilekçeyi doldurduktan sonra ilgili birimlere dilekçenizi teslim etmelisiniz.

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapmak için eğer ticari bir faaliyetinizi varsa hemen sonlandırmalı yada Sigortalı bir işe giriş yapmanız gerekir. Bağkurlu iken SSK’lı olursanız bağkur hizmetiniz otomatik olarak durdurulur.

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Dilekçesi

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapacak olanların talebinin ilgili birimlere iletilmesi için doldurması gereken dilekçedir. Başvurunuzun kabul olması için dilekçe de talebinizi eksiksiz ve anlaşılır bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Dilekçeyi doldurduktan sonra ilgili birimlere iletilmektedir. İlgili birimlere iletildikten sonra ise, Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmanıza engel olacak bir durum yoksa işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Bağkur’dan SSK’ya Geçmenin Avantajları Nedir?

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen vatandaşlar genelde erken emekli olmak için bunu istemektedir. SSK’ya geçiş yapan kişiler BAĞ-KUR hizmetinden faydalananlara göre daha erken emekli olmaktadır. Daha erken emekli olmak isteyen kişilerin 2000 yılı ve öncesinden prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapan vatandaşlar daha az prim ödemektedir. Bağ-Kur’lu olan kişiler 7000 gün prim ödedikten sonra emekli olabilirken, SSK’lılar ise, 5000-5800 gün prim ödemesi yaparak emekli olabilmektedir.

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Şartları Nedir?

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen vatandaşların bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Aşağıda Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapacak olan kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar yer almaktadır.

  • Bağ-Kur’dan SSK’ya emekliliğinize en az 3,5 yıl kala geçmiş olmak.
  • Daha önce BAĞ-KUR ödemesi yapanlar hizmet birleştirme işlemi yapmalıdır.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yaptıktan sonra sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar 30 gün prim ödemelidir.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapan vatandaşlar ikamet ettiği bölgedeki Bağ-Kur Müdürlüğü’ne dilekçe vermelidir.
  • Geçiş yapılan son 3,5 yıl hesaplanırken, askerlik ve doğum borçları dikkate alınmamaktadır.

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Aşamasında Yapılması Gerekenler Nedir?

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapan vatandaşları ikamet ettiği bölgedeki BAĞ-KUR Müdürlüğü’ne dilekçe vermelidir. Verilen dilekçe Bağ-Kur kapatma dilekçesidir. Birden fazla kurumda çalışan ve hizmet birleştirmesi yapmak isteyen kişiler, SGK’ya prim gün sayılarının toplanması için dilekçe yazarak başvurmalıdır.

SSK ve BAĞ-KUR Hizmet Birleştirme Kaç Gün Sürer?

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapan kişiler, hizmet birleştirme işleminin kaç gün süreceğini merak etmektedir. Hizmet birleştirme işlemi birkaç hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Hizmet birleştirme sorgulaması yapmak isteyen kişiler, e-Devlet hesabına T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmalıdır. Daha sonra SGK portalına erişim sağlayarak hizmet birleştirme hakkında detaylı bilgi edinebilir.

Bağkur’dan SSK’ya Geçişte 3,5 Yıl Şart Mı

Bağkur’dan SSK’ya Geçişte 3,5 Yıl Şart Mı sorusuna cevap vermek gerekirse son 3,5 şartı bulunmaktadır. Balkur ödeyen kişi son 3,5 yılı SSK üzerinden prim ödeyerek SSK ‘dan emekli olabilir. Kısaca SSK’dan emekli olmak için son 3.5 yıl SSK’lı olmak ya da 7 yıl içinde 3.5 yılı aşan süre SSK’lı olma şartı bulunmaktadır.

Bir Yorum

  1. 1993 ssk girişim var 209 yılında bağkura geçtim eyt den dolayı ssk ya tekrar geçmek istiyorum ne zama emekli olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu