Belediye Yardımları

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; İhtiyaç sahibi ailelere ulaştırdığı yardımlarla dikkat çeken belediyelerden biri olan Diyarbakır Belediyesi sosyal yardımları ile merak edilen isimlerden biridir. Özellikle binlerce aileye dağıttığı gıda kolileri ile pek çok hanede sıcak ve taze yemek pişmesine destek olmasıyla öne çıkan Diyarbakır Belediyesi yardım başvurusu süreci hakkında merak edilenlerle içeriğimizde sizler için detaylandırılmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Tüm belediyeler gibi yardıma muhtaç durumdakilere el uzatan ve kendi sınırlarında ikamet edip zor durumdakilere destek olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi farklı kategorilerde yardımlar ulaştırır. Bu yardımlar kapsamında en yaygın olanı nakit desteği olmakta, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi para yardımı genellikle içerisine nakit yüklenmiş olan ve ATM’lerden para çekme ya da marketten alışveriş yapma imkanı sunan sosyal kart şeklinde olmaktadır.

Para yardımlarının yanı sıra muhtaç durumda olanlar için gıda yardımlarında da bulunan Belediye, her sene binlerce gıda kolisini aileleri adreslerinde ziyaret ederek ulaştırır. Sene içerisinde Ramazan gibi belirli dönemlerde kurulan açık yemek dağıtım alanları ve evlere dağıtılan günlük taze yemekler de bu yardımlara dahil edilir.

Öğrenciler için kırtasiye malzemeleri ile burs desteği sunan Belediye, yaşlılık durumunda evde bakım ve temizlik hizmetleri sunmakta, engelli veya hasta olup maddi yetersizlik içerisinde olan vatandaşlara ise protez gibi medikal ürünler veya ilaç yardımı sağlamaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Muhtaç durumda olduğu belgelerle destekleyen herkes Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine dahil olabilmektedir. Ancak alınacak olan yardımın kategorisine göre kişilerin de ait olduğu yardım grubu değişkenlik gösterir. Öncelikli grup yoksulluk belgesi alan, işsizlik veya gelir düzensizliği nedeniyle maddi olarak geçimini sağlayamayan haneler olurken, aynı zorluklar içerisinde olan yaşlı, engelli, öğrenci gibi gruplara da ilgili yardımlar dağıtılmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişilerin ihtiyaç halinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak için faydalanabileceği fark kanallar söz konusu olmaktadır. Pek çok kişi şahsen ve yerinde form doldurmak için Belediye binasını ziyaret etmekte, bir diğer opsiyon ise dijital sistemlerden faydalanan Belediye’nin web sitesini ziyaret etmektir. https://www.diyarbakir.bel.tr/iletisim.html şeklinde belirtilen linke tıklamanız ve istenen kişisel bilgileri doldurarak formu göndermeniz ön başvuru için yeterli olmaktadır.

,ı belediyenin en önemli uygulamaları arasında yer alır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için direkt olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Belediyenin yardımlarına başvurmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sitesine girip başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru esnasında sizden istenen kişisel bilgileri doğru olarak girmeniz büyük önem taşımaktadır. Yanlış bilgi vermeniz durumunda yardım almanız gecikebilir veya hiç mümkün olmayabilir.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Her belediye için geçerli olduğu üzere Diyarbakır Belediyesi de yardım başvurularını hazırlanan formda yer alan bilgiler doğrultusunda değerlendirmekte, bu nedenle formda yazılan bilgilerin doğru ve güncel olması son derece büyük önem taşımaktadır. Belediye’yi şahsen ziyaret edenlere yetkililer formu bir kağıt halinde temin ederken, dileyenlerin Belediye’nin web sitesinden bu forma dijital ekran üzerinden ulaşması da mümkün olmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sonrasında pek çok vatandaş için sürecin hangi aşamada olduğu önemli bir konu olmakta, başvuru sonucunun kesinleşmesiyle birlikte yetkililer vatandaşlara ulaşmaktadır. Ancak sürecin güncel durumu hakkında bilgi almak isteyenlerin Belediye’nin mail adresinden veya telefon numarasından ulaşması mümkün olmakta, https://www.diyarbakir.bel.tr/iletisim.html linkine tıklayarak yetkililere ulaşmanızı sağlayacak bilgileri görüntülemeniz sağlanmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İhtiyaç halinde talep iletmek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine ilişkin bilgi almak veya yapılan başvurunun güncel durumunu öğrenmek için Büyükşehir Belediyesi’nin çağrı hattı olan Alo 153’ü veya Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0 412 226 22 98 telefon numaralarını aramak mümkündür.

Söz konusu nakit desteği yerine geçen ve alışverişte kullanılan sosyal kartlar olduğunda ise başvuru için 0412 229 48 80 numaralı telefonu aramanız yeterli olmaktadır.

Diyar Masa Yardım Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan ancak belediye gidecek durumu olmayan kişiler Belediyenin yardımlarından yararlanmak için diyar masa yardım başvurusunda bulunabilir. Diyar masa yardım başvurusunda bulunmak için iletişim numaraları ise Alo 153 ve 0412 153 00 00 WhatsApp hattı numarasıdır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Kapı kapı gezerek dağıttığı koliler ile binlerce ailenin yüzünü güldüren Diyarbakır Belediyesi, yeni yardımlarını ulaştırmak üzere muhtaç durumdakilerin kendilerine ulaşmasını beklemektedir. İçeriğinde yalnızca beslenmeye değil, hijyenik yönelik de ürünler bulunan kolileri Vefa Destek Grupları aracılığıyla dağıtan Diyarbakır Belediyesi, maddi durumun yetersizliğinin tespit edilmesi halinde bu koliler aracılığıyla dezavantajlı ailelere desteğini sunmaktadır.

Toplamda 23 kilogram olan içeriğinde kuru fasulye, un, makarna, ay çiçek yağı, şeker, salça, kırmızı mercimek, nohut gibi pek çok kuru gıda bulunan koliler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait telefon hatlarından talep edilebilmekte, 0 412 226 22 98 numaralı telefonu tuşlayanlar için koli gönderimi sağlanabilmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvuru formu belediyenin resmi sitesi üzerinden yada bizzat belediye giderek doldurulmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı veren belediye gıda ayrdımı başvuru formunu dolduran kişilerin bilgilerini inceleyerek gerek görmesi halinde yardımda bulunmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvuru formu doldururken kişiler bilgilerinizi, maddi durumunu ve hane halkı bilgilerini tam ve doğru girmeniz çok önemlidir.

diyarbakır belediyesi gıda yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi süt yardımı yaparak hem çocukların gelişimini desteklemek hem de onların süt içme alışkanlığı kazanmasını sağlamaktadır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi  süt yardımı 0-6 yaş aralığında çocuğu ailelerin başvuruda bulunmaları gereklidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi süt yardımı oluşan olumsuz etkilerden dolayı geçici olarak durdurulmuştur. İlerleyen dönemde tekrar dağıtıma başlanacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yeni doğum yapan annelere destek olmak amacıyla “Hoş Geldin Bebek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, yeni doğan bebeklere ve annelere çeşitli hediyeler verilmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hoş geldin bebek paketi almak için doğumdan sonra 3 ay içerisinde başvuru yapmanız gereklidir. Bebeğin temel malzemelerinni bulunduğu hoş geldin bebek paketi Diyarbakır il sınırları içerisinde yaşayan tüm annelere verilmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, eğitimine devam eden başarılı öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin, aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

 • Diyarbakır ilinde ikamet ediyor olmak veya Diyarbakır ilinde bir üniversitede kayıtlı olmak
 • Aile geliri asgari ücretin altında olmak
 • Herhangi bir kurum veya kuruluştan burs almıyor olmak
 • Lisans veya ön lisans programlarında okuyor olmak
 • Genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5 veya 100 üzerinden en az 60 olmak

Burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden online olarak başvuru formunu doldurabilirler. Başvuru formunda istenen belgeleri eksiksiz olarak yüklemeleri gerekmektedir. Başvuru süresi 15 Kasım tarihinde sona erecektir. Başvurular, belediyenin burs komisyonu tarafından değerlendirilecek ve sonuçlar 30 Kasım tarihinde açıklanacaktır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere, her ay 1000 TL burs ödemesi yapılacaktır. Burs ödemeleri, öğrencilerin belirttikleri banka hesaplarına yatırılacaktır. Burs süresi, öğrencilerin eğitim süresi ile sınırlıdır. Burs alan öğrencilerin, her dönem sonunda not dökümlerini belediyeye ibraz etmeleri ve başarılarını korumaları gerekmektedir. Aksi takdirde burs kesintiye uğrayabilir veya iptal edilebilir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere yönelik bir yardım programı başlattı. Bu program kapsamında, Diyarbakır’da ikamet eden ve eğitimine devam eden öğrencilere, aylık 500 TL burs verilecek. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin, 18-25 yaş arası olması, aile gelirinin asgari ücretin altında olması ve başarı ortalamasının en az 2.5 olması gerekiyor. Başvurular, 15 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden yapılacak. Başvuru sonuçları, 31 Aralık’ta açıklanacak. Bu program, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak ve onlara maddi destek olmak amacıyla hayata geçirdiği bir sosyal sorumluluk projesidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli vatandaşlara bir çok yardımda bulunmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal destek kartı ile dilediğiniz marketten gıda alış verişi yapma imkanı bulunmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım kartı düzenli olarak yardım alan kişilere gıda kolisi ve erzak kolisi vermek yerine bu ailelere teslim edilen sosyal destek kartını kullanabilirler. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi  sosyal destek kartı içerisine yüklenen bakiye ile dilediğiniz marketten harcama yapabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu için Alo 153 ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0 412 226 22 98 telefon numaralarını arayarak başvuruda bulunmanız gereklidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım kartı hakkında detaylı bilgi için Diyarbakır Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Tüm diğer belediyeler gibi ihtiyaç sahiplerine düzenli veya tek seferlik olarak para yardımında bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yoksul olanların, işsizlik, hastalık, engellik veya yaşlılık gibi nedenlerden dolayı asgari standartlarda geçimini sağlayamayanların yardımına koşmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan Diyarbakır Belediyesi para yardımı yalnızca nakit şeklinde değil, alışveriş çeki şeklinde de verilebilmekte, kişilerin yoksulluğunu başvuru sürecinde belgelendirmiş olması halinde bu imkanlardan faydalanması sağlanmaktadır.

Yalnızca düzenli dağıtılan çekler veya kuponlarla değil, tek seferlik ve 1000 TL’lik yardımlarla da anılan Belediye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan kararla birlikte binlerce aileye binlerce lira dağıtmıştır. Diyarbakır Belediyesi para yardımı için bahsedilen kanallardan başvurarak olumlu yanıt alanların parayı PTT şubelerinden ya da diğer kamu bankalarının ATM’lerinden çekmesi mümkündür.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yaptığı yardımları gizli tutmak ve pratikleştirmek adına sosyal kart uygulamasından faydalanmaktadır. Muhtaç durumda olanlar için yıl içinde 5 taksit halinde 1000 TL veren Belediye, şimdiye kadar bu uygulamadan binlerce insanın faydalanmasını sağlamıştır. Vakıfbank ile yapılan anlaşma sayesinde kartlarına yüklenen bakiyeleri istedikleri yerde dilediği zaman kullanabilen vatandaşların, kart başvurusunda bulunmak içinse doğrudan belediyeye ulaşması gerekmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi ve yardım paketi dağıtmaya devam edecektir. Toplamda 17 ilçede 10 bin haneye gıda yardımı yapan belediye maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi ailelerin belediye ve muhtarlıkla tarafından belirlenmesi sonrası belediye yetkilileri tarafından ev adreslerine teslim edilmektedir.

Diyarbakır Belediyesi Ramazan gıda kolisi yardımı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından dağıtılmaktadır. Eğer sizde gıda kolisi ve erzak yardımı almak istiyorsan Alo 153 ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0 412 226 22 98 telefon numaralarını arayarak yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım.

7 Yorum

 1. Sayın başkanım ben çermik Karataş mahle muhtari aziz demir benim mah de 10 hane yardima ihtiyaclari var gide yada para yardimi yapilirsa sevinirim saygilarimla Sayın başkanim

 2. Okul okuyan üniversite öğrencileri için güncel yardımlar yok mu?

 3. Banada bin tele çiksın istiyorum eşi 3 aydır çalışmıyor 5 tane cocuğum var geçinemiyoruz yardimcı olsaniz sevinirim

 4. Sayın başkanım bı küçük bebeğim var ne sigortam var nede yeşil kart hastane masrafi oluyor bez mama alamıyorum lütfen yardım ediniz şimdiden teşekkürler

 5. Bende yeni evliyim kirada oturuyoruz sigortamız yok hiçbır gelirimiz yok 1 ay sonra bebegim olacak, gıda yardımı Başvurusunda bulundum olumsuz sonuçlandı sosyal yardım kartı başvurusunda bulunamıyorum yokmuş sımdı maddi yardım varsa faydalanmak istiyorum

 6. eşim akciger kanseri kimsem çalışmıyor 5tane çoçugum var 3tanesi. öğrenci kiradayım kiram 600 çok mağdurum neyapacagımı bilmiyorum allah rızasï için bana bir yardımdan bulunun evimde erzak kalmamış sizde çok rica ediyorum ben 153 yarıyorum kimse bize dönmüyor eşimin raporları var ben eşimin raporlarını götürdüm büyükşehir belediyesinine gözderdim dedim bakın eşim akcğer kanseridir😥😥

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu