Sosyal Yardımlar

Çocuk Yardımı Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk Yardımı Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapmış annelere tek seferli olarak çocuk yardım parası ödeniyor.

Çocuk doğum parasından kendisinin ya da eşinin sigortalı işi olan anneler yararlanabilirken, Bakanlık tarafından çocuklara yönelik olarak yapılan şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarından ise muhtaç aileler yani hanesinde sigortalı çalışan bulunmayan yoksul aileler faydalanabiliyorlar.

Bununla birlikte çocuk yardım paralarının kaç yaşına kadar ödeneceği, annelerin bu yardımlardan düzenli bir şekilde yararlanıp yararlanamayacakları da en çok merak edilen sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir? sorusunu yanıtlamaya ve çocuk yardım parası almak için gerekli şartlara dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelerin desteklenmesi adına yapılan ve tek seferli olan çocuk parası, diğer adıyla doğum yardımı ile yeni doğum yapan annelerin çocuklarına dair ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amaçlanıyor.

Annenin PTT hesabına yatırılan doğum yardım parası ile annelerin çocuklarının mama, bez vb. ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmeleri amaç ediniyor.

Çocuk parası almak isteyen annelerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekiyor.

Çocuk Destek Bileşeni Parası Ne Kadar 2024?

2024 yılı için annelere ilk doğumları için 350, ikinci doğumları için 450, üçüncü doğumları için 650 TL ödeme yapılıyor.

Annenin ikiz ya da üçüz doğurması halinde yani çoğul gebeliklerde ise yapılan yardım miktarı, artış gösteriyor.

İkiz gebeliklerde ilk çocuk için 350, ikinci çocuk için 450 TL yardım parası ödeniyor.

Üçüz gebeliklerde ise ilk çocuk için 350, ikinci çocuk için 450, üçüncü çocuk için 650 TL ödeniyor.

Annenin dört ve üstü sayıda çocuk doğurması halinde ise 4. ve sonraki çocuklar için 650 TL ödeniyor.

Yani annenin dördüz bebek dünyaya getirmesi halinde anneye toplamda 1900 TL çocuk parası ödeniyor.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir 2024?

Çocuk parası yani doğum yardımı, tek seferli olarak ödeniyor. Yani düzenli olarak her ay annenin hesabına yatırılmıyor.

Anneler; 15 Temmuz 2015 yılı itibariyle doğmuş olan çocukları için çocuk parasına başvurabiliyorlar. Bu tarihten önce doğmuş çocuklar için yardıma başvurulamıyor.

Aynı zamanda çocuk parası alabilmek için başvurunun bebeğin doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde yapılması gerekiyor.

Yani çocuk, 5 yaşını doldurduğunda ve 6. yaşından gün aldığında artık anneler, bu yardıma başvuramıyorlar.

Çocuk Yardımı Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir

Doğum yardım tek seferlik yapılan bir ödeme olduğu için çocuk parası dilediğiniz zaman alabilirsiniz. SED yardımı olarak bilinen eğitim yardımı ise çocuk liseyi bitirene kadar verilir. Sür parası ise bir sefer verildiği için bunda yaş sınırlaması yoktur. Şartlı çocuk yardımı ise 0-6 yaş arasındaki çocuklara aylık olarak verilir.

Çocuk Yardımı Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Şartlı çocuk yardımları ise, 0-6 yaş arası çocukların eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimini sağlamak amacıyla verilen yardımlardır. Bu yardımlar, çocukların doğumundan başlayarak en fazla 72 aylık (6 yaş) olana kadar, öncelikli olarak çocuğun annesi olmak üzere, çocuğun babası veya çocukla aynı hanede yaşayan ve çocuğun bakımını üstlenen reşit bir bireye verilir.

Şartlı çocuk yardımları kapsamında verilen yardımlar şunlardır:

 • Şartlı çocuk sağlık yardımı: Bu yardım, çocuğun düzenli sağlık kontrollerini yaptırması koşuluyla, aylık 90 TL olarak verilir.
 • Şartlı çocuk eğitim yardımı: Bu yardım, çocuğun zorunlu ilköğretim ve ortaöğretim öğrenimini tamamlaması koşuluyla, aylık 150 TL olarak verilir.

Şartlı çocuk yardımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Çocuk Parası Kimler Alabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan tüm anneler, çocuk yardım parasına başvurabiliyorlar.

Lakin annelerin birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu şartları kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Annenin ya da babanın TC vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması
 • Doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmesi(ölü doğumlar için çocuk parası alınamıyor)
 • Çocuğun doğumunun Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt edilmiş olması
 • Çocuğun doğum belgesinin ve doğum raporunun alınmış olması
 • Başvurunun doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde gerçekleşmesi
 • Annenin ya da eşinin sigorta primlerinin doğum tarihinden önce en az 120 gün için yatırılmış olması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan şartlı sağlık, şartlı eğitim ve doğum yardımlarından farklı olarak çocuk parası; hanesinde sigortalı çalışan bulunan kişiler için yapılıyor.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parasına doğum yapmış anneler başvurabiliyorlar. Ancak annenin müsait olmaması durumunda baba da başvuru yaparak, çocuk yardım parası alabiliyor.

Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Merkezlerine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabiliyor.

Çocuk parasına başvuracak kişilerin başvuru esnasında kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da diğer kurumlara çocuk parasına başvurmak için giden kişilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Annenin ve bebeğin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hastaneden alınabilen doğum raporu
 • Bebeğe ait doğum belgesi
 • Çocuk parası başvuru dilekçesi

Anneler, yukarıdaki belgelerle birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ailelerin korunması, çocukların eğitime teşvik edilmesi ve eğitime devam edebilmeleri için yapılan şartlı eğitim yardımı; ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için yapılan maddi desteği ifade ediyor.

Çocuk parasından farklı olarak şartlı eğitim yardımı ödemeleri, her ay için düzenli bir şekilde yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımına hanesinde sigortalı çalışan olmayan aileler başvurabiliyorlar.

Yani bu yardımdan sadece muhtaç ve işsiz vatandaşlar faydalanabiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri de annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Ödemeler, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için yapılıyor. Yani yoksul aileler, ilköğretim ya da ortaöğretim gören çocukları için bu yardımı alabiliyorlar.

Öğrenciler, lise eğitimine geçtiklerinde ise ailelere yapılan yardım ödemesi kesiliyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar 2024?

Şartlı eğitim yardımı için yapılan aylık ödemeler; öğrencilerin cinsiyetine, ilköğretim mi yoksa öğretim eğitimi mi gördüklerine göre değişiyor.

Kız çocukları için pozitif ayrımcılık uygulanmakla birlikte ilköğretime giden kız çocuklar için 50, erkek çocuklar için 45; ortaöğretime giden kız çocuklar için 150, erkek çocuklar için 120 TL aylık yardım parası ödeniyor.

Yapılan ödemeler; çocuğun herhangi bir mazeret bildirmeden bir ay içerisinde dörtten fazla sefer okula gitmemesi yani eğitimini aksatması halinde kesiliyor.

İLKÖĞRETİMORTA ÖĞRETİM
ERKEKKIZERKEKKIZ
35 TL40 TL50 TL60 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvurularının da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde sosyal yardımlar yapan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılması gerekiyor.

Anneler, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vakfa giderek ve burada gerekli başvuru formlarını doldurarak, çocukları için şartlı eğitim yardımı alabiliyorlar.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Halk arasında aşı parası olarak da adlandırılan Şartlı Sağlık Yardımı da tıpkı diğer yardımlar gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Yoksul ailelerin çocuklarının aşılarını düzenli olabilmeleri, diğer çocuklara bulaşıcı hastalık bulaştırmalarının önlenmesi ve çocukların sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi adına yapılan aylık yardım ödemesine şartlı sağlık yardımı ismi veriliyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar 2024?

2024 yılı için kız ya da erkek çocuk ayrımı yapılmaksızın her bir çocuk için aylık 90 TL ödeniyor.

Ödemeler, diğer yardımlarda da olduğu gibi annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı başvuruları da tıpkı şartlı eğitim yardımı başvuruları gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabiliyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Şartlı sağlık yardımı ödemeleri, çocuk 6 yaşını doldurana dek yapılıyor.

Yani yeni doğan bebeği için bu yardıma başvuran bir anne, 72 ay boyunca şartlı sağlık yardımı ödemesi alabiliyor.

Annenin çocuğunu düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmemesi, aşılarını zamanında yaptırmaması halinde ise yapılan ödemeler kesiliyor.

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması durumunda da ödemeler, sona eriyor.

Süt Parası Yardımı Nedir?

Tıpkı çocuk yardımı gibi kendisi ya da eşi sigortalı çalışan kadınlara yapılan süt yardımı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Yeni doğum yapan annelerin çocuklarının mama ve bez ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olmak için yapılan süt yardımı, diğer adıyla emzirme ödeneği; annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Kendisi veyahut eşi 4A ya da 4B’li olarak çalışan anneler; bu yardım parasını alabiliyorlar.

Emzirme ödeneği de tıpkı doğum parası gibi doğum tarihi öncesinde en az 120 gün için sigorta primleri ödenmiş kişilerin hesabına yatırılıyor.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Emzirme ödeneği, kişinin çalıştığı kurumun sistemine düşüyor.

Bu yüzden de annelerin süt parası almaları için herhangi bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Yani yardım parası, hesaplarına otomatik bir şekilde çalışılan kurum tarafından yatırılıyor.

SED Yardımı Nedir?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ve muhtaç ailelerin çocukları için yapılan en önemli yardımlardan olan SED yardımı; şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları gibi hanesinde sigortalı çalışan olmayan ailelere yapılan yardıma deniliyor.

Bu yardım, hakkında bakım tedbir kararı alınmış, sosyal hizmet kurumlarında yaşayan ancak maddi yardım aldığı takdirde ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar için yapılabileceği gibi maddi yardım ile desteklenmediği takdirde muhtaç hale düşebilecek çocuklar için de yapılabiliyor.

2024 SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı dahilinde anneye tek seferli yardım yapılabileceği gibi yardımlar düzenli olarak da yapılabiliyor.

Anneye düzenli olarak yardım yapılması halinde her ay için annenin hesabına yardım parası yatırılıyor.

Anneye ne kadar bir yardım ödemesi yapılacağı ise ailenin muhtaçlık durumuna göre değişebiliyor.

Aynı zamanda başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bütçesi de yapılan yardım miktarı ve süresi üzerinde belirleyici oluyor.

SED Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuruların anne tarafından ikametgahının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

SED Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yardımlar, süreli olabileceği gibi tek seferli de olabiliyor.

Süreli yardımlar söz konusu olduğunda anneye sözleşme doğrultusunda bir yıl için ödeme yapılıyor.

Bir yıllık yardım süresi dolduğunda ailenin muhtaçlığının ortadan kalkmaması halinde vakıf; iki yıl daha yardım süresini uzatabiliyor.

İki yıllık süre de dolduğunda süre, tekrar iki yıl için de uzatılabiliyor.

Süt Parası Ne Kadar 2024?

2024 yılı için annelere 520 TL emzirme ödeneği ödeniyor.

Süt Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Emzirme ödeneği de çocuk parası gibi tek seferli bir yardım olduğundan düzenli olarak ödenmiyor.

Annelerin süt parasına doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde başvurmaları gerekiyor.

Bu süre dolduğunda annenin emzirme ödeneği alma hakkı zaman aşımına uğramış oluyor.

Çocuk Parası Neden Kesilir?

Anneye düzenli olarak yapılan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı ya da SED yardımı ödemeleri; belirli hallerde kesilebiliyor.

Çocuk yardım parasının hangi hallerde kesilebileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Hak sahibinin vefat etmesi
 • Ailenin vakfa haber vermeden adres değiştirmesi
 • Şartlı sağlık yardımı alan çocuğun aşılarının düzenli olarak yapılmaması ve sağlık kontrollerine düzenli götürülmemesi
 • Şartlı eğitim yardımı alan çocuğun mazeret bildirmeden ayda en az dört sefer okula gitmemesi

Hak sahibi annenin vefat etmesi halinde baba; duruma dair vakfa bilgi vererek, çocuk parası yardımı almaya devam edebiliyor.

Çocuğun vefatı halinde ise yapılan yardımlar, tamamen kesiliyor.

Ailenin yardım aldığı vakfa haber vermeden başka bir şehre taşınması halinde ise yapılan yardım durduruluyor. Bu durumda ailenin yeni ikametgah adresindeki vakfa gitmesi ve yardımlara tekrar başvurması gerekiyor.

Şehir içi adres değişikliklerinde ise kişinin bağlı olduğu vakıf değişmediğinden kişinin adres değişikliğine dair vakfa bilgi vermesi gerekmiyor.

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkmasına rağmen çocuk yardımlarından birini almaya devam etmesi yani vakfa muhtaçlığının sona erdiğine dair bilgi vermemesi halinde de yapılan yardım kesiliyor. Yani anne, yasal anlamda suç işlemiş oluyor.

Aynı zamanda vakıf tarafından yardım alan anne için cezai yaptırım uygulanıyor.

Yaptırım dâhilinde annenin muhtaçlığının ortadan kalktığı tarih itibariyle aldığı yardımların güncel faiziyle birlikte nakdi karşılıklarını ödemesi gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise vakıf tarafından mahkemeye veriliyor.

Bu yazımızda çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir 2024? ve Çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir 2024 sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de çocuk yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Eşim vefat ettiginden dolayi 3 çocuğumla okuyor ve Evim kira şuan calismiyorum sizden ricam sed yardımı istiyorum.cocuklarim 8cin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu