Ramazan Ayı Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı 2024; Ramazan ayı bolluk, bereket, yardımlaşma ve huzur ayıdır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, erzak ve yardım kartına para yüklemesi yapmaktadır. Bu yardımlardan Diyarbakır ili sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi aileler faydalanabilecektir.

Bu yazımızda “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı kimlere verilir?, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusu nasıl yapılır?, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvuru sonucu nasıl öğrenilir?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ramazan yardımı yapmadan önce araştırılması gereken konuların başında belediye tarafından verilen yardımlardan kimlerin faydalanabileceğidir.

Belediye tarafından verilen yardımlardan faydalanma için, Diyarbakır ili sınırlarında ikamet etmek, ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçmek, gazi, şehit eşi olmak, çalışmasına engel bir durumunun olması gerekmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ramazan yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, belediye binasına bizzat giderek yardım başvurusu yapabilir.

Belediye binasına gitme imkanı olmayan vatandaşlar, https://www.diyarbakir.bel.tr/iletisim.html linkine tıklayarak online veya arayarak yardım başvurusunda bulunabilir.

Belediyenin resmi web sitesinden başvuru formunu doldurarak ramazan yardımı başvurusu yapmak isteyenler, https://www.diyarbakir153.com/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra “İstek” seçeneğine tıklamalıdır. Başvuru formunu doldurarak ramazan yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

E-Devlet sisteminden de ramazan yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giril yapmalısınız. Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız en yakın PTT şubesine giderek yeni şifre edinebilirsiniz.

Telefon ile arayarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ramazan yardımı başvurusu yapılabilir. Arayarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ALO 153 hattını aramalıdır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ramazan yardımı başvurusu yapan veya belediye tarafından verilen diğer yardımlara başvuru yapan vatandaşların doldurması gereken formdur.

Başvuru formunda; başvuru yapan vatandaşın iletişim bilgileri, adres bilgileri, gelir durumu, hanede yaşayan kişi sayısı gibi birtakım bilgiler yer almaktadır. Başvuru formunda yazılan bilgilerin doğruluğu belediye ekipleri tarafından incelenir. Formda yer alan bilgilerin yanlış olduğu tespit edilirse, o kişinin yardımdan faydalanması mümkün olmayacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Sorgulama

Diyarbakır Belediyesi ramazan yardımı başvuru sorgulaması farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar belediye binasına bizzat giderek ramazan yardımından faydalanıp faydalanamayacağını öğrenebilir.

Belediyeye gitme imkanı olmayana vatandaşlar online olarak da başvuru sonucunu öğrenebilir. Online başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.diyarbakir153.com/linkine tıklamalıdır.

E-Devlet sisteminden ramazan yardımı başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamlıdır.

ALO 153 hattını arayarak da ramazan yardımı başvuru sonucunuz ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımları ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre başvuru yoğunluğuna göre değişebilir.

BAKINIZ >>> Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda, Erzak ve Para Yardımı Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden ramazan yardımı almak isteyen vatandaşların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Diyarbakır ili sınırlarında ikamet etmesi
 • İhtiyaç sahibi olması
 • Afetzedeler
 • Engelli vatandaşlar
 • Eşinden ayrılan veya eşi vefat etmiş kadınlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden ramazan yardımı almak isteyen vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler;

 • Başvuru formu
 • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
 • Kimlik alı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kiracılar için kira sözleşmesi
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alabilirim?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden ramazan kolisi almak isteyen vatandaşlar belediyeye başvuru yapmalıdır. Belediye ekipleri tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların başvuru formunda yazdığı adreslere ramazan yardımı teslim edilecektir.

Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ramazan ayında sosyal destek kartı alan vatandaşların hesaplarına da para yüklemesi yapmaktadır. Yapılan yükleme her sene değişmektedir.

Ramazan yardımı almak isteyen vatandaşlar ALO 153 ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0412 226 22 98 numaralı iletişim hattını arayarak yardım talebini iletebilir.

BAKINIZ >>> Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği ramazan yardımı, ramazan ayı boyunca dağıtılacaktır. Ramazan yardımı paketleri yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen vatandaşların başvuru formunda belirttiği ikamet adreslerine teslim edilecektir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Var?

Belediye tarafından verilen ramazan kolisinde; un, makarna, sıvı yağ, salça, kırmızı mercimek, not, şeker, kuru fasulye gibi temel gıda ürünleri bulunmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yalnızca ramazan ayında değil, her ay gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından verilen gıda ve erzak yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar belediyeye müracaat etmelidir.

Belediye tarafından verilen gıda ve erzak paketlerinde temel gıda ürünleri bulunmaktadır. Yardım kolileri belirlenen aileleri, başvuru formunda belirttiği adrese teslim edilmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yardım başvurusu yapmak isteyenler, başvuru durumunu sorgulamak isteyenler ve yardımlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar

ALO 153 çağrı merkezini arayarak veya Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait olan 0412 226 22 98 numarasını arayarak yardımlar hakkında bilgi edinebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu