E-Devlet

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu 2024; Engelli vatandaşlar e-devlet engelli kimlik kartı başvurusu ekranı aracılığıyla hızlı ve güvenli bir şekilde başvuru yapabilmektedir. Bu işlem için kendilerinden istenen bilgi ve  belgeleri tamamlamaları yeterlidir. E-devlet sistemi üzerinden rahatça yapacakları bir başvuru sayesinde, engelli kimlik kartlarına ulaşabilirler. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yürütülen bu hizmetten pek çok engelli vatandaş faydalanabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı E-Devlet Üzerinden Alınır Mı

Engelli kimlik kartı almak isteyen bir çok kişi engelli kimlik kartı kartı e-devlet üzerinden alınır mı? ve nasıl alınır sorusunun cevabını araştırmaktadır. Engelli kimlik kartı e-devlet üzerinden almanız mümkün. Engelli bireyler e-devlet üzerinden engelli kmilik kartı başvurusunu yapabilirler.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Engelli kimlik kartı alabilmek için turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yapıp başvuru ekranını açmalısınız. Bu başvuruda e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra başvuru esnasından sizden bazı bilgiler talep edilir. Bu bilgileri verdikten sonra kimlik ve ikamet bilgilerinizi onaylamanız gerekmektedir. Bütün bu işlemlerin ardından başvurunuzu hızlı ve rahat bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Yaptığınız başvuru, engelli kimlik kartını alacağınız kurum olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı içindir. Bu başvuru sayesinde sizden istenen bilgileri vermiş ve bakanlıktan randevunuzu almış olursunuz. Daha sonraki aşamada randevu zamanınızda bakanlığa gidip bizzat başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru için çeşitli evrakları yanınızda bulundurmalısınız.

E-Devlet kimlik kartı başvurusu 2024 için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu linkine tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı

Türkiye’deki engelli vatandaşlar, e-devlet engelli kimlik kartı başvurusu hizmeti ile başvurularının ilk aşamasını tamamlamış olurlar. Bu kart devlet tarafından yalnızca engelli vatandaşlara verilen bir haktır. Bu hak sayesinde engelli bireyler pek çok alanda temsil edilir ve dezavantajlı olmaktan çıkarılması amaçlanır.

E-Devlet engelli kimlik kartı başvurusu yapıp bu karta sahip olan bireyler pek çok imkanlardan ücretsiz ya da indirimli bir şekilde faydalanabiliyorlar. Şehir içi ulaşımda ücretsiz seyahat hakkı, TCDD ücretsiz seyahat olanağı dışında su, internet gibi aboneliklerinde ise indirim hakkı sunulabilmektedir.

Engelli kimlik kartı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızda.

E-Devlet Engelli Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Engelli kimlik kartına başvuran birey, e-devlet başvurusunun ardından bakanlığa gerekli evrakları teslim etmelidir. Bu kişinin devlete yüzde 40 ve üzeri derecede engeli bulunduğunu belgelemesi gerekir. Birey bu belgeyi sağlık kuruluşlarından alabilmektedir. Engelli kartına başvuran kişi 18 yaşın altındaysa, raporunda çocuklar için özel gereksinim değerlendirme yönetmelik hükümlerine dikkat edilmelidir.

E-devlet engelli kimlik kartı başvurusu ardından, adresinize yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gitmelisiniz. Engelli sağlık raporunuzun aslını ya da onaylı bir nüshasını buraya teslim etmeniz gerekir. Bunun dışında götüreceğiniz diğer belgeler ise; kimlik belgesi, kimlik belgesi fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğraftır. Tüm bu belgelerin tesliminin ardından, engelli kimlik kartına başvurunuz tamamlanmış olur.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar

E-Devlet engelli kimlik kartı başvurusu sonrası engelli kimlik kartı 7 iş günü içerisinde size teslim edilir. E-Devlet engelli kimlik kartı PTT aracılığı ile teslim edilmektedir.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

Engelli kimlik kartınızı sorgulamak için ALO 144 numaralı hattı aramanız yeterlidir. ALO 183 numaralı telefonu arayarak da her zaman bilgi alabilirsiniz. E-devlet sisteminde sorgulama ekranına giriş yaparak da kartınızı sorgulamanız mümkündür. Sisteme giriş için gerekli olan e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız, size en yakın PTT şubesinden şifrenizi teslim alabilirsiniz. Aldığınız şifre ile sisteme giriş yapabilir, “Engelli Kimlik Kartı Sorgulama” ekranına geçerek kartınızı sorgulayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli Kartı

Engelli vatandaşlar için çeşitli ayrıcalıklar sunan engelli kimlik kartına başvuru yapmak oldukça kolaydır. E-devlet engelli kimlik kartı başvurusu sekmesi üzerinden bu hizmete kolayca ulaşabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu kimlik kartının birçok avantajı bulunmaktadır. Sosyal ve ekonomik anlamda pek çok alanda ayrıcalıklara sahip olan bu kartı, şartları sağlayan tüm engelli vatandaşlar alabilmektedir.

Kart sahipleri sinema ve tiyatro gibi kültürel aktivitelerde ücretsiz ve indirimli seçeneklere sahip olur. Şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda ayrıcalıklıdırlar. Açık öğretim kaydı ve üniversite harcı gibi eğitim hizmetlerinden ücretsiz ya da indirimli bir şekilde faydalanabilirler. Ücretsiz park yeri ve araç muayenesinde öncelik gibi ekstra haklara da sahip olurlar. Engelli vatandaşlar için çeşitli ayrıcalıklar getiren bu kimlik kartına, başvuru yapıp gerekli koşulları sağlayan her birey sahip olabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

E-devlet engelli kimlik kartı başvurusu ardından ikametgâh adresinize en yakın Aile ve Sosyal Hizmetler müdürlüğüne giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz incelenip olumlu sonuçlandığı takdirde 7 iş günü içerisinde tarafınıza kimlik kartınız ulaştırılır. Engelli kimlik kartı başvurusu yapabileceğiniz tek merci, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı müdürlüklerdir. Bu kurumlara yaptığınız başvuru sonucunda kısa bir süre içerisinde kartınız adresinize ulaştırılır.

E-Devlet üzerinden engelli kimlik kartınaa başvuruda bulunmak için E-Devlet Kimlik Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi Örneği

Engelli kimlik kartı başvurularınızda dilekçe yazmanız gerekmez. Ancak başvuru formu doldurmanız istenir. Bu form müdürlüğe gittiğinizde size matbu olarak verilir. Tabii ki bu başvuru sürecinizi E-Devlet üzerinden de başlatabilirsiniz. E-devlet engelli kimlik kartı başvurusu randevusu ardından gerekli tüm belgeleri tamamlayıp ilgili müdürlüklere gitmelisiniz. Orada size verilen formu da doldurarak tüm evraklarınızı tamamlamış olursunuz.

Engelli Kimlik Kartı Ücretli Mi? E-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu için her hangi bir ücret talep edilmez. Engelli kimlik kartı başvurusu ücretsizdir.

Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? E-Devlet üzerinden yapılan engelli kimlik kartı başvurusu sonrası engelli kimlik kartınız hemen çıkar ve ortalama 7 gün içerisinde size teslim edilir.

Engelli Kimlik Kartı Geçerlilik Süresi Engelli kimlik kartları süreli yada süresiz olarak verilmektedir. Engelli kimlik kartı süreli olarak verildiğinde geçerlilik süresi 1 yıldır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu