Finans

Başkent Kart Para Yükleme ve Çekme (ATM ve Bankalar)

Başkent Kart Para Yükleme ve Çekme 2024; Ankara il sınırlarında ikamet eden, muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan, asgari ihtiyaçlarını dahi karşılarken zorlanan Ankaralı vatandaşlar; Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne Başkent Kart isimli sosyal destek kartını almak için başvurabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal yardımları arasında bulunan Başkent Kart sosyal destek kartı, ihtiyaç sahibi vatandaşların ülkemizin 81 ilindeki mağaza, işyeri ve marketlerden alışveriş yapabilmelerine aracılık ediyor.

Belediye tarafından bu karta yüklenen sosyal yardım paralarını ihtiyaç sahipleri, alışverişleri sırasında diledikleri gibi kullanabiliyorlar.

Aynı zamanda kartlarına yüklenen sosyal yardım paralarını da ATM’lerden çekebiliyor, kartlarına da para yükleyebiliyorlar.

Başkent Kart isimli sosyal destek kartlarını kişiselleştirebilen kart sahipleri, kartları ile para transferi de gerçekleştirebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Başkent Kart para yükleme ve para çekme nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar, Başkent Kart başvurularını online platformda gerçekleştirebiliyorlar.

Online platformda yapılan başvuruların tümü, ön başvuru niteliği taşıyor.

Ön başvurularınızı internet üzerinden hemen gerçekleştirebilmek adına sosyalhizmetler.ankara.bel.tr linkini tıklayabilirsiniz.

Başkent Kart isimli sosyal yardım kartına başvurmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet binasındaki A Blokta bulunan Başkent Kart bankosuna da gidebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Başkent Karta başvuruda bulunmak için Ankara Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Başkent Kart Kimlere Verilir?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, Ankara il sınırlarında ikamet ediyor olmaları şartıyla Başkent Kart isimli sosyal yardım kartına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’üne ya da altında bir rakama denk gelen kişiler, muhtaçlık sınırının altında kabul ediliyorlar.

Başkent Kart sosyal yardım kartı, öncelikli olarak işsiz ve gelirsiz hanelere dağıtılıyor.

Bu bağlamda muhtaçlık sınırının altında yaşayan engelliler, kronik hastalar, 65 yaş ve üstü işsiz ve sahipsiz yaşlılar, dul kadınlar, afetzede vatandaşlar, şehit, gazi ve asker aileleri; Başkent Kart isimli sosyal yardım kartını alabiliyorlar.

Kişilerin başvurularının onaylanabilmesi için başvuru sahiplerinin ve hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması gerekiyor.

Aksi halde kişilerin başvuruları onaylanmıyor.

Başkent Kart Başvuru Şartları

Başkent Kart başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması(ev, arsa, tarla vb.)
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Asgari ihtiyaçlarını karşılayamıyor olmak
 • Ankara il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Başkent Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başkent Kart isimli sosyal yardım kartına başvuran Ankaralı ihtiyaç sahiplerinin başvuruları esnasında bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim edilmesi gereken bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerine dair TC kimlik kartı fotokopisi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Ek belgeler

**Kişilerin muhtaç olduklarını kanıtlamalarına yönelik olarak ek belgeler teslim etmeleri de zorunlu olabiliyor.

Örneğin, engeli dolayısıyla sigortalı bir işte çalışamayan engelli hane bireyleri için 2024 engelli belgesinin teslim edilmesi gerekiyor.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart Başvuru Sorgulama

ABB Başkent Kart sosyal yardım kartına başvuranlar, başvuru sonuçlarını Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile de bildiriliyor.

Başkent Kart Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İhtiyaç sahibi Ankaralı vatandaşların Başkent Kart başvuruları, genelde birkaç hafta içerisinde sonuçlanıyor.

Başvurulara yoğun ilgi gösterilmesi durumunda sonuçların açıklanması, birkaç haftadan birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

Başkent Kart Nerelerde Geçerli?

Başkent Kart sahipleri, kartlarını POS cihazlarının geçerli olduğu tüm mağaza, market, işyeri, kırtasiye, petrol ofisleri ve giyim mağazalarında kullanabiliyorlar.

Kartları ile fatura da ödeyebiliyorlar.

Kısacası kartlarını tıpkı bir kredi kartı gibi kullanabiliyorlar.

İnternet üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişlerinde de Başkent Kart isimli sosyal yardım kartlarını kullanabiliyorlar.

Başkent Kart Hangi Bankalardan Para Çekilir

Başkent kart ile tüm bankalardan para çekebilir yada para yatırabilirsiniz. Her hangi bir çekim ücreti olmayan başkent kart tüm dünyada geçerlidir. Ayrıca aidat üretimi olmayan bu kart ile dilerseniz temasız ödeme yapabilirsiniz.

Başkent Kart Para Çekme

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Vakıfbank işbirliği ile hayata geçirilen Başkent Kart Projesi kapsamında bu kartlardaki para nakit olarak da çekilebiliyor.

Başkent Karttan para çekmek isteyenler, Vakıfbank ATM’lerinden ya da Vakıfbank Ortak ATM’lerden kartlarındaki parayı çekebiliyorlar.

Yani Vakıfbank Ortak ATM olan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Emlak Katılım Bankası, PTT, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’ndan da para çekilebiliyor.

Başkent Kart Para Yükleme

Başkent Kart sahipleri, kartlarına diledikleri zaman Vakıfbank ATM’lerinden ya da Vakıfbank Ortak ATM’lerinden para yatırabiliyorlar.

Yani kartlarına bakiye yükleyebiliyorlar.

Başkent Kart sahipleri, Başkent Mobil uygulamasını telefonlarına Google Play Store veya Apple Store üzerinden indirebiliyor, uygulama üzerinden de kartlarına başka banka kartlarından para transfer edebiliyorlar.

Başkent Kartlarını kişiselleştirebiliyor, kartları ile para transferi, fatura ödeme vb. bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Başkent Kart Online İşlemler üzerinden de kartlarına bakiye yükleyebiliyorlar.

Başkent Kart Para Yükleme İadesi

Başkent kart para yükleme iadesi için ALO 153 numarasını aradıktan sonra sesli yanıt sisteminde 5 tuşlamanız yeterli olacaktır. Başkent kart para yükleme iadesi için ayrıca https://cuzdan.baskentkart.com.tr/ online işlemlerde kişiselleştirme yapmanız iade almanızı sağlayacaktır.

Başkent Kart Yardım Ne Zaman Yatacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent Kart isimli sosyal yardım kartına 2 ayda 1 500 TL gıda yardım parası yatırılıyor.

Yani Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında kart sahiplerinin kartlarına 500 TL yatırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi; Doğalgaz Yardımı dahilinde de her yıl dört sefer Başkent Kart sosyal destek kartına 500 TL yani toplamda 2000 TL yardım parası yatırıyor.

Belediye, ihtiyaç sahiplerinin sağlıklı beslenebilmelerine yardımcı olabilmek adına her ay 1 kg et parasını da bu sosyal destek kartına yatırıyor.

Kırtasiye yardımı dahilinde yoksul ailelerin her bir çocuğu için Başkent Kart isimli yardım kartına 300 TL yardım parası; kantin desteği kapsamında ise 330 TL yardım parası yatırılıyor.

Başkent Kart Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Başkent Kart gıda yardımları, 1000 TL olacak şekilde iki ayda bir veriliyor.

Yardım parası, her ay için 500 TL olacak şekilde iki ayda bir kart sahiplerinin kartlarına 1000 TL olarak yatırılıyor.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart sahipleri,  kartlarında kalan para miktarını Vakıfbank ATM’lerinden ve Vakıfbank Ortak ATM’lerinden görüntüleyebiliyorlar.

Aynı zamanda Başkent Kart mobil uygulaması üzerinden de bakiyelerini görebiliyorlar.

Başkent Kart Online İşlemler üzerinden yani https://cuzdan.baskentkart.com.tr/ linki üzerinden de bakiye sorgulama yapılabiliyor.

Bu yazımızda kısaca Başkent Kart para yükleme ve para çekme işlemlerine ilişkin merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu