Ramazan Ayı Yardımları

E-Devlet Ramazan Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

E-Devlet Ramazan Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; Ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlar için özellikle Ramazan ayında yardım yapan pek çok kurum vardır. Bu kurumları belediyeler, Sosyal Yardımlaşma vakıfları ve T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü şeklinde sıralayabiliriz. Bu yardımlar bazen para olarak olabildiği gibi genellikle yardım kolisi şeklinde olmaktadır.

Bu kurumların sağladığı Ramazan yardımları genellikle Ramazan ayından hemen önce yapılır. Yalnız bazı kurumlar kendi yardım planlarına göre bazen Ramazan ayı içerisinde bu yardımları yapmaktadır. Ayrıca bu kurumların şartlarındaki en önemli ortak özellik yardım edilecek kişinin gerçekten belli bir muhtaçlık sınırında olmasıdır. Bunun kontrolü de birtakım belgeler incelenerek yapılır.

Kimler Ramazan Yardımından Yararlanabilir?

Ramazan ayında yapılan yardımlardan gerçekten yardıma muhtaç kişilerin yararlanabilmesi için kurumlar tarafından bazı kısıtlamalar koyulmuştur. Gerekli kriterleri karşılayan aileler için yapılan yardımlar maddi ve gıda yardımı olarak ikiye ayrılır. Birçok belediye bu yardımları genel olarak yardım kolisi şeklinde yapar. Bu yardımlardan yararlanması muhtemel kişilerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • İşsizler
 • İhtiyaç sahibi engelli vatandaşlar ve aileleri
 • Kronik hastalığı nedeniyle çalışmayan kişiler
 • İhtiyaç sahibi asker, şehit ve gazi yakınları
 • Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar
 • Kimsesiz ve geliri olmayan dul kadınlar
 • Kimsesiz ve geliri olmayan yaşlı vatandaşlar

Yukarıda verilen listede yer alan gruptaki vatandaşlar zaten hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları veri tabanında kayırları olan kişilerdir. Buna ek olarak bazı vakıflar ve kuruluşlar ev veya araba sahibi olan vatandaşlara bu yardımları vermemektedir. Bu tamamen verecek kurumun kriterlerine bağlı bir değişkendir.

Ayrıca işi olup da muhtaçlık sınırında yaşayan kişilere de bu yardımlar verilmektedir. Bu muhtaçlık sınırı ise hane içerisindeki kişilerin aylık ortalama kazancının asgari ücretin 3’e bölümüne eşit ya da altında olması halindedir. Bu kişiler de işsiz olmamalarına rağmen Ramazan kolisi yardımı veren kuruluşlara başvurabilirler.

Ramazan Kolisi Yardımına Başvuru Nereden Yapılır?

Ramazan kolisi yardımı almak isteyen vatandaşların ikametgâh adreslerinin olduğu bölgelerdeki kurum şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Fakat bu başvurular kişinin yakını tarafından değil, kendisi tarafından yapılmalıdır. Ayrıca başvuru yapacak kişilerin bağlı oldukları muhtarlıklardan fakirlik belgesi alması süreci kolaylaştıracak, bazı durumlarda da zorunlu olacaktır. Bu tamamen yardım verecek kurum, kuruluş ve belediyenin inisiyatifindedir.

Bunun yansıra e-devlet üzerinden de yardım başvurusu yapmak mümkündür. Bunun için bu linkten yararlanabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Bu sistem içerisine şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandaki soruları doldurup, “Gıda ve Erzak Yardımı” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bundan sonra sistem sizin gelir durumunuzu ve varsa ek durumlarınızı inceleyecektir. Ayrıca gerekli belgeler ile çevrenizdeki belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları ve muhtarlıklara başvuru yapabilirsiniz.

Yapacağınız tüm bu başvurular ortalama olarak 15 gün içerisinde tamamlanacaktır. Fakat özellikle de Ramazan ayından hemen önce yapılan başvurular yoğunluktan dolayı gecikmelere tabii tutulabilir.  Eğer başvurunuz kabul edilirse, verdiğiniz iletişim bilgilerinden size ulaşılacak ve verdiğiniz adrese yardım koliniz getirilecektir.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Ramazan yardımı için ihtiyaç duyacağınız evraklar kurumdan kuruma değişse de genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgâh belgesi
 • Engelli bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporu
 • SGK’dan alınabilen ve kişinin işsiz olduğunu gösteren belge
 • Aile bireylerine dair mal beyanı
 • Aile bireylerine ait gelir belgesi
 • Eşi vefat etmiş ve çocuklarına bakmakla yükümlü dul kadınların eşlerine dair ölüm belgeleri
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi

Verdiğiniz belgeler başvurduğunuz kurumlar tarafından detaylıca incelenecektir. Yanlış bir bilgi vermeniz halinde yardım alma hakkınız iptal edilecektir. Bazı durumlarda başvurular kurum tarafından eve inceleme komisyonu gönderilerek onaylanabiliyor. Söz konusu komisyon ailenin sosyo-ekonomik durumunu analiz ediyor ve incelemeler sonunda hangi ailelere yardım görüleceğinin bir listesini çıkartıyor.

Başvurular sonuçlandıktan sonra başvuru formundaki iletişim bilgilerinden yardım alınacak ailelerle irtibata geçiriliyor ve yardımlar dağıtılmaya başlıyor. Bu nedenle bu yardımlara başvuracak vatandaşların güncel iletişim bilgilerini girmeleri oldukça önemli.

Ramazan Yardım Paketleri İçerisinde Neler Var?

Verilecek olan yardım kolileri 4 kişilik bir ailenin Ramazan ayı içerisindeki ihtiyaçlarına göre hazırlanmaktadır. Bu kolilerin içeriği değişebilmekle beraber genelde: meşrubat, bulgur, kuru fasulye, makarna, mercimek, hazır çorba, nohut, şehriye, peynir, zeytin, salça, reçel, şeker, yağ, un, tuz ve çay gibi ürünlerden oluşur.

E-Devlet Üzerinden Ramazan Yardımı Başvurusu Yapmak

Teknolojideki gelişimle beraber her türlü resmi bilgimiz e-devlete işlenmeye başlamaktadır. Bu nedenle kâğıt üzerinde bir evrak götürmektense e-devlet üzerinden yapılacak bir başvuru çok daha hızlı bir şekilde değerlendirilip sonuca ulaşılabilmektedir. Ayrıca vatandaşlar için de bu daha kolay bir alternatiftir. Ramazan yardımlarının yapılabilmesi için kurulan servis sayesinde Ramazan kolisi yardım talepleri e-devlet üzerinden oluşturulabilmekte. Bunun için bu linke giriş yapmanız gerekiyor:

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

Açılacak olan sayfa üzerindeki formda gerekli bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra belediyenizi ve istediğiniz yardım türünü işaretlemelisiniz. Burada bayram para yardımı seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız. Ramazan yardımı için en az 15 gün öncesinde başvurunuzu tamamlamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü yardımlar genellikle Ramazan Bayramından önce sonuçlanmaktadır. Geç kalmanız halinde hem yardımdan yararlanamayabilir hem de ihtiyaç duyduğunuzdan daha geç alabilirsiniz.

Ramazan Para Yardımı Başvurusu

Bazı vakıflar, valilikler, kaymakamlar ve belediyeler yardımlarını yardım kolisi olarak değil maddi yardım şeklinde yapmayı tercih edebiliyor. Bu sayede yardımı alan kişiler kendi ihtiyaçları doğrultusunda alışverişlerini gerçekleştirme imkanına sahip oluyor. Para olarak Ramazan yardımı almak isteyen vatandaşların kayıtlı oldukları ikametgâhtaki ilgili kurumlara (belediye, sosyal yardım vakfı, valilik ya da kaymakamlık) başvuruda bulunmalıdır. Ayrıca bazı dernek ve vakıflar da kendi şartlarını sağlayan vatandaşlara maddi destekte bulunabiliyor. Bunlar da dernek ve vakıfların web sitesinden takip edilebilir.

Hangi Kurum ve Kuruluşlar Ramazan Yardımı Yapıyor?

Aşağıdaki listede Ramazan yardımı yapan bazı kurum, kuruluş ve belediyeler verilmiştir. Bu kurumların yardım şartları kendi web siteleri üzerinden incelenebilir.

 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)
 • İHH Vakfı
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • Taha Derneği
 • Beşir Derneği
 • Umut Kervanı
 • Deniz Feneri Derneği
 • Merhamet Derneği
 • Yardım Eli Derneği
 • Şefkat Derneği

Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

Ramazan kolisi yardımı almak isteyen kişilerin başvurularında varsa özel durumlarına ait kanıtlayıcı belgeler, aylık gelir bildirisi ve giderlerine ait bilginin yer alması gerekir. Bu soruların cevapları kurumlar tarafından değerlendirildikten sonra ilgili kurumlar muhtaç olan vatandaş ve ailelere ilgili yardımları ulaştırır. Fakat bu başvurularda tamamen doğru bilgilerin verilmesi çok önemlidir.

Yanlış bilgi verilmesi ya da muhtaç olunmadığı halde başvuruda muhtaç gibi gösterilme durumlarında cezai işlem uygulanabilmektedir. Ayrıca bu cezai işlemlerin ödemesinin gecikmesi halinde bu sefer faizle ödeme söz konusu oluyor. Eğer vatandaş bu durumda dahi ödemesini yapmıyorsa kurum yasal işlemleri başlatıyor ve kötü niyetli olan kişilerin için dava açılmış oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden Ramazan için muhtaç vatandaşlara erzak, maddi, yakıt ve erzak yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için vatandaşların kayıtlı ikametgâh adreslerinin olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi gerekmektedir. Bu başvurularda muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi zorunludur. Kuruma gidildiğinde verilen form doldurularak Ramazan dışındaki diğer yardımlara da başvuru yapılabilmektedir.

Dernek ve Vakıf Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Durumu olmayan vatandaşlar Beşir Derneği, Yardım Eli Derneği, İHH Vakfı, Deniz Feneri Derneği, Merhamet Derneği gibi pek çok vakıftan gıda ve maddi yardım talep edebilmektedir. Bu vakıflar kendi kuruluş amaçları ve fonları dahilinde hem erzak yardımında hem maddi yardımda bulunabilirken bazı durumlarda öğrenciler için burs verebilmekte ya da durumu olmayan vatandaşlar için eşya ve giysi yardımında bulunabilmektedir.

Ayrıca engelli ve kronik hastalar için ilaç yardımı olan vakıflar da bulunmaktadır. Bu dernek ve vakıfların tam olarak hangi yardımları yaptıkları ve yardım şartlarını incelemek için yardım almayı düşündüğünüz dernek ve vakıfların kendi web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu

Daha çok doğal afetlerde yaptığı yardımlar ile adını duyuran Kızılay, Ramazan ayıda da ihtiyaç sahibi olan kişilere yardım etmektedir. Yardım edilecek kişiler arasında eski kazazedeler, doğal afetler nedeniyle hali hazırda yardım alan kişiler, ihtiyaç sahibi diğer aileler de bulunmaktadır.

Kızılay’ın genel başkanı olan Kerem Kınık tarafından yapılan bir açıklamaya göre 8 milyon kişi için toplamda 400 milyon liralık yardımda bulunulmuştur. Bu yardımlardan yararlanmak için vatandaşların bulundukları il ya da ilçedeki Kızılay şubesine bizzat giderek başvuruda bulunması gereklidir. Kızılay web sitesi üzerinden başvuru kabul etmemektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Başvurusu

Vatandaşlar Bölge Genel Müdürlüğüne şahsi olarak giderek ya da e-posta göndererek Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Ramazan kolisi yardımlarına başvuru yapabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahibi aileler için genel olarak fakirlik maaşı, erzak yardımı ve giysi yardımında bulunmaktadır. Bazı durumlarda öğrenciler için burs da sağlanmaktadır. Başvuru kriterlerine sahip hemen hemen herkes bu yardımlardan kolaylıkla yararlanabilmektedir.

3 Yorum

 1. Ramazan koliye ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok ekmek almaya param yok gelirim yok karta ihtiyacım var

 2. Ramazan koliye ihtiyacımız var 5 çocuğum var gelirim yok eşim çalışmıyor madi durumum yok

 3. İhtiyacım var eşim şizofren hastası onla ilgileniyorum kendim çalışma vazla gidemiyorum kimsem yok yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu