Güncel Konular

PTT Yardım Başvurusu T.C. No ile Başvur

PTT Yardım Başvurusu 2024; Hükümet tarafından bakanlıklara devredilen başvurular ile ilgili olarak tüm bakanlıklar yürüttüğü maddi yardım projelerinin ödemelerini PTT kurumları üzerinden gerçekleştirmektedir. Yapılan yardımlar ile birlikte vatandaşların refahlarını ve yaşam kalitelerini yükseltmeyi hedeflemektedir.

Yürütülmüş olunan sosyal devlet politikaları ile birlikte birçok gereksinim vatandaşların yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Devlet tarafından bünyesinde yaşayan vatandaşları için yürütmüş olduğu nakdi yardımları da farklı mercalarda düzenleyerek hem yardımların süreçlerini kurumlara bırakmış hem de özellikle ödemelerde kurumların kişilere bu yapacağı ödemelerin düzene girmesini sağlamıştır.

Bakanlık tarafından kurumlara verilen başvurularda düzenli olarak başvuru değerlendiren kurumlardan bir tanesi de PTT olarak gösterilmektedir. Verilecek olan yardımların nakdi ücreti ihtiyaca ve vatandaşın maddi durumuna göre değişiklik gösterse de PTT tarafından düzenlenen yardımlar birçok ihtiyaç sahibine gitmektedir. PTT yardım başvuruları için gereken şartlar ve belirlenen yardım miktarları her geçen gün güncellense de haber sayfamızı takip ederek güncellenen yardımları öğrenebilirsiniz.

Özellikle de PTT tarafından kurum özelinde yapılan sosyal yardım projelerini görebilir sizlere en uygun olan yardım türüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bizlerde sizleri düşünerek bu haberimizde PTT yardım başvuruları ile alakalı detaylı bilgileri yazıp sizlerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önceliğinde yapacağınız yardımları sizler için haberimizde derledik. Yazının devamını detaylı okumanızı ve kafanızda soru işareti bırakmayana kadar kendinizi güncellemeniz gerekmektedir.

PTT Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen tüm nakdi para yardımı ödemeleri PTT aracılığı ile ödenmektedir. PTT aracılığı ile verilen para yardımlar maddi zorluk içerisinde olan, sosyal güvencesi bulunmayan ve her hangi bir geliri olmayan ailelere öncelikli olarak verilmektedir.

Ayrıca hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 oranından az olan yetim, öksüz, eşi vefat etmiş kadınlara verilmektedir.

PTT Yardım Başvuru Şartları

PTT Aracılığı ile ödenen tüm sosyal yardımları başvuru yapmak için mutlaka bazı şartları taşımanız gereklidir. 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olup hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2024 yılı için 4.667,33 TL) az olması gereklidir. Ayrıca her hangi sosyal güvencenin bulunmaması ve muhat durumunun olması yeterli olacaktır.

PTT Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT tarafından düzenlenen yardımlarla alakalı öncelikli olarak ihtiyaç sahibi olduğunuzu düşünüyor ve yararlanmak istiyorsanız sizlere PTT tarafından sunulan başvuru formunu doldurmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Başvuru formuna Aile ve Sosyal Bakanlığı resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru formunun içerisinde öncelikli olarak maddi gelir tablonuzu özetlemeniz bu sorunun ardından hane içerisinde yaşayan kişilerin sayısı, eğer varsa üstünüze kayıtlı taşınmaz mülklerin sayısı ikamet etmiş olduğunuz il ya da ilçe açık adres ve onaylanmış olan ikametgah belgelerinizi eklemeniz gerekmektedir. İletişim bilgilerinizi ekledikten sonra sizlerden istenilen özel belgeleri de PTT sistemine yüklemeniz gerekmektedir.

Doldurmuş olduğunuz başvuru formunun ardından formunuz başvuru değerlendirme kriterlerine göre değerlendirme aşamasına götürülür yapılan incelemelerden sonra başvuru formunuz onay görürse iki hafta ile bir ay arasındaki süre zarfında bu yardımı e-devlet sitesi üzerinden talep ederek size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. PTT şubesinden yapacağını belge kontrollerinden sonra geri ödemesiz bir şekilde hibe edilecek olan yardımı tahsil ederek PTT yardım başvurusundan yararlanabilirsiniz.

PTT Yardım Başvurusu T.C. Kimlik No ile

PTT Yardım Başvurusu T.C. Kimlik No ile sadece e-devlet üzerinden yapılmaktadır. PTT yardım başvurusu tc kimlik no ile internetten online olarak yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklatıktan sonra bilgilerinizi girerek hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

PTT Yardım Başvuru Formu Doldur

PTT Yardım başvurusu yaapmak için başvuru formunun doldurulması gereklidir. Yardım parası başvurusu için e-devlet üzerinden başvuru formunu doğru şekilde tüm bilgileri girerek doldurmalısınız. PTT Yardım başvurusu için başvuru formunu dolduruken mutlaka açıklama kısmına maddi yardım taalep etitğinizi dile getirmelisiniz.

PTT Yardımları Nelerdir?

Bakanlıklar tarafından ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılan yardımların tamamı neredeyse PTT şubeleri üzerinden vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Ulaştırılan yardımların kontrolü ve arşivlenmesi de yine PTT kurumu tarafından düzenli bir şekilde sağlanmaktadır. Covid salgını sebebiyle Türkiye genelinde artan maddi sıkıntıları birer nebze de olsun gidermek için hazırlamış olduğu yardım başvuruları ile azaltan bakanlık PTT öncülüğünde sağladığı yardımlarla umut kapısı olmaktadır. PTT tarafından sağlanan birçok ailenin aylık olarak başvuru yaptığı yardımlar şu şekildedir;

 • Kırtasiye yardımı (eğitim dönemleri içerisinde sağlanmaktadır)
 • Eğitim ve öğretim yardımı (eğitim dönemleri içerisinde sağlanmaktadır)
 • 150 Bin öğrenciye sağlanan yol parası yardımı
 • Aile Destek Paketi Yardımı
 • Öğrencilere sağlanan belirli yardımlar
 • Çok çocuklu ailelere verilen özel yardımlar
 • Ev hanımlarına yönelik verilen destek yardımları
 • Çocuk desteği ödemeleri
 • Sosyal yardım paketleri

PTT tarafından sağlanan başlıca yardımlar olarak bilinmektedir. Bunlarla birlikte yardım türleri, ihtiyaç türü ve başvuru talebine göre artış gösterebilmektedir. Unutmadan söylemeylizi ki verilecek olan bu yardımlar her sene devlet politikaları ve bütçeleri oranıyla düzenlenmektedir. Devlet tarafından yapılacak olan zamların da bu yardımların bütçelerine etkisi olmaktadır. Sizlerde kendi bütçeniz ile alakalı sıkıntılar çekiyorsanız bu yardımlar ile alakalı gelişmeleri haber sayfamız üzerinden takip edebilir başvurulardan yararlanabilirsiniz. Yapacağınız güncel ve doğru başvuru bilgileri ile bakanlık tarafından değerlendirmeler girebilir başvurularınızın olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

PTT ve Bakanlık tarafından sağlanan bu yardımları sizlerde kolay bir şekilde ulaşabilmek için ihtiyacınız olan tek şey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ve e-Devlet giriş şifresi. Bu iki şeye ulaştıktan sonra sayfalardan başvurularda bulunabilir başvurularınızın onaylandıktan sonra ise sizlere en yakın PTT şubelerine giderek gişe görevlisi ile bilgilerinizi paylaşıp adınıza düzenlenen yardım paralarınızı aylık ya da yıllık olarak tahsil edebilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

3294 sayılı Kanun kapsamında eşini kaybetmiş kadınlara yönelik yapılan sosyal yardımlardan biri olan eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli aylık nakit yardımı resmi nikahlı eşi vefat etmiş kadınlara verilmektedir.

Aylık 1000 TL olmak üzere 2 ayda 1 defa 2000 TL olarak ödenen bu sosyal yardım ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

Eşi vefat etmiş kadınlar bu para yardımından yararlanmak için İkamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeleri gereklidir.

Detaylı bilgi için Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Para Yardımı Başvurusu yazısını okuyabilirsiniz.

PTT Aile Destek Yardımı

Maddi zorluk içerisinde olan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara verilen Aile Destek Programı Yardımı başvurular e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilmektedir. Maddi durumunuza ve gelirinize bağlı olarak aylık 900 TL ile 2500 TL arasında yardım yapılmaktadır.

E-Devlet aile destek paketine başvuru bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Aile destek programına başvuruda bulunmak isteyen kişiler Aile Destek Programı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirler.

PTT Çocuk Destek Bileşeni Yardımı

Çocuk destek bileşeni yardımı Aile destek paketi ile beraber verilen yardımlardan biridir. Aile destek paketi başvurusu onaylanan çocuklu ailelere çocuk sayısına göre aylık para yardımı verilmektedir. Çocuk destek bileşeni yardımı 350 TL ile 650 TL arasında değişmektedir.

Çocuk destek paketi başvurusu ve başvurusu detayları için Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Başvurusu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

PTT Öksüz ve Yetim Yardımı

3294 sayılı Kanun kapsamında yetim ve öksüz kalmış çocuklara verilen sosyal yardımlardan biridir. Annesi vefat etmiş çocuğun babasına yada Babası vefat etmiş çocuğun annesine eğer ikisi de vefat etmiş ise çocuğa bakan kişiye verilmektedir.

Öksüz ve yetim aylığı aylık olarak hesaplanır ancak 2 ayda 1 defa PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Öksüz ve yetim maaşı başvurusu için Öksüz ve Yetim Maaşı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

Asker ailelerine yönelik olarak düzenli nakit yardımı her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan muhtaç ailelere verilen para yardımlarından biridir. Askerlik görevi süresi boyunca asker eşine yada asker ailesine ödenir.

Asker evli ise eşine bekar ise anne yada babasına ödenir. Ödemeler aylık olarak belirlenmesine karşın 2 ayda 1 defa PTT şubeleri aracılığı ile ödenir.

Asker Çocuğu Yardımı

Her hangi bir sosyal güvencesi yada geliri olmayan asker çocuklarına yönelik maddi yardım askere giden kişinin eğer çocukları varsa verilmektedir.

Asker çocuğu yardımı Asker ailelerine yönelik düzenli nakdi yardım programından yararlanan asker eşi olarak faydalanan kişiye verilmektedir. Yani asker ilk olarak asker ailelerine yönelik nakit yardımı onaylandıktan sonra asker çocuğu yardımı alabilirsiniz.

Asker çocuğuna nakit yardımı PTT aracılığı ödemektedir.

PTT Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakanlıklar tarafından PTT öncülüğünde verilen birçok yardım başvurusunu haberimizde sizlere sunduk. Sunulan yardım başvurularının başvuru detayları özel olsa da genel olarak bazı başvuru detaylarını sizlere bildirmek istiyoruz. Bakanlıklar tarafından belirlenen ve açıklanan her yardım başvurunun detaylarını öncelikle okumanızı önermekte genel olarak başvurular için belirlenen başvuru şartları da sizlerin önemle takip etmesi gereken konuların başında gelmelidir. PTT tarafından kontrol edilen başvurular ile alakalı olarak belirlenen şartlar şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişilerin T.C vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aile içerisinde 18 yaşından küçük kişiler bulunabilir.
 • Belirlenen özel başvuru detaylarını karşılıyor olması ve başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olması gerekmektedir.
 • İstenilen ikamet, nüfus, maaş ve sağlık gibi önemli derecede yer alan başvuru belgelerini eksiksiz bir şekilde PTT bünyesine iletmesi gerekmektedir.
 • Herhangi bir adli suç işlememiş olması ve sicilin temiz olması gerekmektedir.
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olması hukuk tarafında devam eden açık bir davasının bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında belirtilen tüm detayların doğru olması gerekmektedir.

PTT tarafından belirtilen genel başvuru şartları bu şekildedir. Fakat açıklanacak olan başvuruların genel şartlar dışında özel şartları da bulunduğundan sizlerin hem genel hem de özel başvuru şartlarını okumanız ve ona göre başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.

PTT Yardım Başvuru Sorgulama

Devlet tarafından verilen tüm sosyal yardımlar PTT aracılığı ile ödenmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler paraları aylık yada 2 ayda 1 defa olmak üzere PTT şubelerinden yada PTT kartlarına yatırıldığında çekebilirler. PTT yardım parası ödemesinin yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca PTT Hesabıma para yattı mı adıma yatan para sorgulama için PTT Yardım Parası Sorgulama – TC No ile E-Devlet Sorgulama 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

PTT Yardım Veriyor Mu?

İnternette en çok araştırılan konulardan biride PTT Yardım veriyor mu? ve PTT Yardım yapıyor mu sorusudur. PTT kesinlikle direk olarak para yardımı yada maddi yardım yapan bir kurum değildir. PTT Sadece devlet tarafından yapılan sosyal yardımların ödemesine aracılık etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu