Sosyal Yardımlar

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu, E-Devlet Gıda Yardımı Başvuru Formu, E-Devlet Gıda Yardımı Kimlere Verilir? E-Devlet Gıda Yardımı Başvuru Linki, E-Devlet Gıda Yardımı Başvuru Şartları, E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Var Mı? detayları yazımızda.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Başvuru Formu; Dönemsel ya da uzun süreli ihtiyaç sahipliği tespit edilmiş ailelere sağlanan Gıda Yardımı detayları, Gıda Yardımından Kimler Yararlanabilir? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? ve Gıda Yardımı Nereden Alınır? Gıda Yardımı Yapan Yerler gibi pek çok sorunun yanıtına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Gıda Yardımı Nedir?

Makalede Neler Var?

Bir sosyal yardım hizmeti olan Gıda Yardımı, ihtiyaç sahibi kişilerin ve ailelerin beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik sağlanan bir programdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ülke çapında sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmakta olan il ve ilçe belediyeleri, vakıflar ve kurumlar tarafından sağlanan bu yardım programı nakit, koli ve alışveriş kartı şeklinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

E-Devlet Gıda Yardımı Kimlere Verilir?

E-Devlet gıda yardımı kimlere verilir? E-Devlet gıda yardımı başvuru kimler yapabilir? sorusuna cevap vermek gerekirse maddi zorluk içerisinde olan, her hangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan kişiler gıda yardımı başvurusu yapabilir.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvuru Şartları

E-Devlet gıda yardımı başvurusu yapmak için bazı şartları taşımanız gereklidir. Özellikle dar gelirli muhtaç ailelere verilen gıda ayrdımı başvuru şartları arasında en önemlisi hane halkı gelirinni asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması ve her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gelmektedir.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ülke çapında pek çok kurum ve kuruluş ihtiyaç sahibi ailelerin beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Ramazan ve Kurban Bayramı dahil olmak üzere düzenli olarak gıda yardımı yapmaktadır. İhtiyaç sahibi hanelerdeki aile içerisindeki kişilerin beslenme ihtiyaçlarının desteklenmesi amacı ile verilen bu gıda yardımları genellikle düzenli sosyal yardım programı türünde verilmektedir.

Hane içerisinde sosyal güvencesi olan ancak kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 3/1inden az olan hanelere yönelik olarak hazırlanan bu gıda yardımları verilen kurumlara ve kuruluşlara göre farklı koşullar ve kriterler ile verilmekle birlikte genellikle ihtiyaç sahibi hanelere kişi başına hesaplamalar yapılarak ulaştırılmaktadır.

Günümüzde pek çok il ve ilçe belediyelerinin de vermekte olduğu Gıda Yardımı temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere verilirken; özellikle Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde daha da merak edilen ve hakkında araştırma yapılan bir konu başlığıdır.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

E-Devlet gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi ikametgah adresinize yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek yapılmaktadır. Ayrıca VGM gıda yardımı başvurusu için Vakıflar Genel Müdürlüğü temsilcilikleirne gidebilir yada bu link Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu 2024 tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Başvurusu işlemleri yardım talebinde bulunulacak kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan yardım programından yararlanmak isteyen kişiler ikamet edilen il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilecekleri gibi e-Devlet kapısı üzerinden de ön talep oluşturabilmektedirler.

VGM Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvuruları ise www.vgm.gov.tr adresinde belirtilen Kuru Gıda Başvuru formu ile bizzat ya da posta yolu ile gerçekleştirilebilmektedir.

BAKINIZ >>> Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Gıda Yardımı Başvuru Linki

E-Devlet gıda yardımı başvurusu linki ve e-devlet gıda yardımı başvuru ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti libke tıklayarak hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Kura gıda ve erzak yardımı için ise https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/yurt-ici-kuru-gida-yardimlari bu libke tıklamanız yeterlidir.

Gıda ve Erzak Yardımı Yapan Belediyeler, Vakıflar, Kurumlar, Kuruluşlar ve Dernekler

Belirli nedenlerden dolayı temel ihtiyaçlarını sürdüremeyen ve ihtiyaçlık hali ortaya çıkmış kişilere sağlanan sosyal yardım programı GIda Yardımı pek çok belediye, vakıf, kurum, kuruluş ve dernek tarafından verilmektedir.

Devletin kendi bünyesindeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü / Sosyal Yardım Programları içerisinde yer alan Gıda Yardımı aile programı adı altında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaçlığı tespit edilen ailelere ulaştırırken, bakanlık dışında da faaliyet gösteren pek çok kurum da erzak, koli ya da gıda yardımı parası vermektedir.

Pek çok vakfın, derneğin, kurum ve kuruluşun içerisinde bulunduğu Gıda Yardımı Yapan Kurumlar şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • İl ve İlçe Belediyeleri
 • T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Kızılay
 • Kaymakamlık Gıda Yardımı
 • Türkiye Diyanet Vakfı
 • İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı
 • Yardımeli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Çare Derneği
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Beşir Derneği
 • Ay Işığı Derneği
 • İNFAK Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sunulan Sosyal Yardım Programı içerisindeki Gıda Yardımı başvurusu işlemleri için ikamet edilen il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD)  Vakıflarına bizzat müracaat edilmesi gerekmektedir.

SYD Vakıflarına yapılan başvurularda T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı ve GIda Yardımı Başvuru Dilekçesi ile işlem yapılması gerekmektedir. Başvuru talebinin alınmasının ardından SYD Vakfı tarafından yapılan sosyal inceleme ile birlikte hane içerisindeki kişi sayısına göre belirlenen tutarlarda Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde olmakla birlikte her ay düzenli olarak verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeden E-Devlet kapısı üzerinden de gıda yardımı başvurusu yapılabilmektedir. E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu işlemlerinde sosyal yardım başvuru hizmeti kanalı kullanılabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Gıda Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hizmet vermekte olan pek çok il ve ilçe belediyeleri ihtiyaç sahibi ailelere nakit, koli, kupon, alışveriş kartı ve sosyal yardım kartı şeklinde gıda yardımı yapmaktadır. Elektronik form toplama şeklinde ya da bizzat başvuru toplayarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaşan belediyelerde gıda yardımı için gerekli belgeler ve başvuru kanalları farklılık gösterebilmektedir.

Ancak E-devlet Belediye Gıda Yardımı Başvuru işlemi kullanılarak ikamet edilen il ve ilçedeki belediyelerin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne ve elektronik ortamda başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca Alo 153 çağrı merkezi üzerinden de ön talep oluşturulabilmektedir..

E-Devlet Belediye Gıda Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu işlemlerini hızlı ve kolay gerçekleştirebilecekleri sistem geliştirmiştir. Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelerin taleplerini elektronik ortamda toplayarak temel ihtiyaç olan gıda gereksinimlerine ve harcamalarına yanıt vermektedir. Sosyal Destek Kartı, Halk Süt Desteği ve Halk Ekmek Desteği gibi sosyal yardımları da bulunan İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı SEDEP Gıda Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Bizzat başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler belediyenin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne müracaat etmesi yeterlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi ABB Gıda Yardımı Başvurusu işlemleri Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünce toplandığı gibi elektronik ortamda da ihtiyaç sahiplerine ulaşılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Gıda Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/

Telefon ile gıda yardımı başvurusu yapmak ve ön talep oluşturmak için Alo 153 Mavi Masa çağrı merkezini aramak yeterlidir. Ayrıca Sosyal Yardımlar iletişim numarası ise; 0312 322 11 33 olup, gıda yardımı talebini bu iletişim numarası üzerinden de oluşturabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal güvencesi olmayan ya da hane geliri net asgari ücretten fazla olmayan aileler ile birlikte muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlara kuru gıda yardımında bulunmaktadır.

VGM Gıda Yardımı Başvurusu yapmak isteyen ve bu yardım hizmetinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi Türk vatandaşları Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Başvuru formu ile bölge müdürlüklerine bizzat ya da posta yolu ile başvuru yapabilirler. Başvuru işlemi sırasında 18 ila 65 yaş aralığındaki çalışabilecek durumda olan kişilerden İş-Kur kaydı da ek olarak istenmektedir.

VGM Gıda Yardımı Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgbf122021.pdf

VGM Bölge Müdürlükleri ve İletişim Numaraları için tıklayınız. https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı almak isteyen kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvurusu yazısını okuyabilirler.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay yurtiçindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yıl boyunca gıda ve yiyecek yardımlarını erzak kolisi, alışveriş kartı, alışveriş çeki ya da alışveriş kodu şeklinde yapmaktadır. Kızılay Gıda Başvurusu işlemleri için kızılayın herhangi bir şubesini ziyaret etmek yeterlidir.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Şubeleri için tıklayınız. https://www.kizilay.org.tr/Subeler

Kızılay Gıda Yardımı iletişim numarası 168 Çağrı Merkezi üzerinden de başvuru talebinde bulunabilir, gıda yardımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kızılay gıda ve erzak yardımı almak istiyorum diyorsanız Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kızılay Gıda Yardımı Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemleri başvuru yapılan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Gıda yardımı talebinde bulunulan kuruma ait sorgulama işlemleri çağrı merkezleri, e-devlet gıda yardımı sorgulama ekranı ve bizzat müracaat şeklinde gerçekleştirilebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı Gıda Yardımı Sonucu Öğrenme işlemleri için başvuru yapılan il ve ilçedeki SYD Vakfının iletişim numaraları üzerinden bilgi almak mümkündür. Ayrıca Alo 183 Sosyal Destek hattı üzerinden sosyal inceleme ve değerlendirme süreci hakkında da detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir.

E-Devlet kapısı üzerinden de gıda yardımı başvurusu, başvuru süreci ve değerlendirme sonucu hakkında elektronik olarak bilgi edinilebilmektedir.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvuru Sonucu Öğrenme işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Belediye gıda yardımı başvurusu işleminde ön talep oluşturulan il ve ilçedeki belediyelerin Yardım İşleri Müdürlükleri ile görüşmeleri gerekmektedir. Ayrıca çağrı merkezleri üzerinden ve online sorgulama ekranlarından da detaylı bilgi almak mümkündür. Her bir belediyenin sosyal yardım sorgulama ekranı kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Detaylı Belediye Gıda Yardımı ve Başvurusu Sorgulama işlemi için linki tıklayınız.

E-Devlet kapısı üzerinden Belediye Gıda Yardımı Sorgulama ve Gıda Yardımı Sonucu Öğrenme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Belediye Gıda Yardımı Başvuru Sonucu Öğrenme işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvuru sonucu öğrenme işlemleri için başvuru yapılan ilgili bölge müdürlüğünü arayarak değerlendirme ve kontenjanlar hakkında bilgi alabilmektedirler. Başvuru sonucu olumlu değerlendirilen ihtiyaç sahibi kişilere talep esnasında belirtilen iletişim numarası üzerinden SMS atılarak bilgilendirme yapılmaktadır.

E-Devlet kapısı üzerinden VGM Gıda Yardımı sorgulama işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Kimlik doğrulama işleminin tamamlanması ile yardım bilgileri anlık olarak görüntülenmektedir.

E-Devlet VGM Gıda Yardımı Sonucu Öğrenme işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kızılay Gıda Yardımı Başvuru Sonucu Öğrenme işlemleri 168 Çağrı Merkezi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca başvuru talebinin iletildiği Kızılay Şubesi İletişim Numarası üzerinde de bilgi almak mümkündür.

Kızılay Gıda Yardımı Sorgulama İletişim Numarası için tıklayınız. https://www.kizilay.org.tr/subeler

Gıda Yardımı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Gıda Yardımı başvuruları başvuru talebinde bulunulan kurum ve kuruluşa, çalışma prensibine ve politikasına göre değişiklik göstermektedir. Başvuru talebinin oluşturulduğu tarihten itibaren incelemenin ve değerlendirmenin başlaması ile birlikte ortalama 1 ay içerisinde Gıda Yardımı Sonucu belli olmaktadır.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere pek çok belediye, dernek ve vakıf tarafından yapılan Gıda Yardımları Ramazan ayı ve Kurban Bayramlarında yapılmakla birlikte ihtiyaç sahibi ailelere her ay düzenli olarak da yapılmaktadır. Ailenin ve hane içerisindeki kişilerin ihtiyaçlık durumlarına göre koli, kupon, alışveriş kartı ya da sosyal destek kartı şeklinde ulaştırılmaktadır.

Gıda Yardım Parası Ne Kadar?

Gıda Yardımı Parası 2024 yılında asgari ücretin artması ile birlikte güncellenmiştir. Hane halkı sayısına, gelir seviyesine ve muhtaçlık derecesine göre belirlenen tutarlar her kurumda değişiklik göstermektedir. Belediye Gıda Yardımı tutarları kişi başı 150 ila 200 TL arasında değişirken Kızılay Gıda Yardımı Tutarı 100 ila 150 TL arasında değişmektedir.

Gıda Yardım Parası Nereden Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Gıda Yardımı ödemeleri ihtiyaç sahiplerinin PTT hesaplarına ya da ihtiyaç sahipleri adına düzenlenmiş olan alışveriş kartlarına yüklenmektedir. Ödemeleri yatmayan ihtiyaç sahibi aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını ya da 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak bilgi alabilirler.

Belediyelerden alınan Gıda Yardımları ise sosyal kartlarına yatırılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı ödemeleri ise ihtiyaç sahibi kişilerin İstanbulkart yani adlarına tahsis edilen Sosyal Destek Kartı’na yatırılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı alan ihtiyaç sahibi kişilerin ödemeleri ise Başkent Kart Gıda Yardımı Ödemesi olarak her ay düzenli olarak yatırılmaktadır.

E-Devlet Gıda Yardım Başvuru Formu

Gıda Yardımı Başvuru Formu ve Dilekçesi yardım talebinde bulunulacak kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılacak Gıda Yardımı talepleri için yalnızca kimlik kartının beyan edilmesi yeterlidir. Başvuru işlemi sırasında ek belge ve form talep edilmemektedir.

Belediyelere yapılacak gıda başvurusu işlemlerinde ise bazı il ve ilçe belediyeleri kimlik kartına ek olarak başvuru dilekçesi talep etmektedir. Gıda yardımı başvuru dilekçesinde ise aylık gelir durumu, hane içerisindeki kişi sayısı ve yardım alınan diğer kurumlar gibi bilgiler talep edilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ise Gıda Yardımı Başvuru Formu talep eden kurumdur. Kendi internet sitesinde de yayımlamış olduğu başvuru formunun bizzat ya da posta kanalı ile ilgili bölge müdürlüklerine beyan edilmesini talep etmektedir.

VGM Gıda Yardımı Başvuru Formu için tıklayınız. https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgbf122021.pdf

Gıda Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Programı Gıda Yardımı talebinde bulunan ihtiyaç sahibi kişiler Alo 144 Sosyal Destek hattı üzerinden başvuru, değerlendirme süreci ve başvuru sonucu hakkında bilgi alabilirler.

Belediye Gıda Yardımı yapan kişiler ise ilgili il ve ilçe belediyesinin çağrı merkezi ya da sosyal destek hattı üzerinden yardım talebi hakkındaki süreci öğrenebilirler.

İBB Gıda Yardımı İletişim Numarası ve ABB Gıda Yardımı İletişim Numarası ise Alo 153’tür. Beyaz Masa ve Mavi Masa çağrı merkezi üzerinden yardım talebi sorgulanabilmektedir.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

E-Devlet gıda yardımı başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusuna cevap vermek gerekirse başvurular genelde 1 ile 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Yoğunluğa bağlı olarak bazı dönemeler gıda yardımı başvurusu sonuçları 1 ay kadar gecikmeli olarak sonuçlanmaktadır.

Erzak ve Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ramazan ayı, Kurban Bayramı ve ihtiyaçlık halinde yılın her ayında düzenli olarak verilen erzak ve gıda yardımı başvurusu için talep edilen bilgi ve belgeler her kurumda değişiklik göstermektedir. Bazı kurumlar yalnızca T.C. kimlik numarası ile işlem yaparken, ihtiyaçlık durumunun detaylı tespit edilebilmesi için bazı kurumlar İş-kur kaydı, başvuru dilekçesi, sağlık belgesi gibi ek evrak talep etmektedir.

Erzak ve Gıda Yardımı için istenen belgeler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı aslı ya da fotokopisi
 • Gıda Yardımı Başvuru Formu ya da Dilekçesi
 • İkametgah Belgesi
 • Sağlık nedeni ile çalışamayan kişilerden istenen Sağlık Raporu
 • Kira Sözleşmesi
 • Hane halkı gelirinin tespit edilebilmesi için 18 yaş üstü çalışanlardan Gelir Belgesi
 • Çalışabilir durumdaki işsiz 18 – 65 yaş aralığında olan kişilerden İş-Kur kaydı

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır konu başlığı sonrasında en çok merak edilen bu bilgi ve belgeler kurumlara göre değişiklik göstermekle birlikte ihtiyaç sahibinin durumuna ve talep gerekçesine göre farklılık göstermektedir.

Erzak ve Gıda Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Ülke çapında Gıda Yardımı yapan kurum ve kuruluşların sunmuş olduğu bu sosyal destek hizmeti temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kişileri kapsamaktadır. Bu kapsamda verilen erzak ve gıda yardımlarından şu kişiler yararlanabilir:

 • Sosyal güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahibi kişiler
 • Sosyal güvencesi bulunan ancak hane geliri net asgari ücretten fazla olmayan ya da kişi başına düşen net asgari ücret tutarı 3/1’i geçmeyenler
 • Sağlık nedeni ile çalışamayan ve sağlık raporu bulunanlar
 • 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve güçsüz kişiler
 • 65 yaşını doldurmuş kimsesizler
 • Eşi vefat etmiş kadınlar ve çocukları
 • Öksüz ve yetimler
 • Kronik hastalığı bulunan sağlık raporlu kişiler

Gıda Yardım Kolisinde Neler Var?

Özellikle Ramazan ayı ve Kurban Bayramı sürecinde dağıtılan Gıda Yardım Kolisi içeriği kurumlara bağlı olarak değişmekle birlikte çeşitli kalemlerde ve gramlarda hazırlanmaktadır. Hane içerisindeki kişi sayısına göre düzenlenen bu kolilerde genellikle çay, şeker, hazır çorba, yağ, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, makarna, tuz, zeytin ve hurma gibi çeşitler yer almaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Paketi içerisinde ise 15 farklı kalemden ürün bulunmaktadır. A tipi, B tipi ve C tipi olarak adlandırılan bu koliler ise 14 kg ila 28,5 kg arasında olup; aile ve hane halkı sayısına göre hazırlanmaktadır.

E-Devlet Gıda Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

E-Devlet Gıda Yardımı Sorgulama işlemi esnasında gıda yardımı reddedildi bildirimi yapılan başvurunun olumsuz olarak değerlendirildiği anlamını taşımaktadır. Gıda yardımı feshedildi bildirimi ise alınan gıda yardımının yapılan düzenli sosyal incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda sonlandırıldığını ifade etmektedir.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı bildirimi, başvuru sahibinin sosyal yardım incelemesi esnasında gerekli koşul ve kriterleri taşımadığını ve başvuru talebinin olumsuz sonuçlandığını ifade etmektedir.

E-Devlet Gıda Yardımı Her Ay Mı Verilecek

E-devlet gıda yardımı muhtaçlık durumunuza bağlı olarak tek sefer verilebileceği gibi her ay düzenli olarak verilebilir. Başvuru sonrası yapılacak inceleme ve değerlendirmeye göre değişiklik gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu