Maddi Yardım

3000 TL Yardım Başvurusu Şartları – E-Devlet Başvuru Formu

3000 TL Yardım Başvurusu – E-Devlet Başvuru Formu 2024; Ülkemizde ve Dünyada baş gösteren ekonomik zorluklar bir çok kişiyi maddi olarak zorlamaktadır. Pandemi dönemi ile başlayan dönem savaş ile beraber bir çok kişinin işsiz kalmasına fiyatların ciddi oranda yükselmesine neden olmuştur. Başta doğalgaz ve petrol fiyatlarına gelen zamların önüne geçilememesi gıda fiyatların aşırı yükseltmiştir.

Fiyat yükselmesinin önüne geçemeyen devletimiz sosyal yardım kalemlerini artırarak bir çok haneye hem sosyal yardım hem de para yardımı yapmaya başlamıştır. Bu yardımlardan biride her aileye 3000 TL yardım başvurusu olarak bilinen 3000 TL maddi yardımdır. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılan 3000 TL yardımı değerlendirme sonucu uygun görülen kişilere verilecektir.

Her Haneye 3000 TL Para Yardımı

Her haneye 3000 TL para yardımı ailelerin hane için gıda ve erzak alışverişinde destek olmak adına verilen sosyal yardımlardan biridir. Başvurular E Devlet üzerinden yapılacak. T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım programı üzerinden başvurular yapılacaktır.

3000 TL Yardım Parası Başvurusu Kimlere Verilir

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen 3000 TL yardım parası kimlere verilir hakkında bilgi vermek gerekirse bu para yardımı;

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayanlar
 • Herhangi bir geliri olmayanlar
 • Öksüz ve yetim
 • Kirada yaşayan
 • Çocuklu aileler
 • Eşi vefat etmiş ve gelire sahip olmayan dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • %40’tan fazla engeli bulunanlar

3000 TL Yardım Başvurusu Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kişilere verilen 3000 TL yardım parası T.C. vatandaşı olan 18 yaşından büyük kişilere verilecektir. Her hanede tek başvurunun kabul edileceği ve yardım başvurusu yapacak kişinin maddi zorluk çekiyor olması ve her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gereklidir.

Düzenli olarak sosyal yardım alan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan kişilere bu yardım için tekrar başvurmalarına gerek yoktur.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için kullanıcı girişi yaparak Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti adımlarını takip ederek yapabilirler. Her aileye 3000 TL yardım başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

E-Devlet 3000 TL Yardım Başvurusu

E-Devlet 3000 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için kullanıcı girişi yapmanız gereklidir. E-Devlet üzerinden para yardımı almak için https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girişi yapmanız gereklidir.

E-Devlet her aileye 3000 TL yardım başvurusu için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Her Aile 3000 TL Yardım Başvurusu Nereden Yapılır

Devlet tarafından dar gelirli muhtaç ailelere verilen 3000 TL para yardımı başvurusu ikametgah adresinize yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapabileceğiniz gibi internetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunmanız mümkün.

3000 TL Yardım Başvurusu Linki

3000 TL yardım başvurusu linki internetten online başvuruda bulunmak isteyenler için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Her Aileye 3000 TL Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Her aileye 3000 TL yardım başvurusu nereden yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse 3000 TL para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca e-devlet üzerinden başvuru yapamayanlar Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurusunu tamamlayabilirler.

3000 TL Maddi Yardım Nasıl Alınır?

3000 TL maddi yardım almak isteyen kişiler aşağıdaki verdiğim adımları takip ederek başvurularını tamamlayabilirler.

 • E-devlet şifresi alarak hesabınıza giriş yapmalı ve arama çubuğuna ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arama yapın
 • Karşınıza gelen ekrandan ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine gitmelisiniz
 • Yada bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti direk sayfaya girebilirsiniz
 • Sağ köşede bulunan yeni başvuru yazısına tıklayın
 • Karşınıza çıkan sözleşmeyi onaylayın
 • Altta bulunan başvuru linkine tıklayınız
 • Sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz ve başvurunuzu tamamlayın

3000 TL Maddi Yardım Başvuru Formu

3000 TL maddi yardım başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır. 3000 TL maddi yardım başvuru formu Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayasında başvuru yap linkini tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda sizden kişisel bilgilerinizin yanında, adres bilgileri, çocuk sayısı, telefon numarası ve IBAN bilgileriniz istenmektedir.

Sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğu olarak doldurmanız gereklidir.

3000 TL Yardım Başvuru Sorgulama

Her aileye 3000 TL yardım başvuru sorgulama ve 3000 TL yardım parası sonucu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak başvurunuzu sonucunu ve değerlendirme durumunu görebilirsiniz.

3000 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

3000 TL yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır ve 3000 TL yardım başvuru ne zaman açıklanır sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru sonucu ortalama 2 hafta içerisinde açıklanmaktadır. Eğer başvurunuz ile ilgili bir sorun yaşadıysanız yada aklınıza takılan sorular varsa ALO 144 hattını arayabilirsiniz.

3000 TL Yardım Başvurusu Parası Ne Zaman Yatacak

Devlet tarafından dar gelirli muhtaç ailelere verilen 3000 TL yardım parası başvurunuz onaylandıktan sonra 15 gün ile 3 gün içerisinde yatacaktır.

17 Yorum

 1. Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum

  1. Merhabalar benim 2 çocuğum var bide misafir çocuk var ve borclarimiz var Naddi yardıma ihtiyacim var lütfen

 2. Benim 4 cocuğum var eşim calışmıyor evim kira yardım edin lütfen

 3. Eşimden ayrıldım ailem destek çıkmıyor işimden de ayrıldım yardima ihtiyacım var çocuklarımı göremiyorum parasizliktan babasinda kaliyo😔

 4. eşimden ayrildim calişmiyorum kirada oturuyom 500tl kiram hic bir gelirim yok sizden yardim istiyorum saygilarimla

 5. Ben bursa da oturuyorum kıradayım 3 cocügüm var eşim calışmıyor kaza gecırdı kolunda pilatın var 2ögrencim var yardıma muhtacım oyüzden sizden Allah razısı İcin yardım istyorum

 6. Durumum yoktur 2 çocuklarım var evim kira gereğinin yapılmalmasını siz bükleeim tarafından arz ve talep ederim.e

 7. Eşim çalışmıyor serbest meslek yapıyo mama bez alacak durumum yok yardım verilmesini talep ediyorum

 8. Çocuklarıma bakmam için yardım istiyorum 8 tane çocuğum var bakamıyorum her şey çok zorlandı bayram geldi kılık kıyafet almam gerekiyor ama param yok korbanlık almam gerekiyor ama param yok çok zor durumdayım lütfen yardım edin .

 9. 3 tane küçük cocuklarim var eşim tek çalışıyor gelirimiz yetmiyor kiraciyim ihtiyaç sahibiyim iki tane çocuğum bu sene okula basliyor hic bir gelirim yok yardim istiyorum

 10. Çok zor durumdayım evimde buz dolabim bilen yok uyumak icin bir battaniye bile yok ne tencere ne tabak bile yok eşimi işten çıkardılar su an ameliyat olucak HASTANE ihtiyaç larimizi bilem karşılayacak gücümüz yok yardım edin allah aşkına beni de duyun

 11. Sayın bakanlığımız ihtiyaç sahibiyiz muhtacız lütfen para yardım bekliyoruz 3 çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım lütfen para yardımı bekliyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu