Güncel Konular

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve Bakiye Yükleme (Kent Kart)

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve İzmirim Kart Bakiye Yükleme 2024; İzmir’de yaşayan ve toplu taşıma araçlarını yaygın olarak kullanan vatandaşlar İzmirim Kart bakiyesine nasıl yükleme yapılacağını merak etmektedir.

İzmirim Kart TL yüklemesi online olarak veya kart dolum bayilerinden yapılabilmektedir. Aşağıdaki yazımında İzmirim Kart bakiye yüklemesi ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

İzmirim Karta TL Yüklemesi Nasıl Yapılır?

“İzmirim Kart TL yüklemesi nasıl yapılır?” sorusunun cevabı İzmir’de yaşayan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. İzmirim Kart’a TL yüklemesi yapmak isteyen vatandaşlar belirlenen özel dolum bayilerinden bakiye yüklemesi yapabilmektedir.

Bayilerden bakiye yüklemesi yapmak isteyen vatandaşlar belirlenen dolum noktalarına bizzat giderek bakiye yüklemelidir. Gitme fırsatı olmayan veya gitmek istemeyen vatandaşlar ise, İzmirim Kart’ına online olarak bakiye yükleyebilmektedir.

Online olarak bakiye yüklemesi yapmak isteyen kişiler https://online.izmirimkart.com.tr/giris#TL_Yukle  linkine tıklayarak kart numarası, güvenlik kodu, ödeme bilgilerini girerek bakiye yüklemesi yapabilmektedir. İnternetten yükleme yapılabilmesi kart kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır.

İzmirim Kart TL yüklemesi yapılırken bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

İzmirim Kart’a online olarak yüklenen bakiyeler bir saat sonra aktif hale gelecektir.

Online olarak yükleme yapıldığında en az 1 TL, en fazla 300 TL bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

İzmirim Kart TL yüklemesi yalnızca 3D Secure özelliği aktif olduğu olan kredi kartları ile işlem yapılmaktadır.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ESHOT

İzmirim Kart bakiye sorgulama ESHOT ile 3 farklı şekilde yapılabilmektedir.

1. ESHOT web sitesi üzerinden

İzmirim Kart web sitesine giriş yaptıktan sonra, “İzmirim Kart Bakiye Sorgulama” sayfasına gidin. Sayfada yer alan “Akıllı Kart Numarası” ve “Güvenlik Kodu” alanlarına kart bilgilerinizi girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın. Kartınızın bakiyesi ekranda görüntülenecektir.

Hemen kart bakiyesini sorgulamak için https://online.izmirimkart.com.tr/giris linke tıklayabilirsiniz.

2. ESHOT mobil uygulaması üzerinden

İzmirim Kart mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra, uygulamaya giriş yapın. Ana ekranda yer alan “Bakiye Sorgulama” butonuna tıklayın. Kartınızın bakiyesi ekranda görüntülenecektir.

3. ESHOT çağrı merkezi üzerinden

İzmirim Kart yada HIM çağrı merkezini arayarak kartınızın bakiyesini öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezinin numarası ALO 153’dur. Çağrı merkezine bağlandıktan sonra, müşteri temsilcisine kart numaranızı vererek bakiye sorgulama talebinizi iletebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiye Öğrenme 2024

“İzmirim Kart”, İzmir’de toplu ulaşım hizmetlerini kullanmak için gereken elektronik bir kart sistemidir. Bakiyenizi öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

Online Bakiye Sorgulama:

  • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesine gidin.
  • İzmirim Kart bölümüne tıklayın.
  • Bu link https://online.izmirimkart.com.tr/giris tıklayınız
  • Bakiye sorgulama ya da benzer bir seçenek bulunacaktır.
  • Kart numaranızı ve gerekli bilgileri girerek bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

Mobil Uygulama:

  • Bazı şehirlerde toplu ulaşım kartları için mobil uygulamalar mevcuttur. İzmir için de böyle bir uygulama olup olmadığını kontrol edebilir ve bakiyenizi bu uygulama üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Dolum Noktaları ve Otomatlar:

  • İzmir’deki dolum noktalarına ya da otomatlarına giderek kartınızı okutabilir ve bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları:

  • İzmir’de bazı toplu taşıma araçlarında, kartınızı okuttuğunuzda kalan bakiyeyi gösteren ekranlar bulunmaktadır. Bu ekranları kullanarak bakiyenizi kontrol edebilirsiniz.

Her zaman için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesini veya müşteri hizmetlerini ziyaret ederek en güncel ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kent Kart Bakiye Yükleme

İzmirim kart bakiye yüklemek için ilk olarak https://online.izmirimkart.com.tr/giris#TL_Yukle linkine tıklamanız ve aşağıdaki adımları takip etmeniz gereklidir.

 • İzmirim kart bakiye dolumu için https://online.izmirimkart.com.tr/giris linkine tıklayın ve üyelik girişi yapınız.
 • İzmirim kart üye girişi sonrası “Kart Ekle” linkine tıklayın İzmirim kartını kaydet dedikten sonra “Talimat Ekle” linkine tıklayın.
 • Kredi kartı yada banka kartını kaydet ve kayıtlı kartını tanımla bankadan gelen sms doğrulama kodunu giriniz.
 • Dilerseniz otomatik ödeme talimatı girerek kartınız bitmeden otomatik olarak yükleme yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kent Kart Online TL Yükleme

İzmirim kart internetten online olarak bakiye yükleme imkanınız bulunmaktadır. Cep telefonunuzdan internetin olduğu her yerden online olarak bakiye yüklemek için https://online.izmirimkart.com.tr/giris linkine tıklayarak hemen bakiye yükleyebilirsiniz.

İzmirim Kart TL Bakiye Yükleme Noktaları

Yaygın dolum ağı ile İzmir il sınırları içerisinde bir çok noktadan ve metro istasyonlarından İzmirin kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz. İzmirin kart dolum merkezlerine ulaşmak için https://www.izmirimkart.com.tr/tr/DolumBayileri linke tıklayarak size en yakın dolum merkezine görebilirsiniz.

İzmirim Kart TL Yükleme Sorunu

Genelde kredi kartı ile yapılan yüklemelerde çok yaşayan sorunlardan biride kredi kartından ödemeyi almasına rağmen bakiyenin kart hesabına yansımamasıdır. İnternetten ve kredi kartınız ile yükleme yaptığınızda ücret kartınıza yansımadığında hemen 0(850) 209 35 35 ve 0(232) 444 40 35 numaralarını arayarak yaşadığınız sorusunu dile getirebilirsiniz.

İzmiri kartınıza internetten kredi kartı ile yükleme yaptığınızda ortalama 1 saat içerisinde bakiye kartınıza yansız. İzmirim kart bakiye yükleme işlem başarısız uyarısı alırsanız mutlaka çağrı merkezini aramalısınız.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme Saatleri

İzmirim kart bakiye yükleme sonrası genelde bakiye kartınıza 1 saat sonra yansımaktadır. Son dakika sürprizi yaşamak istemiyorsanız mutlaka otomatik yükleme talimatı verebilirsiniz. İzmirim kart bakiye yükleme işlemi 7/24 dilediğiniz zaman yükleme yapabilirsiniz. Ancak bakiyenin kartınıza 1 saat sonra yansıyacağını unutmayın.

 • Konak Kart Başvuru Merkezi – Adres: Cumhuriyet Bulvarı No:36/B Zemin Kat Kapani İş Hanı Konak / İZMİR
 • Üçyol Kart Başvuru Merkezi (Metro Betonyol Çıkışı) – Adres: Üçyol Metro İstasyonu Betonyol Çıkışı Bahçelievler Mahallesi, İnönü Caddesi, No:167/1 adresli P/2 Nolu dükkan
 • Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi (Fahrettin Altay Aktarma Merkezi) – Adres: Üçkuyular İstinye Hareket Merkezi Bahçelerarası mah. Deniz Feneri Sk. No:2 Balçova/İzmir
 • Bornova Kart Başvuru Merkezi (Bornova Metro Aktarma) – Adres: Bornova Aktarma Merkezi Kazım Dirik Mahallesi Üniversite Cad.  4A No:2 Bornova/İzmir
 • Bostanlı Kart Başvuru Merkezi (Bostanlı -İzdeniz Aktarma İstasyonu) – Adres: Bostanlı Otobüs Hareket Merkezi Hasan Ali Yücel Bulvarı Bostanlı Mahallesi No:41 Karşıyaka/İzmir

Başvuru Merkezleri Çalışma saatleri Pazartesi-Cuma 08:00-12:00 ve 13:00-17:45

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmirim Kart bakiyesinde ne kadar kaldığı sorusu toplu taşıma kullanan kişiler tarafından merak edilmektedir. İzmirim Kart bakiye sorgulaması online olarak yapılabilmektedir.

İzmirim Kart bakiye sorgulaması yapmak isteyen kişiler https://online.izmirimkart.com.tr/giris#Bakiye_Sorgula linkine tıklayarak “İzmirim Kart Bakiye Sorgulama” seçeneğinden kart numarası girilerek yapılabilmektedir.

Ya da eğer sisteme üyeliğiniz varsa cep telefonu numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Ardından sisteme daha önceden kayıtlı olan kart numarasından bakiye sorgulama yapabilirsiniz.

Bakiye sorgulaması yapmanın diğer yöntemi ise, belirli noktalarda bulunan dolum bayilerinden yapılmaktadır. Dolum bayilerinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar bizzat bayilere giderek sorgulama yapabilmektedir.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Neden Açılmıyor?

İzmirim Kart bakiye sorgulama işleminin açılmamasının birkaç nedeni olabilir.

 • Teknik bir sorun olabilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin altyapısında veya İzmirim Kart uygulamasında bir sorun olabilir. Bu durumda, sorunun giderilmesi için belediyenin teknik ekiplerinin çalışması gerekir.
 • Yüksek trafik olabilir. İzmirim Kart, İzmir’de yaygın olarak kullanılan bir ulaşım kartıdır. Bu nedenle, özellikle yoğun saatlerde bakiye sorgulama işlemi için çok fazla talep gelebilir. Bu durumda, sistemde yoğunluk yaşanabilir ve işlemler yavaşlayabilir veya hata verebilir.
 • Kullanıcı hatası olabilir. Kullanıcının kart numarası veya şifresini yanlış girmesi de bakiye sorgulama işleminin açılmamasına neden olabilir.

Öte yandan, İzmirim Kart bakiye sorgulama işlemini aşağıdaki yöntemlerle de yapabilirsiniz:

 • İzmirim Kart mobil uygulaması: İzmirim Kart mobil uygulaması üzerinden bakiye sorgulama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 • İzmirim Kart kioskları: İzmir’de bulunan İzmirim Kart kioskları üzerinden de bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
 • ESHOT çağrı merkezi: ESHOT çağrı merkezini arayarak bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İzmirim Kart Tükenmez Kart Nedir?

Birçok kişi zaman zaman kartına bakiye yüklemeyi unutmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada yen bir döneme geçmiştir. Bu sayede toplu taşıma kullanan kişiler “Yetersiz Bakiye”  durumu ile karşı karşıya gelmeyecektir.

İlk olarak bunu yapmak isteyen kişilerin sisteme üye olması gerekmektedir. Sisteme üye olup giriş yaptıktan sonra “Kart ekle” menüsüne tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra İzmirim Kart’ınızı sisteme kaydetmelisiniz. Kartı kaydettikten sonra “Talimat ekle” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından kredi kartı bilgilerinizi kaydetmelisiniz.  Bankadan gelen SMS doğrulama kodunu onayladıktan sonra otomatik yükleme talimatınız gerçekleşecektir. İzmirim Kart bakiyeniz bitmeden yükleme yapılacaktır.

İzmirim Kart İnternetten Yüklenebilecek TL Limiti Ne Kadar?

İzmirim Kart’ta maksimum ve minimum ne kadar yükleme yapılacağı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. İzmirim Kart’a internet üzerinden en az 5 TL, en fazla 500 TL bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme Kredi Kartı

İzmirim Kart’a kredi kartıyla bakiye yükleme, İzmirim Kart Online İşlemler Merkezi üzerinden veya İzmirim Kart mobil uygulaması üzerinden yapılabilmektedir.

İzmirim Kart Online İşlemler Merkezi üzerinden bakiye yükleme

 1. İzmirim Kart Online İşlemler Merkezi’ne giriş yapın.
 2. “Kart Ekle” menüsüne tıklayın ve İzmirim Kartınızı sisteme kaydedin.
 3. “TL Yükleme” menüsüne tıklayın.
 4. Yüklemek istediğiniz tutarı ve kredi kartınızın bilgilerini girin.
 5. “Yükle” butonuna tıklayın.

İzmirim Kart mobil uygulaması üzerinden bakiye yükleme

 1. İzmirim Kart mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirin ve açın.
 2. Uygulamaya giriş yapın.
 3. Ana ekranda yer alan “Bakiye Yükle” butonuna tıklayın.
 4. Yüklemek istediğiniz tutarı ve kredi kartınızın bilgilerini girin.
 5. “Yükle” butonuna tıklayın.

Kredi kartıyla İzmirim Kart’a bakiye yükleme için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yükleme yapmak istediğiniz kredi kartınızın 3D Secure özelliğinin açık olması gerekmektedir.
 • Yüklemek istediğiniz tutarın, kredi kartınızın limitini aşmaması gerekmektedir.

İzmirim Kart’a kredi kartıyla bakiye yükleme ücreti

İzmirim Kart’a kredi kartıyla bakiye yükleme ücreti, yüklenen tutarın %2’sidir.

Örnek: 100 TL bakiye yüklemek için 2 TL ücret alınmaktadır.

İzmirim Kart’a kredi kartıyla bakiye yükleme süresi

Kredi kartıyla İzmirim Kart’a yapılan yüklemeler, ödeme işleminden 1 saat sonra kartın kullanımında otomatik olarak aktif hale gelmektedir.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme Hangi Bankadan Yapılır

İzmirim Kart Bakiye Yükleme işlemi tüm banka kartları ve anlaşmalı bankalar üle yükleme yapılmaktadır. Bnakaların kartları ile yükleme yapabildiğiniz gibi Bnakaların uygulamasından ödemeler sayfasından kart numaranızı girerek hemen kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu