Maddi Yardım

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı Başvuru Şartları, E-Devlet SED Yardımı Başvurusu, SED Yardımı Başvuru Linki, SED Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? detayları yazımızda.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları; Dar gelirli ve yoksul ailelerin çocuklarının gıda, erzak, giyim vb. ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine katkıda bulunmak adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç çocuklar için yapılan para yardımına SED yardımı ismi veriliyor.

Düzenli ya da birkaç seferli olabilen SED yardımı ile çocukların muhtaç ve yoksul duruma düşmelerine engel olmak amaç ediniyor.

Yoksul ve muhtaç aileler; SED yardımı ön başvurularını TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile kolaylıkla e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Yardım başvuruları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek de yapılabiliyor.

Bu yazımızda kısaca SED yardımı başvurusu nasıl yapılır? SED yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı; Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın para yardımı ile desteklenmemeleri durumunda yoksul ve muhtaç hale düşmeleri olası olan çocuklar için yaptığı maddi yardıma deniliyor.

SED yardımı, çocuğun ve ailesinin muhtaçlık seviyesine bağlı olarak süreli yani düzenli ya da tek seferli olabiliyor.

Süreli yani düzenli olan yardımlar; taraflar arasındaki anlaşma kapsamında bir yıl süreyle yapılıyor.

Yardım süresi, her defasında sözleşme ile iki yıl süre için daha uzatılabiliyor.

SED yardımı ödemelerinin mutlaka ihtiyaç sahibi çocuğun giyim, barınma, eğitim, kırtasiye vb. temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında kullanılması gerekiyor.

Aksi halde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan düzenli SED yardımları kesiliyor.

SED yardım ödemeleri; muhtaç çocuğun bakımıyla ilgilenen velisine, vasisine ya da yakınlarına yapılıyor.

Yardım kapsamında çocuklar için psiko-sosyal destek de sunuluyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hakkında mahkemece bakım tedbir kararı verilmiş olan, koruyucu aile ya da sosyal hizmet merkezlerinde bakılan ancak nakdi yardım ile desteklenmeleri durumunda aileleri ve yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Hakkında bakım tedbir kararı verilmiş olmamasına rağmen nakdi yardım ile desteklenmemeleri durumunda yoksul ve muhtaç duruma düşecek olan çocuklar
 • Hakkında daha önce mahkemece bakım tedbir kararı verilmiş, bir süreliğine sosyal hizmet merkezlerinde veya koruyucu aile yanında konaklamış ancak yaş sınırını doldurduğu için bakıldığı yerden ayrılan lakin iş ve meslek sahibi olamadıkları için nakdi yardım ile desteklenmeleri gerekli olan çocuklar
 • Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler yüzünden kendisine ve ailesine bakabilecek maddi gücünü kaybetmiş velilerin çocukları
 • Ölümcül bir hastalığa sahip olan ya da ameliyat olmasını gerektiren bir rahatsızlığı olan velilerin veya ölmüş anne ve babanın çocukları

Yukarıda bahsi geçen kişiler; Bakanlıktan SED yardımı alabiliyorlar.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı ön başvuruları, e-devlet platformu üzerinden hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden ön başvurularını gerçekleştirmek isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru detaylarını öğrenmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

SED yardımına başvurmak isteyenler, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine gidip, burada SED yardımı başvuru formu doldurarak da başvurularını tamamlayabiliyorlar.

BENZER KONU >>> SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Başvuru E-Devlet

SED yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için e-devlet sitesine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet sed yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu e-devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi dilerseniz kimliğiniz ile beraber Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED Yardımı başvuru şartları nedir sorusuna cevap vermek gerekirse maddi zorluk çeken muhtaç ailelere verilen bu yardımlardan biridir.

SED yardımı çocuğu olan ailelere verildiği için SED Yardımı başvuru şartlarından biride ailelere en az 1 tane çocuk bulunması gereklidir. Her hangi bir sosyal güvencenin ve gelirin bulunmaması aranan diğer şartlardır.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

SED yardımı başvuru şartlarını, başvuru için sizden istenilen belgeleri öğrenmek adına 7/24 ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

İl veya ilçe müdürlüklerini arayarak da ön başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu numaraları başvuru sonuçlarınıza dair bilgi alabilmek için de arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Formu

Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi almak isteyen velilerin, yasal vasilerin ya da çocuğun bakımıyla ilgilenen diğer yakınlarının gerek e-devlet ön başvuruları gerekse müdürlüklere giderek gerçekleştirdikleri başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilere TC kimlik no, isim ve soy isim gibi kişisel bilgilerine yönelik sorular soruluyor.

Aynı zamanda başvuru formunda kişilerin mesleklerine, aylık hane kazanç ve gider durumlarına dair sorular da yer alıyor.

SED yardımı başvuru formunda başvuru sahiplerine iletişim ve adres bilgilerine ilişkin sorular da yöneltiliyor.

SED yardımı başvuru formu; yetkililer tarafından değerlendiriliyor.

Başvuru formunda muhtaç oldukları tespit edilen çocuklar için yardım başlatılıyor.

Bu yüzden de başvuru sahibi veli, vasi ya da çocuk yakınının tüm sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi alabilmek adına muhtaç olmamalarına rağmen formda muhtaç olduklarını beyan edenler hakkında ise cezai yaptırım uygulanıyor.

Yaptırıma göre bir süreliğine haksız yere SED yardımı alanların aldıkları yardımı güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyor.

Aynı yaptırım, muhtaçlıkları sona ermesine rağmen bilgi vermeden SED ödemesi almaya devam eden kişiler için de uygulanıyor.

SED Yardımı başvuru yapacak kişiler başvuru formunu doldurmak için SED Yardımı Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Linki

İnternetten online olarak SED Yardımı Başvuru linki https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru budur.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi’ne başvuranların başvuruları sırasında muhtaç olduklarını gösteren birtakım belgeleri ve kişisel bilgilerine ilişkin belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

SED Yardımı başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • SED yardımı başvuru formu/dilekçesi
 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğa ait sağlık raporu ve TC kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibi ve hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • SED yardımı alacak çocuğun meslek veya İŞKUR kurslarına katıldığını gösteren belgeler

Kişilerin hanedeki bireylerin özel durumlarına göre ek belgeler teslim etmeleri de gerekli olabiliyor.

Örneğin, hanedeki en az %40 engel oranı mevcut olan çalışamayan kişiler için 2024 engelli belgesinin teslim edilmesi gerekiyor.

SED Yardımı Ne Kadar 2024?

2024 yılında SED yardımı kapsamında düzenli yardım almaya hak kazananlara aylık 3296TL yardım parası ödeniyor.

Yardım paraları, hak sahibinin PTT hesabına yatırılıyor.

SED YARDIMI EĞİTİM GURUPLARIOranlar %2024 Temmuz – Aralık Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK503.614 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK755.421 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK805.782TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN503.614 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK906.505 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER40 2.500TL
2828 Kanunun 32. Maddesi Evlenme Yardımı (Korunma Altında iken evlenen kız çocukları için )
SED Yardımı Başvurusu E-Devlet
SED Yardımı Başvurusu E-Devlet

SED Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

SED yardımı başvuruları, genelde birkaç hafta içerisinde karara bağlanmakla birlikte başvurularda yoğunluk olması halinde bu süre birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED yardımı ödemeleri, kişilerin PTT hesaplarına yatırılıyor. PTTkart sahipleri, ödemeleri PTTMatiklerden çekebiliyorlar.

Kişiler, TC kimlik kartları ile PTT şubelerinden ödemeleri çekebiliyorlar. Aynı zamanda hak sahipleri, e-devlet platformu üzerinden kendi banka hesaplarına yardım ödemesini transfer edebiliyorlar.

SED yardımı parasının PTT hesabına yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT Yardım Parası Sorgulama 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Düzenli SED yardımı ödemeleri, her ay için kişilerin PTT hesabına yatırılıyor. 1 yıllık sözleşme süresince hak sahipleri, bu yardımı alabiliyorlar.

1 yıllık süre dolduğunda çocuğun muhtaçlığının devam etmesi durumunda ise her seferinde SED yardımı ödemeleri, sözleşme ile iki yıl için daha uzatılıyor.

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk için Alınabilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri, aynı aileden en fazla 2 çocuk için alınabiliyor.

Ancak söz konusu sosyal hizmetlerde konaklayan veya hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan kişiler olduğunda yardım ödemesi ikiden fazla çocuk için de alınabiliyor.

Bu durumda herhangi bir sayı sınırlaması da bulunmuyor.

SED Yardımı Başvurusu Sorgulama

SED yardımı başvuru sonucu, ALO183 veya ALO144 hatları aranarak öğrenilebiliyor.

Başvuru sahipleri, TC kimlik no bilgileri ile müşteri temsilcisinden başvuru sonuçlarına dair bilgi alabiliyorlar.

Başvuru sahipleri, başvuru sonuçlarını https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linki üzerinden de takip edebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, başvurulan il ya da ilçe müdürlüğü aranarak da öğrenilebiliyor.

Hak sahipleri, SED ödemelerinin PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden takip edebiliyorlar.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurulan il veya ilçe müdürlüğü; başvuru sahiplerinin SED yardımı başvurularını değerlendiriyor. Başvuru sonuçları, e-devlette açıklanmanın yanı sıra başvuru sahibinin telefonuna SMS ile de bildiriliyor.

Gerekli başvuru şartlarını taşıyan kişilerin SED yardımı başvuruları onaylanıyor. Başvurusu onaylanan kişiler, SED yardımı almaya hak kazanıyorlar.

PTT şubelerinden her ay hesaplarına yatırılan yardım ödemelerini çekebiliyorlar.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Düzenli olarak yani sözleşme kapsamında yapılan SED yardımı ödemeleri, belirli durumlarda kesilebiliyor.

SED yardımının hangi hallerde kesildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Çocuğun ve ailesinin nakdi yardım almasını gerektiren durumun sona ermesi
 • Çocuğun ve ailesinin muhtaçlığının sona ermesi
 • Çocuğun kendi parasını kazanmaya başlaması ya da kendine bakabilecek duruma geldiğine dair bir kanaatın oluşması
 • Çocuğun SED yardımı dahilinde katıldığı meslek ya da iş edindirme kursları sonrasında iş ve meslek sahibi olması
 • Çocuğun ve bakımıyla ilgilenen yakınının haber vermeksizin şehirlerarası ikametgah değişikliğinde bulunması

UYARI: Çocuğun bakımıyla ilgilenen velisinin, vasisinin ya da yakınının çocuğun muhtaçlığının sona ermesi durumunda mutlaka il veya ilçe müdürlüğüne bilgi vermesi gerekiyor.

Aksi halde bu kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor. Şehirlerarası yapılan ikametgah değişikliklerinde de yapılan SED yardımı durduruluyor.

Kişilerin tekrar SED ödemesi alabilmeleri için yeni ikametgah adreslerinde tekrar başvuru yapmaları gerekiyor. Şehir içi yapılan adres değişikliklerinde ise herhangi bir kesinti olmuyor.

SED yardımı alan çocuğun evine üç ayda bir psikolog, rehber öğretmen, sosyal danışman vb. görevli personeller gönderiliyor.

Bu personeller; çocuğun muhtaçlığının devam edip etmediğine dair bir rapor hazırlıyor.

Bu raporda çocuğun muhtaçlığının sona erdiğine ya da yardım ödemelerinin çocuğun ihtiyaçları için kullanılmadığına dair bilginin bulunması halinde de yapılan SED yardımı kesiliyor.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

SED Yardımı başvurusu nasıl iptal edilir? sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru yapıldıktan sonra e-devlet üzerinden iptal etmek mümkün değildir. Başvurusu sonrası yardım talebinizi hemen değerlendirmeye alındığı için SED yardımı başvuru iptal işlemi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gereklidir.

Bu yazımızda kısaca SED yardımı başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de SED yardımıyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

3 Yorum

 1. Evım kıra ıkı kızım var fakat evlatlarımın ıhtıyaclarını karsılayamıyprum magdurum kızlarım okuyorlar bırı lıse dıywrı ortaokul zor durumdayım gercekten yardımlarınızı beklıyorum

 2. Sayın bakanlığımız okuyan çocuklar için destek ödemesi veriliyor muş beşbin küsürat üç tane oğlum var çocuklarım için para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

 3. Sed yardımından yararlanmak istiyorum yardıma ihtiyacım var çocumun ihtiyaçlarını karşılamak da zorlanıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu