Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
A+
A-

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama 2021; Muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına ülkemizde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyeler tarafından kömür yardımı yapılıyor.

Kömür yardımından muhtaçlık sınırının altında yaşamını devam ettirmek zorunda olan herkes faydalanabiliyor. Yani işsiz ve muhtaç vatandaşların yanı sıra sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen aylık hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan haneler de faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kömür yardımından kimler yararlanabilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, kömür ve odun yardımı yani yakacak yardımı almak adına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere veya dernek ve vakıflara başvurabiliyorlar.

Belediye Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkametgahınızın bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine giderek, burada sosyal yardım başvuru formunda yer alan ‘yakacak yardımı’ seçeneğini işaretlemek suretiyle kömür yardımına başvurabiliyorsunuz.

Belediye, yakacak yardımı ön başvurularını e-devlet üzerinden de kabul ediyor.

E-devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine dokunduktan sonra başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçmelisiniz.

Sonraki aşamada başvuru formunu doldurmalı, son olarak sosyal yardım türleri arasından YAKACAK YARDIMI seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; sosyal yardım türleri arasından gıda ve erzak yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı vb. diğer yardımlara da aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

Kömür yardımına dair detaylı bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabileceğiniz gibi başvurmayı düşündüğünüz belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelere gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, giysi yardımı gibi onlarca yardımlar sunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yakacak yardımına ikametgahınızın bulunduğu yerdeki vakfa giderek başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden ya da farklı bir platform üzerinden ise bu yardıma başvuramıyorsunuz.

Kömür yardımına, başvuru için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, muhtaç ve yoksul vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapan dernek ve vakıflara da yakacak yardımı almak için başvurabiliyorlar.

Yardımlar, direk yakacak yardımı şeklinde olabileceği gibi vatandaşlara kömür ve odun alabilmeleri için para yardımı da yapılabiliyor.

Kömür ve odun yardımı almak isteyen kişilerin dernek ve vakfa ait olan iletişim bilgileri üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçmeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahiplerine yakacak yardımı yapan en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İyilik Derneği
 • Beşir Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Çare Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Nef Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden sadece belediye kömür yardımına başvurabiliyorsunuz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımına ise başvuramıyorsunuz.

E-devlet başvurularınız için yukarıda da sizlerle paylaştığımız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Formu

Kömür yardımı başvuru formunda ihtiyaç sahiplerinin mesleklerine, aylık kazançlarına, giderlerine, gelirlerine dair soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Bu sorular ile kurumlar; acil yakacak yardımı ihtiyacı olan aileleri tespit etmeyi amaçlıyorlar.

Başvuru formunu ve teslim edilen belgeleri değerlendirdikten sonra muhtaç aileleri belirleyerek, kömür yardımı yapmaya başlıyorlar.

Bu yüzden de başkalarının hakkını gasp etmeme ve yardımın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması noktasında tüm başvuru sahiplerinin formda doğru ve gerçekçi bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde kendileri muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterenler ve yardım alanlar, sonradan beyan ettikleri bilgilerin doğru olmadığının başvurdukları kurum tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Ceza olarak, aldıkları kömür yardımının güncel nakdi karşılığını faiziyle geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Cezayı ödememeleri halinde ise yardım yapan kurum tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Böylelikle kurumlar tarafından yapılan sosyal yardımların kötü niyetli kişilerce suistimal edilmesi önlenmiş oluyor.

Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Kömür yardımına gerekli belgelerle birlikte başvuran ihtiyaç sahipleri, başvurularının kabul edilip edilmediğini de kolaylıkla sorgulayabiliyorlar.

Belediye Kömür Yardımı Başvuru Sorgulam

Belediye yakacak yardımı başvurunuzun son durumunu e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden takip edebiliyorsunuz.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonucunuza dair bilgi alabiliyorsunuz.

Alternatif olarak başvurduğunuz belediyeye gidebilir ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Sorgulama

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını veya başvurduğunuz vakfa ait telefon numarasını arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dair bütün sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden yakacak yardımı sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz bizzat kendiniz başvurduğunuz vakfa giderek, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Kömür Yardımı Sorgulama

Başvurduğunuz dernek ya da vakfa ait internet sitesi üzerinden vakıf telefon numarasını ve iletişim bilgilerini görüntüleyebilir ve iletişim bilgileri üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür ve odun yardımı yani yakacak yardımı; muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere veriliyor.

Yani sigortalı işte çalışsalar dahi aylık hane ortalama kazançları, muhtaçlık sınırının altında olan kişiler, yakacak yardımı alabiliyorlar.

İşsizler, muhtaçlar, çalışamayacak halde olan engelliler veya kronik hastalar, gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar, gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar, afetzedeler kısacası muhtaç ya da yoksullar, kömür yardımına başvurabiliyorlar.

Üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olan ihtiyaç sahipleri, işsiz olsalar ya da muhtaçlık sınırının altında yaşasalar dahi kömür yardımı alamıyorlar.

kömür yardımı başvurusu e-devlet

Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru sırasında kişiden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • İşsiz kişilerin işsiz olduklarını gösteren belge(SGK’dan alınabiliyor)
 • Hanedeki kişilere ait gelir belgesi(SGK’dan alınabiliyor)

Başvuran kişinin özel durumuna göre de ek belgeler talep edilebiliyor. Örneğin, çalışamayacak durumda olan engellerin 2022 engelli raporu, kronik hastaların ise sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekiyor.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyeler ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; ihtiyaç sahiplerinin teslim ettikleri belgeleri inceledikten sonra muhtaç aileleri tespit ediyorlar.

Önceden vakıf ya da belediye kaydı olanlar yani belediyelerden sosyal yardım alanlar, düzenli olarak yani her kış kömür yardımı alabiliyorlar.

Daha önce belediye ya da vakıf kaydı olmayanlar ve ilk kez bir sosyal yardım alan kişiler; belediyeler veya vakıflar tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyorlar.

Ardından başvurulan kurum; muhtaç olduğuna karar verdiği kişilerin ve ailelerin evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon, kişinin ve ailenin ekonomik durumuna dair ikametgah adreslerinde bir değerlendirme yaptıktan sonra hazırladığı raporu kuruma teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu veya vakıf mütevelli heyeti tarafından incelenen rapor doğrultusunda kömür yardımı alınacak ailelere dair liste hazırlanıyor.

Başvuru sahiplerinin başvurularının sonuçlanması, yaklaşık bir ay kadar sürmekle birlikte yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzayabiliyor.

2021 Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman?

Vatandaşlar; diledikleri zaman sosyal yardımlara başvurabiliyorlar. Ancak ilk kez yardım alacak kişilerin en geç Temmuz ya da Ağustos aylarında başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Çünkü yardım başvurularının sonuçlanması, yoğunluk halinde kimi zaman bir aydan daha uzun sürebiliyor.

2021 Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Ülkemizde gerek belediyeler gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından dağıtılan kömürler, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlüklerince belirlenen sevkiyat programına göre dağıtılıyor.

Dağıtım kriterleri ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirleniyor.

Taşıma işlemi ise TCC Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından gerçekleştiriliyor.

2021 kömür yardımı kapsamındaki kömürlerin de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Eylül sonuna doğru dağıtılması planlanıyor.

Kömür Yardımı Kaç Torba 2021?

Kömür yardımı kapsamında hanelere dağıtılacak kömürün kaç poşet olacağı, başvurulan kuruma, başvurulan kurum bütçesine, başvuruların yoğunluğuna ve hanedeki kişi sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Kısacası sabit bir miktar bulunmasa bile yapılan yardımlar ile ailelerin kış aylarını rahat bir şekilde atlatmaları amaç ediniyor. Genellikle ailelere en az 30 torba kömür dağıtılıyor.

Bu noktada kaç torba kömür yardımı alabileceğinize dair bilgi edinmek adına başvurduğunuz kuruma danışabilirsiniz.

Sigortalılara Kömür Yardımı Var mı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sigortalı çalışan olmalarına rağmen hane halkı kişi başı aylık kazançları asgari ücretin 1/3’üne ya da altında bir rakama denk gelenler, ülkemizde yoksul ve dar gelirli kabul edildikleri yani muhtaçlık sınırının altında yaşadıkları için kömür yardımı alabiliyorlar.

Ancak sigortalı çalışan; üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü ya da araba gibi değerli menkulü olması halinde kömür yardımı alamıyor.

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür yardımına başvuran ihtiyaç sahiplerinin başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden takip edebileceklerinden daha önce bahsetmiştik.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet şifresi olmayanların ise şifrelerini PTT şubelerinden birinden almaları gerekiyor.

Bu yazımızda 2021 Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Sizler de yakacak yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.