Finans

Fiziki Altın Veren Bankalar

Fiziki Altın Veren Bankalar 2024; Fiziki altın veren bankalar listesinde hem özel hem de devlete bağlı işleyen bankalar bulunmaktadır. Yatırım amacıyla altın almak isteyen kişiler kuyumcuların haricinde isterlerse banka şubelerine de başvuruda bulunabilir. Hatta bağlı olunulan bankadan çevrimiçi olarak alınılan altınlar da banka şubelerinden fiziki altına çevrilebilmektedir.

Biz de bu rehberimizde fiziki altın veren bankalar hakkında merak edilenleri derlemek istedik. Fiziki altın veren bankalar hangileridir gibi soruların kapsamlı yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fiziki Altın Nedir?

Fiziki altın veren bankalar listemize geçmeden önce fiziki altın nedir bir öğrenelim. Günümüz teknolojisi sayesinde artık hem para hem de altın gibi diğer yatırım araçları online olarak elde edilebiliyor. Hatta kripto paralar gibi tamamen sanal ortamda bulunan para birimleri ortaya çıkıyor. Altın yatırımı yapabilmek için de yatırımcılara iki seçenek sunuluyor. Bunlardan ilki tamamen online bankacılık ile alınan altın hesabı oluyor.

İkinci seçenek ise halk arasında da “yastık altı” diye belirtilen fiziki altın olarak sunuluyor. Fiziki altın, geleneksel yatırım metotlarından biri olarak günümüzde de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bankalar da elle tutulan ve gözle görülen tamamen somut haldeki altını kendi şubelerinden talep eden kişilere satabiliyor.

Fiziki Altını Hangi Bankalar Veriyor

Fiziki altın alabileceğiniz güncel bankalar ise;

  • Vakıfbank Katılım
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Denizbank
  • Garanti BBVA
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Fiziki Altın Veren Bankalar 2024

Fiziki altın veren bankalar arasında hem devlet hem de özel bankalar bulunuyor. Kuyumcuların yanı sıra artık bankalar da fiziki altın verebiliyor. Fiziki altın veren bankalar, altın yatırımı yapılan bankalardan oluşuyor. Fiziki altın almak isteyen kişiler, altın hesaplarında bulunan daha önce satın almış oldukları altınları fiziki altına dönüştürebiliyor.

İşte, Türkiye’de fiziki altın veren bankalar arasında olan başlıca bankaların listesi:

1- Ziraat Bankası Fiziki Altın Veriyor Mu

Fiziki altın veren bankalar Ziraat Bankası, müşterilerine talep ettikleri sürece fiziki altın verme görevini üstlenmiştir. Sizin de Ziraat Bankası’nda hali hazırda altın hesabınız varsa en yakın şubeye giderek fiziki altın alabilirsiniz. Eğer Ziraat Bankası hesabınız yoksa banka müşteri temsilcisi ile görüşerek hesap açtırma adımlarını atabilirsiniz. Fiziki altın hesabı olarak açtırdığınız hesaptan siz de yastık altı yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

2- Fiziki Altın Veren Bankalar Garanti Bankası

Garanti BBVA da fiziki altın imkanı sağlayan özel bankaların başında gelmektedir. Garanti Bankası, uzun yıllardır yatırımcıların gereksinimlerine yönelik adımlar atmaktadır. Günümüzde de hala fiziki altın almak isteyen kişiler olduğunda altın hesabı açtırmaları yeterli olacaktır. Garanti Bankası temsilciniz ile görüşerek fiziki altın alma yolunda gerekli olan adımları atabilirsiniz.

3- İş Bankası Fiziki Altın Veriyor

Fiziki altın veren bankalar İş Bankası gibi büyük çaplı bankaları da kapsamaktadır. Güvenilir altın hesabı açmak için İş Bankası’nı tercih edebilirsiniz. Online olarak ya da şubeye giderek açacağınız hesaptan daha sonra fiziki altın da alabilirsiniz. İş Bankası müşteri temsilciniz ile görüşerek altın hesabı açmak adına atmanız gereken tüm adımları öğrenebilirsiniz.

4- Vakıfbank Fiziki Altın Veriyor Mu

Altın hesabı Vakıfbank opsiyonları ile fiziki altın almanız mümkündür. Vakıfbank hesabınız varsa şubeye giderek daha önce yapmış olduğunuz altın yatırımını fiziki altına dönüştürebilirsiniz. Vakıfbank da bir devlet bankası olup yatırımları değerlendirmek isteyen kişilere farklı seçenekler sunmaktadır.

5- Kuvety Türk Katılım Bankası

Fiziki altın nereden alınır sorusuna yanıt verebileceğimiz bir diğer seçenek de Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Banka şubesine giderek kendiniz için altın hesabı açtırmanız mümkündür. Eğer şubeye gitmek istemezseniz ve zaten hali hazırda bir hesabınız varsa müşteri temsilciniz ile görüşerek altın hesabı açtırmanız da söz konusudur.

6- Yapı Kredi Bankası

Fiziki altın veren bankalar Yapı Kredi de yatırım yapmak isteyen kişilere destek sunan özel bankalardan biridir. Fiziki altın verme olanağı sağlayan banka, altın hesabı sahibi olunmasını da zorunlu kılmaktadır. Yapı Kredi Bankası aracılığıyla fiziki altın almak için de banka şubesine giderek hesap açtırmanız yeterlidir.

En Güvenilir Fiziki Altın Nereden Alınır?

Yukarıda bahsi geçen bankaların tamamı Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında uzun zamandır hizmet veren bankalardır. Dolayısıyla eğer yukarıdaki bankalarda altın hesabınız mevcutsa fiziki altını da banka şubelerinden almayı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde güvendiğiniz kuyumculardan da yüksek değerde fiziki altın alabilirsiniz. Banka şubelerinden alınan fiziki altınlar genellikle gram altın kategorisinde olacaktır.

Bankalardan En Az Kaç Gram Altın Alınır?

Fiziki altın veren bankalardan altın hesabı oluşturmak için satın almanız gereken minimum altın miktarı belirlenmiştir. Buna göre hesabı oluştururken en az 10 gram altın almanız gerekmektedir. Böylece vadeli altın hesabı açarak yatırım işlemlerinizi de bankanız aracılığı ile yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca altın hesabınızı dilediğiniz zaman fiziki altın aracına da dönüştürmeniz söz konusudur.

Fiziki Altın Fiyatları

Altın yatırımı yapmayı düşünen kişilerin sık sorduğu sorular arasında fiziki altının fiyatlandırması yer almaktadır. Fiziki altının fiyatı, ekonomik dengelerin ışığında her gün ve hatta kimi zaman her saat farklılık göstermektedir. Dolayısıyla canlı olarak altın fiyat bilgisi güncelleyen kanalları takip ederek o anki en net fiyat bilgisine ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra altın hesabınız olan bankanızın mobil uygulamasından da altın fiyatları hakkında net bilgiye ulaşmanız mümkümdür.

Bankadan Fiziki Altın Almak Mantıklı Mı?

Fiziki altın veren bankalar aracılığı ile altın almak tıpkı döviz ve yatırım fonları almak gibidir. Özellikle de nakit yönetimi yapmak adına bankalardan fiziki altın alınabilir. Altın hesabı yerine elinizde somut altının bulunması anlık gelişen beklenmedik durumlarda daha faydalı olacaktır.

İstanbul Altın Rafinerisi tarafından onaylı olan bankaların internet şubesi ile altın hesaplarınızı yönetmeniz de mümkündür. Dijital bankacılık sayesinde hesap işletim ücreti de olmaksızın altın hesabınızı anlık kontrol edebilirsiniz. Yatırımınızı nakite çevirmek ya da somut olarak saklamak için de fiziki altın veren bankaları tercih edebilirsiniz.

Altın Hesabından Fiziki Altın Veren Bankalar

Bankada altın hesabı olan bir çok kişi altın hesabında olan altın karşılığı fiziki altın alıp alamayacağınız merak etmektedir. Bankalarda açılan altın hesaplarına sadece altın alım ve satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak fiziki olarak bu altını alamazsınız. Eğer bankaya fiziki olarak altın verdiyseniz bu altınları dilediğiniz zaman almanız mümkün.

Katılım Bankaları Fiziki Altın Veriyor Mu? Katılım bankalar fiziki altın veren ve alan bankaların başında gelmektedir.

Fiziki Altın Bankaya Nasıl Yatırılır? Fiziki altın bankaya anlaşmalı kuyumcular aracılığı yapılmaktadır. Anlaşmalı kuyumcular ve bankaya teslim edilerek altın hesabına hemen geçmektedir.

Bankalar Fiziki Altın Kabul Ediyor Mu? Bir çok banka ve katılım bankası için altın günleri düzenleyerek yastık altındaki altınları kabul etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu