Belediye Yardımları

Halk Süt Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu (Tüm İller)

Halk Süt Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu (Tüm İller); Ülkemizdeki yoksul ve ihtiyaç sahibi aileler için gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı vb. yardımlarda bulunan belediyeler; muhtaç ailelerin çocuklarının sağlıklı gelişimlerine yardımcı olabilmek adına 2024 yılında süt yardımı yapmaya da devam ediyor.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere ülkemizdeki birçok büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri; yoksul ailelerin çocukları için sağlıklı, temiz ve herhangi bir kimyasal madde içermeyen sütleri ücretsiz bir şekilde dağıtıyor.

Üstelik sütler; ihtiyaç sahibi ailelerin ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Bu yazımızda kısaca halk süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? halk Süt yardımı kimlere verilir? 2024 halk süt yardımı başvuru formu ve halk süt yardımı başvuru şartları vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Belediye Halk Süt Yardımı Nedir?

Ülkemizdeki büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri tarafından belediye sınırlarında ikamet eden, muhtaçlık sınırının altında yaşayan, çocuklarının süt, beslenme vb. temel asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamakta maddi anlamda zorlanan aileler için yapılan ücretsiz süt dağıtımına süt yardımı ismi veriliyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinin yanı sıra Gaziantep Belediyesi de ihtiyaç sahipleri için süt yardımında bulunuyor.

İstanbul, Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri tarafından dağıtılan Halk Sütler; yoksul ailelerin ikametgah adreslerine kadar teslim ediliyor.

Aileler; her bir çocukları için süt yardımı alabiliyorlar.

Süt yardımı dahilinde ailelere her ay için 8 litre süt dağıtılıyor.

Uzun ömürlü olan bu sütler; hiçbir şekilde kimyasal ve zararlı madde içermiyor ve bol miktarda vitamin ve mineralden oluşuyor.

Halk Süt İçin Nereye Başvurulur

Çocukların sağlıklı büyümesi ve süt içme alışkanlığı kazanması için verilen süt yardımı olarak bilinen Halk süt belediyeler tarafından dağıtılmaktadır. Sizlere ücretsiz olarak halk süt yardımı almak istiyorsanız belediyelerin ALO 153 hattını arayabilir yada direk olarak belediyelerin sosyal yardımlaşma birimi ile iletişime geçebilirsiniz.

Belediye Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi anne ya da babalar; belediye binalarına ya da sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine giderek; belediye süt yardımına başvurabiliyorlar.

Süt yardımı almak isteyenlerin mutlaka süt yardımı başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Bu formda başvuru sahibine mesleğine, aylık gider ve gelirlerine, aylık harcamalarına, hanesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, hanesindeki çalışan sayısına dair sorular soruluyor.

Bu sorular ile başvuru sahiplerinin yoksul ve ihtiyaç sahibi olup olmadıkları tespit ediliyor.

Aynı zamanda başvuru sahiplerinin kendilerinden talep edilen belgeleri de başvurdukları belediyelere teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuru şartlarını taşıyan kişilerin başvuruları, başvurdukları belediyeler tarafından onaylanıyor. Ardından kişiler, süt yardımı almaya başlayabiliyorlar.

Halk Süt Başvurusu E-Devlet

E-Devlet halk süt başvuru yapacak kişiler e-devlet belediye sayfası üzerinden talep oluşturabilirler. Ancak e-devlet süt başvuru yapacak kişiler eğer belediyelerin süt dağıma kampanyası yoksa başvuruları kabul edilmez.

Halk süt yardımı almak ve Halk süt başvuru e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak başvuru talebi oluşturabilirsiniz.

Süt Yardımı Yapan Belediyeler 2024

Ülkemizde bir çok belediye ve ilçe belediyesi çocukların süt içme alışkanlığı kazanması ve gelişmesi için süt dağıtımı yapmaktadır. Ücretsiz olarak sütler çocuklu ailelerin evlerine teslim edilmektedir. Süt yardımı yapan bazı belediyeler ise;

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • izmir Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi
 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
 • Aydın Büyükşehir Belediyesi

İBB Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi;Ekim ayından bu yana yoksul aile çocukları için Halk Süt Projesi kapsamında süt yardımında bulunuyor.

Halk Süt yardımı; 0-6 yaş aralığında çocuğu olan aileler için yapılıyor.

Yardım kapsamında ailelere temiz, hijyenik, katkısız ve bol vitaminli Halk Sütler dağıtılıyor.

Yoksul aileler; Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’deki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Merkezi’ne giderek, burada süt yardımı başvuru formu doldurabiliyorlar.

Başvurular, online platformda yani internet üzerinden de yapılabiliyor.

İnternet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

İnternetten İBB süt yardımına başvurmak isteyen ailelerin ise https://cozummerkezi.ibb.istanbul/login/citizen linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, dilerlerse ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, ön başvuru işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar.

BAKINIZ>>>> İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi de tıpkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi yoksul aile çocukları için her ay 8 litre uzun ömürlü ve sağlıklı sütler dağıtıyor.

Başkent Süt yardımına muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm aileler başvurabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin süt yardımı ise 0-10 yaş aralığında çocuğu olan ihtiyaç sahipleri için yapılıyor.

Başkent Süt yardımından geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda onbinlerce ailenin yararlanması planlanıyor.

Vatandaşlar; Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvuru adreslerine giderek, burada başvuru formu doldurup, süt yardımına başvurabiliyorlar.

Başvurular, online platformda da yapılabiliyor.

Mavi Masa üzerinden ön başvuru işlemini gerçekleştirmek isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ise https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1#/  linkine tıklayıp, başvuru formunu detaylı ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

BAKINIZ >>> Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2012 yılında başlatılan ve 2024 yılında hala devam etmekte olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Projesi ile İzmir il sınırlarında ikamet eden yoksul vatandaşların çocukları için süt yardımı yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin süt yardımı ise 1-5 yaş aralığında çocuğu olan aileler için yapılıyor.

İhtiyaç sahibi anne ya da babalar; İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gidip, burada süt yardımı başvuru formu doldurabiliyorlar.

İnternetten ya da e-devlet platformundan ise süt yardımına başvurulamıyor.

BAKINIZ >>> İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvurusu ve Başvuru Formu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ayni ve nakdi sosyal yardımları ile ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan büyükşehir belediyelerinden bir diğeri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı; 2-5 yaş aralığındaki çocuklar için yapılıyor.

10 Haziran tarihinde başlayan Antalya Halk Süt Projesi ile ailelere aylık 8 litre sağlıklı ve uzun ömürlü sütler dağıtılıyor.

Başvurular; Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına gidilerek, yapılabiliyor.

Yoksul vatandaşlar, Antalya Halk Süt Projesi’ne internetten de başvurabiliyorlar.

Online platformda süt yardımına başvurmak isteyenlerin ise https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkine tıklamaları gerekiyor.

BAKINIZ >>> Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuponu isimli yardım projesi kapsamında Bursa’da yaşayan ve maddi anlamda zorluklar yaşayan ailelerin 0-14 yaş aralığındaki çocukları için süt yardımı yapılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi süt yardımına başvurmak isteyen kişiler de sosyal hizmetler merkez ya da müdürlüklerine giderek, burada form doldurabiliyorlar.

Başvurular, online platformda da yapılabiliyor.

Vatandaşlar, online platformda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin diğer sosyal yardımlarına da başvurabiliyorlar.

İnternetten Bursa Büyükşehir Belediyesi süt yardımına başvurmak isteyen vatandaşların https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, bu link üzerinden belediyenin Kart16 isimli sosyal destek kartı yardımına da başvurabiliyorlar.

BAKINIZ >>> Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan süt yardımı dahilinde ihtiyaç sahibi aileler, 0-6 yaş aralığındaki çocukları için ücretsiz süt alabiliyorlar.

Süt yardımı, her ay için 8 litre süt dağıtımı şeklinde yapılıyor.

Vatandaşlar, belediye binasına ya da sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek, burada süt yardımı başvuru formu doldurabiliyorlar.

 BAKINIZ >>>> Aydın Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi süt yardımı dahilinde 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için 45 günde 1 olacak şekilde 12 litre süt dağıtılıyor.

Yoksul aileler, her bir çocukları için süt yardımı alabiliyorlar.

2019 yılında başlatılan Anneye Süt, Bebeğe Can projesi; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde yürütülüyor.

Süt yardımına başvurmak isteyen Gaziantepli ihtiyaç sahiplerinin ise bizzat Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

BAKINIZ >>> Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Belediye Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye süt yardımına ihtiyaç sahibi olan yani gelirsiz ve işsiz tüm aileler başvurabiliyorlar.

Sigortalı bir işte çalışıyor olmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında olan aileler de süt yardımı alabiliyorlar.

Engeli, kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar, gelirsiz ve işsiz dul kadınlar, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları, afetzede vatandaşlar, sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteci ya da sığınmacılar, süt yardımından öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Ancak muhtaçlık sınırının altında aylık kazancı olmalarına rağmen kendisi üzerine ya da hane bireyleri üzerine değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan kişilerin başvuruları kabul edilmiyor.

Aynı zamanda süt yardımı, yalnızca belirli yaş aralığında çocuğu olanlar için yapılıyor.

Örneğin; İBB süt yardımına sadece 0-6 yaş aralığı çocuğu olanlar, başvurabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Projesi’nden ise 1-5 yaş aralığı çocuğu olan anneler, faydalanabiliyorlar.

BENZER KONULAR >>> Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu

Belediye Süt Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Belediyelerin süt yardımından faydalanmak isteyen kişilerin kendilerinden talep edilen belgeleri mutlaka zamanında belediyeye veya diğer başvuru merkezlerine teslim etmeleri gerekiyor.

Süt yardımına başvuran kişilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ve çocuklarına ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Başvuru sahibinin ve hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Yeni doğan bebekler için doğum belgesi ve kimlik kartı
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi

Teslim etmeniz gereken belgeler; sizin ya da aile bireylerinizin sağlık durumlarına ve diğer özel durumlarına göre de değişebiliyor.

Örneğin; eşi vefat etmiş dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini, en az %40 engel oranı mevcut olan ve engeli dolayısıyla çalışamayanların ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldıkları engelli belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için AL0153 Beyaz Masa hattını, ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki belediyeyi, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerini arayabilirsiniz.

Halk Süt Yardımı Başvuru Formu

Gerek internet üzerinden yapılan ön başvurularda gerekse başvuru merkezlerine ya da belediyelere bizzat gidilerek yapılan diğer başvurularda başvuru sahiplerinin süt yardımına başvurabilmeleri için mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuru sahibine mesleğine, aylık kazancına, hanesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi ve çocuk sayısına, aylık giderlerine dair sorular içeriyor.

Belediyeler; başvuru formunu ve teslim edilen tüm belgeleri inceleyip, başvuru sahipleri tarafından paylaşılan bilgilerin ve teslim edilen belgelerin doğruluğunu araştırıyor.

Ardından muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileleri tespit ediyor.

Muhtaç kişilerin çocukları için süt yardımında bulunuyor.

Başvuru sonuçları, başvuru formunda başvuru sahibi tarafından belirtilen telefon numarasına SMS ile gönderildiğinden ve sütler, başvuru sahiplerinin formda belirttikleri ikametgah adreslerine gönderildiğinden başvuru sahiplerinin mutlaka formda doğru ve güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmayı da ihmal etmemeleri gerekiyor.

Süt yardımı alabilmek adına kendilerini muhtaç beyan edenler ve belirli bir süre süt yardımı alanlar, daha sonradan muhtaç olmadıklarının, sigortalı bir iş sahibi olduklarının ya da üzerlerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olduğunun belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm yardımları mutlaka güncel faizleriyle yardım aldıkları belediyeye geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise belediye tarafından mahkemeye veriliyor.

Cezai yaptırıma tabi tutulan kişilerden alınan paralar, gerçek ihtiyaç sahiplerine süt yardımı ya da sosyal yardım şeklinde iletiliyor.

Böylelikle belediyelerin sosyal yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması da sağlanmış oluyor.

Halk Süt Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyelerin süt yardımına başvuranlar, başvuru sonuçlarını öğrenmek istediklerinde başvurdukları sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerini, belediyeyi ya da diğer başvuru adreslerine ait telefon numaralarını arayıp, yetkili kişilerden başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak, ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonuçlarına dair ayrıntılı bilgi alabiliyorlar.

İBB süt yardımı başvuru sonuçları; https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/query linki üzerinden takip edilebiliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin süt yardımına online platformda başvuran Antalyalı ihtiyaç sahipleri ise başvurularının sonuçlarını https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Ba%C5%9Fvuru-Durum-Sorgulama linki üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi süt yardımına başvuran İzmirliler ise https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linki üzerinden süt yardımı başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden ise başvuru sonuçları görüntülenemiyor.

Online platformda Bursa Büyükşehir Belediyesi süt yardımlarına ya da diğer yardımlarına başvuranlar ise başvuru sonuçlarını https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Sorgulama.aspx linki üzerinden takip edebiliyorlar.

Halk Süt Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Çocuğu ya da çocukları için süt yardımı almak isteyenler; belediyelerin süt yardımına dair bilgi almak, ön başvuru işlemlerini gerçekleştirmek ya da mevcut başvuru sonuçlarını öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Ya da başvurdukları belediyeyi, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerini veya diğer başvuru adreslerini arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Belediye Süt Yardımı Her Ay mı Verilecek?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi dışında yazımızda bahsettiğimiz diğer belediyeler; her ay için 8 litre süt yardımında bulunuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise 45 günde 1 sefer her bir çocuk için 12 litre süt dağıtıyor.

Yani her bir çocuk için belediyeler tarafından günlük 1 bardak süt ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Bazen yapılan süt yardımı dağıtımlarında yoğunluk durumuna göre birkaç günlük gecikmeler, olabiliyor.

Bu durumda süt yardımı alanlar, ALO153 Beyaz Masa hattını ya da yardım aldıkları belediyeyi arayıp, sütlerin teslimat tarihlerinin neden geciktiğine dair bilgi alabiliyorlar.

Belediye Süt Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Belediye süt yardımları, her ay için dağıtılıyor. Bazen birkaç günlük gecikmeler olabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi bazı belediyeler ise 15 günde bir 4 litre süt olacak şekilde süt yardımı yapabiliyorlar.

Kesin bir dağıtım tarihi bulunmamakla birlikte dağıtım tarihi, aileye yapılan son süt yardımı tarihine bağlı olarak değişiyor.

Örneğin; Nisan ayının 15’inde süt yardımı alan aileye Mayıs ayının 15 ya da 16’sı gibi tekrar dağıtım yapılıyor.

Belediye Süt Yardımı Ne Kadar?

Belediyeler; ihtiyaç sahibi ailelerin her bir çocukları için her ay 8 litre süt dağıtıyor. 8 litre süt, günlük 1 bardak süte tekabül ediyor. 

Belediye Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye süt yardımı almak isteyen kişilerin başvuru adreslerine gerekli belgelerle birlikte gitmeleri gerekiyor.

Başvurular, başvurulan belediye tarafından değerlendirildikten sonra sonuçlar ortalama bir ay içerisinde başvuru sahiplerine SMS ile bildiriliyor.

Online platformda yapılan başvuruların sonuçları, online platformda açıklanıyor.

Yazımızda bahsettiğimiz belediyeler; düzenli bir şekilde süt yardımı yapmakla birlikte bazı belediyeler ise ihtiyaç sahipleri için düzenli, tek seferli ya da birkaç seferli süt yardımı da yapabiliyor.

Bu noktada başvurulan belediyenin bütçesi, başvuran kişinin muhtaçlık durumu, başvuran kişinin aylık kazancı gibi faktörler belirleyici oluyor.

Belediyeler, gerekli gördükleri durumlarda başvuru sahiplerinin evlerine muhtaç olup olmadıkları ile ilgili bir rapor hazırlamaları için bir inceleme komisyonu da göndermeyi tercih edebiliyorlar.

Bu durumda belediye değerlendirme kurulları; inceleme komisyonu tarafından hazırlanan raporu da değerlendirip, yardım yapacakları aileleri kararlaştırıyorlar.

Süt yardımları; ailelerin muhtaçlıkları sona erene dek devam ediyor.

Muhtaçlığı sona ermelerine rağmen yardım almaya devam edenler; daha sonra durumun belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin de tıpkı belediye yardımlarını suistimal eden kişiler gibi aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyor.

Belediyeler tarafından yapılan süt yardımından yalnızca belirli yaş aralığında bulunan çocuklar, faydalanabiliyorlar.

Çocuklar, başvuru şartı olarak kabul edilen bu yaş aralığını doldurduğunda belediyeler tarafından yapılan yardım da kesiliyor.

Örneğin; İBB’den süt yardımı alan kişiler için yapılan yardım, çocuk ya da çocuklar 6 yaşını doldurup, 7 yaşına girdiklerinde otomatik olarak kesiliyor.

Ailenin muhtaçlığının sona ermesi, örneğin annenin ya da babanın dolgun maaşla sigortalı bir işe girmesi durumunda da yapılan yardım, belediye değerlendirme kurulu tarafından kesiliyor.

halk sür yardımı başvurusu

Halk Süt Adres Değişikliği

Belediye tarafından verilen halk süt başvuru esnasında verdiğiniz adrese belediye yetkilileri tarafından teslim edilmektedir. Adres değişikliği durumunda mutlaka Halk süt adres değişikliği bilgilendirme formunu başvuru yaptığınız birime giderek değiştirmeniz gereklidir. Halk süt adres değişikliği için ayrıca ALO 153 çözüm masasını arayarak destek alabilirsiniz.

Halk Süt Başvuru Şartları

Muhtaç dar gelirli ailelere verilen halk süt yardımından özellikle 3 ile 6 yaş aralığında çocuklu ailelere öncelikli olarak verilmektedir. Çocuklarında süt alamayan ve süt içemeyen çocuklar belediyeden her ay düzenli olarak süt yardımı alabilir.

Belediyeden sosyal yardım kaydı bulunan ve düzenli olarak sosyal yardım alan ailelerin çocukları varsa ayrıca süt yardımı desteği sağlanmaktadır.

BAKINIZ>>> Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kaç Ay Alınır?

Halk Süt Dağıtımı Devam Ediyor Mu?

Halk süt yardımı devam ediyor mu sorusuna cevap vermek gerekirse bir çok il ve ilçe belediyesi süt yardımını devam ettirmektedir. Dağıtımda belli dönemlerde aksama olsa da süt yardımı halen devam etmektedir. Süt yardımı İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Kayseri ve bir çok ilimizde devam etmektedir.

Halk Süt Gelmedi Ne Yapmalıyım

Halk süt gelmedi ne yapmalıyım ve Halk süt neden gelmesi sorusuna cevap vermek gerekirse belli dönemlerde yaşanan bu sorun süt dağıtım ihalesinin gecikmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca korona döneminde dağıtım aksama olduğundan süt dağıtımından gecikmeler yaşandı.

Halk Süt Kaç Yaşına Kadar Verilecek

Belediyeler tarafından verilen süt yardımı sadece çocukların süt içmesini sağlamak için verilmektedir. Halk süt yardımı hanesinde 6 yaşından küçük çocuklara verilmektedir. Halk süt yardımı çocuk 6 yaşını doldurana kadar verilmektedir.

Halk Süt Kaç Tane Veriliyor

Belediyeler tarafından dağıtılan halk süt belediyeler tarafındna ücretsiz olarak verilmektedir. Bazı belediyeler 6 paket halk süt verirken bazı belediyeler ise aylık 2 tane halk süt vermektedir.

Bu yazımızda kısaca süt yardımı nasıl alınır? Süt yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu