Devlet Yardımları

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Kira Yardımı Kimlere Verilir? E-Devlet Kira Yardımı Başvuru Şartları, E-Devlet Kira Yardımı Başvuru Formu detayları yazımızda.

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2024; Dar gelirli yoksul vatandaşlara verilen kira yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır.

Kirasını ödemekte zorlanan her hangi bir geliri olmayan muhtaç ailelerine verilen kira yardımı almak için başvuruda bulunmanız ve gerekli şartları taşıyor olmanız gereklidir. Kaymakamlık kira yardımı olarak verilen bu sosyal yardım için ödemeler ilden ile değişiklik göstermektedir. 900 TL ile 2500 TL arasında verilen kira yardımı nedir? Kira yardımı kimlere verilir? Kira yardımı başvuru şartları detaylı olarak yazımızda.

Kira Yardımı Nedir?

Kira yardımı Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verinle sosyal yardımlardan biridir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının tarafından verilen kira yardımı Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilmektedir. Kaymakamlık hizmet binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları yada e-devlet üzerinden online olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kirasını ödeyemeyen, maddi zorluk çeken ve zor şartlar altında yaşayan kişilere verilen kira yardımı desteği özellikle ailelerin sokakta kalmasını önlemek için verilmektedir.

Özellikle kira yardımı desteği almak isteyen kişilerin mutlaka her hangi bir geliri ve sosyal güvencesinin bulunmaması en önemli şartlardan biridir.

E-Devlet Kira Yardımı Kimler Alabilir?

E-Devlet kira yardımı almak için hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması, her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gereklidir. E-Devlet kira yardımı almak için başvuruda bulunacak kişinin emekli maaşıi dul, maaşı yada sabit bir gelirinin bulunmaması gereklidir.

E-Devlet Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kira yardımı başvurusu yapan herkese verilen yardım türlerinden biri değildir. Kira yardımı başvuru şartlarını mutlaka karşılıyor olmanız gereklidir. Kira yardımı başvuru sonrası detaylı inceleme yapılarak başvurunuz değerlendirilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfı kira yardımı başvuru şartları ise;

 • Her hangi bir yerde sigortasının olmaması gerekli
 • Sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Her hangi bir terden sosyal yardım almıyor olması
 • Gelir testi sonucunda hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması

Başvuru sonrası Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfı yetkileri gerekli inceleme için adresine hane ziyareti gerçekleştirecektir ve size bazı sorular soracaktır. Hane ziyareti ve sorulan sorular için Ulusal Hane Ziyareti Programı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Kira Yardımı Başvurusu Yapılabilir Mi?

E-Devlet üzerinden kira yardımı başvurusu yapılabilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse hem hak sahibi ile aileler hem de ekonomik olarak zorluk çeken ailelere e-devlet kira yardımı başvurusu yapabilirler.

Kirasını ödemekte zorlanan kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen e-devlet kira yardımı başvuru yap işlemini gerçekleştirebilirler.

Evi deprem yada doğal afet sonucu zarar gören hak sahibi ailelere ise kira yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linke tıklayabilirler.

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvurusu kaymakamlıklara, Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına kimliğiniz ile beraber bizzat giderek bu destek için başvuruda bulunabilirsiniz. İnternetten online olarak kira yardımı başvuru e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet kira yardımı başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru formunu doldurabilirseniz.

Kira yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılırken mutlaka başvuru formunun sonunda bulunan açıklama kısmına kira yardımı desteği almak istediğinizi dile getirebilirsiniz.

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara kira yardımı yapan kurumlardan biride Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. Vakıflar Genel Müdürlüğü para yardımı ve kira yardımı desteği için Vakıflar Genel Müdürlüğü Kira Yardımı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Devlet Kira Yardımı Başvuru Formu

E-Devlet kira yardımı başvuru formu doldurmak için e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıkladıktan sonra kullanıcı girişi yaparak açılan sayfada bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklamanız ve sizden istenen kimlik bilgileri, adres, çocuk sayısı, gelir durumu ve diğer bilgileri doğru olarak doldurmanız gereklidir. Başvuru formu sonunda bulunan açıklama kısmına kira yaşadığınızı ve kiranızı ödemediğiniz yazabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet tarafından dar gelirli kişiler verilen kira yardımı almak için bizzat kaymakamlık hizmet binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gidebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz.

Kira yardımı almak için e-devlet üzerinden Sosyal Yardım başvurusu yapmanız gereklidir. E-Devlet üzerinden direk kira yardımı başvurusu yapmak için bölüm bulunmamaktadır.

Kaymakamlık tarafından verilen kira yardımı desteği için Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kira yardımı miktarı il il değişiklik göstermektedir. Yaşadığınız ile göre belirlenen kira yardımı desteği Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirerek ödenmektedir.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya gibi Büyükşehirlerde verilen kira desteği 7000 TL kadar çıkarken bazı illerde ise bu yardım 4000 TL olarak belirlenmiştir.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kira yardımı muhtaçlık sınırı altında yaşayan, her hangi bir geliri olmayan ve kira yaşayan kişilerin toplan gelirinin asgari ücretin 3/1 oranından az geliri olması şarttı bulunmaktadır. Kira yardım almak isteyen kişinin emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması gerekiyor. Ayrıca sigortalı olarak bir yerde çalışan ve maaşını alan kişiye kira yardımı verilmemektedir.

BAKINIZ >> Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Şartları

Kira Yardımı Yapan Kuruluşlar Hangileridir?

Devlet tarafından verilen kira yardımın yanında bir çok vakıf ve dernek kira yardımı yapmaktadır. Kira yardımı veren kuruluşlar ise;

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Kira yardımı yapmak için gönüllü olan kuruluş ya da şahıslar
 • Özel vakıf ve dernekler
 • Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlükleri
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı görev yapan müdürlükler
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Sivil toplum kuruluşları

Kira yardımı yapan vakıflar ve Kira yardımı yapan kurumlar muhtaç ailelere ulaşarak kira yardımı desteği vermektedir.

Kira Yardımı Sorgulama E-Devlet

Kira yardımı başvuru sorgulama e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayarak hem başvuru durumunuzu hem de başvuru sonucunuzu hemen sorgulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu