Sosyal Yardımlar

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama 2024; Muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına ülkemizde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyeler tarafından kömür yardımı yapılıyor.

Kömür yardımından muhtaçlık sınırının altında yaşamını devam ettirmek zorunda olan herkes faydalanabiliyor. Yani işsiz ve muhtaç vatandaşların yanı sıra sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen aylık hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan haneler de faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kömür yardımından kimler yararlanabilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür ve odun yardımı yani yakacak yardımı; muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere veriliyor.

Yani sigortalı işte çalışsalar dahi aylık hane ortalama kazançları, muhtaçlık sınırının altında olan kişiler, yakacak yardımı alabiliyorlar.

İşsizler, muhtaçlar, çalışamayacak halde olan engelliler veya kronik hastalar, gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar, gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar, afetzedeler kısacası muhtaç ya da yoksullar, kömür yardımına başvurabiliyorlar.

Üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olan ihtiyaç sahipleri, işsiz olsalar ya da muhtaçlık sınırının altında yaşasalar dahi kömür yardımı alamıyorlar.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları 2024

Kömür yardımı başvurular şartları nelerdir? ve Kömür yardımı almak için gerekli olan şartlar ise;

 • Hande yaşayan kişinin sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Her hangi bir gelirinin olmaması
 • Adrese dayalı kayıt sisteminde belirtilen adreste oturuyor olması
 • Sosyal yardımı ihtiyaç duyuyor olması gereklidir
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydının bulunması
 • Varsa fakirlik belgesi
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 oranından az olması
 • Başvuruda yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması
 • T.C. Vatandaşı olması

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu, ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Kaymakamlık sosyal yardım birimlerine bizzat yapılmalıdır. Ayrıca, kömür yardımı başvurusunu e-devlet üzerinden de gerçekleştirmek mümkündür.

Kömür yardımı başvuruları, her yıl Kasım ayında açılmaktadır. Başvurular, ihtiyaç sahibi ailelerin tespit edilmesi için yapılan incelemeler sonucunda değerlendirilmektedir. Başvuru sonucu, başvuru sahibine SMS veya e-posta ile bildirilmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, kömür ve odun yardımı yani yakacak yardımı almak adına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere veya dernek ve vakıflara başvurabiliyorlar. Özellikle kaymakamlık kömür yardımı almak isteyen kişiler kimlikleri ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlikleri ile beraber giderek başvuruda bulunabilirler.

Belediye Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkametgahınızın bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine giderek, burada sosyal yardım başvuru formunda yer alan ‘yakacak yardımı’ seçeneğini işaretlemek suretiyle kömür yardımına başvurabiliyorsunuz.

Belediye, yakacak yardımı ön başvurularını e-devlet üzerinden de kabul ediyor.

E-devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine dokunduktan sonra başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçmelisiniz.

Sonraki aşamada başvuru formunu doldurmalı, son olarak sosyal yardım türleri arasından YAKACAK YARDIMI seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; sosyal yardım türleri arasından gıda ve erzak yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı vb. diğer yardımlara da aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

Kömür yardımına dair detaylı bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabileceğiniz gibi başvurmayı düşündüğünüz belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelere gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, giysi yardımı gibi onlarca yardımlar sunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yakacak yardımına ikametgahınızın bulunduğu yerdeki vakfa giderek başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden ya da farklı bir platform üzerinden ise bu yardıma başvuramıyorsunuz. Kömür Yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Kömür yardımına, başvuru için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, muhtaç ve yoksul vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapan dernek ve vakıflara da yakacak yardımı almak için başvurabiliyorlar.

Yardımlar, direk yakacak yardımı şeklinde olabileceği gibi vatandaşlara kömür ve odun alabilmeleri için para yardımı da yapılabiliyor.

Kömür ve odun yardımı almak isteyen kişilerin dernek ve vakfa ait olan iletişim bilgileri üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçmeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahiplerine yakacak yardımı yapan en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İyilik Derneği
 • Beşir Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Çare Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Nef Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden belediye kömür yardımına başvurabiliyorsunuz. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımına için ayrıda e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

E-devlet başvurularınız için yukarıda da sizlerle paylaştığımız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Formu

Kömür yardımı başvuru formunda ihtiyaç sahiplerinin mesleklerine, aylık kazançlarına, giderlerine, gelirlerine dair soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Bu sorular ile kurumlar; acil yakacak yardımı ihtiyacı olan aileleri tespit etmeyi amaçlıyorlar.

Başvuru formunu ve teslim edilen belgeleri değerlendirdikten sonra muhtaç aileleri belirleyerek, kömür yardımı yapmaya başlıyorlar.

Bu yüzden de başkalarının hakkını gasp etmeme ve yardımın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması noktasında tüm başvuru sahiplerinin formda doğru ve gerçekçi bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde kendileri muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterenler ve yardım alanlar, sonradan beyan ettikleri bilgilerin doğru olmadığının başvurdukları kurum tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Ceza olarak, aldıkları kömür yardımının güncel nakdi karşılığını faiziyle geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Cezayı ödememeleri halinde ise yardım yapan kurum tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Böylelikle kurumlar tarafından yapılan sosyal yardımların kötü niyetli kişilerce suistimal edilmesi önlenmiş oluyor.

Kömür yerine doğalgaz kullanan kişiler bu yazıyı Doğalgaz Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu okuyabilirler.

Kömür Yardımı Alanlara Doğalgaz Yardımı Verilir Mi

Kömür yardımı alan bir çok kişi kömür yardımı alana doğalgaz yardımı var mı ve Kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı alabiliriyim sorusunu sormaktadır. Dar gelirli vatandaşlara her sene verilen kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı verilmeye başlandı.

Yılbaşında yapılan yeni düzenleme ile beraber doğalgaz yardımı başvurusu yapan yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunan kişiler dilerlerse kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı alabilecekler.

Isınma yardımı olarak yerilen yakacak yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve e-Devlet aracılığıyla yapıldıktan sonra dilerseniz kömür yerine doğalgaz yardımı almanız mümkün.

Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Kömür yardımına gerekli belgelerle birlikte başvuran ihtiyaç sahipleri, başvurularının kabul edilip edilmediğini de kolaylıkla sorgulayabiliyorlar.

Belediye Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediye yakacak yardımı başvurunuzun son durumunu e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden takip edebiliyorsunuz.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonucunuza dair bilgi alabiliyorsunuz.

Alternatif olarak başvurduğunuz belediyeye gidebilir ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Sorgulama

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını veya başvurduğunuz vakfa ait telefon numarasını arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dair bütün sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden yakacak yardımı sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz bizzat kendiniz başvurduğunuz vakfa giderek, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Kömür Yardımı Sorgulama

Başvurduğunuz dernek ya da vakfa ait internet sitesi üzerinden vakıf telefon numarasını ve iletişim bilgilerini görüntüleyebilir ve iletişim bilgileri üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

kömür yardımı başvurusu e-devlet

Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru sırasında kişiden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • İşsiz kişilerin işsiz olduklarını gösteren belge(SGK’dan alınabiliyor)
 • Hanedeki kişilere ait gelir belgesi(SGK’dan alınabiliyor)

Başvuran kişinin özel durumuna göre de ek belgeler talep edilebiliyor. Örneğin, çalışamayacak durumda olan engellerin 2024 engelli raporu, kronik hastaların ise sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekiyor.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyeler ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; ihtiyaç sahiplerinin teslim ettikleri belgeleri inceledikten sonra muhtaç aileleri tespit ediyorlar.

Önceden vakıf ya da belediye kaydı olanlar yani belediyelerden sosyal yardım alanlar, düzenli olarak yani her kış kömür yardımı alabiliyorlar.

Daha önce belediye ya da vakıf kaydı olmayanlar ve ilk kez bir sosyal yardım alan kişiler; belediyeler veya vakıflar tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyorlar.

Ardından başvurulan kurum; muhtaç olduğuna karar verdiği kişilerin ve ailelerin evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon, kişinin ve ailenin ekonomik durumuna dair ikametgah adreslerinde bir değerlendirme yaptıktan sonra hazırladığı raporu kuruma teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu veya vakıf mütevelli heyeti tarafından incelenen rapor doğrultusunda kömür yardımı alınacak ailelere dair liste hazırlanıyor.

Başvuru sahiplerinin başvurularının sonuçlanması, yaklaşık bir ay kadar sürmekle birlikte yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzayabiliyor.

Kömür Yardımı Alanlara Para Yardımı Var Mı?

Kömür yardımı alanlara para yardımı ve maddi yardım var mı sorusuna cevap vermek gerekirse kömür yardımı maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verildiği için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yakacak yardımı alanlar ayrıca devletten para yardımı alırlar.

Eğer kömür yardımı başvurunuz onaylandıysa para yardımı almak için başvuruda bulunmanız yeterlidir.

2024 Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman?

Vatandaşlar; diledikleri zaman sosyal yardımlara başvurabiliyorlar. Ancak ilk kez yardım alacak kişilerin en geç Temmuz ya da Ağustos aylarında başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Çünkü yardım başvurularının sonuçlanması, yoğunluk halinde kimi zaman bir aydan daha uzun sürebiliyor.

2024 Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Ülkemizde gerek belediyeler gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından dağıtılan kömürler, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlüklerince belirlenen sevkiyat programına göre dağıtılıyor.

Dağıtım kriterleri ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirleniyor.

Taşıma işlemi ise TCC Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından gerçekleştiriliyor.

2024 kömür yardımı kapsamındaki kömürlerin de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Eylül sonuna doğru dağıtılması planlanıyor.

Kömür Yardımı Kaç Torba 2024?

Kömür yardımı kapsamında hanelere dağıtılacak kömürün kaç poşet olacağı, başvurulan kuruma, başvurulan kurum bütçesine, başvuruların yoğunluğuna ve hanedeki kişi sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Kısacası sabit bir miktar bulunmasa bile yapılan yardımlar ile ailelerin kış aylarını rahat bir şekilde atlatmaları amaç ediniyor. Genellikle ailelere en az 30 torba kömür dağıtılıyor.

Bu noktada kaç torba kömür yardımı alabileceğinize dair bilgi edinmek adına başvurduğunuz kuruma danışabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kömür yardımı başvurularının sonuçlanma süresi, başvurunun yapıldığı yere ve başvuruların yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak, başvurular 1-2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır.

Kömür yardımı başvuruları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından değerlendirilmektedir. Başvurular, vakıf bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından incelenmektedir. Komisyon, başvuru sahibinin maddi ve sosyal durumunu değerlendirerek, başvurunun olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırılmasına karar vermektedir.

Başvurular, ortalama 1 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak, başvuru yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde bu süre uzayabilir.

Sigortalılara Kömür Yardımı Var mı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sigortalı çalışan olmalarına rağmen hane halkı kişi başı aylık kazançları asgari ücretin 1/3’üne ya da altında bir rakama denk gelenler, ülkemizde yoksul ve dar gelirli kabul edildikleri yani muhtaçlık sınırının altında yaşadıkları için kömür yardımı alabiliyorlar.

Ancak sigortalı çalışan; üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü ya da araba gibi değerli menkulü olması halinde kömür yardımı alamıyor.

Kömür Yardımı Dilekçe Örneği

Belediye, Vakıf ve  Devletten kömür yardımı ve yakacak yardımı başvurusunda bulunmak için dilekçe doldurmak için aşağıdaki kömür yardımı dilekçe örneğini kullanabilirsiniz.

……………… BELEDİYESİ

SOSYAL HİZMETLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

         ………. İli …………İlçesi ………mahallesi BinaNo:.. Daire No… adresinde ikamet etmekteyim. Eşim ve ben rahatsızlığımızdan dolayı çalışamıyoruz, geçimimizi komşuların yardımıyla sürdürmekteyiz. Kömür yardımından faydalanmak istiyorum

Arz ederim. …/…/….

 

TELEFON:                                                                  AD SOYAD

ADRES:                                                                       İMZA

Kömür Yardımı Hangi Ayda Verilir

Devlet ve Belediye tarafından verilen kömür yardımı kış ayına girmeden önce daha önce başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilerin adreslerine Ağustos ve Eylül ayın gibi teslim edilmektedir.

Kömür yardımı dağıtımı planı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sonbahara girmeden tüm hanelere teslim edilmesi sağlanır.

Kömür Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek

E-Devlet kömür yardım başvurusu sonucu sorguladığınızda Kömür yardımı teslim edilebilir uyarısı ile karşılaşırsanız yakacak yardımı başvurunuzun onayladığını ve en kısa sürede size teslim edileceği anlamına gelmektedir.

Kömür Yardımı Tamamlandı Ne Demek

Kömür yardımı tamamladı ne demek sorusunu e-devlet üzerinden sorgulama sonucu görüyorsanız yardımın dağıtıma çıktığı ve yakacak yardımının size teslim edildiği anlamına gelir. Eğer kömür yardımı tamamlandı uyarısına karşın hale kömür yardımız gelmediyse bir kaç gün içinde size teslim edilecektir.

Kömür Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek

Kömür yardımı, yakacak yardımı ve doğalgaz yardımı başvurusu yaptıktan sonra başvuru sonucu sorguladığınızda Kömür yardımı reddedildi feshedildi uyarısını görürseniz yaptığınız başvurunun onaylanmadığı anlamana gelir. Eksik bilgi yada diğer nedenlerde onaylı başvurunuz reddedildiyse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kömür Yardımı Gelmedi Ne Yapmalıyım

Kömür yardımı başvurusu onaylanan kişilerin başvuruda bulundukları adreslere kömür yardımı teslim edilmektedir. Başvurusu onaylanan ancak kömürü gelmeyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek kömür yardımının kendilerine ulaşmadığını söylemeleri gereklidir.

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür yardımına başvuran ihtiyaç sahiplerinin başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden takip edebileceklerinden daha önce bahsetmiştik.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet şifresi olmayanların ise şifrelerini PTT şubelerinden birinden almaları gerekiyor.

Bu yazımızda 2024 Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Sizler de yakacak yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Kac sefer yardım başvurun yaptım yardım gelmedi 3 tane çocuk var kömür yardımı istiyorum ama yardim almiyorum zor durumdayim kime guvecez artık biz insan deyilmiyiz

  1. Merhaba bazen il ve ilçe de farklılık gösteriyor kömür yardımları mesela elit bir semtte oturuyorsanız ve evinizde baca yoksa kömür yardımı reddedildi feshedildi deniliyor veya gerekli şartları taşımıyorsanız. Bizzat sosyal yardımlaşma kurumuna gidip başvurmanızı tekrardan öneririm

 2. Çok ihtiyacım var kömür için odun yok. Bişey yok kömüre ihtiyacım var lütfen yardımcın olun bize

 3. Komur yardımı istiyorum gündogan mah koca emin sok no 3 bursa yenişehir de oturuyorum

 4. Antalya kepez’de oturuyorum Yeni emek Mahallesi’nde yardım istedim yardımların hep ret geldi ikinci evliliğim kızımın babası yok ikinci evliliğim olduğu için eşim üstüne alamıyor öbür adam da babası olacak şahıs üstüne almıyor çocuğumun kimliği benim üstüme ait benim kızlık soy ismini taşıyor çocuğum için yardım istedim yardımları mevlit geldi soğukta duruyoruz yardımlarınızı bekliyorum

 5. Benimde komüre ihtiyacım var bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yız evim kirada

 6. Eşim calimiyor pandemi yüzünden beş çocuğum var yardım edin bizede dört öğrencim var biri bebek bez mama yi bile zor aliyom

 7. Kaç sefer kömür yardımı yaptım ama vermediler ihtiyacım olmasa yapmam

 8. dursun eşim kronik hastasıyım aslım piskoz şekery tansiyon hastasıyım çalışma gücüm yok kömüre muktacım

 9. Kömür istiyorum ihtiyacım var bir gelirimiz yok yardım edin lütfen

 10. Acil kömür ihtiyacım var, sgk yok İşim yok, iflas ettiğimiz için herşeyi izi kayp ettik, çook mağduruz bunalmdayim

 11. İki çocugum var ben çalısamıyorum eşimde inşaatlarda yövmiyeci olarak çalışıyor onuda haftada 3 gün gidiyor sürekli degil bende 2 çocugum oldugu için çalısamıyorum eşimin aldıgı elektrik suya ta kiraya anca yetiyor Allah rızası için kömür yardımı yapın lçkışın yakacagım olmadığı için çocuklarım hastalanıyor.. Olur yardımcı olun

 12. Eşim inşaattan düştü vefat etti iki cocugum var çalışmıyorum evim kira yardım istiyorum depremden dolayı kombim yandı matdi duumum iyi değil soba kuracam kömür yardımı istiyorum lütfen sesimizi duyun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu