Devlet Yardımları

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu 2024; SGK tarafından kısa bir süre önce evlenen ve evlenmeden önce yetim aylığı alan kadınlara tek seferli olarak verilen çeyiz parası ile kadınların evlendiklerinde maddi anlamda daha rahat bir yaşam sürebilmeleri amaç ediniyor.

Yetim kadınların hem çeyiz masraflarını karşılamak hem de evlendiklerinde kendi kişisel ihtiyaçları için harcamak adına başvurabilecekleri çeyiz parası; yalnızca belirli şartları taşıyan kişilere veriliyor.

Vefat eden annesi ya da babası dolayısıyla kendisine SGK tarafından yetim aylığı bağlanan kadınlar, çeyiz parasına başvurabilirken;  düzenli ve sigortalı bir işi olan yani çalışan kadınlar başvuramıyorlar.

Aynı zamanda erkeklerin de çeyiz parasına başvurma şansları bulunmuyor.

Bu yazımızda kısaca çeyiz parası nedir? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Çeyiz Parası Nedir?

Yalnızca vefat eden annesinden veya babasından kendine yetim aylığı bağlanmış olan ve evlendikleri takdirde aldıkları yetim aylığı kesilecek olan kadınlara devlet tarafından tek seferli olarak verilen toplu paraya çeyiz parası ismi veriliyor.

Çeyiz parası ile aldığı yetim aylığı kesilen kadınların evlendiklerinde mağdur olmalarını önlemek hedefleniyor.

Annesinden ya da babasından kendisine yetim aylığı bağlanmamış kadınlar ise çeyiz parası alamıyorlar.

Kadınların evlendikleri takdirde alabilecekleri çeyiz parası miktarı ise vefat eden anne ya da babalarının hangi sigorta koluna mensup olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Çeyiz parası olarak bilinen evlenme ödeneği evlenecekleri için yetim aylığı kesilen kişilere verilen evlilik yardım parasıdır. Devlet tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına maaşlarının 24 katı kadar çeyiz parası ödemesi yapılır. Çeyiz parası yani evlenme ödemeni yetim kız çocuklarına ilk kez evlendiklerinde verilir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parasına başvurmak isteyen kişilerin SGK Hizmet Merkezine veya il ya da ilçe SGK müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

E-devlet üzerinden ya da internette farklı bir platform üzerinden şu an için çeyiz parasına yani evlenme ödeneğine başvurulamıyor.

Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alan kadınlar yani vefat eden annesi ya da babası emekli sandığına tabi olanlar, şayet aylık aldıkları anne ya da babası 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olduysa başvurularını Ankara’da yer alan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na giderek yapabiliyorlar.

Aylık aldığı anne ya da babası 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olanlar ise SGK il ya da ilçe müdürlüklerine ya da SGK Hizmet merkezine başvurabiliyorlar.

Çeyiz Parası Başvurusu E-Devlet

Çeyiz parası başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Çeyiz parası başvurusu için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek başvuruda bulunmanız gereklidir. Çeyiz parası başvuru için ayrıca ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

Çeyiz Parası Başvuru Sorgulama

Çeyiz parasına başvuran kadınlar, başvurularının kurum tarafından kabul edilip edilmediğini başvurdukları kuruma ait olan telefon numarasını arayıp, öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni 7/24 arayabilir ve yetkili kişilerden bilgi edinebilirsiniz.

Çeyiz Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası başvuru şartları ise,

 • Anne yada babadan yetim aylığı olması gerekli
 • Yetim aylığı alma şartı  bulunmaktadır
 • Çeyiz parası sadece ilk evliliğe verilir
 • Çeyiz parası başvurusu için SGK dilekçe vermiş olmanız gerekli
 • Daha önce resmi bir evlilik yapmamış olmak
 • Başvuru öncesi geriye dönük diğer kız kardeşim çeyiz parası başvurusu yapmamış olması
 • Başvuru sadece kız çocukları için geçerlidir
 • Ödeme 1 defa tek seferde ödenir

Çeyiz Parası Formu Nasıl Doldurulur

Çeyiz parası evlilik ödeneği almak isteyen kişilere başvuru esnasında  ‘Evlilik Ödeneği Talep Dilekçesi’ formu doldurmaları istemektedir. Evlilik ödeneği formu dilekçesinde isin, soy isim, kimlik numarası ve iletişi bilgileri talep edilmektedir.

Evlenme ödeneği formu doldururken sizden istenen bilgilerin mutlaka eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

SGK Çeyiz Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Çeyiz parasına başvuran kadınlardan talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Evliliğin gerçekleşmiş olduğunu gösteren nüfus belgesi(bu belge Nüfus Müdürlüğü’nden ya da e-devlet üzerinden alınabiliyor) ya da evlilik cüzdanı
 • Evlenme ödeneği başvuru formu

Kadınlar; yukarıdaki belgelerle birlikte çeyiz parasına başvurabiliyorlar.

Başvurular; evlilik öncesi değil de evlilik sonrası yapılabiliyor.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Evlenme ödeneğine kimlerin başvurabileceğini yani çeyiz parası başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişinin vefat eden annesi ya da babası dolayısıyla kendisine yetim aylığı bağlanmış olması
 • Başvurunun bizzat evlenen kadın tarafından yapılması
 • Başvuru tarihinin kişinin evlendiği tarihten sonra en fazla 5 yıl içerisinde gerçekleşmiş olması
 • Evliliğin ilk evlilik olması
 • Resmi nikah yapılmış olması

Çeyiz parası; ilk evliliğini gerçekleştiren kadınlar için ödeniyor. Yani kişinin ikinci ya da daha sonraki evlilikleri için ödeme yapılmıyor.

SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı üzerinden kendisine yetim aylığı bağlanmış olan tüm kadınlar, ilk evlilikleri için çeyiz parası alabiliyorlar.

Evlilik tarihinin üzerinden 5 yıl geçmesi durumunda ise kişinin çeyiz parasına başvurma hakkı, zaman aşımına uğruyor.

Resmi nikah dışında yani imam nikahı ile evlenen kadınların da çeyiz parasına başvurma hakları bulunmuyor.

Çeyiz Parası Başvurusu Telefon Numarası

Çeyiz parası başvurusuna, başvuru şartlarına ve gerekli belgelere dair bilgi edinmek adına ALO170’i arayabilirsiniz.

2024 Çeyiz Parası Ne Kadar?

İlk evliliğini gerçekleştiren kadınların alabilecekleri çeyiz parası, daha önce de bahsettiğimiz gibi yetim aylığı aldıkları sigorta türüne göre değişiyor.

Yetim aylığını Emekli Sandığı üzerinden alan kişilere son aylıklarının 12 katı kadar ödeme yapılıyor.

Yetim aylığını SSK ya da Bağkur üzerinden alan kadınlar ise son aylıklarının 24 katına kadar çeyiz parası alabiliyorlar.

Örneğin, son aldığı yetim aylığı 5000 TL olan bir kadın, toplamda 120.000bin TL çeyiz parası alabiliyor.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parasının başvuru sahibinin hesabına ne zaman yatırılacağına dair kesin bir tarih bulunmuyor.

Başvurular, SGK tarafından değerlendirildikten sonra başvurusu kabul edilen yani tüm başvuru şartlarını taşıyan kişiler, başvuru formunda bildirdikleri iletişim bilgileri üzerinden bilgilendiriliyorlar.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin evlenme ödeneği başvuru formunda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

SGK tarafından başvuru sahibinin hesabına evlenme ödeneğinin yatırılması, genellikle bir ay sürmekle birlikte başvurulardaki yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Evlendikten Sonra Yetim Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Kız çocuklarına bağlanan yetim maaşı; kız çocuklarının işe girmesi ya da evlenmesi halinde kesiliyor.

Yetim aylığının evlilik nedeniyle kesilmesinden doğabilecek mağduriyeti önlemek adına evlenen kadınlara çeyiz parası veriliyor.

Anneleri ya da babaları üzerinden aldıkları yetim maaşı ise evlendikleri tarihi takip eden bir sonraki aybaşı itibariyle kesiliyor.

Örneğin, 15 Temmuz 2024 tarihinde evlenen kişi, Ağustos ayında yetim aylığı alamıyor.

Boşanma Durumunda Çeyiz Parası Geri Ödenir mi?

Evlenen kadınlara tek seferli ve toplu şekilde ödenen çeyiz parası ile kadınların yetim aylığı kesintileri yüzünden maddi sıkıntıya düşmeleri de önlenmiş oluyor.

Evlilik sonrası kadınlara verilen çeyiz parasının boşanma sonrası geri ödenip ödenmeyeceği de kadınlar tarafından merak ediliyor.

Boşanan kadınların çeyiz parasını geri ödemeleri gerekmiyor.

Boşanan kadınlar, boşandıktan sonra tekrar evlilik öncesi aldıkları yetim aylığına başvurabiliyorlar.

Çeyiz Parası ve Yetim Aylığı Birlikte Alınabilir mi?

Yetim aylığı; annesi ya da babası vefat eden, vefat ettiği ebeveyni SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na bağlı olan kız çocuklarına bağlanıyor.

 Aldığı yetim aylığı evlilik dolayısıyla kesilen kadınlara çeyiz parası veriliyor.

Yani yetim aylığı ve çeyiz parası birlikte alınamıyor.

Çeyiz Parası Almak İçin Kaç Ay Maaş Almak Gerekli

Çeyiz parası ve çeyiz yardımı almak için bir defa olmak üzere aylık gelirin 24 aylık tutarında “evlenme ödeneği” evlenen kişiye ödenir. Çeyiz parası almak için kaç ay maaş almak ödemli değildir.

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir Mi

Çeyiz parası eşi vefat etmiş anne ve kızına ödenmektedir. Yetim kız çocuğu maaşı alan kişi ve dul maaşı alan kızın annesi çeyiz parası annenin maaşından kesilir mi sorusunu sıklıkla araştırmaktadır.

Yetim kız çocuğu evlendiğinde son aldığı maaşın 24 katı kadarını tek seferde peşin olarak alır. Ancak artık evlenen kişi artık yetim maaşı almayacaktır ancak annenin maaşında her hangi bir kesinti olmaz.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı Var Mı

Çeyiz parası almak için her hangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Evlenen yetim kız çocuğu ilk defa evlendiğinde çeyiz yardımı parası almaya hak kazanır.

Çeyiz Parası Başvurduktan Kaç Gün Sonra Alınır

Evlendikten sonra 5 yıl içerisinde çeyiz parası başvurusunda bulunabilirsiniz. Çeyiz parası başvurusu yapıldıktan sonra çeyiz parasını 30 gün içerisinde hesabınıza yatar ve size ödenir.

Çeyiz Parası Resmi Nikahtan Kaç Gün Sonra Alınır?

Çeyiz parası evlendikten sonra geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde verilmektedir. Çeyiz parası resmi nikah kıyıldıktan sonra 2 ay içerisinde ödenmektedir.

Çeyiz Parası Devlete Geri Ödeniyor Mu

Devlet tarafından evlenen yetim kızlara verilen çeyiz parası devlet tarafından verilen evlilik yardım parasıdır. Sadece 1 defaya mahsus olarak maaşınızın 24 katı kadar geri ödemesiz olarak evlenen kız çocuğuna verilir.

çeyiz parası başvurusu

Çeyiz Parası Evlendikten Sonra Alınır Mı

Çeyiz parası evlendikten sonraki 5 yıl içerisinde alınabilir. 5 yılı geçen süre sonunda çeyiz parasını asla geri almanız mümkün değildir. 5 yıllık zaman aşımı süresini asla doldurmadan almanız gereklidir. Çeyiz parası resmi evlilik tarihinden sonraki 5 yıllık süredir.

Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar

Çeyiz parası hangi bankaya yatar sorusuna cevap vermek gerekirse yetim aylığı aldığınız bankanın hesap numarasına yatar. Hangi bankadan yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası bu hesaba otomatik olarak hesaplanıp yatırılacaktır.

Çeyiz Parası Kaç Günde Çıkar

Yetim kız çocuklarına verilen evlilik yardım parası olan çeyiz parası başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 3 ile 4 ay içerisinde ödenmektedir.  Genelde bu süre ortalama olarak 45 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çeyiz Parası Almak İçin Yaş Sınırı

Devlet tarafından yetim kız çocuklarına verilen çeyiz parası diğer adı ile evlenme ödeneği için yaş sınırı bulunmamaktadır. Çeyiz parası almak isteyen yetim kız çocukları her hangi bir yaş sınırına takılmamasına karşın bu devlet yardımı 1 defaya mahsus almaktadırlar.

Çeyiz Parası İkinci Kez Alınır

Çeyiz parası her bir kız çocuğu için 1 defa ödenen evlilik yardımı parasıdır. Çeyiz parası ilk resmi evlilik için ödenmektedir. Banıp tekrar evlendiğinizde asla çeyiz parası alamazsınız.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde yetim aylığı ön başvuruları, e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

SGK tarafından vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına verilen yetim aylığı; kız çocuklarına evlenene ya da sigortalı bir işe girene dek veriliyor.

Erkek çocukları ise 18 yaşlarını doldurana dek yetim aylığı alabiliyorlar.

Üniversite eğitimi gören erkek çocukları ise 25 yaşlarını tamamlayana kadar yetim aylığı alabiliyorlar.

Yani kız çocuklarına pozitif ayrımcılık uygulanıyor.

Yetim aylığına e-devlet üzerinden başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkini tıklayabilirsiniz.

Çeyiz Parası Maaşın Kaç Katı

Çeyiz parası, yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda devlet tarafından bir defaya mahsus olarak verilen nakdi destektir. Çeyiz parası miktarı, hak sahibinin en son aldığı yetim aylığına göre hesaplanır.

Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alan kız çocukları için çeyiz parası miktarı, aylık maaşın 12 katıdır. Örneğin, aylık maaşı 1.000 TL olan bir kız çocuğu evlendiğinde, çeyiz parası olarak 12.000 TL alacaktır.

SSK veya Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kız çocukları için çeyiz parası miktarı, aylık maaşın 24 katıdır. Örneğin, aylık maaşı 1.000 TL olan bir kız çocuğu evlendiğinde, çeyiz parası olarak 24.000 TL alacaktır.

Çeyiz parası almak için başvurular, evlendikten sonra en geç 3 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılmalıdır

Bu yazımızda evlenme ödeneği başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de daha önce çeyiz parası aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu