Ramazan Ayı Yardımları

Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu (Erzak Kolisi ve Para)

Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet ve Başvuru Formu 2024; Bayramın yaklaşması ile birlikte ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan destekler araştırılıyor.

Ülkemizde belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma vakıfları ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan ayında yardım kolisi göndermektedir. Kurumların yaptığı bu Ramazan kolisi yardımı çoğu kurum tarafından Ramazan ayı öncesinde gönderilmektedir. Fakat bazı kurumlar da Ramazan ayının başlaması ile birlikte Ramazan kolisi gönderimlerine başlamaktadır.

Ramazan kolisi almak isteyen vatandaşların muhtaçlık sınırının altında gelir durumlarının olması gerekmektedir. Muhtaç durumda olduğunu belge ile ispatlayan vatandaşlar Ramazan kolisi yardımı almak için şu kurumlara başvurabilirler:

 • Bağlı bulundukları belediyeler,
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Çeşitli dernekler…

Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte, ülkemizde yardımlaşmanın önemi kurumlar tarafından da desteklenmektedir.

Ülkemizde yapılan yardımlar özellikle bayram günlerinde aksatılmadan devam etmektedir. Peki Ramazan yardımı kimlere verilir? Ramazan bayramında 2 farklı türde yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardımlar işsiz, muhtaç, yoksul vatandaşlara ve bu kişilerin ailelerine verilmektedir. Muhtaçlık sınırında ve altında olan haneler için yapılan yardımlar maddi ve ramazan kolisi şeklinde değişmektedir. Çoğu belediye yapılacak olan bu yardımı ramazan kolisi şeklinde ailelere ulaştırır. Ramazan yardımı kimlere verilir tam liste şu şekildedir:

 • İşsizler,
 • Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar,
 • Kronik hastalığı nedeniyle çalışmayan kişiler,
 • Kimsesiz ve geliri olmayan yaşlı vatandaşlar,
 • Kimsesiz ve geliri olmayan dul kadınlar,
 • İhtiyaç sahibi asker, şehit ve gazi yakınları,
 • İhtiyaç sahibi engelli vatandaşlar ve aileleri,

Kısacası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında kaydı bulunan kişiler bu yardımlardan yararlanmaktadır. Bazı kurumlar üzerine kayıtlı evi veya arabası olan kişilere bu yardımı yapmamaktadır.

Ramazan Yardımı Kolisinde Neler Var?

Ramazan yardımı kolisinde neler var hangi gıda ürünleri var sorusuna cevap vermek gerekirse  temel tüketim maddeleri bulunan içerisinde bulunanlar ise;

Ülkemizde özellikle belediyeler tarafından yapılan Ramazan kolisi içerikleri şu şekildedir:

 • Bulgur, meşrubat, makarna, kuru fasulye, hazır çorbalar, mercimek, şehriye, nohut, zeytin, peynir, reçel, salça, şeker, un, yağ, tuz ve çay.

Yapılan bu yardım kolisi 4 kişilik bir ailenin 1 aylık temel ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmaktadır. Aynı zamanda Ramazan gıda kolisi, ihtiyaç sahiplerinin kapısına kadar getirilmektedir.

Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Ramazan yardımı çalışmalarına bütün kurumlar ve belediyeler hazırlanmış durumda.

Yapılan çalışmalar daha önceden sosyal kurumlarda ismi olan vatandaşlara göre ayarlanmaktadır. Tabi yeni eklenecek olan yardıma ihtiyacı olan kişiler için de çalışmalar devam etmektedir. Peki Ramazan yardımı nasıl alınır? Yapılan Ramazan yardımını almanız için ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı başvuru yapacağınız kurum fark etmeksizin, gelir durumu raporunuza bakılmaktadır.

Çevrenizde bulunan belediyeler, muhtarlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına elinizdeki belgeler ile başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden e-devlet portalına giriş yapabilir ve Ramazan yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yaptığınız başvurular en geç 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Başvuruların yoğunluğuna göre bu süreç daha uzun veya daha kısa sürebilir. Başvurusu kabul edilen vatandaşlara, başvuru formlarında bulunan iletişim bilgileri sayesinde iletişime geçilmektedir. Yapılacak olan yardım iletişime geçildikten sonra ihtiyaç sahibi kişilerin adreslerine kadar getirilir.

Ramazan Yardımı E-Devlet Başvurusu 2024

Ramazan yardımı almak isteyenler artık e-devlet üzerinden başvuru yaparak kolay bir şekilde yardım alabilirler. Belediyeye başvurmak yerine telefonunuzdan kısa süre içerisinde başvuru yapmanız mümkün.

Ramazan yardımı almak isteyen vatandaşlar için E-devlet üzerinde bir servis kuruldu. Kurulan bu servis üzerinden Ramazan kolisi talebinde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda talebinizin duruma ile ilgili gelişmeleri de yine E-devlet portalı üzerinden takip edebilirsiniz.

Ramazan Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Ramazan yardımı e-devlet başvurusu için bu linke giriş yapın: https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671
 • Açılan sayfa üzerinde sizden Ramazan kolisi yardımı almanız için bazı bilgiler isteyecektir. Bilgileri doldurduktan sonra bağlı olduğunuz belediyeyi belirterek yardım türünü işaretleyin.
 • Yardım türü seçimi yapılırken bayram para yardımı seçeneğini işaretleyin
 • Adres ve iletişim bilgilerini mutlaka doğru olduğunu kontrol etmeniz gereklidir.

Ramazan yardımına e-devlet üzerinden başvuru yapacakların en az 15 gün öncesinden başvuru yapmaları önerilmektedir. Çünkü e-devlet üzerinden yapılan başvuruların onaylanması 15 güne kadar uzayabilir. Çoğu zaman Ramazan bayramından önce bütün taleplere geri dönüş yapılmaktadır.

Ramazan yardımı almak için e-devlet üzerinden ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından başvuruda bulunmanız mümkünü. Ramazan yardımı başvurusu e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Erzak kolisi başvurusunda bulunmak isteyenler E-Devlet Ramazan Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirler.

Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Ramazan yardımı başvuru formu her sene olduğu gibi bu senede e-devlet üzerinden yapılmaya devam edilecektir. Ramazan ayının gelmesi ile dar gelirli vatandaşlar e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sağ köşede bulunan Yeni Başvuru linkine tıklayarak hemen yeni başvuru formu oluşturabilirsiniz.

Ramazan yardımı başvuru formu doldururken  mutlaka karşınıza çıkacak adres ve iletişim bilgilerinin doğru olmasına dikkat etmelisiniz.

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Ramazan yardımı ne zaman yatacak? sorusu Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte en çok aratılan konular arasında geliyor. Yapılan belediye ve sosyal yardımlaşma kurumu çalışmaları neticesinde yardımlar Ramazan ayından önce yapılmaya başlanılacak.

Ramazan yardımı ne zaman yatacak? Ülkemizde bütün il ve çoğu ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Ramazan yardımı ile ilgili açıklama yapmış durumda. Yapılacak olan yardımın yoğunluğuna göre Ramazan ayına başlamadan çoğu yardımın yapılması beklenmektedir. Fakat kesin bir tarih olarak paylaşım yapan bir kurum yoktur. Çünkü merkezi bir sistemin aksine belediyelerin bu konuyla ilgilenmesi farklılıkları getirebiliyor.

Kurum açıklamaları neticesinde yapılacak olan yardımlar, Ramazan ayı başlamadan önce yatırılacak. Fakat geçtiğimiz senelerde bazı durumlarda Ramazan ayı başlar başlamaz da yardımların devam ettiği görülmektedir.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ramazan Erzak ve Gıda Yardımı Başvurusu

Ramazan Yardımı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan yardımı ne zaman başlıyor? Kurumların yaptıkları açıklamalara göre Ramazan yardımları Ramazan ayına girmeden başlayacak.

Ramazan ayına girmeden başlayan kurumların aksine bazı kurumlar çoktan yardımları dağıtmaya başlamış durumda. Aynı zamanda yoğunluk olan bazı kurumlar da Ramazan ayının başlaması ile birlikte tüm ailelerin yardımdan yararlanacağını söylemektedir. Kesin bir tarih kararlaştırılmamış olmasına karşın Ramazan ayının ilk haftası bütün yardımların ulaşacağı söylenmektedir.

5 Yorum

 1. Evim kira kizimla yasiyorum ramazan kolisi yardimi istiyorum zordurumdayim milasta oturuyom

 2. 4 aydır çalışmıyorum ramazan yardımı sizden bekliyorum yiyecek içecek soframıza bulunması istiyorum ALLAH sizden razı olsun

 3. Kiradayım 3 çocuğum var ramazan kolisine yazılmak istiyorum eşim asgari ücretle çalışıyor banka borcumuz var geçimimizi yapamıyoruz gerçekten madurum ekiplerinizi göndere bilirsiniz evimize İstanbul/Arnavutköy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu