Sosyal Yardım Haberleri

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu; Devlet tarafından ihtiyaçlı ailelere PTT Yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır. Dönem içerisinde birçok kişi işsiz kalmasından dolayı gelir getirmekte zorluk çekmektedir. Bu durum karşısında vatandaşlar zorluk çekerek ihtiyaçlarını alamamaktadır.

İhtiyaçlı kişilere yardım ve toplumun refah seviyesini artırmak adına yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır. Yapılan yardımlar dönemsel olarak değiştirilerek ve miktarları artırılarak yardımlar çoğaltılmaktadır. Konumuzda PTT yardım parası dağıtımı detaylı bir şekilde anlatımı sağlanmıştır.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu

Çocuğu okula giden ailelere yardım başvurusu E-devlet sisteminden yapılan yardım başvurusudur. Herhangi bir yere gitmeden yardım başvurusunu sağlayabilirler. E-devlet hesabınız yoksa online bankacılık sisteminden yararlanarak PTT şubesine giderek şubeden yeni şifre alabilirsiniz.

Online bankacılık sistemine girdiğinizde her bankanın E-devlet giriş sekmesi bulunmaktadır. Bu alan üzerinden giriş yaparak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. PTT gişelerinden şifre talebi ederek yeni şifrenizi alıp giriş yapabilirsiniz. Şifreyi yeni aldığınızda sizden tekrardan şifre oluşturmanızı isteyecektir. Yeni şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine giderek başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Ekonomik ön başvuru formuna giriş yaparak sizden bilgiler isteyecektir. Başvuran kişiye ait bilgileri girerek tamamen doldurmanız gerekmektedir. İstenen bilgiler olarak Çocuğu okula giden ailelere yardım başvurusu yapacak kişinin kimlik bilgileri, hane bilgileri, gelir bilgisi, çocuk sayısı gibi sorular yer almaktadır. Son olarak başvuru metni kısmında bu başvuruyu ne amaçlı yaptığınız yazmaktadır. Bu alana “2335 TL yardım dağıtımından faydalanmak istiyorum” isteğini yazarak başvurunuzu yollayabilirsiniz.

Başvuru metni içerisinde durumunuzu anlatabilirsiniz. Başvuru formu içerisinde verdiğiniz bilgilerin güncel olarak yer edinmesi gerekmektedir. Aksi taktirde verilen yanlış bilgiler yardım başvurusunun iptal olmasını sağlayacaktır.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu Formu

Çocuğu okula giden ailelere yardım başvuru formu içerisinde başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler olarak adres bilgileri, iletişim bilgileri, hane gelir bilgisi, ailedeki çocuk sayısı, başvuru metni gibi alanlar yer almaktadır.

Yer alan bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Başvuru metni içerisinde ne amaçla başvuru yaptığınızı yazarak sisteme iletmeniz gerekmektedir. Durumunuzu açıkça belirterek başvuru yolladığınızda sosyal hizmetler tarafından inceleme yapılarak başvuru sonucu sistemde belirli zaman sonra gözükecektir.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu Sorgulama

Çocuğu okula giden ailelere yardım başvurusu yaptığınız zaman yaklaşık olarak inceleme süresi 15-30 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yardım başvurusu sorgulama işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru başvuru yaptığınız sayfasından görebilirsiniz. Sayfaya E-devlet hesabınızla giriş yaptığınız zaman ilk olarak yapmış olduğunuz başvuru durumunu gösterecektir.

Başvuru durumu “İnceleme Altında” yazıyorsa sonuç belirlenmemiş demektir. İlerleyen dönemlerde tekrardan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yardım başvurusu olumlu sonuçlandığında yardım başvurusu yaparken yazdığınız iletişim bilgilerinden sizlere SMS veya telefondan ulaşım sağlanacaktır.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu E-Devlet

Çocuğu okula giden ailelere yardım E-devlet işlemleri Sosyal Ekonomik Destek Ön Başvuru sayfasından yapılmaktadır. Sayfaya ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden E-devlet hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra gelen ekranda yardım başvurusuyla ilgili olarak sözleşmeleri kabul edin. Sizi başvuru formuna yönlendirecektir. Başvuru formu içerisinde yardım başvurusundan yararlanacak kişinin bilgilerini girmenizi isteyecektir. Yardım başvurusu formu içerisinde iletişim bilgileri, adres bilgileri, hane gelir bilgisi, ailedeki çocuk sayısı gibi bilgiler yer almaktadır.

Yardım başvurusu ihtiyaçlı aileler seçildiğinden dolayı oluşan gelire göre seçimler sağlanmaktadır. Bilgilerin güncel olarak sistemde kalması gerekmektedir. Verilen yanlış bilgiler yardım başvurusunun iptal olmasını ve yardım parasının yatırılmamasına neden olacaktır. Yardım başvurusu formunu tamamen doldurduktan sonra onaylayıp yollandıktan sonra inceleme altına alınacaktır. Dönemler içerisinde kontrol ederek başvuru durumunu tekrardan Sosyal Ekonomik Destek Ön Başvuru sayfasına giderek görüntüleyebilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Deste Yardım Kimlere Verilir?

Çocuğu okula giden ailelere yardım parası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılması sağlanmaktadır. Ailenin hane gelirine göre tespitler yapılarak yardım dağıtılmaktadır. Bu sisteme göre;

 • Gelir durumu olmayan kişilere,
 • Aile içerisindeki fazla çocuk sayısı olup geliri düşük olan kişilere,
 • Yaşlı birey bakan kişilere,
 • Sigortalı olarak çalışmayan kişilere,
 • Sakatlık, yatalak durumda olup hiçbir yardımdan faydalanmayan kişilere 2335 TL yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çocuğu okula giden ailelere yardım başvurusu için herhangi belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Yardım başvurusu için E-devlet hesabı olması gerekmektedir. E-devlet başvurusu üzerinden yardımdan faydalanacak kişinin adres, iletişim, gelir bilgileri, çocuk sayısı gibi bilgilerin girilmesi istenmektedir.

Eğer başkası adına başvuru sağlıyorsanız ilgili alan bulunarak bilgileri ona göre girilmesini sağlamanız gerekmektedir. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu araştırma altına alınarak yardım başvurusundan faydalanabilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere TL Yardım Başvuru Şartları

Çocuğu okula giden ailelere yardım başvurusu için gerekli şartlar maddi durumda sıkıntı yaşayan kişilere verilmektedir. Asgari belirlenen tutardan az tutarda yaşayan kişiler refah seviyesi düşük olarak hayatını devam ettirmesi zordur. Bu tür durumlara karşı yardım parası dağıtılarak ailenin refahı yükseltmeye çalışmaktadır. Bu verilere göre aşağıda yer alan grupta yer alıyorsanız PTT yardım dağıtımından faydalanabilirsiniz. Kabul olan gruplar;

 • C Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Asgari yaşam altında yaşayan kişiler
 • Sigortalı olmayan kişiler
 • Aile içerisinde engelli birey bulunduran kişiler
 • Düzenli gelire sahip olmayan kişiler
 • Aile içerisinde çocuk sayısına göre gelirin az olması
 • Yaşlı birey ve bakıma muhtaç bireyin bakan kişiler
 • Dul ve çalışma hayatı olmayan kişilere
 • Gazi veya şehit yakını olan bireylere yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Nasıl Alınır?

Çocuğu okula giden ailelere yardım parası alımı için E-devlet Sosyal Ekonomik Destek Ön Başvuru formu istenen bilgilere doldurulması gerekir. Başvuru yapımı sonrasında inceleme sonrasında olumlu yanıt geldiğinde yardım parasının ödeme günü beklenmektedir.

Ödeme yapıldığında dair sizlere iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır. Ödeme yatması için sizin adınıza PTT hesabı oluşturulması sağlanacaktır. PTT yardım parası yatırıldığında şubeye giderek yardım parasını çekebilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Nereye Yatar?

Çocuğu okula giden ailelere yardım parası PTT hesaplarına yatırılması sağlanmaktadır. Yardım ödemesi kabul edildiğinde sizlere özel hesap açılarak ödeme günü geldiğinde yardım parasını çekebilirsiniz. Yardım parası çekmek için PTT şubelerine giderek T.C Kimlik kartınızla giderek paranızı çekebilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Çocuğu okula giden ailelere yardım dönemsel olarak dağıtımı sağlanmaktadır. Genellikle yardım parası ödemleri 12 ay boyunca yatırımı sağlanmaktadır. Ancak dönemine göre değişiklik olduğundan dolayı ödeme zamanları değişim yaşayabilmektedir. Yardım başvurusu yaptığınızda ne kadar zamana kadar ödeneceği detaylı bilgiyi görebilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Nereden Alınır?

PTT Yardımı E-devlet sisteminden başvuru yaptıktan sonra yardımın kabul edilmesiyle PTT şubelerinden adınıza oluşturulan hesaptan alabilirsiniz. Yardım parası yatırıldığında sizlere iletişim bilgilerinden haber verilerek haberdar edilecektir.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Yardım Ne Zaman Yatacak?

Çocuğu okula giden ailelere yardım parası devletin yardım parası ödeme günlerinde yatırımı sağlanmaktadır. Genellikle yardım parası yatırımı her ayın ilk haftası veya üçüncü haftasında yatırımı sağlanmaktadır. Dönemler içerisinde yardım parası yatırımları değişiklik gösterebilmektedir. Yardım parası ilk kez aldıktan sonra banka karttı çıkarması sağlanarak yatırılıp yatırılmadığını ATM’den veya online bankacılık sisteminden direk olarak görebilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Destek Başvurusu E-Devletten Nasıl Yapılır?

Çocuğu okula giden ailelere yardım E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine giriş sağlanarak yapılmaktadır. E-devlet hesabınızla giriş sağladıktan sonra girdiğiniz linkte yardım başvuru formu açılacaktır.

Yardım başvuru formu açılırken sizlerden sözleşmeyi kabul etmenizi isteyecektir. Bu aşamayı geçtikten sonra yardım başvurusuyla ilgili sizlerden bilgiler alınacaktır. Yardım başvurusunu kimin adınıza yapacağınızı, adres bilgileri, iletişim bilgileri, hane gelir bilgisi, çocuk sayısı bilgileri ileterek yardım başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Yardım başvurusu yaptıktan sonra sosyal hizmetler tarafına ulaşarak gerekli incelemeler sağlanacaktır. Ortalama olarak PTT yardım başvurusu sonuçlanma süresi 15-30 gün arasında değişlik göstermektedir.

Verilen link üzerinden Sosyal Ekonomik destek başvurusu sayfasından yapmış olduğunuz başvurunun sonuç ve detayları yer alacaktır. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde yardım parası ödeme günlerinde yatırıldığında adınıza hesap oluşturulup PTT şubesinden çekim sağlayabilirsiniz.

4 Yorum

 1. slm benim mahti durumum yok iki öğrençimvar benim bir engeli çoçuğum var ben inşahat amelesiyim iş olursa beni calıştırırlar iş olmasa boş kalıyorom oturduğum ev kira 4.200 TL kira veriyom ne olur bize yardımçı olun gerçekte çok zordurumdayimz

 2. Sayın bakanlığımız ikitane okuyan oğlum var biri ilkokul diyeri ortaokul cocuklarım için maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin

 3. MADİ manavi sıkıntısını çekiyoruz okula giden çocuklarım var ihtiyaçlarını karşılamıyorum sizden yarım etmenizi istemekteyim teşekürler

 4. Evim kira kiramı veremiyorum bakmam gereken iki tane çocuğum var okula giden onların masraflarını karşılayamuyorum bizede yardım etmenizi rica ediyorum teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu