Devlet Yardımları

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Başvuru Şartları

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Başvuru Şartları 2024; Devlet genç nüfusu desteklemek amacıyla çocuk sahibi ailelere yardım etmektedir. Çocuk sahibi olan veya olacak ailelere bir destekte SGK sağlamaktadır. SGK tarafından verilen çocuk parası yardımı miktarı yıllara göre artmaktadır. Çocuk parası yardımı bulunan çocuk sayısına göre değişmektedir.

Aşağıdaki yazımızda SGK tarafından çocuklu ailelere verilen yardım parası ile ilgili merak edilen bütün detaylar yer almaktadır.

SGK Çocuk Yardım Parası Nedir?

SGK kapsamında ailelere çocuk yardım parası verilmektedir. Bu paranın verilmesinin amacı çocukların masraflarına katkı sağlamaktır. Çocuk parasından SGK’lı çalışan ve çocuğu olan bireyler faydalanabilmektedir.

Devlet yeni doğum yapan ve çocuğu olan ailelerin ihtiyaçlarına destek olabilmek için verilen yardımdır.

SGK Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Çocuk yardım parasından faydalanmak isteyen vatandaşların SGK İl Müdürlükleri’ne dilekçe ile müraacat etmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak olan vatandaşın ne kadar çocuğu var ise bunu belgelemesi gerekmektedir. Eğer yeni doğan bir çocuk varsa geçici kimlik belgesi çıkarılarak başvuru yapılabilmektedir. Başvurular maalesef internet üzerinden yapılamamaktadır.

SGK Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları Nedir?

SGK tarafından verilen çocuk parası yardımından faydalanmak için bazı şartlar vardır. Başvuru yapacak olan vatandaşların aşağıdaki şartları karşılaması gerekmektedir.

 • C. vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması
 • Eşlerden birinin SGK’sının olması
 • Gerekli evrakların SGK’ya eksiksiz teslim edilmesi
 • Sağlıklı doğum yapanlar

BAKINIZ >>>> Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

SGK Çocuk Yardım Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvuru sorgulamasının nasıl yapacağı vatandaşlar tarafından merak edilen sorulardandır. Başvuru sorgulaması yapmak için üç yöntem bulunmaktadır.

İlk yöntem; başvuru yapan vatandaşın kimlik kartı ile en yakın PTT şubelerine giderek yapılabilmektedir.

İkinci yöntem; PTT’den yapılmaktadır. PTT’den sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar 444 17 88 numaralı hattı arayarak yapılabilmektedir.

Üçüncü yöntem ise; e-Devlet sistemidir. E-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra daha kolay bulmak için arama kutucuğuna “Çocuk Parası Sorgulama” yazmanız gerekmektedir. Bu işlemler yaptıktan sonra başvuru sonucunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BAKINIZ>>>> PTT Çocuk Parası Sorgulama E-Devlet ve PTT Sorgulama

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2024?

SGK tarafından verilen çocuk yardım parası her yıl artmaktadır. Yardım parası çocuk sayısına göre değişmektedir. Çok çocuk sahibi olan ailelere daha fazla ödeme yapılmaktadır. SGK tarafından verilen çocuk yardım parası miktarı aşağıda yer almaktadır.

 • 1-2 çocuklu ailelere 350 TL
 • 3 çocuklu ailelere 450 TL
 • 4 çocuklu ailelere 450 TL
 • 5 ve daha fazla çocuğu olanlara 650 TL verilmektedir.

SGK Çocuk Yardım Parasından Kimler Faydalanamaz?

SGK çocuk parasından bazı bireyler faydalanamamaktadır. Çocuk parası alamayacak olanların listesi aşağıda yer almaktadır.

 • C. vatandaşı olmayanlar
 • SGK’sı olmayanlar
 • Canlı doğum yapmayanlar
 • Eksik evrak ile başvuru yapan vatandaşlar

SGK Çocuk Yardım Parası Nereye Yatar?

SGK tarafından verilen çocuk parası yardımı nakit olarak alınması gereken bir yardımdır. SGK çocuk yardım parası başvuru yapan kişi adına kayıt olan PTT hesabına yatırılmaktadır. Yardım parasından faydalanan vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek çocuk parası yardımı hakkında bilgi sahibi olabilmekte ve yardım parasını kullanabilmektedir.

Çocuk yardım parası başvuru yapılan aydan bir sonraki ayın 25. gününden itibaren başvuru yapan kişinin hesabına yatırılmaktadır.

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

SGK çocuk yardım parası başvuru yapılan aydan itibaren bir sonraki ayın 25. Gününde PTT hesabına yatırılmaktadır. Yatırılacak olan para miktarı kaç çocuk varsa aynı gün hepsi hesaba yatırılmaktadır.

SGK çocuk yardım parası yatmayan vatandaşlar en yakın SGK İl Müdürlüğü’ne giderek dilekçe vermelidir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra neden ödeme yapılmadığı hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

SGK Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir sorusuna cevap vermek gerekirse SGK çocuk yardımı parası SED yardımı olarak veriliyorsa 6 yaşına kadar ödenir. Çocuk parası ne kadar süre ödeneceği hakkında ayrıntılı bilgi için Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? yazımızı okuyabilirsiniz.

SGK Çocuk Yardım Parası 1600 TL Nedir?

Devlet para sıkıntısı çeken vatandaşlar 1250 TL yardım desteği sağlamaktadır. Bu desteğe ek olarak çocuk sahibi aileler 350 TL daha para yardımı verilmiştir. SGK ihtiyaç sahibi ailelere devlet kapsamında 1600 TL çocuk yardımı vermektedir. Bu yardımdan maddi olarak sıkıntı yaşayan 10 yaş altı çocuğa sahip olan aileler faydalanabilmektedir. Yapılan bu yardım ile ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının okul, giyim ve kırtasiye gibi masraflarını karşılayabilecektir.

1600 TL çocuk yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların gelir durumunun asgari ücretin üçte birinden az olması ve muhtardan alınacak muhtaçlık belgesine sahip olması gerekmektedir.

BAKINIZ>>> Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır? E-Devlet Başvuru Ekranı

SGK 1600 TL Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet ve SGK tarafından yapılan çocuk yardımı başvuruları e-Devlet sisteminden yapılabilmektedir. 10 yaşından küçük yaşta çocuğu olan vatandaşlar e-Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçeneğine giriş yaparak başvuru yapabilmektedir.

Başvurular ikamet edilen bölgenin SGK İl Müdürlükleri’ne bizzat gidilerek yapılabilmektedir.

SGK Çocuk Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

SGK çocuk yardımı, sigortalının 18 yaşını doldurmamış çocuklarına ödenir. Ancak, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ya da işletmelerde mesleki eğitim gören çocuklar için bu yaş sınırı 20’dir. Yükseköğrenime devam eden çocuklar için ise bu yaş sınırı 25’tir.

Ancak, evlenen, kendi adına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışan çocuklar (öğrenim görmekte iken tatil devresinde çalışanlar ile staj veya mesleki eğitim görenler hariç) için çocuk yardımı ödenmez.

Ayrıca, çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilen 25 yaşını bitirmiş kız çocukları için de çocuk yardımı ödenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu