Maddi Yardım

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu – E-Devlet Başvuru Formu

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu – E-Devlet Başvuru Formu 2023; Ülkemizde ve Dünyada baş gösteren ekonomik zorluklar bir çok kişiyi maddi olarak zorlamaktadır. Pandemi dönemi ile başlayan dönem savaş ile beraber bir çok kişinin işsiz kalmasına fiyatların ciddi oranda yükselmesine neden olmuştur. Başta doğalgaz ve petrol fiyatlarına gelen zamların önüne geçilememesi gıda fiyatların aşırı yükseltmiştir.

Fiyat yükselmesinin önüne geçemeyen devletimiz sosyal yardım kalemlerini artırarak bir çok haneye hem sosyal yardım hem de para yardımı yapmaya başlamıştır. Bu yardımlardan biride her aileye 500 TL yardım başvurusu olarak bilinen 500 TL maddi yardımdır. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılan 500 TL yardımı değerlendirme sonucu uygun görülen kişilere verilecektir.

Her Haneye 500 TL Para Yardımı

Her haneye 500 TL para yardımı ailelerin hane için gıda ve erzak alışverişinde destek olmak adına verilen sosyal yardımlardan biridir. Başvurular E Devlet üzerinden yapılacak. T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım programı üzerinden başvurular yapılacaktır.

500 TL Yardım Parası Başvurusu Kimlere Verilir

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen 500 TL yardım parası kimlere verilir hakkında bilgi vermek gerekirse bu para yardımı;

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayanlar
 • Herhangi bir geliri olmayanlar
 • Öksüz ve yetim
 • Kirada yaşayan
 • Çocuklu aileler
 • Eşi vefat etmiş ve gelire sahip olmayan dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • %40’tan fazla engeli bulunanlar

500 TL Yardım Başvurusu Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kişilere verilen 500 TL yardım parası T.C. vatandaşı olan 18 yaşından büyük kişilere verilecektir. Her hanede tek başvurunun kabul edileceği ve yardım başvurusu yapacak kişinin maddi zorluk çekiyor olması ve her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gereklidir.

Düzenli olarak sosyal yardım alan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan kişilere bu yardım için tekrar başvurmalarına gerek yoktur.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için kullanıcı girişi yaparak Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti adımlarını takip ederek yapabilirler. Her aileye 500 TL yardım başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

E-Devlet 500 TL Yardım Başvurusu

E-Devlet 500 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için kullanıcı girişi yapmanız gereklidir. E-Devlet üzerinden para yardımı almak için https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girişi yapmanız gereklidir.

E-Devlet her aileye 500 TL yardım başvurusu için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Her aileye 500 TL yardım başvurusu nereden yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse 500 TL para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca e-devlet üzerinden başvuru yapamayanlar Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurusunu tamamlayabilirler.

500 TL Maddi Yardım Nasıl Alınır?

500 TL maddi yardım almak isteyen kişiler aşağıdaki verdiğim adımları takip ederek başvurularını tamamlayabilirler.

 • E-devlet şifresi alarak hesabınıza giriş yapmalı ve arama çubuğuna ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arama yapın
 • Karşınıza gelen ekrandan ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine gitmelisiniz
 • Yada bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti direk sayfaya girebilirsiniz
 • Sağ köşede bulunan yeni başvuru yazısına tıklayın
 • Karşınıza çıkan sözleşmeyi onaylayın
 • Altta bulunan başvuru linkine tıklayınız
 • Sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz ve başvurunuzu tamamlayın

500 TL Maddi Yardım Başvuru Formu

500 TL maddi yardım başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır. 500 TL maddi yardım başvuru formu Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayasında başvuru yap linkini tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda sizden kişisel bilgilerinizin yanında, adres bilgileri, çocuk sayısı, telefon numarası ve IBAN bilgileriniz istenmektedir.

Sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğu olarak doldurmanız gereklidir.

500 TL Yardım Başvuru Sorgulama

Her aileye 500 TL yardım başvuru sorgulama ve 500 TL yardım parası sonucu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak başvurunuzu sonucunu ve değerlendirme durumunu görebilirsiniz.

500 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

500 TL yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır ve 500 TL yardım başvuru ne zaman açıklanır sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru sonucu ortalama 2 hafta içerisinde açıklanmaktadır. Eğer başvurunuz ile ilgili bir sorun yaşadıysanız yada aklınıza takılan sorular varsa ALO 144 hattını arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum

  1. Merhabalar benim 2 çocuğum var bide misafir çocuk var ve borclarimiz var Naddi yardıma ihtiyacim var lütfen

 2. Benim 4 cocuğum var eşim calışmıyor evim kira yardım edin lütfen

 3. Eşimden ayrıldım ailem destek çıkmıyor işimden de ayrıldım yardima ihtiyacım var çocuklarımı göremiyorum parasizliktan babasinda kaliyo😔

 4. eşimden ayrildim calişmiyorum kirada oturuyom 500tl kiram hic bir gelirim yok sizden yardim istiyorum saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu