E-Devlet

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama 2023; E-devlet sosyal yardımları ve aile destek paketi devlet tarafından vatandaşların refahı için hazırlanmış paketlerdir. Sosyal yardım tüm vatandaşlar tarafından başvurulabilir durumdayken aile destek paketi için bazı ek kriterler vardır. Aile destek paketi şu anda 4 milyon aileye verilmek üzere 15 milyar TL bütçeyle hazırlanmış olup maksimum 12 ay boyunca 850 ila 1250 TL arasında dağıtılacak olup son ödemesi Haziran 2023’te gerçekleştirilecektir.

Sosyal Yardım Paketi detaylarına bakılacak olursa geçen sene 450 ve 650 TL arası olan ödemeler 850 ila 1250’ye yükseltilmiştir. Bunun yanı sıra ihtiyacı olan ailelere “Çocuk Destek Bileşeni” adı altında ek bir yardım verilecektir. Bu yardım kapsamında, diğer yardımlara ek olarak çocuk başına 350 TL ila 650 TL arasında ek yardım yapılacaktır.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvurusu

Aile Destek Paketi için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) ya da e-devlete yapılacaktır. Buradaki en önemli şart evdeki kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 3’te 1’ine eşit ya da altında olmasıdır. Genel sosyal yardım başvuruları ise e-devlet üzerinden yapılacak birkaç basit adım ile gerçekleştirilmektedir. Bu adımlar için ilk olarak e-devlete giriş yapılması gerekir. Çıkan arayüzde kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra en üstteki arama butonuna basılması gerekir. Bu butonu görebilmek için bir e-devlet hesabına sahip olmalısınız. Eğer daha önce e-devlet şifresi almadıysanız size en yakın PTT şubesinden bir e-devlet şifresi almanız mümkündür.

Arama butonuna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yazıp ilgili sayfada sağ üstte bulunan yeni başvuru sekmesine gelmelisiniz. Burada karşınıza çıkan bilgilendirmeyi iyi bir şekilde okuduktan sonra “okudum ve kabul ediyorum” butonuna basmalısınız. Bunun ardından bilgilerinizi doldurup “başvur” butonuyla işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan link üzerinden, kimlik doğrulaması yaparak direkt işlemlere erişmeniz de mümkündür.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti?yeni=Basvuru linke tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı’na başvuru yapmak isteyen, gereken şartları karşılayan kişiler e-devlet üzerinden bu işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İnternet kanalı aracılığıyla bu işlemi yapmak istemeyen kişiler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) müracaat ederek işlemlerini gerçekleştirme şansına sahiptir.

Bu vakıfların 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin ikamet adresinin bağlı olduğu kurumlardan olması zorunludur. Başka bir kurumdan bu işlemler yapılamamaktadır.  İnternet kanalı aracılığı ile yapacak kişiler aşağıdaki linkten bu işlemlerini gerçekleştirebilir.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

E-Devlet Para Yardımı Ne Kadar

Aile Destek Programı kapsamında yapılacak yardımlar 12 ay boyunca sürdürülecektir. Ödemeler geçtiğimiz yıl en az 450 TL, en fazla 600 TL olacak şekilde yapılmıştı. Bu sene ise destek paketlerinin toptan iyileştirilmesi kapsamında ücretler arttırılarak hane başına en az 850 TL ve en fazla 1250 TL olacak şekilde bir yükseltmeye gidildi.

Destek programı kişilerin alım gücünün ve refahının artması için hazırlanmış olup 2,5 milyon haneye 2,5 milyar TL ayrılarak yapılmıştır. Destek programı yapılan çalışmalar ile genişletilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için gereken 3’te 1 oranına göre kişi başına düşen gelirin 1833 TL ve daha az olması gereklidir. Bu 4 kişilik bir ailenin gelirinin 7 bin 300 TL’nin altında olması gerektiği anlamına gelir. Bu oranı sağlayan kişiler başvurularını e-devletten yapabilmektedirler.

E-Devlet Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu

Özellikle kış aylarında büyük sorun olan doğalgaz faturalarına da destek verilecek olan pakette Doğalgaz Tüketim Desteği ismiyle yardımlar da bulunmaktadır. Geçen sene 415 TL ila 1150 TL arasında olan bu yardımlar 900 TL ila 2500 TL’ye kadar arttırılmıştır. Aynı şekilde geçen sene Türkiye Aile Destek Programına katılmaya hak kazanmış fakat Elektrik Tüketim Desteği (ETD) almamış ailelere bu sene bu destek de sağlanacaktır. Bu yardımlar en fazla 216 TL’ye kadar çıkacak olup Kw karşılığı bir miktar belirlenecektir. Hali hazırda ETD desteği alan kişiler ise desteklerini aynı şekilde almayı sürdürecektir.

Sosyal Desteklerden Kimler Yararlanabiliyor?

Genel sosyal yardım paketinden ihtiyaç sahibi olduğu doğrulanmış, formdaki bilgileri doğru şekilde tamamlamış herkes yararlanabilecektir. Aile destek ödemesindense mavi kart sahibi vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bu vatandaşların Türk vatandaşı olmaması ve 18 yaşını doldurmuş olması da gerekmektedir. Genel sosyal yardım paketleri için bu tarz şartlara gerek yoktur. Kişi ve ev halkının gerçekten ihtiyaç sahibi olması yeterlidir.

Evinde kamu işçisi, memur, muhtar ya da noter olan çalışanlar ya da yurt dışında çalışmakta olan, yurt dışı kaynaklı borcu olan veya özel sandıklar kapsamına giren kişiler bu yardımlardan yararlanamayacaklardır. Aile destek paketinden yararlanacak kişilerin net asgari ücretin 3’te 1’inden yüksek kişi başı gelire sahip olmaması gerekmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını ise sistemin size verdiği numara üzerinden kontrol edebilirsiniz. Size verilen numara ve T.C. kimlik numaranız ile birlikte “Onay Kodu Gönder” butonuna başararak, formda girdiğiniz telefon numaranıza gelen onay kodunu kullanarak başvurunuzun detaylarına ulaşmanız mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım bilgilerinizi sorgulamak için ise aşağıdaki linke T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sosyal yardım başvuru sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama Linkine tıklayarak hemen başvuru sonucunu sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Sonucu

E-Devlet sosyal yardım başvuru sonucu öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra 15 gün içerisinde başvurunuzu değerlendirilir. Değerlendirilen başvuru sonucunu aynı şekilde e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

E-Devlet sosyal yardım başvurusu kaç günde belli olur sorusu başvuru yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. E-Devlet yardım başvurusu sonucu ortalama 2 hafta içerisinde belli olmaktadır. Ayrıntılı bilgi için E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Belli Olur? Ne Zaman Sonuçlanır? yazısını inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çalışmıyorum hicbir gelirim ve güvencem yok günlük işlerde hamallık yapıyorum ev kirası elektir su doğalgaz ödeyemiyorum orta okulu okuyan cocugumla birlikte kalıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu