Maddi Yardım

SED Yardımı Yattı Mı? SED Yardımı Neden Yatmadı?

2024 SED Yardımı Yattı Mı? SED Yardımı Neden Yatmadı?  Çocuklarının sağlık, eğitim, gıda vb. en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ailelerin çocuklarına yönelik olarak yapılan en önemli yardımlardan biri olan SED yardımı; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2024 yılında da ihtiyaç sahipleri için dağıtılmaya devam ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul aile çocukları için yapılan SED yardımı; süreli yani düzenli SED yardımı şeklinde olabileceği gibi yılda birkaç sefer için de yapılabiliyor.

SED yardımı; mahkeme tarafından hakkında bakım tedbir kararı alınmış olan çocukların yanı sıra hakkında bakım tedbir kararı alınmamış olsa dahi para yardımından yararlanmadıkları takdirde yoksul ve muhtaç duruma düşecek olan çocuklar için de yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca SED yardımı ne zaman yatar? 2024 SED yardımları yattı mı? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koruyucu aile yanında veya sosyal hizmet kuruluşlarında konaklayan veya para yardımı ile desteklenmedikleri halde yoksul konuma düşecek çocuklar için yapılan yardıma SED yardımı ismi veriliyor.

SED yardımı kapsamında çocuklar için maddi yardımın yanı sıra psiko-sosyal destek de yapılıyor.

Yapılan bu yardım ile çocukların eğitim, sağlık, gıda vb. ihtiyaçlarının daha iyi bir şekilde karşılanabilmesine yardımcı olmak, çocukların eğitim hayatlarında arkadaşlarıyla ile daha uyumlu olabilmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

SED yardımı dahilinde çocuğun velisinin, vasisinin ya da çocuğun bakımını üstlenen yakınlarının hesaplarına yatırılan yardım parasının mutlaka çocuğun ihtiyaçları için harcanması gerekiyor.

Aksi halde Bakanlık tarafından yapılan SED yardımı, kesiliyor.

SED yardımı kendi içinde süreli veya geçici SED yardımı olacak şekilde iki sınıfa ayrılıyor.

Süreli SED yardımları; gerçek anlamda yoksul ve ihtiyaç sahibi olan çocuklar için yapılıyor.

Geçici SED yardımları ise yılda birkaç sefer için yapılıyor.

Süreli olan SED yardımı, bir yıllık sözleşme çerçevesinde her ay için ödeniyor.

1 yıllık sözleşme süresi sona ermesine rağmen çocuğun muhtaçlığının sona ermemesi halinde yapılan 2 yıllık sözleşme ile SED yardımı süresi uzatılıyor.

Sonraki yıllarda da çocuğun muhtaçlığının devam etmesi üzerine yapılan yardım, her seferinde 2 yıllık sözleşme ile uzatılıyor.

SED yardımı dahilinde 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yardım almaya hak kazanan çocuklar için sağlık, danışmanlık ve eğitim hizmetleri de veriliyor.

Rehberlik hizmeti ile çocukların kendilerine en uygun mesleği seçebilmelerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

Bu amaçla çocuklar, meslek sahibi olabilmeleri için İŞKUR ya da diğer meslek kurslarına yazdırılıyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı yani Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi; yalnızca bazı şartları taşıyan kişiler için veriliyor.

SED yardımının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hakkında daha önceden mahkeme tarafından bakım tedbir kararı verilmiş, sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ancak SED yardımı ile desteklenmeleri durumunda aileleri veya yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Hakkında bakım tedbir kararı alınmamış olan lakin para yardımı ile desteklenmedikleri durumda muhtaç ve yoksul konuma düşecek olan çocuklar
 • Daha önce hakkında bakım tedbir kararı alınmış olan, yaş sınırını doldurdukları için sosyal hizmet merkezinden ya da bakıldıkları koruyucu aile yanından ayrılan çocuklar arasından iş ve meslek sahibi olamadığı için yoksul ve muhtaç duruma düşecek olan çocuklar
 • Yangın, sel, deprem, su baskını vb. doğal afetler ya da kazalar sonrasında hem kendisine hem de ailesine ekonomik anlamda bakacak durumda olmayan ailelerin çocukları
 • Acilen ameliyat olmasını gerektiren ya da ölümcül bir hastalığa sahip olan kişilerin ya da ölen kişilerin çocukları

**Hakkında bakım tedbir kararı alınmış olan çocukların yanı sıra henüz hakkında karar alınmamış olan ancak para yardımı almadıkları takdirde yoksul konuma düşecek olan çocuklar da SED yardımı alabiliyorlar.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı almak isteyen kişiler; başvurularını ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal hizmet merkez müdürlüklerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

SED yardımı ön başvuruları, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden SED yardımına başvurmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamaları gerekiyor.

SED yardımından yararlanmak isteyenler; başvuru şartlarını, başvuru için kendilerinden talep edilen belgeleri ve başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

SED Yardımı başvurusu için SED Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED yardımı, sadece birtakım başvuru şartlarını taşıyan kişilere veriliyor.

SED yardımı, para yardımı ile desteklenmediğinde muhtaç ve yoksul konuma düşecek olan çocuklar için yapılıyor.

Aynı zamanda mahkeme tarafından hakkında bakım tedbir kararı verilmiş olan, koruyucu aile ya da sosyal hizmet merkezlerinde konaklayan çocuklar için de SED yardımı alınabiliyor.

Annesinin ve babasının sigortalı işi ve düzenli geliri olmayan çocukların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da SED yardımı alabiliyorlar.

Yardımlar; öncelikle belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da diğer kurum, kuruluş ve kişilerden sosyal yardım alan kişiler için yapılıyor.

SED YArdımı Başvuru Formu

SED yardımına başvuranların gerek e-devlet başvurularında gerekse başvuru adreslerine giderek gerçekleştirdikleri başvurularında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilere mesleklerine, aylık hane gelir ve giderlerine, adres ve iletişim bilgilerine ilişkin sorular soruluyor.

Formdaki tüm soruların güncel ve doğru bilgilerle yanıtlanması gerekiyor.

Aksi halde yoksul olmamalarına rağmen kendilerini yoksul beyan edenler ve bir süreliğine yardım alanlar hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Yaptırıma göre kişilerin aldıkları tüm SED yardımlarını güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyor.

SED Yardımı almak için başvuru doldurmak isteyenler SED Yardımı Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirler.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

SED yardımı ön başvurularınızı gerçekleştirmek, başvuru detaylarını ve sizden talep edilen belgeleri öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu numaraları arayıp, mevcut başvuru sonuçlarınızı da öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

SED yardımından yararlanmak isteyen anne ve babaların başvuruları sırasında teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • SED yardımı başvuru dilekçesi/formu
 • Başvuru sahibi anne ya da babaya ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • SED yardımı alınacak olan çocuğa ait sağlık raporu
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • SED yardımı alınacak olan çocuğun meslek ya da İşkur kurslarına katıldığını gösteren belgeler

**Başvuru sahiplerinin yukarıdaki belgeler dışında ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin; hanedeki kronik hastalar için sağlık kurulu raporunun, engelli bireyler için engelli belgesinin, eşi vefat etmiş dul kadınlar için ölen eşlerine dair ölüm belgesinin teslim edilmesi gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelere ilişkin bilgi alabilmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Sorgulama

SED yardımına başvuran başvuru sahipleri; başvuru sonuçlarını öğrenmek istediklerinde ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar, başvuru adreslerini arayarak ya da başvuru adreslerine giderek de başvurularının son durumuna ilişkin bilgi edinebiliyorlar.

Başvuru sorgulama yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

E-Devlet SED Yardımı Sorgulama

E-devlet platformundan başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkini tıklayabilirsiniz.

Şayet e-devlet şifreniz mevcut değilse size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

TC No ile SED Yardımı Sorgulama

TC kimlik numaranız ile başvurunuzun son durumuna ilişkin bilgi edinebilmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

PTT SED Yardımı Sorgulama

SED yardımı ödemelerinin PTT hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını görüntülemek istediğinizde ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2024

Yapılan düzenli SED yardımları dahilinde 2024 yılında her ay için başvurusu onaylananların hesabına 5.782 TL SED yardımı parası yatırılıyor.

Güncel 2024 SED Yardımı miktarı ise;

 • Çocuk (Okul öncesi) 3.614 TL
 • Çocuk (İlköğretim) 5.421 TL
 • Çocuk (Ortaöğretim)  5.782 TL
 • Çocuk (Ortaöğretim çağında okumayan) 3.614 TL
 • Çocuk (Yükseköğretim)  6.358TL

Bu yardım, her ay için kişilerin PTT hesabına yatırılabileceği gibi yılda birkaç sefer için de ödenebiliyor.

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED yardımı, hak sahiplerinin Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar ise PTT şubelerinden SED yardımı ödemelerini çekebiliyorlar.

Yardımlar, kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden PTT hesaplarına yatırılıyor.

Yardım ödemesi, başvurusu onaylanan hak sahibi dışında üçüncü kişiler tarafından çekilemiyor.

PTTKart sahibi olan başvuru sahipleri ise hesaplarına yatırılan SED yardımlarını PTTMatiklerden çekebiliyorlar.

SED Yardımı Yattımı Nasıl Öğrenebilirim

SED yardımının yatıp yatmadığını öğrenmenin birkaç yolu var:

e-Devlet üzerinden:

 1. e-Devlet Kapısı’na giriş yapın. (https://www.turkiye.gov.tr/)
 2. Arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazın ve ilgili hizmeti seçin.
 3. T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
 4. Açılan sayfada “Sosyal Yardım Ödemelerim” sekmesine tıklayın.
 5. Bu sekmede SED yardımının yatıp yatmadığını, yattıysa ne kadar yatırıldığını ve hangi tarihte yatırıldığını görebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne başvurarak:

 1. Yakınınızdaki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne şahsen başvurabilirsiniz.
 2. Kimlik belgeniz ve başvuru formunu doldurarak yetkililere teslim edin.
 3. Yetkililer, SED yardımının yatıp yatmadığını sistem üzerinden kontrol edecek ve size bilgi verecektir.

Alo 144 hattını arayarak:

 1. 144 hattını arayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 144 Destek Hattı’na ulaşabilirsiniz.
 2. T.C. kimlik numaranızı ve hattın sesli yanıt sistemine gerekli bilgileri girerek SED yardımının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

2024 SED Yardımları Yattı mı?

SED yardımları, hak sahiplerinin hesaplarına her ayın 13’ü ile 20’si arasında yatırılıyor.

Yani düzenli SED yardımı alanlar, bu tarihler arasında hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyorlar.

SED yardımı ödemelerinin PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden takip edebiliyorlar.

SED Yardımı Neden Eksik Yattı

SED yardımının eksik yatmasının birkaç sebebi olabilir:

1. Hesaplama hatası: Yardımın hesaplanmasında bir hata yapılmış olabilir. Bu durumda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçmeniz ve durumu bildirmeniz gerekir.

2. Değişen aile durumu: Ailenizdeki kişi sayısında veya gelir durumunuzda bir değişiklik olmuş olabilir. Bu değişiklikler SED yardımının miktarını etkileyebilir.

3. Yasal düzenlemeler: SED yardımı ile ilgili yasal düzenlemelerde değişiklik yapılmış olabilir. Bu değişiklikler yardımın miktarını veya ödeme koşullarını etkileyebilir.

4. Kesinti: Yardımın bir kısmı borçlar veya cezalar için kesilmiş olabilir.

5. Teknik sorun: Ödeme sisteminde bir teknik sorun yaşanmış olabilir.

SED yardımınızın eksik yattığını fark ederseniz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.
 • Alo 144 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.
 • e-Devlet Kapısı üzerinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmetini kullanabilirsiniz.

sed yardımı neden yatmadı

SED Yardımı Neden Yatmadı?

Sed yardımı neden yatmadı sorusu Sed yardımı alan bir çok kişinin merak ettiği konuların başından gelmektedir. SED yardımı ödemlerini e-devlet üzerinden kontrol ettiğinde ödemenin yattığını görebilirsiniz. Ancak para banka hesaplarını geç yattığı için herkes SED yardımı neden yatmadı merak etmektedir.

SED yardımı ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinden ödendi olarak gözükmektedir. Ama banka hesabına SED ödemleri her ayın 1’inden sonra yatırılmaktadır. Banka hesaplarını ödeme geç yattığı için bir çok sed yardımı acaba kesildi mi sorusunu sormaktadır.

Ayrıca SED yardımı ödemeleri hafta sonuna denk geldiğinde ödemeler ilk resmi günde ödenir. Ayrıca bazı aylar SED yardımı ödemeleri ayın 20’sine kadar uzayabilir.

SED Yardımı Yatan İller 2024

Sed yardımı ödemleri her İl için farklı dönemlerde yatırılmaktadır. Sed yardımı yatan iller için resmi bir açıklama olmadığı için SED yardımı alanların yorumlarına bakabilirsiniz. Sed yardımı yatan iller öğrenmek için sizinle aynı şehirde olan kişilerin sed yardımı alıp almadığını öğrenmektedir.

Sed yardımı yatan illeri öğrenmek ve SED yardımı alan kişilerin yorumlarına bakmak için SED Yardımı Yatan İller 2024 yazımızı inceleyebilirsiniz.

SED Yardımı Alanların Yorumu

Sed yardımı alanları yorumları okumak ve aynı şehirde olanların sed yardımı yatıp yatmadığını öğrenmeleri için mutlaka internet üzerinden ödeme alanları araştırmaları gereklidir. Ayrıca SED yardımı alan kişileri sitemin yorum kısmına yorum yaparak diğer kişileri bilgilendirebilir.

BAKINIZ >> SED Yardımı Alanların Yorumları 2024

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SED yardımı, kendi içerisinde geçici ve süreli SED yardımı olacak şekilde ikiye ayrılıyor.

Geçici olan yardımlar, yılda tek sefer ya da birkaç sefer için yapılıyor.

Düzenli yani süreli olanlar ise yapılan sözleşme sonrasında 1 yıl yani 12 ay için veriliyor.

12 aylık süre dolmasına rağmen yardım alan ailenin ve çocuğun muhtaçlığının devam ediyor olması durumunda her seferinde yardım süresi, yapılan yeni bir sözleşme ile 2 yıl için daha uzatılabiliyor.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurular, başvuru adresi tarafından detaylı bir şekilde değerlendirildikten sonra başvuru sonuçları başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile gönderiliyor.

Başvuru şartlarını taşıyan kişilerin başvuruları kabul ediliyor.

Sonuçlar, aynı zamanda e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Başvuru sonuçları, genellikle birkaç hafta içerisinde açıklanıyor.

Değerlendirme aşamasında kişinin başvuru formunda paylaştığı bilgilerin ve teslim ettiği belgelerin doğru olup olmadığı araştırılıyor.

Düzenli yardım almaya hak kazananlara 2024 yılında her ay için 1611 TL SED yardımı ödeniyor.

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk İçin Alınabilir?

SED yardımı, aynı aileden en fazla iki çocuk için alınabiliyor.

Lakin hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan ya da sosyal hizmetlerde bakılan çocuklar söz konusu olduğunda bu yardım, aynı ailedeki ikiden fazla çocuk için de alınabiliyor.

Bu durumda herhangi bir sayı sınırlaması bulunmuyor.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

SED yardımı, sözleşme süresince her ay yatırılsa da bazı durumlarda düzenli yapılan yardımlar, kesilebiliyor.

SED yardımı kesilme nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • SED yardımı alınmasını gerektiren durumun ortadan kalkması
 • Çocuğun ve ailesinin muhtaçlığının sona ermesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Ailenin herhangi bir bildirimde bulunmaksızın şehirlerarası ikametgah değişikliğinde bulunması
 • Çocuğun katıldığı İşkur veya meslek edindirme kursları sonrasında iş sahibi olması
 • Çocuğun kendine bakabileceğine ve kendi parasını kazanabileceğine dair yardım yapan kurumda bir kanaatin oluşması

**Kişilerin SED yardımı alabilmeye devam edebilmeleri için şehirlerarası ikametgah değişikliklerinden en az birkaç hafta öncesinde yardım aldıkları kuruma haber vermeleri gerekiyor.

Aksi halde aldıkları düzenli yardım kesiliyor.

Bu durumda hak sahipleri, yeni ikametgah adreslerinde tekrar SED yardımına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca 2024 SED yardımları yattı mı? SED yardımı sorgulama nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili olarak her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu